R. L. Polk & Co.'s Hancock Directory 1916-1917


Below are all names listed in the same manner as in the original Polk Directory for the Hancock area of Houghton County, Michigan (pages 487-660). The abbreviations are in a separate list opening in a new window.


[A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z Abbreviations]

Baaka Andrew, tmstr Andrew Johnson Estate
Baaka Herman, tmstr Andrew Johnson Estate, res Pewabic loc
Baakonin Matti (Mary), miner, res Quincy, Hillside
Babb Abel, miner, bds 21 Limerick loc
Babb Wm, miner, bds 21 Limerck loc
Babbler Wm, clk, bds 305 Water
Baby Andrew, trammer Han Con M Co, bds 800 Scott
Baer Bertha Mrs (Baer Bros), res Milwaukee, Wis
Baer Bros (Henry L, Mrs Bertha and Estate of Jacob Baer), Wholesale and Retail Meats 200 Quincy cor Tezcuco. Tel 24
Baer Henry L (Hattie S; Baer Bros), vice-pres Northern Mich B & L Assn. vice-pres Superior Natl Bank of Hancock, res 308 Mason
Baer Jacob Estate of (Baer Bros), 200 - 202 Quincy
Bailey Arthur C (Annie), miner, res 50 Quincy loc
Bailey Violet A, student, bds 50 Quincy loc
Bailey Walte (Myrtle), smelter, res 600 Front Ripley
Bair F Wayland (Emma), engr, res 803 Lake av
Bair Herman L, student, bds 803 Lake av
Bair Ed, printer Copper Journal, res Houghton, Mich
Bajari John E, lab, bds O
Baker Henry, electn, Res 737 Water.
Baker Wm A (Jennie) restr 204 Quincy, res 1214 Cedar
Bakka Andrew, driver, bds Herman Bakka
Bakka Mayme, dom 107 Center
Bakkenen Annie (wid John), res 909 Prospect
Bakkila Erick, miner Han Con M CO
Bakko Herman (Christina), driver, res Franklin Mine loc
Balconi Carlo (Maria), carp, res 226 Pewabic rd, Ripley
Balconi Charles M, pressman, bds 226 Pewabic rd, Ripley
Balconi John (Marie), smelter, res 1221 Anthony av
Balconi Joshua, press fdr, bds 226 Peewabic rd, Ripley
Balconi Michael (Rosalia), smelter, bds 1011 Elm
Baldassari Aladino, bds 54 1 Hard Scrabble
Baldassari Anable, miner, bds 54 Hard Scrabble
Baldassari Italo (Josephine), miner, res L Pewabic loc
Baldassari Joseph (Tressi), miner, res 492 Back
Baldassari Rugere, (Elisena), miner, res 54 Hard Scrabble
Ballard Frank, engr, bds 109 Hancock
Ballard John I (Fannie G), engr Quincy M Co, res e of Old Hospital, Quincy loc
Balmer Wilbur (Minnie), mach, res 108 Quincy
Bano Alto, lab, bds Charles Natelle
Banttari Lempi, dom 803 Elm
Barbara Caroline, housekpr 264 2d, Mesnard loc
Barbara Joseph, miner, bds 264 2d, Mesnard loc
Barkell Amelia (wid Richard), bds 212 Harris av
Barkell Emma (wid Samuel), dressmkr 748 Water, res same
Barkell Grace E, student, bds 748 Water
Barkell James H (Mary), asst engr Hancock Water Wks, res 207 Lake
Barkell Mary J, bds 420 Ryan
Barkell Mary M, bkpr Peninsula Wholesale Grocery, bds 207 Lake
Barkell Ruth M, student, bds 748 Water
Barkell Wm V, res 420 Ryan
Barkhausen Oil Co, G S Runyan mgr, Ripley
Barkkila Edward, student, bds 1019 2d
Barkkila Ellen, student. bds 1019 2d
Barkkila Emil C (Margaret L), driver, res 851 Summit
Barkkila George, student, bds 1019 2d
Barkkila Ida, clk. bds 1019 2d
Barkkila John, student, bds 1019 2d
Barkkila Mary, res 943 Prospect
Barkkila Minnie, res 1019 2d
Barma Michael, lab Lake Superior Iron and Metal Co
Barnes Jesse C (Theresa), painter, res 1122 Sigsbee
Barrett Clifford B, appr Copper Journal, bds 1012 Summit
Barrett Hellen, bds 1012 Summit
Barrett John E (Nellie), foreman, res 1012 Summit
Barrett Wallace, motor boy Han Con M Co
Barrie Alphonse, clk, bds 800 Water
Barron Arthur (Stephania), lab, res Quincy loc
Barry Alfred (Aurephise), lab, res Quincy Hillside
Bartanen Emil (Lillie), tmstr Isaac Lehto & Sons, res 1032 Prospect
Bartele Edward, fireman Hancock Water Wks, Lake Shore
Barth Elsie, student. bds 321 Hancock
Barth Willard E, student, bds 321 Hancock
Barth Wm (Eda), miner Han Con M Co, res 321 Hancock
Bartle Edwin J, engr, bds 912 Railroad av
Bartle Mary J, (wid Henry O), res 912 Railroad av
Bartoli Sabatino (Eugenia), miner, res 275 2d, Mesnard loc
Barwinski Joseph, 1ab, bds 78 Hard Scrabble
Basolo Paul, tmstr Park Brewing Co, bds 522 Emma av
Bates Charles, clk, rms 234 Quincy
Battistoni Jennie, bds 1050 Ingot
Battisoni Octavio (Helen; Monticelli & Batttistoni), res 1050 Ingot
Beakley Albert, (Catherine), res 703 Quincy
Beakley Catherine, student, bds 703 Quincey
Beard Nellie, supervisor Public School, bds 308 Harris av
Beatty Charles, res Coburntown
Beatty Ethel M, tchr Quincy, School, bds Charles Beatty
Beauchamp Aleksander (Mary), miner, res 812 Quincy
Beauchamp Delar, 1ab, bds 301 Hancock
Beauchamp Della, bds 806 Quincy
Beauchamp Delphus, bds 812 Quincy
Beauchamp George (Rose), lab res 737 Elm
Beauchamp Laurentia, bkpr A J Drouin, bds 806 Quincy
Beauchamp Rosanna (wid Camille), res 806 Ouincy
Beaudette Albert, hlpr, bds 811 Railroad av
Beaudette Alfred, (Georgiana), lab Han Con M Co, res 811 Railroad av
Beaudette Archie, janitor, bds 811 Railroad av
Beaudette Elma, bds 811 Railroad av
Beaudette John, tracklayer Han Con M Co
Beaudette Josephine, bds 811 Railroad av
Beaudette Paul, lab, res 1014 Minnesota
Beaudry Eugene (Lionie), smelter, res 1145 Summit
Becker Joseph J (Maude), opr M R R R, res 511 Hancock
Beckman Aaron (Grace), boilermkr Portage Lake Boiler Wks, res 214 Front, Ripley
Beckman John (Portage Lake Boiler Wks), res 810 3 d, Ripley
Bedell Cornelius (Mollie), asst engr Hancock Water Wks, res 210 Church
Bedinger Claar M (Hazel M), tchr High School, res 712 Water
Bedini Emanuele, lab, bds Amerigo Monticello
Begivee John, trammer Han Con M Co
Beiring Andrew W (Anna), watchman Armstrong Thielman Lbr Co, res 305 Franklin
Beiring Anna M, cashr, bds 305 Franklin
Beiring Anthony J (Bernadine), engr C R R R, res 805 Franklin
Beiring Johanna, bds 305 Franklin
Beiswanger Minnie A, Principal Twin City Commercial College, res 101 Quincy
Bekkala Charles (Sophia), miner Hancock Con M Co, res 936 Prospect
Belanger Albertine, laundress A B Scott Laundry, bds 408 Mine
Belanger Maxim (Dominches), lab, res 408 Mine
Belcari Guiseppi, trmmer Han Con M Co
Bell Alice, clk Probate Court, bds 216 Quincy
Bell Andrew, hlpr West Hancock Bakery, bds 1018 Elm
Bell Andrew, timberman Han Con M Co, bds 241 Wright
Bell Christine, bds 241 Wright
Bell Emil (Hilma), miner, res 1018 Elm
Bell Louisa M (wid George L), notions 216 Quincy, res same
Bell Margaret, dressmkr 241 Wright, res same
Bell Matthias, res 241 Wright
Bell May, bds 216 Quincy
Bell Nellma, student, bds 1018 Elm
Bell Warren M, clk Quincy M Co, bds 216 Quincy
Bellandi Marino (Leontia), lab, res ss Back n of car station
Belli Wm (Mamie), lab, res 516 White
Bellicotti Joseph, lab, bds Joseph Cottini
Belling Frances N, student, bds 312 Quincy
Belling Frederick W G (Margaret), meats 312 Quincy, res same
Belling James, meatctr, bds 312 Quincy
Belling John, tmstr D A Holland, bds 312 Quincy
Belling Pauline, bds 312 Quincy
Beltola Edward A, clectn Richard Rourke jr, bds 512 White
Beltramo Mary, (wid Bartalomeo), bds 212 Lake
Benard Dennis (Dulam), miner, res 803 Hancock
Benard Joseph, lab Han Com M Co
Bendry James H, lab, bds W H Pendry
Bendry Wm H (Daisy), engr, res cor Arcadian and 2d, Ripley
Bendry Wm J, boilermkr, bds W H Bendry
Benetto Biagio, trammer Han Con M Co
Bennett Daniel W, clk C R R R, bds 319 Quincy
Bennett Edward (Alina), lander Han Con M Co, res 914 Prospect
Bennett James, fireman, bds 1112 Ingot
Bennett Mary (wid Wm), res 408 Ryan
Bennett Wm G (Myrtle), boilermkr H C T Co, bds 1112 Ingot
Bennett W Vincent, patternmkr, bds 408 Ryan
Bentley George C Hon (Sarah J), Judge of Probate Houghton Co, res 413 Hancock
Bentley John (Hilma), janitor Ripley School, res 4 Cleaves, Ripley
Bentley John jr, student, bds 4 Cleaves, Ripley
Berclay Mary J, res 802 Water
Berg Frederick, lab, bds 401 Wright
Berg Herman, lab bds 401 Wright
Bergeon Raymond T, wiper M R R R, bds 123 Water
Bergeon Wm J, pumpman, res 123 Water
Bergovich John, lab, bds 231 Hancock
Berisavoiy Luka, lab, bds 800 Scott
Berlincioni Andrew, clk Rock Bros, bds 913 Summit
Berlowitz Abraham (Crown & Berlowitz), res 116 Quincy
Berosvol Luke, trammer Han Con M Co
Berryman Benjamin, blksmith H C T Co, res 920 Summit
Berryman Elizabeth, student, bds 930 Summit
Berryman John R (Mary J), blksmith, res Quincy loc
Bertino Charles (Mary), lab, res ws Back n of 470
Bertram Martin (Clara), hlpr H C Gas & Coke Co, res Arcadian cor 2 d, Ripley
Berube Charles, painter, rms 114 Hancock
Beskeen James, miner Han Con M Co, bds Mrs Anna J Trevarrow
Betinna Louis, lab, bds Charles Notelle
Bettens Effie, tchr Pewabic School, bds 729 Lake av
Bettens Jeremiah, prin Pewabic School, res 729 Lake av
Bettens Weldon, student, bds 729 Lake av
Bettinson Charles (Ida), miner, res 718 Elm
Biagi Germano (Ida), lab, res opp car station, Franklin loc
Bianchi Fortunato, miner, bds 483 Back
Bianchi Frorindo (Mary B), lab, res 439 Back
Bianco Charles, student, bds 1009 Ethel av
Bianco Dominic (Emma), baker, res 1009 Ethel av
Bice Charles (Alice), foreman, res 814 Pine
Bice Charles jr, student, bds 814 Pine
Bice Elizabeth (wid Joseph), res Sing Sing loc
Bice Harold, lab, bds 814 Pine
Bice Richard G (Emma), mach, res County rd, Upper Pewabic loc
Bice Samuel (Emma L), lander, res ns H C T Co nr station
Bice Wm (Dora G), compressor Han Con M Co, res Sing Sing loc
Bickne Reinhold, lab, res 488 Back
Bietila Katherine (wid John), res 813 Warren
Bietila Mary J, bds 813 Warren
Birk Katherine A, sten W Frank James Agency, rms 210 Cooper av
Bismarck Clinton O, tchr High School, bds 609 Quincy
Bissonette Charles (Eva), smelter, res 943 4th
Blackburn R Dunbar (Kate), purchasing clk Quincy M Co, res 149 Quincy
Blair Louis J (Emma), trammer Han Con M Co, bds 602 Hancock
Blatz Val Brewing Co, Michael Holland mgr, 807 Quincy
Blau Edward (Lillian), bartndr Archibald Racine, bds 901 Railroad av
Blau E Pearl, opr Mich State Tel Co, bds 901 Railroad av
Bleise Galess (Rosanna), miner, res 227 Wright
Blewett Reginald, trammer Han Con M Co
Blight Annie, clk, bds 221 Pewabic loc
Blight James, miner Han Con M Co
Blight Richard (Annie M), miner, res 221 Pewabic loc
Blodgett Edna A (wid George E), res 1111 Summit
Blomquist Emil, lab H C T Co, bds 1027 Minnesota
Blondeau Benjamin, lab, bds Mrs Tillie Blondeau
Blondeau George, lab, bds Mrs Tillie Blondeau
Blondeau Hazel M, bds Mrs Tillie Blondeau
Blondeau Tillie Mrs, res ns Sigsbee 2 w of Ethel av
Blondo Lee, lab Lake Superior I and M Co, bds 600 Front, Ripley
Blue Kate (wid Peter), bds 309 Montezuma
Blum Isadore (Carrie), cigars 203 Quincy, res 218 Hancock
Blyghte Isaac L (Emma), engr, res 25 Limerick loc
Blythe Frank (Alice), engr, res 713 Elm
Boaler Edwin, trav slsmn, rms 210 Center
BOARD OF EDUCATION, John H Hicok Pres, John M Wagner Sec, George H Roberts, Wm Reid, Peter E Steinbach, Henry L Baer Trustees, Harry D Lee Supt, High School Bldg, Tel 464
Board of Public Works, Edward Henwood chairman, Wm J Hoffenbacher sec, City Hall
Bodasarri Eliza (Rose),miner, res 277 Mesnard loc
Boehm Carl, brewmaster Park Brewing Co, res 922 Summit
Bogan Hannah (wid John), res 200 Vivian
Boggio Peter (Veronica), res 522 Emma av
Bohrer Frank F, bds 630 Hancock
Bohrer John, res 630 Hancock
Boivin Anna, bkpr, bds 806 Hancock
Boivin Archer, bds 806 Hancock
Boivin Armozo, clk, bds 806 Hancock
Boivin Eva, dressmkr 806 Hancock, bds same
Boivin J Alphonse, bds 806 Hancock
Boivin Joseph, lab, bds 315 Quincy
Boivin Josephine (wid Cyrille), res 806 Hancock
Boivin Josephine, mgr Brown & Peterman, bds 806 Hancock
Boivin Louisa, bkpr, bds 806 Hancock
Boivin Lydia, clk, bds 806 Hanccok
Boivin Martha, student, bds 806 Hancock
Boivin Mary, bds 806 Hancock
Bollma Frank, bds Michael Bollma
Bollma John, student, bds Michael Bollma
Bollma Michael (Mary), lab, res Coburntown
Bolton Douglas (Marion), barber Oscar Perrault, res 201 Hancock
Bolton Fred G (Maud), solr, res 821 Hancock
Bond Alfred (Hallie), miner, res 7 Upper Pewabic loc
Bond Ivy, student, bds 280 2d, Mesnard loc
Bond Wm J (Elizabeth), miner, res 280 2d, Mesnard loc
Bonds Albert (Gertrude), miner, res es Lynn 1 s of Sigsbee
Bonds Frederick j (Sophia), section boss, res 203 Sing Sing loc
Bonds John (Mary A), res 944 4th
Bonini Angelo, miner, bds Bardo Bonini
Bonini Bardo (Mary), miner, res 429 Franklin loc
Bonini Caesar (Lydia), miner, res 428 Franklin loc
Bonini James (Stella), miner, res L Pewabic loc
Bonsall Edward, student, bds 306 Vivian
Bonsall Edward W (Isilora), bkpr, res 306 Vivian
Bonsall Harold C, bds 306 Vivian
Bonsall Walter, photographer, bds 306 Vivian
Borkowski Benjamin, miner, bds Michael Borkowski
Borkowski Michael (Mary), clk, res ss Ingot 1 e of Lynn
Borkowski Teckla, bds Michael Borkowski
Borlace Bessie, bds 4 Upper Pewabic loc
Borlace Edward, student, bds 4 Upper Pewabic loc
Borlace Jabez, miner Han Con M Co, bds 1106 Ethel av
Borlace John, miner, res 4 Upper Pewabic loc
Borlace Joseph C (Elizabeth), res Sing Sing loc
Borlace Joseph M (Mary), bkpr Superior Natl Bank, asst sec Superior Trust Co, res 1043 Railroad av
Borlace Thomas (Beatrice), miner, res 17 Limerick loc
Borlace Thomas, miner, bds 4 Upper Pewabic loc
Borlace Wm, miner, bds 4 Upper Pewabic loc
Borlace Wm (Amelia), head fdr Isle Royale Cop Co, res 1210 Roberts
BORRESEN OTTO A L (Caroline), Jeweler, Watches, Diamonds, Clocks, Etc, 127 Quincy, Tel 675-J; res 208 Church, Tel 577-M
Borst Charles (Anna), driver Bosch Brewing Co, res 101 Mill
Borst Elsie, bds 101 Mill
Borst Otto, student, bds 101 Mill
Borst Rudolph A, bds 101 Mill
BOSCH BREWING CO, Wm A Braun Agt, 206 Dacotah, Tel 143
Bosmier Agatha, cook St Joseph's Hospital
Boucht Sigrid, student, bds 1038 2d
Boucht Victor (Sophie), timberman Han Con M Co, res 1038 2d
Bouden Wm, lab, bds 109 Hancock
Boughlin Audie, lab, rms 234 Quincy
Bounneau Edward J (Mamie), lab, res 937 Railroad av
Bourgoin Adrian, tmstr, bds 603 Hancock
Bourgoin Aldai, foreman A J Verville, bds 603 Hancock
Bourgoin Angelina, bds 603 Hancock
Bourgoin Demase (Sylvia), yard foreman Armstrong-Thielman Lbr Co, res 603 Hancock
Bourgoin Eva, smstrs, bds 603 Hancock
Bourret Antoine (Harriet), nurscry agt, res ne cor Ingot and Ash
Bourret Henrietta, bds Antoine Bourret
Bourret Josephine, bds Antoine Bourret
Bousu John (Minnie), bkpr Henry Sakari, res 517 Emma avenue
Bousu John jr, student, bds 517 Emma av
Bousu Lillian E, clk Henry Sakari, bds 517 Emma av
Bousu Sarah, bds 517 Emma av
Bousu Sigrid, student, bds 517 Emma av
Bousu Walter H, bkpr Henry Sakari, bds 517 Emma av
Boyle John J (Catherine), baggageman M R R R, res ws Hillside 4 n of Roosevelt
Brahar John, fireman, bds 1007 Railroad av
Bram Andrew (Hilda), county treas, res 706 Michigan
Bram John (Anna), bds 706 Michigan
Branchetti Guiseppi, trammer Han Con M Co
Brandenstein Anna, smstrs, bds 1030 Ohio
Brandenstein Esther, bds 1030 Ohio
Brandenstein John (Pauline), bkpr Wm Reid, res 1030 Ohio
Branstrom Fannie, dressmkr 1008 Summit, bds same
Branzini Albert, trammer Han Con M Co
Brassard Rose, bds 408 Ravine
Braun, see also Brown
Braun Wm A (Agnes A), agt Bosch Brewing Co. res 627 Water
Breault Marion, bds 902 Summit
Breault Josephine (wid Adolphus), res 902 Summit
Bredback Francis W (Anna G), lino opr Finnish Lutheran Book Concern, res 825 Summit
Bredbrack Henry, tmstr Andrew Johnson Estate, res Back
Bree Lorenzo (Catherine), trav, res 611 Lake av
Brenner Bessie, student, bds 430 Quincy
Brenner Harry, barber Max Brenner, bds 430 Quincy
Brenner Max (Rachael), barber 430 Quincy, res same
Brenner Samuel L, sten E M Lieblein, bds 430 Quincy
Bresnahan Kate, res 320 Franklin
Brewer Amelia J, bds 9 Upper Pewabic loc
Brewer Elizabeth (wid Wm), res 9 Upper Pewabic loc
Brewer John (Elsie), collr Copper journal, res 946 Ethel avenue
Brewer Lida (wid Martin), tchr Pewabic School, res 705 Elm
Brey John (Effie), saloon 708 Front, Ripley, res same
BRIDGEMAN-RUSSELL COMPANY, I N Chellew Mgr, Wholesale Dairy Products, Mnfrs of "Primus" Creamery Butter and "Velvet" Ice Cream, ne cor Hancock and Scott, Tels South 341 and 342
Briere Leon (Rose), clk Grinnell Bros, res 209 Franklin
Bright Alvie Mrs, bds 108 Hancock
Brisson Christina, student, bds 311 White
Brisson Emory, meat ctr, bds 311 White
Brisson Lillian, student, bds 311 White
Brisson Louis (Mary), fireman, res 311 White
Briakovie Jauw, miner, bds 47 Quincy loc
Broan Alfred, miner Han Con M Co
Brocco John (Catherine), engr Park Brewing Co, res 1112 Cottage Row
Brock Erma N, student, bds 1015 Summit
Brock George F, bds 1015 Summit
Brock Henry E (Superior Box and Novelty Co), bds 1015 Summit
Brock Henry Z (Alice; Superior Box and Novelty Co), res 1015 Summit
Brockmiller Gottfried, bds 1024 Elm
Brodeur Napoleon J (Alvina), ins agt 418 Quincy, res 313 same
Broemer Adolph (Mamie), tmstr, res 218 Franklin
Broemer Alfred, lab, bds 1021 Summit
Broemer Edward R, student, bds 1211 Anthony av
Broemer Eva, clk, bds 1211 Anthony av
Broemer Frederick (Harriet), mine capt, res 1211 Anthony av
Broemer Homer (Elizabeth), dipper, res 202 Sherman, Ripley
Brohn Frieda, student, bds 134 Quincy loc
Brohn Matilda, bds 134 Quincy loc
Brohn Wm (Augusta), engr, res 134 Quincy loc
Brokenshire Thomas (Eliza), miner Han Con M Co, res 1322 Emery
Brokenshire Wm (Mary), miner, res 120 L Pewabic loc
Brokoskey Michael j, clk S D North & Son
Bronzini Albert (Helen), confr es Ethel av 2 s of Ingot, res same
Brooking George, miner, bds 106 L Pewabic loc
Broom James H, timberman Han Con M Co, bds 856 Pine
Brousseau Edgar (Salome), carp, res Quincy, Hillside
Brown, see also Braun
Brown Charles S (Emma), switchman M R R R, res 801 Summit
Brown Clarence, student, bds 1039 Quincy
Brown Emma C, bds 801 Summit
Brown Ernest G, driver, bds 801 Summit
Brown Frank A, switchman, bds 801 Summit
Brown Frank F (Sophia), tmstr Armstrong-Thielman Lbr Co, res 1039 Quincy
Brown George, barber, bds 938 Summit
Brown George P, lab, bds 801 Summit
Brown Henrietta M, tchr High School, bds 410 Reservation
Brown James (Mary), lab, res 110 Franklin
Brown John (Lucille), sta engr C R R R, res 511 Hancock
Brown Mildred, clk Jacob Gartner. bds 110 Franklin
Brown Neil J (Christina), lampman, res 801 Summit
Brown Raymond, clk, bds 1039 Quincy
Brown Walter, lab, bds 110 Franklin
Brown & Peterman, Josephine Boivin mgr, cloaks and suits 112 Quincy
Brownlee Andrew C (Rose), barber, res 201 Vivian
Brumbill Robert (Bessie), miner, res 124 L Pewabic loc
Brusario Charles (Errane), miner, res Coburntown
Bryan Russell R (Edith), milling engr Quincy Mining Co, bds 140 County rd, Quincy loc
Bryant Christopher, mach, bds Richard Trangmar
Buevan Joseph, lab, bds 301 Hancock
Bundy Berniece Mrs, bds 216 Cooper al
Bur Michael, miner, bds 1002 Elevation
Burbey David L, clk Scott Hotel
Burchell Wilfred L, supt Met Life Ins Co, res Calumet,
Burgbacher Carl (Mary), bottler, res 1237 Anthony av
Burge Albert J (Estelle), meatctr Baer Bros, res ss Ingot 2 w of Ash
Burkman Wm (Mary), tmstr, res 1039 Quincy
Burnett Henry, lab, res 114 Franklin
Burritt Barney H T (Burritt & Burritt), city attorney, bds 707 Quincy
Burritt Wm A (Ella), res 707 Quincy
BURRITT & BURRITT (Wm A and Barney H T), Lawyers, Scott Blk, Tel 325
Burt James (Julia), res 612 Front, Ripley
Burt Julia, bds 612 Front, Ripley
Burt Mabel, tchr Ripley School, bds 802 Front, Ripley
Burt Margaret, bds 612 Front, Ripley
Burt Sawyer D, eng, res 802 Front, Ripley
Bussiere Wm J (Nina), agt Standard Oil Co, res 514 Front, Ripley
Butler Alfred C (Fannie), master mech, res 144 County rd, Quincy loc
Butler Irene, bds 144 County rd, Quincy loc
Bye Charles (Sadie), barber, res 201 Vivian
Byttyla Eleanor, dom 237 Harris av