R. L. Polk & Co.'s Hancock Directory 1916-1917


Below are all names listed in the same manner as in the original Polk Directory for the Hancock area of Houghton County, Michigan (pages 487-660). The abbreviations are in a separate list opening in a new window.


[A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z Abbreviations]

MeAskill Arthur W (Pearl), teller First National Bank of Hancock, res 844 Franklin
McAskill Charles F (Dorothea), reporter, res 307 Quincy
McAskill Ethel M, dressmkr 924 Summit, bds same
McAskill Hector (Isabella), res 844 Franklin
McAskill John F, clk Wm Kerredge, bds 844 Franklin
McAskill Kenneth (Frances), carp, res 924 Summit
McAskill Margaret, clk F W Woolworth Co, bds 924 Summit
McAskill Marion, student, bds 924 Summit
McAskill Olive S, sten Burritt & Burritt, bds 924 Summit
McAskill Wm K, clk, bds 924 Summit
McCarren David (Nellie), miner, res 222 L Pewabic loc
McCarthy Agnes U, sten Houghton National Bank, bds 615 Quincy
McCarthy Alice, bds 615 Quincy
McCarthy Anna (wid Mortimor), res 1060 Franklin loc
McCarthy Anna, bds 615 Quincy
McCarthy Dennis, cigarmkr, res 222 Franklin
McCarthy Ellen (wid John), res 615 Quincy
McCarthy John, contr 615 Quincy, bds same
McCarthy John B, barber Silvio Michelotti, res 1060 Franklin loc
McCarthy Julia, clk R W DeMass, bds 5 Front, Ripley
McCarthy Margaret, maid St Joseph's Hospital
McCarthy Patrick C (Mary), condr, res 1036 Summit
McCarthy Patrick (Emily), miner, res 240 L Pewabic loc
McCarthy Timothy (Nellie), fireman, res Franklin loc
McCarthy Wm, carp, bds 615 Quincy
McCarthy Wm J (Agnes), lab, res Coburntown
McCauley Catherine, bds 212 Vivian
McCauley Eneas (Nellie), res 210 Vivian
McCauley James, res 212 Vivian
McCauliff Dennis (Ellen), res ss Hill 1 e of Ethel av
McCauliff John, miner, bds Dennis McCauliff
McCormick Matilda, supr Public School, bds 401 Quincy
McCullough Ruth D, librarian, bds 308 Harris av
McDonald, see also MacDonald
McDonald Alexander (Margaret), electn, res 905 Ingot
McDonald Angus J, mining eng, bds T W McDonald
McDonald Edward (Olive), carp, res 1315 Emery
McDonald George, longshoreman, bds 1122 Sigsbee
McDonald John (Bertha), electn, res 227 Wright
McDonald Thomas W (Alice), surface foreman, res ns Roosevelt 2 w of Reservation
McDonnell Bridget (wid James), res 526 Front, Ripley
McDonnell Mary, bds 526 Front, Ripley
McGee Catherine, tchr, bds 714 Hancock
McGee Charles J, student, bds 714 Hancock
McGinnis Bernard, tmstr Armstrong-Thielman Lumber Co, bds 847 Franklin
McGinnis John A, warehouseman C R R R, bds 847 Franklin
McGinnis Margaret M, bkpr Armstrong-Thielman Lumber Co, bds 847 Franklin
McGinnis Mary (wid Bernard), res 847 Franklin
McGinnis Mary, dressmkr 847 Franklin, bds same
McGinnis Stephen, plumber James Sullivan, bds 847 Franklin
McGlynn Anthony R, student, bds 202 Lake
McGlynn Earl G, mason, bds 202 Lake
McGlynn Fred J, mason, bds 202 Lake
McGlynn Gerald T, student, bds 202 Lake
McGlynn James (Mary), contr 202 Lake, res same
McGlynn Wm P, bds 202 Lake
McGrath George B, boilermkr, bds 309 Montezuma
McGrath John A (Louise), cashr P Ruppe & Sons, res 709 Water
McGrath Martin, boilermkr, res 309 Montezuma
McGrath Thomas H (Elizabeth M), county agt State Board of Corrections and Charities, res 1117 Roberts
McGuire John W (Harriet M), bkpr E M Lieblein, res 2 Exley bldg
McIntyre Mary A Mrs, bds 823 Summit
McKenzie George, eng H C T Co, bds 1039 Summit
McKindles Frank E (Theora), reporter, res 1122 Summit
McKinish Wm F (Lennia), sailor, res 524 Quincy
McLain Frederick J (Margaret P), asst treas and chief clk Quincy Mining Co, res 143 County rd, Quincy loc
McLain Marjorie V, bds 143 County rd, Quincy loc
McLean, see also MacLean
McLean Christine, clk, bds 520 Emma av
McLean Fannie, nurse 408 Ryan, bds same
McLean Jennie, tchr Central Primary School, bds 408 Ryan
McLennan Benjamin (Mary), blksmith, res 215 L Pewabic loc
McLennan Flora, student, bds 215 L Pewabic loc
McLennan Ruby, student, bds 215 L Pewabic loc
McLennan Susan, bds 215 L Pewabic loc
McLeod Allan R, bds 611 Dacota
McLeod Eldred L (Ruby), plumber E A Hamilton, res 936 Summit
McLeod Malcolm (Alice), mine eng, res 311 Dacota
McLeod Muriel A, bds 311 Dacota
McLOGAN & PEARCE MUSIC CO (James C McLogan, Irving G Pearce), Pianos, Organs, Talking Machines and Diamond Disc Phonographs, Piano and Pipe Organ Tuning and Repairing, 337 - 339 5th, Calumet, Tel North 234 (See front cover)
McMahon Bridget J, tchr High School, bds Franklin loc
McMahon Dennis, clk J H Seager & Co, res Franklin loc
McMahon Ella Mrs, milliner 423 Quincy, res 606 same
McMahon John, eng, res Franklin loc
McMahon Michael (Anna), clk J H Seager & Co, res 1044 Summit
McMillan Donald (Agnes), lab, res 215 Douglass, Ripley
McMillan Ethel, bds 224 Douglass, Ripley
McMillan Hugh A (Josephinc), watchman, res 224 Douglass, Ripley
McMillan Mary, bds 224 Douglass, Ripley
McMillan Robert, removed to Detroit, Mich
McNeil Mary A (wid John A), res 114 Hancock
McNeil Jeannette, bds 114 Hancock
McNeil Nellie B, bds 114 Hancock
McVeigh David G (aged 71), died Dec 9, 1915
Maat Thomas (Maggie), miner, res 195 County rd, Mesnard loc
Maatta Hilda K, dom A A Isaacson
Maatta John (Tilda), miner, res r 924 Prospect
MacArthur Duncan J, mach, res 1020 Minnesota
MacConnel Clara P, bds 51 Ouincy loc
MacConnel George (Rebecca), miner, res 51 Quincy loc
MacConnel George D, lab, bds 51 Quincy loc
MacConnel Irvin, lab, bds 51 Quincy loc
MacDonald, see also McDonald
MacDonald Angus F, agt, res 237 Harris av
MAC DONALD ANGUS W (Elizabeth), Propr Hancock Furniture Co, res Houghton, Mich
MacDonald Donald (Maria), eng, res 211 Center
MacDonald F Jean, tchr Quincy School, bds 237 Harris avenue
Macdonald James A (Jeanette), agt, res 313 Center
MacDonald John, clk Hancock Furniture Co, bds 177 5th
MacDonald Laura D, supr Public School, bds 237 Harris avenue
MacDonald Neil S, removed to Mohawk, Minn
MacFarlane John G (Odelie), agt Metropolitan Life Ins Co, res Houghton, Mich
Macke August, lab H C T Co
MacLean, see also McLean
MacLean Allan, student, bds 720 Hancock
MacLean Bruce, ticket clk M R R R, bds 720 Hancock
MacLean Charles (Lillian), eng Isle Royale Copper Co, res 226 Hancock
MacLean Christine, clk John Foster, bds 426 Quincy
MacLean Donald (Effie), res 426 Quincy
MacLean Donald, coast guard, bds 720 Hancock
MacLean Dora (Wid Charles), res 720 Hancock
MacLean Dora, manicurist 720 Hancock, bds same
MacLean Jane C (wid Archibald), bds 227 Water
MacLean Kenneth, lab Isle Royale Copper Co, bds 720 Hancock
MacLean Lillie G, clk A Guilbault & Co, bds 720 Hancock
MacLean Norman R, clk John Foster, bds 426 Quincy, Ripley
Madigan Alice, student, bds 109 Front, Ripley
Madigan Edward, lab, bds 109 Front, Ripley
Madigan Ella, student, bds 109 Front, Ripley
Madigan Frank, lab, bds 109 Front, Ripley
Madigan James, bkpr, bds 109 Front, Ripley
Madigan Joseph, bkpr, bds 109 Front, Ripley
Madigan Mary (wid John), res 109 Front, Ripley
Madigan Mary, bds 109 Front, Ripley
Madigan Wm (Condon & Madigan), bds 109 Front, Ripley
Magnussen Bert (Hilda), painter, res 606 Scott
Mahfuz Lutfey (Emma), 5 and 10 cent store 404 Quincy, res 317 Holland
Mahfuz Samuel, student, bds 317 Holland
Mahoney Helen, clk Houghton National Bank, rms 408 Ryan
Mahoney Jane, tchr Quincy School, bds 71 Hard Scrabble
Mahoney Margaret (wid Daniel), res 71 Hard Scrabble
Mahoney Mary (wid Michael), res Newtown
Mahr Joseph, miner, bds 217 Quincy
Maier Leo J, bds 631 Hancock
Maier Peter C (Sarah), drayman 631 Hancock, res same
Makanen Oscar, trammer Han Cons'd M Co
MAKELA CARLO (Ida; Nissila & Makela), res 825 Warner
Makela Charles, clk E M Lieblein, bds 847 Pine
Makela Emil, lab, bds 847 Pine
Makela George, student, bds 847 Pine
Makela Helena (wid Karl), res 940 Railroad av
Makela Henry, surfaceman, bds 847 Pine
Makela Matilda, bds 940 Railroad av
Makela Peter (Hilda), confr 847 Pine, res same
Makela Wm (Helma) blksmith, res 847 Pine
Maki Alexander (Hilma), car repr, res 3 Franklin loc
Maki Arthur, lab, bds Walter Maki
Maki David, lab Han Cons'd M Co, rms 309 Wright
Maki Einard, lab, bds Walter Maki
Maki Elias (Alina), lab, res 706 Weldon av
Maki Henry, lab, bds Mrs Lizzie Maki
Maki John V (Katherine), lab Han Cons'd M Co, res 414 mine
Maki Lizzie (wid John), res Newtown
Maki Marto H (Emma; Maki & Lohipaenen), res 1201 Sigsbee
Maki Matt, bds 927 Elm
Maki Samuel N (Anna K), miner, res 469 Back
Maki Solomon, blksmith Andrew Johnson Estate
Maki Torvo, lab, bds Mrs Lizzie Maki
Maki Victor, trammer Han Cons'd M Co
Maki Walter (Josephine), lab, res nw cor Liberty and Elevation
Maki Wm, timberman Han Cons'd M Co
Maki & Lohipaenen (Marti H Maki, John Lohipaenen), proprs Northwestern Hotel, 213 Quincy
Makinen John (Mary), lab, res 5 Cleaves, Ripley
Makinen Oscar, trammer Han Cons'd M Co
Makinen Victor (Emelia K), lab, res 832 Franklin
Makki Solomon (Amelia), mason, res Birch
Malfortti Primo, trammer Isle Royale Copper Co, res 1610 Minnesota
Malgren Herman (Hannah), res 270 2d, Mesnard loc
Malgren John, miner, bds 270 2d, Mesnard loc
Malgren Lempie, bds 270 2d, Mesnard loc
Malgren Louie, bds 270 2d, Mesnard loc
Malinen Matt (Anna), miner, res Coburntown
Malinemi Elma, student, bds 935 3d
Malinemi Otto (Minnie), agt, res 935 3d
Malmella John (Katherine), painter, res 735 Elm
Maloney Margaret (wid John), res 410 Scott
Maloney Margaret, dressmkr 410 Scott, bds same
Maloy Thomas (Irma; Roche & Maloy), res 1146 Summit
Manaschi Julius, lab, bds John Peroni
Mandelin Bros (Edward and Thurston), proprs Cafe Du Nord, 211 Quincy
Mandelin Edward (Mandelin Bros), rms Northwestern Hotel
Mandelin Thurston (Mandelin Bros), rms Northwestern Hotel
Mandelin Wm (Julia A), window trimmer, res 318 Franklin
Manderfeld Gertrude M, bds 820 Summit
Manderfeld John S, chauffeur, bds 820 Summit
Manderfeld Lawrence J, chauffeur, bds 820 Summit
Manderfeld Matthew, fireman Han Cons'd M Co, res 820 Summit
Manderfeld Robert J (Dorothy), smelter, res 1107 Ingot
Manderfeld Susanna, bds 820 Summit
Mandoli Joseph (Theresa), miner, res 18 Limerick loc
Mandy Benjamin, driver Henry Sakari
Manerich Michael, trammer Han Cons'd M Co
Maninen August (Mary), miner, res Coburntown
Maninen Clemes (Sigri), lab, res 745 Elm
Maninen David, student, bds August Maninen
Mankinen Alexander (Helmi), milkman, res es Finn 1 n of 721
Manley James H (Elizabeth), grocer 419 Tezcuco, res same
Manner Hilma, student, bds 1026 2d
Manner Matti (Sanna), solr Finnish Lutheran Book Concern, res 1026 2d
Manning Richard, driver Hancock Star Bakery
Mantta Edna, bkpr Jacob Mantta, bds 816 2d, Ripley
Mantta Edward (Lottie), driver Jacob Mantta, res 811 2d, Ripley
Mantta Esther, bds 816 2d, Ripley
Mantta Jacob (Elizabeth), grocer 820 2d, res 816 same, Ripley
Manty Benjamin (Aurora), tmstr, res 820 Hancock
Manty John R (Mary F), embalmer J D Crawford, res 820 Hancock
Mantyla Jacob, lab, bds 450 Back
Mantajla Mary Mrs, rms 910 Prospect
Maraccini Giuseppe, lab, bds Telemaco Maraccini
Maraccini Natalia (Lena), miner, res 233 L Pewabic loc
Maraccini Telemaco (Elisa), lab, res L Pewabic loc
Marchetti Frank, trammer Han Cons'd M Co, bds 231 Hancock
Marco John (Lena), miner, res ns Back opp 463
Marco Lucille, student, bds John Marko
Marco Lucille, dom 233 Hancock
Marguenenko Jacob, trammer, bds 202 Upper Pewabic loc
Maris Edward L, removed to Milwaukee, Wis
Markoff Fred (Anna), trammer res 1032 Elm
Markovich John (Cenca), saloon Coburntown, res samc
Marks, see also Marx
Marks Helen, student, bds 37 N Quiney loc
Marks James (Emily), eng, res 37 N Quincy loc
Marks Percy, driver Wm Reid, bds 37 N Quincy loc
Marks Thomas (Eleanor), bds 401 N Quincy loc
Marks Weldon, student, bds 37 N Quincy loc
Markus Joseph (Rose), pdlr, res 927 Railroad av
Markus Ralph, trav agt, bds 430 Quincy
Marlor Alfred, res 924 Front, Ripley
Marlor Grace, bds 924 Front, Ripley
Marlor Wm, mach, bds 924 Front, Ripley
Marlowe Edward (Theresa), mach, res 902 Front, Ripley
Marlowe Edward jr, mach, bds 902 Front, Ripley
Marlowe Frank, mill hd, bds 902 Front, Ripley
Marlowe Lizzie, bds 902 Front, Ripley
Marlowe Olive, bds 902 Front, Ripley
Marlowe Pauline, dressmkr 902 Front, Ripley, bds same
Marlowe Philip, lab, bds 902 Front, Ripley
Marlowe Wm, bds 902 Front, Ripley
Maroni Jeremiah (Anna), miner, res Coburntown
Marriela August (Ida), lab, res 815 Elm
Marsalli Angelo, miner, bds Albert Bronzini
Marsalli John, miner, bds Albert Bronzini
Marshall John (Margaret M), mgr, res 843 Franklin
Marsy Alma, clk Houghton Dept Store
Marsyla Ernest (Hilda), trammer, res Coburntown
Marta Abin, miner, bds 1300 Cedar
Martell Alice, opr Mich State Tel Co, bds 407 Holland
Martell Francis N, lab Han Cons'd M Co, bds 407 Holland
Martell George, student, bds 407 Holland
Martell Mary, bds 407 Holland
Martell Napoleon (Rosanna), mine capt Isle Royale Copper Co, res 407 Holland
Martell Napoleon jr, trucker M R R R, bds 407 Holland
Martell Philip, sten, bds 407 Holland
Martell Wm, lab Isle Royale Copper Co, bds 407 Holland
Martin, see also Martyn
Martin Albert J, sten Mich Smelting Co, bds 225 Wright
Martin Anna C, student, bds 815 Water
Martin Bessie, dom 501 Hancock
Martin Caroline, mach opr Michels Overall Mfg Co
Martin Catherine E, student, bds 815 Water
Martin Clara, bds 313 Mesnard
Martin David (Bertha), miner Han Cons'd M Co, res 847 Summit
Martin Florence, bds 118 L Pewabic av
Martin Frank J (Catherine A), saloon Hotel Scott blk, bds 924 Summit
Martin Frederick C (Mary), miner, res 248 County rd, Mesnard loc
Martin James (Bessie), mach, res 28 Limerick loc
Martin James (Marian), res 811 Pine
Martin John B (Mary), watchman, res 225 Wright
Martin Joseph (Elizabeth), miner, res 118 L Pewabic loc
Martin Joseph D (Mary), lab, res 815 Water
Martin Joseph J, student, bds 815 Water
Martin Josephine, bkpr, bds 225 Wright
Martin Lavinia (wid James), bds 538 Quincy
Martin Lillian, student, bds 225 Wright
Martin Napoleon, boarding 301 Hancock, res same
Martin Napoleon jr, student, bds 301 Hancock
Martin Russell, bds 118 L Pewabic loc
Martin Saari, lab Lake Superior Iron and Metal Co
Martin Thomas (Hilda), rockhouseman, res 287 3d, Mesnard loc
Martin Victor, lab, bds 1027 Minnesota
Martin Wm J, electn, bds 28 Limerick loc
Martinelli Peter (Alaide), lab, res 489 Back
Marto Albino, trammer Han Cons'd M Co
Martti Tillie, clk Jacob Gartner, bds 920 Elm
Marttila Emil (Elina), miner, res 919 Prospect
Martyn Anna, tchr, bds 2 Front, Ripley
Martyn Ellen, bds 2 Front, Ripley
Martyn Richard F, eng, res 2 Front, Ripley
Marusic John (Rose), miner, res 47 Quincy loc
Marvin Helen L, student, bds 632 Water
Marvin Wm E Rev (Ella O), district supt M E Church, res 632 Water
Marx, see also Marks
Marx Frederick (Sigrid), fireman, res 1215 Anthony av
Marx John, bds 1223 Anthony av
Mason Arthur F (Elizabeth), clk E M Lieblein, res 301 Holland
Mason Building, 416 - 418 Quincy
Mason Byron, chauffeur, bds 1115 Summit
MASON CHARLES S (Nellie B), Wholesale and Retail Coal and Wood, Lime, Cement, Stone, Brick, Tile, Hay, Grain and Mill Stuff, Office, Yards and Warehouse 608-610-612 Hancock, Tel 518-F1; res 621 Lake av, Tel 518-F2
Mason Clarence G (Charlotte C), city engineer City Hall, res 524 Quincy
Mason Henry B (Johanna), warehouseman E M Lieblein, res 1115 Summit
Mason Mary, bds 1115 Summit
Mason Otis, baker, bds 1115 Summit
Mason Walter N (Evelyn), tmstr, res 813 Water
Mason Wm H (Bessie), real est 418 Quincy, res same
Masonic Building and Hall, 226-232 Hancock
Massini Antonio, miner, bds 18 Limerick loc
Massoglio Dominic (Annie), miner, res Franklin loc
Maternity Home and Hospital, Aina Lundbeck matron, 803 Elm
Mateucci Ernest, miner, bds 235 L Pewabic loc
Mathes Peter, clk John Foster, bds 109 Hancock
Mathisen Selma, knit goods 1009 Ethel av, res same
Mathy Jacob, fireman H C T Co, res Houghton
Matola Andrew (Anna), lab, res 806 Scott
Matola Eino A, clk Henry Sakari, bds 806 Scott
Matola Henry J, student, bds 806 Scott
Matola Ida, bds 806 Scott
Matson Charles H (Johanna), miner, res Quincy Hill
Matson Edwin, driver Western Express Co, bds Charles Matson
Matson Ellen, bds Charles Matson
Matson George, stockkpr, bds Charles Matson
Matson Gustav (Elizabeth), lab, res r 500 Front, Ripley
Matson Helen, student, bds Charles Matson
Matson John (Mary), lab Isle Royale Copper Co, res Coburntown
Matson Lena, bds r 500 Front, Ripley
Matson Robert, mail clk, bds Charles Matson
Matson Verner, lab, bds r 300 Front, Ripley
Matson Wm, printer Starrett Print Shop, bds r 500 Front, Ripley
Matt Flats, 820 Quincy
Matte Edward A (Amelie), clk P Ruppe & Sons, res 816 Quincy
Matte Edward L, foreman, bds 816 Quincy
Matte Irene E, bds 816 Ouincy
Matte John F, bkpr, bds 816 Quincy
Matte Matt (Jennie), miner, res Coburntown
Matthews Charles F (Julia), supt Detroit & Northern Mich Bldg & Loan Assn, res 302 Mason av
Matthews John (Eliza), miner, res 939 Quincy
Matti Alma, dom A F Fischer
Matti John F, stockkpr Peninsula Wholesale Grocery
Mattila Annie J, lino opr, bds 833 Summit
Mattila Arthur E, clk Funkey Hardware Co, bds 833 Summit
Mattila Edward H, lino opr, bds 833 Summit
Mattila Ellen G, bkpr Hancock Furniture Co, bds 833 Summit
Mattila Elma W, bds 833 Summit
Mattila Herman, lab, bds Jacob Kemppainen
Mattila Ina E, bkpr C S Mason, bds 833 Summit
Mattila Leonard, res 833 Summit
Mattila Mamie E, student, bds 833 Summit
Mattila Otto, trammer Han Cons'd M Co
Mattonen Hannah, tchr, bds 1021 Minnesota
Mattonen Herman (Helen), lab, res 1021 Minnesota
Mattonen Hilja C, sten J H Jasberg, bds 1021 Minnesota
Mattonen Waino, bds 1021 Minnesota
Mattoscio Alfonso, trammer Han Cons'd M Co, bds Joseph Cottini
Mattoscio Dominic, trammer Han Cons'd M Co, bds Joseph Cottini
Mattson Anna (wid Matt), res ws Hillside 2 n of Roosevelt
Mattson August, lab, bds 306 Quincy
Mattson Charles, baker Hancock Star Bakery
Mattson Christian W, eng, res 630 Oak
Mattson Christopher (Maggie), miner, res 3 Franklin loc
Mattson C Joel, student, bds 862 Summit
Mattson Emil, miner Han Cons'd M Co
Mattson F Oscar, clk City Drug Store, bds 862 Summit
Mattson Helen, bds 3 Franklin loc
Mattson Hilma A, student, bds 862 Summit
Mattson Hilma M (wid Joel), res 862 Summit
Mattson Jafel (Rose), lab, res 932 Elevation
Mattson John (Annie), lab Han Cons'd M Co, res 813 Pine
Mattson Josephine, bds 3 Franklin loc
Mattson Lillian E, student, bds 630 Oak
Mattson Matthew (Sena; Ruona & Mattson), res 306 Quincy
Mattson Neri (Anna), miner, res Newtown
Mattson Norman A, driver, bds 630 Oak
Mattson Selma M, bds 862 Summit
Mattson Wm, lab, bds Peter Mulari
Maunder Charter, appr, bds 401 N Quincy loc
Maunder Emily (wid Joseph), res 414 Pine
Maunder Leonard H, student, bds 401 N Quincy loc
Maunder Thomas H (Jessie), mining capt Quincy Mining Co, res 401 N Quincy loc
Maunder Wm J, printer, bds 414 Pine
Maw Francis R (Agnes L), master Mech Quincy Smelting Wks, res ns 2d 2 w of Ripley, Ripley
May, see also Mey
May Charles (Anna), lab, res 208 Douglass, Ripley
MAYOR'S OFFICE, Abram Ojala Mayor, City Hall
Mayotte Alice, bds 607 Hancock
Mayotte Anita, student, bds 1204 Cedar
Mayotte Archibald jr (Anna), bkpr, res 819 Hancock
Mayotte Armond, printer, bds 1204 Cedar
Mayotte Arthur (Mary), fireman H C T Co, res 514 Michigan av
Mayotte Edward (Charlotte), lab, res 818 Front, Ripley
Mayotte Frank (Louise), baker Hancock Star Bakery, res 1204 Cedar
Mayotte Frank, internal rev colr, rms Wright bldg
Mayotte Lawrence, student, bds 514 Michigan av
Mayotte Ludger (Delia), lab, res 607 Hancock
Mayotte Mildred, dressmkr, bds 514 Michigan av
Mayotte Romulus, student, bds 1204 Cedar
Mayotte Wm, mill hd, bds 607 Hancock
Mayrand Adolph (Phoebe), fireman Han Cons'd M Co, res 908 4th
Mayrand Albert, trammer Han Cons'd M Co
Mayrand Frederick (Rose), sawyer, res 700 Quincy
Mayrand Frederick F, lab, bds 908 4th
Mayrand Ida, sten, bds 700 Quincy
Mayrand James D, clk, bds 700 Quincy
Mayrand Laurentia, bds 908 4th
Mayrand Mary, clk F W Woolworth Co, bds 906 W 4th
Mayrand Paul, trammer, bds 908 4th
Mayrand Phoebe, bds 908 4th
Mayworm Dorothy, student, bds 524 Hancock
Mayworm Frank C (Elizabeth), jeweler 224 Quincy, res 524 Hancock
Mayworm Lucille, student, bds 524 Hancock
Mazzotta Peter, lab, bds 1300 Cedar
Meehan Patrick (Mary), eng Scott Hotel, res 1016 Elm
Mehrman Eliza, bds 222 Arcadian, Ripley
Mehrman John A, foreman Portage Lake Foundry & Machinery, res 222 Arcadian, Ripley
Mehrman John A jr, steamftr, bds 222 Arcadian, Ripley
Meinardi John (Victoria), saloon 214 Quincy, res same
Meinardi Lorenzo, miner Han Cons'd M Co
Melander Victor (E Sophie), mach, res 909 2d, Ripley
Melvin Martin L, mgr Washburn-Crosby Co, bds 305 Water
Menconi Augustino, trammer Han Cons'd M Co
Mendelsohn Jacob (Ida), peddler, res 1300 Garden
Menkel Vof, lab, res 97 Frenchtown
Menninen Clemens, trammer Han Cons'd M Co
Meola Bartholomew (Jennie), pedler, res 111 White
Meola Leonard (Nellie), interpeter 323 Quincy, res same
Meola Marie, clk The Fair Store, bds 323 Quincy
Mercio Olga, dom 712 Quincy
Meriland Matt, lab Lake Superior Iron and Metal Co
Merke, see Moehrke
Merll Arthur (Josephine), fireman, res 309 Mesnard
Merrick Agnes, dom 409 Hancock
Merrick John (Mary), lander Han Cons'd M Co, res 628 Water
Merrick John S, plmbr Wm Funkey, bds 628 Water
Merrier Susan, dom 206 Quincy
Merrill Belle, tchr Franklin School, bds 401 Quincy
Mersy Edward, timberman Han Cons'd M Co
Mertz Charles G (Charlotte), lab Han Cons'd M Co, res 1244 Cedar
Mertz Henry (Sarah), ruler, res 711 Elm
Mertz Minnie (wid Wm H), bds 711 Elm
Messner Andrew (Louisa), eng, res 922 Summit
Messner Carl, student, bds 925 Summit
Messner Christine (wid Christopher), bds 628 Hancock
Messner Mary, bds 935 Ethel av
Messner Rudolph, student, bds 922 Summit
Metropolitan Life Ins Co, F J Milford dep supt, 31 Wright bldg
Metsa Anton (Sophie), miner, res Coburntown
Metsa Matt (Hannah), miner, res 100 Quincy loc
Mette August (aged 65), died July 2, 1914
Mette Clara, bds 511 Tezcuco
Mette Clemens (Phoebe A), wagonmkr 129 Franklin, res 511 Tezcuco
Mette Edward J, removed to Detroit, Mich
Mette Frank M, agt, bds 511 Tezcuco
Mette Herbert B, bds 403 Cooper av
Mette Joseph C, electn, bds 511 Tezcuco
Mette Mary (wid August), res 403 Cooper av
Mette Walter F, bds 511 Tezcuco
Mettner Frances G, dressmkr 731 Hancock, bds same
Mettner John J, driver Ojala Brothers, bds 731 Hancock
Mettner Joseph (Gertrude), res 731 Hancock
Mettner Netta E, bkpr Wm M Shlaes, bds 731 Hancock
Mettner Wm J (aged 34), died Feb 11, 1915
Meunier Joseph (Emma), lab, res 404 Ravine
Mey, see also May
Mey Oscar F (Eva B), carriagemkr, res 105 Water
Mey Oscar K, student, bds 105 Water
Meyers John, clk P Ruppe & Sons, bds 412 Mine
Meyers Peter (Katherine), car repr, res 412 Mine
Mianerich Michael, miner, bds 1033 Garden
Michaels Joseph (Mary), bartndr Richard Callahan, res Hurontown
Michaels Louis (Lena), tmstr, res 934 Summit
Michaelson Alma, bds 943 Prospect
Michaelson Aven, bkpr Wm Funkey, bds 943 Prospect
Michaelson Caroline, laundress A B Scott Laundry, bds 943 Prospect
Michaelson Ivan, plumber, bds 943 Prospect
Michaelson J Henry (Brihta), lab, res 943 Prospect
Michaelson Oscar, removed to Lake Linden, Mich
Michaelson Wm, miner, bds 943 Prospect
Michelini John, trammer Han Cons'd M Co
Michelotti Lantino, bds 233 L Pewabic loc
Michelotti Silvio (Asunta), barber opp Car Station, Franklin loc, res 623 Quincy
Michels Carlos, hlpr Han Cons'd M Co
Michels Louis, tmstr Han Cons'd M Co
Michels Over-All Mfg Co, Samuel A Michels propr, Elks Temple bldg
Michels Samuel A (Linda), propr Michels Over-All Mfg Co, res 823 (822) Hancock
Michigan Bed Spring Co, John B Wirkku propr, 118 Franklin
Miekkila Alexander (Anna), miner, res Coburntown
Mihelich George (Anna), tmstr Val Blatz Brewing Co, res 1028 Minnesota
Mikesch Frank E (Clara), ins agt, res es Lynn 1 s of Ingot
Mikkelson Walter (Edna), condr H C T Co, res 944 Ethel av
Mikko August (Mary), smelter, res 1042 2d
Mikko Willard (Mary A), lab, res 917 Liberty
Mikkola Eddie, miner, bds Louis Mikkola
Mikkola Louis (Kate), miner, res Sing Sing loc
Milan Rokivick, trammer, bds 202 Upper Pewabic loc
Milford Alfred, rockhouseman, res Upper Pewabic loc
Milford Frederick J (Ethel F), dep supt Metropolitan Life Ins Co, res ns Roosevelt 4 w of Reservation
Milford James H (Christina), janitor Franklin School, res County rd, Franklin loc
Milford Sarah (wid James), res Upper Pewabic loc
Milkert Frederick (Emma), mach, res 243 L Pewabic loc
Millard Noah, clk Jacob Gartner, bds 325 Franklin
Miller Anton jr (Jessie), watchmkr Otto Borresen, res 1019 Railroad av
Miller Christian, butcher, res 312 Vivian
Miller Emma, bds 940 Ethel av
Miller Frank (Ida), kettleman Park Brewing Co, res sw cor Ash and Prospect
Miller Herman (Alma), mach, res ws Ash 1 n of Sigsbee
Miller John (Mary), res 940 Ethel av
Miller Louis, foreman, bds 940 Ethel av
Miller Louise, student, bds 940 Ethel av
Miller Lydia, smstrs, bds 940 Ethel av
Miller Rose L, tchr, bds 312 Vivian
Miller Wm, painter, bds 217 Quincy
Miller Wm (Minnie), warehouseman, res 834 Summit
Milwaukee Hotel, Mrs Cornelia Stephenson propr, 301 Tezcuco
Mineral Range R R, C S Jones agt, depot ft of Mesnard
Miners George, lab, bds 40 Limerick loc
Minnear Albert (Anna), shift capt Quincy Mining Co, res 22 Limerick loc
Miskiewicz Stanley, miner, bds 413 Franklin loc
Mitchell Charles, miner Han Con M Co, bds 605 Hancock
Mitchell Charlotte A, bds 217 Hancock
Mitchell Clyde H, clk Quincy Mining Co, bds 217 Hancock
Mitchell Eldred J, removed to Detroit, Mich
Mitchell Garvin, student, bds 217 Hancock
Mitchell Grace E, student, bds 217 Hancock
Mitchell Hazel I, bds 217 Hancock
Mitchell James H, timberman Han Con M Co, res 26 Limerick loc
Mitchell John N (Elizabeth A), bowling alley 226 Quincy, res 217 Hancock
Mitchell John R (Annie), miner, res 855 Pine
Mitchell Mildred, student, bds 855 Pine
Mitchell Morton M, meterman, bds 217 Hancock
Mitchell Roy, student, bds 855 Pine
Mociejewski Walter (Sophie), miner, res 413 Franklin loc
Moehrke Anna W, bds 317 Hancock
Moehrke August F, removed to Kenosha, Wis
Moehrke Carl H, student, bds 317 Hancock
Moehrke Edward H, student, bds 317 Hancock
Moehrke Eleanor E, student, bds 317 Hancock
Moehrke Martha M, bds 317 Hancock
Moehrke Wm C (Anna), mach, res 317 Hancock
Moehrke Wm C jr, removed to Dollar Bay
Moilainen Andrew (Sarah), miner, res Newtown
Moilainen Callie, student, bds Andrew Moilainen
Moilanen Albert (Selina), miner, res Coburntown
Moilanen Albin A (Helmi S), timberman, res ss New rd nr Shafter
Moilanen Andrew, miner, bds Jacob Kemppainen
Moilanen Anna, dom 209 Center
Moilanen Edwin, student, bds Albert Moilanen
Moilanen Henry (Hilja; Hakala & Moilanen), res 306 Reservation
Moilanen John (Ida), miner, res 918 Liberty
Moilanen Joseph (Hilma), lab Han Con M Co, res 325 Wright
Moilanen Lillian, dom 211 Center
Moilanen Oscar, loader Andrew Johnson Estate
Mokosck Frank, lab, bds 47 Quincy loc
Mokosck Marcui, lab, bds 47 Quincy loc
Moll Frank, carp, bds 109 Hancock
Moluns Henry (Hilma), miner, res Coburntown
Monahan Jeremiah, gardener St Joseph's Hospital
Monroe Eugene (Emma M), watchman Portage Coal & Dock Co, res 807 Water
Monseur Henry, pedler, bds 507 Hancock
Montezuma Park, Montezuma bet Quincy and Water
Montgomery Mary H (wid Stewart), bds 1025 Summit
Monticelli Bernardo, driver Bosch Brewing Co
Monticelli Joseph (Charity), bartndr August Divecchio, bds 1027 Ethel av
Monticelli Lawrence, bds Oresta Monticelli
Monticelli Louis, bds 1050 Ingot
Monticelli Samuel (Monticelli & Battistone), bds 1050 Ingot
Monticelli Wm, appr, bds 1050 Ingot
Monticelli & Battistoni (Samuel Monticelli, Octavio Battistoni), confrs 1050 Ingot
Monticello Americo (Kristina), lab Han Con M Co, res es Back 1 n of Car Station
Monticello Oresta, res ws Arcadian, Franklin loc
Montonelli Eusebio, lab, bds 1032 Ingot
Moore Emil, clk Scott Hotel, bds same
Moore Wm H, helper Isle Royale Copper Co
Moreau Clara, bds 901 Railroad av
Moreau Gabriel (Jennie), ship clk Armour & Co, res 901 Railroad av
Moreau Gabriel jr, helper Hancock Star Bakery, bds 901 Railroad av
Moreau Genevieve, cashr, bds 901 Railroad av
Moreau James E (Harriet), printer Copper Journal, bds 901 Railroad av
Moreau Russell, bds 901 Railroad av
Moretti Charles, clk John Rock, bds 811 Warren
Morgan Albert, miner, bds 106 L Pewabic loc
Moriarty Alice Mrs, res 209 Franklin
Morin Melda, mach opr Michels Overall Mfg Co, res Houghton
Morman Wm, powdermkr, bds Milwaukee Hotel
Morrey Frank J (Martha), molder, res 324 Concord, Ripley
Morris Ralph, slsmn, bds 319 Quincy
Morrison Anna M, clk P O, bds 423 Hancock
Morrison Charlotta C, bds 744 Water
Morrison Corbett (Edith), lino opr Copper Journal, res 423 Hancock
Morrison George C, removed to Calumet, Mich
Morrison John R, bds 744 Water
Morrison Margaret, clk supt of poor First Natl Bank bldg, bds 744 Water
MORRISON RODERICK C (Marion), Dentist, Office Hours 9 to 12 a m, 1 :30 to 5 and 7 to 8 p m, Sundays by Appointment, 112 Quincy, Tel 73-J; res 431 Scott, Tel 788-J
Morrison Roderick M (Georgina), supt of poor First Natl Bank bldg, res 744 Water
Morrison Rodetta R, tchr Quincy School,bds 744 Water
Morrow Samuel G (Elizabeth), veterinary surgeon, res 703 Quincy
Morse Helen, tchr High School, bds 409 Hancock
Morse Jessie Mrs, bds 409 Hancock
Mortensen Hans M (Alma), tailor 116 Quincy, res same
Moss Harry W (Corabell; Moss & Levine), res 516 Hancock
Moss & Levine (Harry W Moss, Morris Levine), clothing 306 Quincy
Motto James, trammer Han Con M Co
Mountjoy Della (wid John), res 304 Franklin
Mountjoy Wm (Augusta), saloon 532 Quincy, res same
Mountjoy Wm jr, clk, bds 532 Quincy
Moxness Eivind (Lydia), trav, rms 605 Quincy
Moyle Alfred, hoister Peoples Fuel Co, res Houghton
Moyle Clarence, lab Peoples Fuel Co, res Houghton
Moyle David M (Grace), miner, res 707 Pine
Moyle Joseph R (Mae), clk Wm Kerredge, res 710 Water
Mucchi Charles (Adelia), trav agt, res 1313 Emery
Mudge Emily J Mrs, res 1107 Anthony av
Mudge Frank J, lab Han Con M Co, bds 1107 Anthony av
Mudge Thomas, bottler Park Brewing Co, res 1107 Anthony av
Mudge Walter, lab Han Con M Co, bds 1107 Anthony av
Mudge Wm (Edith), porter E R Godfrey & Sons Co, res Emma av nr D S S & A R R
Mugford T James (Bertha), engr, res 530 Quincy
Mugniani Raffoelo (Adela), grocer 1002 Ingot, res same
Muir Jessie, supvr Public Schools, bds 211 Hancock av
Mulari Oscar, miner, bds Peter Mulari
Mulari Peter (Anna K), farmer, res ws Ryan 1 s of Shafter
Mulhauser Richard T (Sidney), bkpr Quincy Mining Co, res 148 County rd, Quincy loc
Mullen George H (Margaret G), engr, res 451 Back
Munsoor Alexander, pdlr, res 313 Franklin
Muretich Martin, lab, bds 55 Hard Scrabble
Murphy Daniel J, yardmaster M R R R and D S S & A Ry, res Houghton
Murphy Ellen (wid Michael), bds 512 Ethel av
Murphy Francis, lab, bds Stephen Murphy
Murphy Irene, bds Stephen Murphy
Murphy Jeremiah A (Mary), auditor Park Brewing Co, res 212 Vivian
Murphy Johannah (wid Eugene), bds 843 Franklin
Murphy John, bds 1 Front, Ripley
Murphy John, lab, bds 527 Hancock
Murphy John T, clk C R R R, bds 312 Hancock
Murphy Martin T (Nellie), lab Royale Copper Co, res ws Ryan 1 s of 704
Murphv Mayme K (wid Eugene), tchr E L Wright School, res 716 Water
Murphy Patrick C (Josephine), engr M R R R, res 312 Hancock
Murphy Patrick H, driver Standard Oil Co, res 2d nr Ripley, Ripley
Murphy Stephen (Katherine), fireman, res Coburntown
Murphy Theresa, bds 312 Hancock
Murphy Wm F (aged 24), died Dec 20, 1915
Murto Uno, lab Lake Superior Iron and Metal Co
Murto Wm (Sandra), section foreman, res 29 Front, Ripley
Murrin John, lab, bds Felix Chopp
Mustonen Adaline (wid Oscar), res 841 Summit
Mustonen Aino, tchr, bds 744 Oak
Mustonen Amanda, dressmkr 166 Reservation, res same
Mustonen Charles O, lab, bds 841 Summit
Mustonen Elsie, dom 148 Country rd, Ouincy loc
Mustonen Jacob, lab, bds Alexander Mankinen
Mustonen Jacob, lab Han Con M Co, bds 321 Holland
Mustonen Knute B, baker Roche & Maloy, bds 841 Summit
Mustonen Paalo, miner Han Con M Co, bds 813 Warren
Mustonen Victor (Margaret), miner, res 744 Oak
Mustonen Viivi, dom 306 Mason av
Mutual Transit Co, dock Portage Lake ft of Reservation, Fred J LeMere gen agt
Mvcydlany Andro, miner, res 70 Hard Scrabble
Myers Arthur J (Nellie), barber, res 422 Quincy
Myllyoja Albert (Lena), miner, res Coburntown
Myllyoja Hjalmer, lab, bds Albert Myllyoja
Myllyoja Otto, lab, bds Albert Mvllyoja
Myohonen John (Harkonen & Myohonen), rms 312 Tezcuco
Myre Edward, student, bds 1209 Summit
Myre E Zenofhil (Eugenie; Superior Box and Novelty), res 1209 Summit
Myre Francis, student, bds 1709 Summit
Myre Francis, student, bds 1209 Summit