Kronofogdens passförteckning - Kruununvoudin passiluettelo - Sheriff's Passport List - 1863-1916


1907

Datum
Päiväys
Date
Namn
Nimi
Name
Yrke/Civilstånd
Ammatti/Siviilisääty
Profession/Civil Status
Kommun
Kunta
Municipality
Född
Syntynyt
Born
Destination
Määränpää
Destination

Januari 18

Fällman Karl Hjalmar

Bondeson

Föglö

1885

Amerika

" 25

Kaukola Frans Hjalmar

Arbetare/ogift

Geta

1875

Amerika

Februari 14

Söderlund Felix Hjalmar

Bageriarbetare/gift

Finström

1884

Sverige

" 15

Lindroos Viktor

Arbetare/gift

Jomala

1870

Amerika

" 15

Lang Karl Viktor

Arbetare/gift

Mariehamn

1865

Amerika

" 23

Johansson Edvin Konstantin

Torpareson/ogift

Geta

1890

Amerika

1907 Feb. 23

Österlund Erik Mauritz

Bondeson

Geta

1887

Amerika

" 23

Johansson Karl Viktor

Torparson

Geta

1888

Amerika

" 28

Andersson Anders Viktor Ernfrid

Torpareson

Saltvik

1887

Amerika

Mars 1

Nybom Karl Vilhelm

Torpare/gift

Finström

1861

Amerika

" 2

Ekman Elin Fredrika

Inhyses/ogift

Kumlinge

1872

Sverige

" 5

Grönlund Anni Alice

Styrmansdotter

Lumparland

1884

Amerika

" 6

Sillanpää Marie

Tjenarinna/ogift

Finström

1886

Sverige

" 8

Jansson Julia Sofia Dagmar

Inhysesdotter

Saltvik

1888

Amerika

" 8

Eriksson Johannes

f.d. dreng

Geta

1887

Amerika

" 9

Leandersson Robert Gerhard

Sjöman/ogift

Lemland

1886

Utrikes

" 9

Westerholm Algot Eberhard

Sjöman/ogift

Lemland

1888

Utrikes

" 9

Ahlqvist Gustaf Alarik

Arbetare/gift

Saltvik

1881

Utrikes

" 14

Karlsson Erik August

Torpareson

Geta

1873

Amerika

" 15

Sundberg Karl Viktor

Torpare/ogift

Geta

1874

Amerika

" 15

Jansson Johannes Eliel

Torpare/ogift

Geta

1879

Amerika

" 18

Strandberg Gustaf Konrad

f.d. dräng

Finström

1888

Amerika

" 18

Jansson Karl Anton

Torpareson

Finström

1889

Amerika

April 2

Österholm August Verner

Inhysesson

Saltvik

1889

Amerika

" 2

Sjölund Anders Albin

Sjöman/gift

Eckerö

1889

Amerika

" 2

Karlsson Karl Arthur

Torpareson

Hammarland

1889

Amerika

" 3

Gustafsson Gustaf Emil

Dräng

Saltvik

1879

Amerika

" 3

Karlsson Johan Eli

Torpareson

Saltvik

1884

Amerika

" 3

Rosenberg Erik Edvard

Fiskare/gift

Jomala

1858

Utrikes

1907 April 4

Persson August Emanuel

Arbetare/gift

Sund

1864

Amerika

" 5

Mattsson Johan Arvid

Torpareson

Saltvik

1887

Amerika

" 5

Backman Hilda Eufemia

Skräddaredotter

Geta

1890

Amerika

" 5

Holmström Johannes Emil

Torpare/gift

Saltvik

1879

Amerika

" 5

Nordberg Karl August

Sjöman/ogift

Vårdö

1890

Amerika

" 5

Karlsson Johan Felix

Sjöman/ogift

Sund

1890

Amerika

" 6

Mattsson Karl Vilhelm

Sjöman/ogift

Lumparland

1888

Amerika

" 7

Castren G.Gid.

Kyrkoherde/gift

Hammarland

1862

Utrikes

" 9

Mattsson Matts Julius

Styrman/gift

Finström

1852

Utrikes

" 9

Danielsson Gustaf Viktor

Skeppare/gift

Vårdö

1857

Amerika

" 9

Robertsson August Ruben

Bondeson

Saltvik

1887

Utrikes

" 9

Danielsson Johan Leonard

Bondeson

Saltvik

1885

Amerika

" 9

Jansson Karl Gideon

Dräng

Saltvik

1886

Amerika

" 10

Sedlander Hjalmar Iliard

Torparson

Saltvik

1889

Amerika

" 9

Eriksson Johan Edvid

Torparson

Saltvik

1889

Amerika

" 11

Höglund Nils Isidor

Arbetareson

Jomala

1890

Amerika

" 11

Jansson Ida Elina

Torparedotter

Lemland

1885

Amerika

" 12

Johansson Karl August

Skomakare/gift

Saltvik

1859

Amerika

" 15

Johansson Karl Johan

Bondeson

Sottunga

1884

Utrikes

" 17

Karlsson Karl Vilhelm

Sjömansson

Sund

1891

Utrikes

" 17

Paulsson Eli Nikolai

Sjöman/ogift

Lumparland

1889

Amerika

" 17

Andersson Anders Viktor

Sjöman/ogift

Lumparland

1888

Amerika

" 19

Isaksson Karl Ossian

Styrman/ogift

Föglö

1877

Utrikes

1907 April 23

Bygden Johan Viktor

Bondeson

Eckerö

1887

Amerika

" 23

Jöranson Olga Wilhelmina + dotter Vilhelmina

Sjömanshustru

Eckerö

1881

Amerika

" 27

Holmström Anna Ingeborg

Torparedotter

Saltvik

1885

Amerika

" 27

Karlsson Aina Ingeborg

Inhysesdotter

Finström

1888

Amerika

" 27

Jansson Karl Viktor + hustru Matilda, son Karl

Stenarbetare

Saltvik

1870

Amerika

Maj 13

Mattsson Johan Leander

Gårdsegare/gift

Mariehamn

1858

Amerika

" 13

Hagström Matts Evert

Bonde/gift

Sund

1860

Amerika

" 17

Karlsson Karl Erik

Torparson

Geta

1889

Amerika

" 17

Andersson Anna Maria

Bondedotter

Finström

1891

Utrikes

" 18

Jansson Olga Irene

Torpardotter

Saltvik

1892

Utrikes

" 21

Karlsson Julius Emil

Skomakareson

Saltvik

1889

Utrikes

" 21

Asell Sven Salomon

Torpare/gift

Finström

1876

Amerika

" 21

Sundlöf John Hjalmar

Arbetareson

Sund

1890

Amerika

" 27

Sommarström Hugo Emanuel

Magister/ogift

Mariehamn

1887

Utrikes

" 22

Johansson Erik Vilhelm

Bondeson/ogift

Sottunga

1882

Utrikes

" 24

Lundström August Hjalmar

Torpareson

Sund

1888

Amerika

" 24

Jansson Alfrid Hjalmar

Sjöman

Vårdö

1886

Amerika

" 24

Söderlund Karl Arthur

Sjöman

Vårdö

1890

Amerika

" 24

Bryggman Karl Alfons

Sjöman

Sund

1887

Amerika

" 24

Bengtsson Karl Rudolf

Sjöman

Sund

1890

Amerika

" 25

Schröder Anna

Fröken

Mariehamn

1885

Utrikes

1907 Maj 27

Karlsson Karl Evert

Bonde

Jomala

1877

Utrikes

Juni 3

Mattsson Robert

Vicekonsul

Mariehamn

-

Utrikes

" 5

Karlsson Karl Johan

Sjöman

Eckerö

1885

Amerika

" 5

Mattsson Anders August

Sjöman

Eckerö

1853

Amerika

" 6

Karlsson Martinsdotter Maria

Inhyseshustru

Finström

1862

Amerika

" 7

Djeschkin Olga

Ogift

Vårdö

1881

Utrikes

" 7

Karlsson Julia Elvira

Sjömansänka

Vårdö

1870

Utrikes

" 8

Söderström Aina Ingeborg

Landthandlandedotter

Finström

1892

Amerika

" 12

Perander Gunborg

Fröken

Sund

1890

Utrikes

" 12

Björkroth Edla Sofia

Inhysesdotter

Hammarland

1891

Amerika

" 13

Karlsson Johan Mauritz

Bondeson

Jomala

1886

Amerika

" 15

Johansson Axel

Bonde

Saltvik

1870

Utrikes

" 15

Karlsson Johan Erik

Bonde

Saltvik

1821

Utrikes

" 18

Söderlund Tekla Evelina

Sjömansdotter

Jomala

1892

Amerika

" 22

Pettersson Ossian + hustru Rosa

Kapten

Mariehamn

 

Utrikes

" 25

Olsoni Oskar

Landtbruksskoleförestånd.

Saltvik

1862

Utrikes

" 25

Vikström August

Styrman

Saltvik

1868

Utrikes

" 26

Helander Erik Johan

Skräddare

Finström

1823

Amerika

" 27

Leandersson Leander

Sjöman

Lemland

1879

Amerika

Juli 3

Hedman Karl Nestor

Skräddarelärling

Mariehamn

1889

Amerika

" 3

Hedman August Isidor

Sjömansson

Sund

1891

Utrikes

" 9

Saarinen Juha Kustaa

Arbetare

Mariehamn

1873

Amerika

" 11

Eriksson Alexander

Sjöman

Lemland

1878

Utrikes

1907 Juli 12

Merital Frans Emanuel

Ogift

Tammerfors

1883

Utrikes

" 12

Karlsson Ellen Selinda Maria

Sjökaptensdotter

Jomala

1890

Amerika

" 16

Johansson Oskar

Bonde

Lemland

1869

Amerika

" 17

Lang Sofia

Bondedotter

Jomala

1893

Amerika

" 18

Henriksson Henrik Johan

Bonde

Hammarland

-

Utrikes

" 18

Ottosson Johan Viktor

Sjöman

Sund

1871

Utrikes

" 18

Karlsdotter Naima Mathilda

Bondedotter

Sund

1986

Amerika

" 18

Karlsson Ester Selma

Bondedotter

Sund

1889

Amerika

Juni 8

Lindqvist Maria Kristiania

Sjömanshustru

Saltvik

1870

Amerika

Augusti 4

Sandberg Amalia Josefina

Jungfru

-

-

-

" 4

Johansson Arthur + hustru Olga och 1 barn

Sjöman

-

-

-

" 4

Blomqvist Ida

Inhyseshustru

-

-

-

" 5

Aaltonen Severin

Arbetare

-

-

-

" 6

Lindeman Elisabeth

Jungfru

-

-

-

" 6

Rosenqvist Karl A.

Slagtare

-

-

-

" 6

Eriksson Karolina Maria

Skeppareänka

-

-

-

" 6

Jansson Amanda

Inhyses

-

-

-

" 9

Johansson Aina Ingeborg

Tjänstejungfru

-

-

-

" 10

Johansson Karl Enock

Styrman

-

-

-

" 10

Johansson Erik Mikael

Bondeson

-

-

-

" 11

Mattsson Elinda Matilda

Bondedotter

-

-

-

" 11

Vennström Erika

Kaptenska

-

-

-

" 14

Hummelin Ida Amanda

Kaptensdotter

-

-

-

1907 Aug. 15

Karlsson Johan Villiam

Sjöman

-

-

-

" 17

Vesterlund Gustaf Einar

Gårdsägareson

-

-

-

" 20

Lundberg Elin Gertrud

Sjökaptensdotter

-

-

-

" 20

Karlsson Fanny Alfilda

Skepparedotter

-

-

-

" 24

Ekman Ester

Bondedotter

-

-

-

" 24

Lundell Alexandra Ingrid

Skepparedotter

-

-

-

" 24

Ekman Julina Sofia

Bondedotter

-

-

-

" 25

Eriksson Rina Irene Olivia

Fröken

-

-

-

" 25

Karlsson August Edvard

Sjökapten

-

-

-

" 26

Mattsson Johan Valentin

Torparson

-

-

-

" 28

Karlsson Elin Elisabeth

Bondedotter

-

-

-

" 28

Sundman Fanny Elisabeth

Bondedotter

-

-

-

" 28

Häggblom Ida Serafina

Inhysesdotter

-

-

-

" 29

Nordström Karl Elind

Bondeson

-

-

-

" 29

Mattsson Olga Matilda

Inhysesdotter

-

-

-

" 30

Henriksson Aina Josefina

Torparedotter

-

-

-

Sept. 2

Jansson Karl Viktor

f.d.dräng

-

-

-

" 3

Kokki Vilho Kristian

handelsbiträde

-

-

-

" 3

Lehtinen Kustaa Hjalmar

Handelsbiträde

-

-

-

" 3

Hagman Karl Leonard

Tullförvaltare

-

-

-

" 3

Zetterström Erik Gustaf

Maskinist

-

-

-

" 4

Rosenberg Gösta

Viceh.

-

-

-

" 4

Rosenberg Valter

Agronom

-

-

-

1907 Sept. 4

Törnqvist Frithiof

Landhushållare

-

-

-

Sept. 25

Gustafsson Ida

Kaptenska

Mariehamn

1868

Europa

" 25

Gustafsson Edla Johanna

Kaptenska

Mariehamn

1865

Europa

" 25

Jansson Agatha Evelina

Inhysesdotter

Jomala

1867

Amerika

" 25

Nordblom Klara Alina

Inhysesdotter

Jomala

1883

Amerika

" 25

Nordblom Johannes Arthur

Inhysesson

Jomala

1889

Amerika

" 25

Solander Selma Matilda

Torpardotter

Hammarland

1867

Amerika

" 26

Mattsson Karl Laurentius

Skeppareson

Lemland

1881

Sverige

" 27

Oskarsson August Emil

Sjöman

Lemland

1883

Amerika

" 27

Rundberg Anni Viktoria

Inhysesdotter

Hammarland

1891

Amerika

" 27

Hedin Johan Wilhelm

Parcellägare

Mariehamn

1877

Amerika

" 28

Vaine August Hjalmar

Arbetare

Sund

1877

Amerika

Oktober 1

Härus Edla Elisabet

Drängdotter

Finström

1877

Amerika

" 2

Lundqvist Ida Alina

Kaptenska

Vårdö

1882

Utrikes

" 5

Michelsson Karl Johan

Sjöman

Sund

1873

Utrikes

" 12

Rehbinder O.E.

Tullförvaltare

Eckerö

2892

Utrikes

" 12

Andersson August Konrad

Bonde

Hammarland

1874

Amerika

" 14

Hilander Josefsson Johan

Bonde

Hammarland

1867

Amerika

" 14

Grönvall Johan Adolf

Forman

Mariehamn

1861

Utrikes

" 15

Andersson Erika Rosalie

Sömmerska

Lemland

-

Utrikes

" 16

Eriksson Mattias Robert

Sjöman

Lumparland

1876

Amerika

" 16

Hjelt Pauline

Kaptenska

Mariehamn

-

Utrikes

" 18

Lundgren Jenny Ingeborg

Sjömansdotter

Sund

1887

Utrikes

1907 Okt. 27

Rönnholm Axel Emanuel

Sjöman

Sund

1880

Amerika

" 27

Johansdotter Amanda Sigrid

Torparedotter

Sund

1881

Amerika

November 4

Karlsson Karl August

Bondeson

Sund

1885

Amerika

" 4

Karlsson Karl Robert

Bondeson

Sund

1878

Amerika

" 7

Karlsson Hilda Elisabeth

Bondedotter

Sund

1871

Utrikes

" 7

Mattsson Karl August

Arbetare

Sund

1888

Utrikes

" 11

Sundberg Johan Adolf

Skomakare

Sund

1876

Amerika

" 20

Lindvall Johannes Fridolf

Arbetare

Sund

1891

Amerika

" 30

Eriksson Alma Evelina

Tegelmästarehustru

Saltvik

1865

Sverige

December 10

Pesonen Kustaanpoika Juho Emil

f.d.dräng

Sund

1887

Utrikes

" 12

Samuelsson Johan Albert

Bondemåg

Finström

1881

Amerika

" 13

Vallenius Karl Aron

Arbetare

Saltvik

-

Sverige

" 14

Eriksson Johan Erner Albinus

Bondeson

Jomala

1877

Utrikes