Kronofogdens passförteckning - Kruununvoudin passiluettelo - Sheriff's Passport List - 1863-1916


1908

Datum
Päiväys
Date
Namn
Nimi
Name
Yrke/Civilstånd
Ammatti/Siviilisääty
Profession/Civil Status
Kommun
Kunta
Municipality
Född
Syntynyt
Born
Destination
Määränpää
Destination

1908 Januari 3

Andersson Leander

Sjöman

Finström

1863

Utrikes

" 16

Karlsson Johan August William

Bondeson

Sund

1884

Amerika

" 3

Malmlund Paul

Ingeniör/ogift

Mariehamn

1886

Utrikes

" 8

Furstenborg Clas Axel

Apotekare/gift

Mariehamn

1852

Utrikes

" 8

Furstenborg Axel Ragnar

Apotekareson

Mariehamn

1890

Utrikes

" 12

Söderlund Johan Robert

Extra tullvaktm.

Jomala

1882

Utrikes

" 8

Michelsson Karl Evert + hustru Emma Katarina

Lots

Lemland

1850,1849

Utrikes

Februari 1

Örnberg Hjalmar Alexander

Arbetare/ogift

Jomala

1880

Utrikes

" 3

Malmström Erik August

Inhyses/gift

Jomala

1873

Utrikes

1908 Feb. 13

Eriksson Alina Aurora

Kaptenska

Mariehamn

1873

Utrikes

" 15

Juselius Alma Irene

Kaptenska

Mariehamn

1874

Utrikes

" 22

Lundell Ida Maria

Torparedotter

Lemland

1898

Utrikes

Mars 4

Johansson Ernst William

Sjöman/ogift

Mariehamn

1892

Utrikes

" 4

Johansson Karl Julius

Sjöman/ogift

Mariehamn

1887

Utrikes

" 7

Ekbom Ida Josefina

Fröken

Mariehamn

1883

Utrikes

" 7

Lindberg Aina Erika Emerentia

Fröken

Mariehamn

1873

Utrikes

" 14

Blomqvist Thor Alfred

Bonde/ogift

Eckerö

1877

Utrikes

" 14

Eriksson Johannes Erland

Sjöman/ogift

Jomala

1887

Utrikes

" 19

Wänström Karl Isidor (+ hustru Erika Kristina o. 1 minderårigt barn)

Sjöman

Jomala

1866,187

Amerika

" 24

Söderström Matts August

Äldre lots

Geta

1839

Utrikes

" 27

Lindblom Wilhelm Waldemar

Bondeson

Jomala

1889

Utrikes

April 4

Emilsson Nikanos Gideon

Sjöman/ogift

Lemland

1889

Utrikes

" 4

Öhman Nils Konstantin

Sjöman/ogift

Lemland

1891

Utrikes

" 4

Vesterlund Johannes Uno

Sjöman/ogift

Lemland

1890

Utrikes

" 8

Johansson Karl Gideon

Sjöman/ogift

Lemland

1884

Amerika

" 8

Andersson Otto Emanuel

Musiker/ogift

Lemland

1879

Utrikes

" 8

Wirén Edla Irene

Sjökaptenska

Jomala

1880

Utrikes

" 9

Karlsson Erik Werner

Bondeson

Finström

1887

Utrikes

" 19

Lundell Ammi Elisabeth

Tjänarinna

Lemland

1890

Amerika

" 22

Karlsson Alma Alie

Inhysesdotter

Jomala

1891

Amerika

" 22

Ålander Fridolf

Sjökapten/gift

Mariehamn

-

Sverige

1908 Maj 7

Sjölund Erik Albert

Sjöman/ogift

Hammarland

1876

Amerika

" 7

Sjölund Maria Lovisa

Skepparedotter

Hammarland

1883

Utrikes

" 7

Hellström Erika Wilhelmina

Änka

Mariehamn

1837

Utrikes

" 7

Andersson Elvi Euxenia

Torparedotter

Lemland

1892

Utrikes

" 7

Eriksson Arthur Leonard

Inhysesson

Jomala

1891

Utrikes

" 9

Eriksson Johan August

Bondeson/gift

Jomala

1864

Amerika

" 9

Karlsson Johan August Valentin

Bondeson/ogift

Jomala

1882

Amerika

" 9

Mattsson Albertina Wilhelmina

Bondeenka

Lemland

1846

Utrikes

" 11

Jakobsson Johan Isidor

Sjöman/gift

Lemland

1877

Utrikes

" 13

Ekblom Hjalmar August

Torpare/gift

Hammarland

1877

Utrikes

" 13

Eriksson Karl Evert

Mek.arbetare/gift

Mariehamn

1875

Utrikes

" 18

Grönlund Vendla Mathilda

Fyrvaktaredotter

Lemland

1889

Utrikes

" 18

Sommarström Matts +son Mathias Eligius

Lotsålderman

Lemland

1839,1874

Utrikes

" 20

Eriksson Erik Alarik Eliel

Sjökapten/ogift

Jomala

1880

Utrikes

" 20

Donner Bruno

Sjökapten/gift

Mariehamn

-

Utrikes

" 25

Karlsson Matilda Wilhelmina

Torparedotter

Jomala

1885

Utrikes

" 27

Karlsson Johan Erik

Koff.skepp/gift

Lumparland

1845

Utrikes

" 27

Sommarström Johanna Susanna

Skepparedotter

Mariehamn

1878

Utrikes

Juni 2

Eriksson Johanna Lovisa

Torparenka

Lemland

1844

Amerika

" 9

Karlsson Edla Maria + dotter Jenny Ingeborg

Bondevärdinna

Jomala

1856,1884

Utrikes

" 10

Aarne August

Torpare/gift

Jomala

1853

Utrikes

" 10

Karlsson Ida Matilda

Jungfru

Jomala

1859

Utrikes

1908 Juni 10

Mattsson Karl Emanuel

f.d.dräng

Saltvik

1872

Utrikes

" 10

Johansson Anna Wilhelmina

Sjömanshustru

Lumparland

1875

Utrikes

" 10

Westerlund Margareta Sofia

Bondedotter

Lumparland

1858

Utrikes

" 13

Andersson Erik + hustru Maria Amalia

Ombudsman

Finström

1860,1863

Utrikes

" 15

Karlsson Ida Kristina

Styrmansdotter

Finström

1886

Utrikes

" 17

Henriksson Johan August

Bonde/gift

Lemland

1858

Utrikes

" 25

Lindberg Ida Elisabeth

Kyrkoherdska

Lemland

1856

Utrikes

" 26

Godenhjelm Bertil Fredrik Magnus Leonard

Hofrättsausk.

Mariehamn

1885

Utrikes

" 26

Malmgren Gustaf Zefanias

Boktr.faktor

Mariehamn

1872

Utrikes

" 26

Lundgren Abel Mauritz

Timmerman/ogift

Mariehamn

1884

Amerika

" 27

Rosenberg Lovisa Wilhelmina

Sjökaptenska

Lumparland

1871

Utrikes

" 30

Öfverström Anders Ruben

Snickare/ogift

Mariehamn

1885

Utrikes

" 30

Sjöstedt Lydia Charlotta

Folkskollärarinna

Finström

-

-

" 30

Silén Emil

Apotekare/ogift

Mariehamn

1864

Utrikes

Juli 4

Ålands ungdomsförbund (80 personer)

-

Åland

-

Sverige (Lustfärd till Stockholm)

" 7

Andersson Anna Karolina

f.d.bondedotter

Lemland

1862

Amerika

" 9

Sittkoff Nikolai + hustru Maria

Sjökapten

Mariehamn

-

Amerika

" 11

Eriksson Karl Edvin

Sjöman/ogift

Hammarland

1885

Amerika

" 15

Jansson Alma Karolina

Inhysesdotter

Hammarland

1882

Utrikes

" 15

Donner Anna Bertha Claudia + 2 barn

Sjökaptenshustru

Hammarland

1873

Utrikes

" 20

Danielsson Viktor + hustru Anna Ingrid

Landthandl.

Hammarland

1857,1882

Utrikes

" 23

Karlsson Karl Anders

Sjöman/ogift

Lemland

1881

Utrikes

1908 Juli 23

Silander Joh. Fredrik + hustru Maria Dorothea

Prost

Nastola

1850,1845

Utrikes

" 25

Nordqvist Irene Kristina Ingeborg

Sjömanshustru

Lumparland

1884

Utrikes

" 29

Isaksson Ida

Fyrvaktarehustru

Jomala

1859

Utrikes

" 29

Eriksson Anna Olivia

Bondedotter

Lemland

1890

Utrikes

" 30

Mattsson Tillvits Amanda Alina

Arbetarehustru

Lemland

1875

Utrikes

Augusti 1

Jansson Erika

Skomakaredotter

Lumparland

1869

Utrikes

" 1

Jansson Kristina Serafia

Bagarehustru

Lumparland

1851

Utrikes

" 1

Eriksson Reinhold

Handlande

Hammarland

1867

Utrikes

" 5

Bergman Ernst Maurits

Bondeson

Jomala

1879

Amerika

" 7

Wirtanen Karl Robert

Bonde/gift

Saltvik

1869

Sverige

" 8

Lindblom Hulda Alina Sofia

Torparedotter

Jomala

1890

Amerika

" 8

Bergman Hilda Sirena

Bondedotter

Jomala

1886

Amerika

" 8

Lindman Alina Hildegard

Skomakardotter

Finström

1879

Sverige

" 8

Wesander Elina

Tjenarinna

Jomala

1874

Utrikes

" 8

Eriksson Matts

f.d.bonde

Hammarland

1831

Utrikes

" 12

Nordberg Karl Severin

Fiskeriinstruktör

Brändö

1869

Utrikes

" 21

Sandelin Johan Anton Mauritz

Torparson

Saltvik

1887

Utrikes

" 21

Eriksson Edith Irene Sigrid

Arbetaredotter

Hammarland

1886

Amerika

" 22

Furstenborg Jarl Sigfrid

Skolelev

Mariehamn

1894

Sverige

" 22

Johansdotter Aili Maria

f.d.tjenarinna

Mariehamn

1886

Amerika

" 24

Lindström Lilly Olga o. Karina Agnes

student o. Skolelev

Mariehamn

1883,1892

Sverige

1908 Aug. 24

Mattsson Elin Hildegard + minderårig son Arthur Leonard

Arbetarehustru

Lemland

1886

Amerika

" 25

Hellberg Hilma Katharina

t.f.tjenarinna

Jomala

1873

Amerika

" 25

Lundberg Hilma Sigrid

t.f.bondedotter

Jomala

1870

Amerika

" 25

Westerback Karolina Emilia

Torpardotter

Lumparland

1876

Sverige

" 28

Karlsson Emilia Irene

Bondedotter

Jomala

1888

Amerika

" 28

Nordin Edla Elisabet

Handlande/ogift

Mariehamn

1859

Utrikes

September 3

Andersson Ida Lisette

Inhysesdotter

Jomala

1889

Utrikes

" 7

Karlsson Mathias

Gårdsägare/ogift

Mariehamn

1850

Utrikes

" 7

Holmberg Alma Sofia

Lotsåldermansdotter

Sottunga

1873

Amerika

" 7

Hellsten Johan Alarik

Styrman

Mariehamn

1883

Utrikes

" 7

Hamberg Emilia

Fröken

Lovisa

1852

Utrikes

" 8

Sommarström Johan Erik

f.d.lots/gift

Lemland

1848

Utrikes

" 9

Karlsson Edit Lovisa

Gårdsägaredotter

Mariehamn

1887

Utrikes

" 9

Karlsson Robert + mor Wilhelmina Andersson

Bonde

Eckerö

1860,1835

Utrikes

" 11

Karlsson Ellen Amanda

Bondedotter

Lemland

1887

Utrikes

" 11

Nordström Johan Emil

Bonde/gift

Hammarland

1862

Utrikes

" 11

Pettersson Hildur

Postmästarinna

Seinäjoki

1863

Utrikes

" 11

Eriksson Johanna Augusta

Muraredotter

Föglö

-

Utrikes

" 12

Lindfors Ida Kristina + son Krescens Theodor o. Dotter Elsa Kristina

Bondehustru

Lemland

1853,1883,1887

Utrikes

" 12

Blomqvist Olga Irene

Inhysesdotter

Jomala

1892

Utrikes

1908 Sept. 14

Mattsson Alina Maria + syster Olga Ingeborg

Bondedöttrar

Hammarland

1880,1888

Amerika

" 14

Furstenborg Mary

Fröken

Mariehamn

1887

Sverige

" 14

Agardh Charlotte

Enkefru

Mariehamn

1832

Sverige

" 14

Broman Olga

Tjenarinna

Mariehamn

1882

Sverige

" 14

Gustafsson Johanna Alie

Bodbiträde

Mariehamn

1884

Sverige

" 15

Häggblom Ellen Ida Augusta

Poliskonst.dotter

Jomala

1888

Amerika

" 15

Grönholm Helga Olivia

Bleckslagaredotter

Jomala

1885

Amerika

" 19

Grönholm Edith Wilhelmina

Bleckslagaredotter

Jomala

1891

Amerika

" 21

Lindell Otto + dotter Adele

Sjökapten

Hammarland

-

Utrikes

" 21

Karlsson Ida Viktoria

Sjömansdotter

Jomala

1890

Amerika

" 23

Olofsson Edla Erika

Torparedotter

Eckerö

1886

Amerika

" 25

Jansson Lydia Ruth

Inhysesdotter

Jomala

1890

Amerika

" 28

Andersson Hanna Elisabet

Snickaredotter

Finström

-

Sverige

" 28

Andersson Anders Isidor

Snickareson

Finström

-

Sverige

Oktober 7

Rosenberg Nandor Timotheus + hustru Maria

Koff.skepp.

Lumparland

1869,1868

Sverige

" 10

Roos Fimma Mathilda

Bondedotter

Jomala

1891

Amerika

" 13

Eriksson Artur Wilhelm

Bondeson

Jomala

-

Utrikes

" 13

Sundström Edla Zaida Therese

Torparedotter

Lemland

1883

Amerika

" 14

Barck Axel

Handlande

Mariehamn

-

Utrikes

" 14

Eriksson Axel Alfred

Sjöman

Kumlinge

1879

Amerika

15

Karlsson Karl Emil

Arbetare/gift

Hammarland

1882

Amerika

1908 Okt. 19

Söderberg Maria Sofia

Sjömanshustru

Jomala

1858

Amerika

" 19

Sandberg Olga Johanna

Handelsbiträde

Jomala

1877

Amerika

" 21

Hellström Anni Olivia

Handelsbiträde

Mariehamn

1886

Utrikes

" 22

Karlsson Thyra Gustava

Bondedotter

Lemland

1881

Utrikes

" 27

Isaksson Gustava

Bondeenka

Finström

1833

Utrikes

" 27

Isaksson Gustaf Arvid

Bondeson

Finström

1862

Utrikes

" 31

Jansson August Edvard

Sjökapten/gift

Mariehamn

1860

Utrikes

" 31

Berg Johannes Ferdinand

Bondeson

Lemland

1879

Amerika

November 2

Isaksson Anna Mathilda

Skepparedotter

Föglö

1892

Utrikes

" 5

Eriksson August

Sjöman/ogift

Jomala

1875

Utrikes

" 5

Nordqvist Johannes Emil + hustru Anna Eufemia

Sjömansson

Geta

-

Amerika

" 6

Lindström Paul Harald

Fyrmästarson

Mariehamn

1888

Utrikes

" 7

Sjölund Ida Irene Ingeborg

Torpardotter

Jomala

1891

Utrikes

" 12

Mattsson Mathias Nestor

Torpareson

Finström

1891

Amerika

" 12

Jansson Johan Eliel

Arbetare/ogift

Finström

1887

Amerika

" 12

Sjöblom Johan Mauritz

Arbetare/ogift

Finström

1886

Amerika

" 23

Lundberg Amalia Kristina

Torparehustru

Lemland

1866

Sverige

" 28

Karlsson Fridolf Hjalmar

Bondeson

Geta

1884

Sverige

December 8

Johansson Edith

Bondedotter

Sund

1886

Amerika

" 9

Pettersson Samuel August

Sjöman

Finström

1886

Amerika

" 9

Karlsson Elsa Helena

Inhysesdotter

Finström

1891

Amerika

" 12

Mattsson Erika Emilia

Skepparedotter

Lemland

1875

Utrikes

1908 Dec. 18

Tamelander Ebba

Fru

Mariehamn

1869

Utrikes

" 22

Sundström Karl Gunnar

Sjöman

Lemland

1888

Amerika

" 22

Ekroth Karl Johan

Sjöman

Mariehamn

1872

Sverige

" 28

Jansson Johanna

Inhyses

Jomala

1880

Amerika

1908 (Förteckning 2)

Januari 20

Sundström Johan

Handlande

Mariehamn

1858

Utrikes

" 21

Varjanen Johan Felix

Slagtareson

Saltvik

1892

Utrikes

Mars 9

Lundberg Mattias Alfred + dotter Hilda Maria

Kapten

Hammarland

-

Utrikes

" 16

Nordblom Karl Alfred

Bonde

Finström

-

Utrikes

" 16

Karlsson Karl Johan Emil

Bondeson

Hammarland

-

Utrikes

" 16

Mattsson Karl E.

Sjöman

Sund

1872

Amerika

" 21

Sjöberg Gust. H.

Sjömansson

Finström

1892

Amerika

" 21

Lindström Aina Erika

Torpardotter

Sund

-

Utrikes

" 21

Lehtinen Selma Alexandra

Arrendat.dotter

Saltvik

1890

Amerika

" 24

Johansson Johan Viktor Eliel

Yngling

Vårdö

-

Utrikes

" 26

Vesterberg Anders Edvin+ hustru Hilda

Sjöman

Lumparland

-

Utrikes

" 26

Johansson Axel Emanuel

Bondeson

Saltvik

-

Utrikes

" 29

Burmansson Johannes Leonard

Sjöman

Eckerö

-

Utrikes

April 3

Kurki Matilda Josefina

Arbetarehustru

Geta

1876

Amerika

" 4

Söderlund Ernst Felix

Bondeson

Saltvik

1887

Utrikes

" 6

Englund Karl Anders

Styrman

Lumparland

-

Utrikes

" 8

Johansson Elin Maria

Torpardotter

Sund

1888

Amerika

1908 April 8

Karlsson Maria Wilhelmina

Arbetaredotter

Sund

1889

Amerika

" 8

Bamberg Viktor Emanuel

f.bondeson

Saltvik

1874

Amerika

" 9

Johansson Johan Oskar

Sjöman

Sund

-

Utrikes

" 9

Efraimsson Johan

Sjöman

Sund

-

Utrikes

" 10

Pettersson Elis August

Sjöman

Vårdö

-

Utrikes

" 14

Jansson Gustaf Mikael

Kaptensson

Vårdö

1887

Utrikes (seglation)

" 16

Andersson Gustaf Anton

Sjöman

Vårdö

-

Utrikes

" 19

Mickelsson Evert Mikael

Sjöman

Sund

1888

Utrikes

" 27

Bergman Leander

Sjöman

Jomala

-

Utrikes

" 29

Johansson Elin Augusta

Tjenstejungfru

Finström

-

Utrikes

" 29

Fagerström Emil Uno

Bondeson

Eckerö

1885

Utrikes

Maj 1

Vesterlund Hulda

Hemmansegaredotter

Vårdö

1881

Amerika

" 1

Karlsson Anna

Kaptenska

Vårdö

-

Utrikes

" 4

Eriksson Rosa Eufemia

Inhysesdotter

Saltvik

1889

Amerika

" 8

Mattsson Johan Albert

Sjöman

Finström

-

Utrikes

" 9

Karlsson Ester Mathilda

Kaptensdotter

Finström

-

Utrikes

" 9

Eriksson Elfrida Emma

Skepparedotter

Finström

-

Utrikes

" 15

Karlsson Hilda Serafia

Bondedotter

Sund

1876

Amerika

" 25

Samuelsson Karl

Sjöman

Sund

1850

Amerika

Juni 2

Göranson Erik + hustru

f.d.bonde

Hammarland

1848

Utrikes (Betyg uttaget för att rådfråga läkare i Sverige)

" 5

Holmberg Hilma Serafia

Inhysesdotter

Saltvik

1885

Amerika

1908 Juni 8

Söderberg Erik August

Bondeson

Sottunga

-

Utrikes

" 8

Sundberg Edvard Adrian

Sjöman

Sottunga

-

Utrikes

" 8

Forsberg Ida

Inhyses

Sund

-

Utrikes

" 12

Pettersson Otto

Bonde

Sund

-

Sverige (till läkare)

" 19

Karlsson Edla

Sjömanshustru

Sund

-

Sverige

" 22

Bolin Julia

Lärarinna

Dragsfjärd

-

Utrikes (för läkarhjälp)

" 23

Sjögren Aina Maria

Kyrkoherdska

Saltvik

-

Utrikes

Juli 2

Andersson Alfred Emanuel

Arbetare

Finström

1882

Amerika

" 9

Jansson Erik

Löse karl

Finström

1879

-

" 13

Elovainio Oskar

Kyrkoherde

Sund

-

Sverige

" 27

Olofsson Leander

Skeppare

Vårdö

-

Utrikes

" 31

Mattsson Aina Maria

Sjömansdotter

Finström

1889

Amerika

Augusti 9

Wikström Karl Alb. Emanuel

Sjöman

Lumparland

-

Utrikes

" 11

Eriksson Alma Ingeborg

Torparedotter

Jomala

1887

Amerika

" 11

Nordlund Julia Matilda

Torpardotter

Saltvik

1874

Amerika

" 14

Heinonen Olga Maria

Arbetaredotter

Saltvik

1893

Amerika

" 17

Gustafsson Karl August

Bondeson

Sund

1881

Amerika

" 20

Jansson Jan August

Skeppareson

Finström

1880

Amerika

" 21

Laaksonen Selma Karolina

Arbetardotter

Saltvik

1891

Amerika

" 21

Söderlund Euxenia Julanda

Tjenarinna

Saltvik

1891

Amerika

" 27

Jansson Elin

Skepparedotter

Sund

-

Utrikes

" 28

Jansson Hilda Sofia

Stenarbetaredotter

Saltvik

1890

Amerika

" 29

Karlsson Erik Axel

Inhyses

Saltvik

1856

Utrikes (för läkarhjälp

1908 Aug. 31

Sundholm Karlsdotter Anna Lisa + omyndig son Elis Julius

Inhyses

Geta

1837

Amerika

September 7

Jernvall Aina Aurora

Jungfru

Saltvik

1892

Amerika

" 9

Jansson Ester Matilda

Torpardotter

Geta

-

Utrikes

" 9

Ekholm Linda Serafia

Skepparedotter

Sund

1883

Amerika

" 9

Sten Ida Irene

Torpardotter

Sund

1889

Amerika

" 9

Sten Anna Alina

Torpardotter

Sund

1892

Amerika

" 9

Karlsson Jenny Erika

Arbetarehustru

Saltvik

1883

Amerika

" 9

Johansson Alma Matilda

Bondedotter

Sund

1865

Amerika

" 25

Eriksson Ernst Leonard

Tegelmästarson

Saltvik

1889

Sverige (läkarhjälp)

Oktober 1

Andersson Sigrid Alice

Tjenarinna

Saltvik

1890

Amerika

" 1

Jansson Anna Wilhelmina

Sjömansdotter

Saltvik

1882

Amerika

" 3

Fagerström Erika Wilhelmina

Torpardotter

Saltvik

-

Utrikes

" 10

Ekman Juha Axel

Arbetare

Saltvik

1876

Amerika

" 11

Söderlund Anna Matilda Fredrika

Arbetarehustru

Finström

1882

Utrikes

" 12

Malm Inez

Befallningsmansdotter

Björneborg

1877

Sverige (läkarhjälp)

" 11

Mattsson Mathias Albert

Bondeson

Saltvik

-

Utrikes

" 19

Mattsson Hilda Wilhelmina

Bondedotter

Saltvik

-

Utrikes

" 23

Lindström Teresia Ingeborg

Bondedotter

Saltvik

-

Utrikes

" 23

Lindblom Hulda Sofia Eulalia

Bondedotter

Geta

-

Utrikes

" 23

Jansson Hulda Sofia

Arbetarehustru

Geta

-

Utrikes

November 18

Berndtsson Leander Walfrid

Bondeson

Geta

-

Utrikes

" 19

Andersdotter Hulda Emilia

Torpardotter

Vårdö

1869

Amerika

1908 Nov. 19

Pettersson Edla Sofia

Jungfru

Sund

1877

Amerika

" 27

Karlsson Karl August

Bondeson

Sund

1890

Amerika

" 27

Karlsson Harald Rafael

Bondeson

Sund

1889

Amerika

December 2

Karlsson Hulda Irene

Skepparedotter

Sund

-

Utrikes

" 2

Karlsson Karl August

Arbetare

Sund

1877

Amerika

" 2

Karlsson Karl Erik

Arbetare

Sund

1880

Amerika

" 5

Sundqvist Erik Alfred

Bonde

Saltvik

1867

Utrikes