Kronofogdens passförteckning - Kruununvoudin passiluettelo - Sheriff's Passport List - 1863-1916


1885

Datum
Päiväys
Date
Namn
Nimi
Name
Yrke/Civilstånd
Ammatti/Siviilisääty
Profession/Civil Status
Kommun
Kunta
Municipality
Född
Syntynyt
Born
Destination
Määränpää
Destination

Mars 21

Jansson Johan Erik

Sjöman

Westergeta, Geta

-

Sverige

" 27

Björklund Samuel Gustaf

Bondeson

Ödkarby, Saltvik

-

"

" 27

Karlsson Karl Emil

Bondeson

Ödkarby, Saltvik

-

"

" 28

Mattsson Matts Viktor

Sjöman

Östergeta, Geta

-

"

" 31

Eklund Fredrik Viktor

Sjöman

Strömbolstad, Sund

-

"

April 2

Karlsson Karl Emil

Bonde

Öfverby, Jomala

-

"

" 15

Jansson Gustaf Alfred

Sjöman

Ämnäs, Finström

-

"

" 23

Wikström Karl Evert

Sjöman

Haraldsby, Saltvik

-

"

" 23

Wikström Amanda Josefina

Färjkarlsdotter

Haraldsby, Saltvik

-

"

" 23

Wikström Hilda Karolina

Färjkarlsdotter

Haraldsby, Saltvik

-

"

" 27

Karlsson Karl Julius

Bondeson

Mickelsö, Vårdö

-

"

" 29

Nyholm Mikael

Torpare

Kastelholms kungsgård

-

"

April 29

Eklund Erika Sofia

hustru

Kastelholms kungsgård

-

Sverige

" 29

- Naima Alina Erika

dotter

Kastelholms kungsgård

-

"

" 30

Andersson Anders Emil

Bondeson

Byttböle, Hammarland

-

"

" 30

Rosenblad August

Sjöman

Kastelholms kungsgård

-

"

" 30

Johansson Bror Otto

Sjöman

Tranvik, Sund

-

"

" 30

Danielsdotter Mathilda Elisabeth

hustru

Tranvik, Sund

-

"

" 30

Andersson (eller Österlund) Karl Johan

Sjöman

Tranvik, Sund

-

"

Maj 5

Eriksson Johan Isidor

Bondeson

Högbolstad, Sund

-

"

" 15

Wiss Henriksson Henrik

Timmerman

Eugmo by, Larsmo

-

"

" 23

Lindman Anna

Kaptenska

-

-

"

" 23

- Karl

son

-

-

"

" 23

Hausen Magnus

Possessionaten

Germundö säteri, Sa.

-

"

Juni 12

Karlsson Matts

Torpare

Hulta, Sund

-

"

" 29

Nordberg Karl

Bondeson

Hellsö, Kökar

-

"

" 29

Ahl Simon Erik

Sjöman

Hastersboda, Föglö

-

"

Juli 10

Danielsson Daniel

Bonde

Norrboda, Lumparland

-

"

" 10

- Anna Serafia

hustru

Norrboda, Lumparland

-

"

" 17

Jansson Gustaf

Smed

Ämnäs, Finström

-

"

" 30

Henelius

Ingenjör

Tosarby, Sund

-

"

Aug. 14

Lukander R.E.

Landskanslist

Tosarby, Sund

-

"

" 15

Sjöström Mattsdotter Katarina Josefina

Inhysesmansdotter

Prästöholme, Sundfr. Lappfjärd

-

"

" 16

Johansson Axel

Bondeson

Haraldsby, Saltvik

-

"

Aug. 17

Henriksson Margaretha Josefina

Skepparhustru

Vårdöby, Vårdö

-

Sverige

" 18

Sjöström Johan Erik Viktor

Sjöman

Daglösa, Saltvik

-

"

" 20

Nordström Erik August

Torpare

Åsgårda, Saltvik

-

"

" 20

Johansdotter Kaisa Sofia

Lösa qvinnan

Godby, Finström

-

"

Sept. 1

Sjöberg Fransilia

Bondehustru

Klåfskär, Föglö

-

"

" 4

Andersson Leander

Sjöman

Svartsmara, Finström

-

"

" 5

Jansson eller Pettersson Mathias

Inhysesson

Svartsmara, Finström

-

"

" 7

Olofsson Leander

Skeppare

Wargata, Vårdö

-

"

" 9

Rosenqvist Axel Wilhelm

Sjöman

Nåtö, Föglö

-

"

" 9

Lindström Gustaf Emanuel

Sjöman

Finby, Sund

-

"

" 15

Karlsson Karl Johan

Torparson

Grelsby, Finström

-

"

" 17

Pettersson Petter Wilhelm

Dreng

Kallsö, Föglö

-

"

" 17

Pettersson Anton

Dreng

Kallsö, Föglö

-

"

" 17

Englund Karl Oskar

Dreng

Kallsö, Föglö

-

"

" 18

Strandberg Gustafsson Ida

Piga

Godby, Finström

-

"

" 19

Enqvist Olga

Fröken

Kumlinge

-

"

" 19

Ekroth Olga Olivia

Lösa qvinnan

Finby, Sund

-

"

" 20

Liljendahl Karl Wiktor

Torpare

Kastelholm, Sund

-

"

" 21

Michelsson Matts

Bonde

Tranvik, Sund

-

"

" 21

Pehrsdotter Anna Lisa

Bondehustru

Tranvik, Sund

-

"

" 21

Janson Johan Isidor

Torparson

Haraldsby, Saltvik

-

"

" 23

Karlsson Erik Arvid

Sjöman

Finby, Sund

-

"

" 27

Rosenberg C.G.

Possessionaten

-

-

"

Sept. 27

Rosenberg Hedda

hustru

-

-

"

" 27

Pehrsdotter Erika Augusta

Bondedotter

Tranvik, Sund

-

"

" 28

Nikijoroff Serafina

Löjtnantsenka

Mångstekta, Sund

-

"

" 28

Jansson Karl Alfred

Sjöman

Bomarsund, Sund

-

"

" 29

Rosenberg M.F.

Landthushållare

Bomarsund, Sund

-

"

" 30

Junggren Anna Kristina

Sjömanshustru

Högbolstad, Sund

-

"

Okt. 1

af Ursin A.

Provincialläkare

Godby, Finström

-

"

" 3

Mattsson Klas Viktor

Dreng

Kuivalahti, Euraåminne

-

"

" 10

Grönlund Johan Viktor

Bondeson

Haraldsby, Saltvik

-

"

" 12

Sundman Karl Johan

Bonde

Finby, Sund

-

"

" 15

Karlsson Karl Erik

Dreng

Hellsö, Kökar

-

"

" 28

Baumgarten Hjalmar Florentin

Dreng, svensk undersåte

Saltvik

-

"

Nov. 17

Eklund Johanna Michaela

Sjötullvaktmästardotter

Degerby, Föglö

-

"