Kronofogdens passförteckning - Kruununvoudin passiluettelo - Sheriff's Passport List - 1863-1916


1897

Datum
Päiväys
Date
Namn
Nimi
Name
Yrke/Civilstånd
Ammatti/Siviilisääty
Profession/Civil Status
Kommun
Kunta
Municipality
Född
Syntynyt
Born
Destination
Määränpää
Destination

Mars 24

Hellberg Karl Oskar

Torparson

Snäckö no 2, Geta

-

Utrikes

" 24

Westerlund Emil

Kofferdiskeppare

Äppelö, Hammarland

-

"

April 6

Lindström Gustaf Arvid

Kapten

Tranvik, Sund

-

"

" 13

Karlsson Gustaf Viktor

Sjöman

Smedsböle, Sund

.

"

" 17

Danielsson Leander Emil

Bondeson

Tranvik, Sund

-

"

" 20

Ekholm Olga Emilia Ingeborg

Skepparedotter

Mångstekta, Sund

-

Amerika

" 21

Johansson Johan Viktor

Sjöman

Tosarby, Sund

-

Utrikes

" 23

Engblom Ida Kristina

Inhysesdotter

Torrbolstad, Finström

-

"

" 23

Andersson Erik Isidor

Sjöman

Pålsböle, Finström

-

"

" 23

Ahlstedt Alma Johanna Irene

Frken

Saltviks prestgård

-

"

" 23

Häggblom Leander Isidor

Sjöman

Näsby, Saltvik

-

Amerika

" 26

Vesterlund Erik Gustaf

Sjöman

Mickelsö, Vårdö

-

Utrikes

" 26

Andersson Gustaf Alfred

Sjöman

Kvarnbo, Saltvik

-

"

" 27

Karlsson Mathilda Wilhelmina

Ackuschörska

Vårdöby, Vårdö

-

Sverige

" 28

Söderlund Wendla Mathilda

Torpardotter

Tjudö, Finström

-

Amerika

" 28

Karlsson Wendla Wilhelmina

Torpardotter

Stålsby, Finström

-

"

" 28

Höglund Karl Johan

Torpare

Bolstaholm, Geta

-

"

" 28

Lindström Matts

Sjöman

Bamböle, Finström

-

Utrikes

" 28

Eriksson Klara Franzilia

Bondedotter

Dalkarby, Jomala

-

"

" 28

Henriksson Ester Amalia

Inhysesdotter

Emkarby, Finström

-

"

" 29

Sundin Hilma Anna Lovisa

Smeddotter

Godby, Finström

-

"

" 29

Jansson Alexandra

Lotsdotter

Jersö, Lemland

-

"

1897 April 29

Karlsdotter Ida Matilda

Torpardotter

Hellestorp, Lemland

-

Utrikes

" 29

Matsen Ida Matilda

Inhysesdotter

Ingby, Jomala

-

"

Maj 1

Andersson August Walfrid

sjöman

Simskäla, Vårdö

-

"

" 1

Karlsdotter Hilma Erika

Bondedotter

Kulla, Finström

-

"

" 1

Walin Matilda

Tjenstejungfru

Mariehamn

-

"

" 4

Mattsson Gustaf Wilhelm

Sjöman

Rangsby, Saltvik

-

"

" 5

Eliasson Erik August

Sjöman

Hellestorp, Lemland

-

"

" 5

Sjöblom Erik Herman

Sjöman

Hellestorp, Lemland

-

"

" 6

Karlsson Matilda Josefina

Torparhustru

Berdtby, Saltvik

-

Amerika

" 8

Lindholm Samuel Emanuel

Arbetare

Skarpans, Sund

-

Utrikes

" 11

Andersson Alfred

Torpare

Olofsnäs, Geta

-

Amerika

" 11

Dahlberg Johan Ferdinand

Inhyses

Skinnarböle, Geta

-

"

" 13

Jansdotter Olga Wilhelmina

Piga

Vestergeta, Geta

-

"

" 13

Sundberg Augusta Juliana

Piga

Gräggnäs, Geta

-

"

" 13

Andersson Johanna Maria

Piga

Möckelsgräs, Geta

-

"

" 15

Karlsson Anna Maria

Torparedotter

Bartsgårda, Finström

-

Utrikes

" 15

Pettersson Edla Matilda

Piga

Boxö, Saltvik

-

"

" 15

Rosenberg Artur

Agronom

Sund

-

"

" 19

Joelsdotter Ida Josefina

Torpardotter

Ödkarby, Saltvik

-

Amerika

" 19

Bryggman Karl Emil

Bagare

Finby, Sund

-

Sverige

" 25

Nordlund Karl Anders Alfred

Torpare

Tranvik, Sund

-

Utrikes

" 26

af Ursin August

Dr.

-

-

"

" 26

af Ursin Sara

fru

-

-

"

1897 Juni 2

Westerlund Johan August

Torpareson

Pettböle, Finström

-

Amerika

" 3

Eriksson Johannes

Sjöman

Pettböle, Finström

-

Utrikes

" 5

Blomqvist Ida Josefina

Piga

Kastelholm, Sund

-

"

" 12

Karlsson Julius Alfred

Sjöman

Strömbolstad, Sund

-

"

" 18

Andersson Erik Emanuel

Inhysesson

Markusböle, Finström

-

"

" 18

Nordström Karl Petter

Torpare

Löfö, Vårdö

-

"

" 21

Nyholm Karlsson Gabriel

Torpare

Godby, Finström

-

Amerika

" 22

Mattsson Axel Reinhold

Bondeson

Skinnarböle, Geta

-

Utrikes

Aug. 11

Mattsdotter Elvira Emilia

Bondedotter

Haga, Saltvik

-

"

" 18

Bergman Johan Erik

Torpareson

Bergö, Finström

-

"

" 18

Mattsdotter Aina Josefina

Bondedotter

Ryssböle, Saltvik

-

"

" 23

Troberg Ida Krist.

Torpardotter

Westergeta, Geta

-

"

" 31

Johansson Karl Emil

Sjöman

Haraldsby, Saltvik

-

"

" 31

Markström Mathilda

Torparedotter

Pålsböle, Finström

-

Amerika

" 31

Mattsson Alina Josefina

Bondedotter

Pålsböle, Finström

-

"

" 31

Mattsson Hanna Maria

Bondedotter

Pålsböle, Finström

-

"

" 31

Olofsson Leander

Skeppare

Wargata, Vårdö

-

Utrikes

" 31

Olofsson Gustava

hustru

Wargata, Vårdö

-

"

" 31

Karlsson Karl Aug.

Sjöman

Finby, Sund

-

"

Sept. 2

Andersson Erika Mathilda

Piga

Strömbolstad, Sund

-

Amerika

" 4

Johansson Karl Anders

Sjöman

Vårdö

-

Utrikes

" 6

Johansson Erik Gustaf

Hemmansförvaltare

Hulta, Sund

-

"

" 6

Gustafsdotter Augusta Viktoria

Målaredotter

Finby, Sund

-

Amerika

1897 Sept. 6

Söderberg Mattsson Mathias Alfr.

Torparson

Finby, Sund

-

Utrikes

" 6

Malmqvist Erik Alfred

Kofferdiskeppare

Dånö, Geta

-

"

" 7

Mattsson Johan Alfred

Inhysesson

Enbolstad, Finström

-

Amerika

" 8

Gustafsson Johan Erik

Sjöman

Brändbolstad, Sund

-

Utrikes

" 8

Jansson Josefina

Sjömanshustru

Haraldsby, Saltvik

-

"

" 9

Johansson Erika Vilhelmina

Skepparedotter

Tosarby, Sund

-

"

" 13

Henriksson Alfred Alarik

Bondeson

-

-

"

" 18

Johansson Rol. Emil

Sjöman

Listerby, Vårdö

-

"

" 20

Jansson Johan Viktor

Bonde

Kattby, Hammarland

-

"

" 20

- Sofia Wilhelmina

hustru

Kattby, Hammarland

-

"

" 22

Eriksson Johan Adolf

Torparson

Östergeta, Geta

-

"

" 24

Sundberg Maria Viktoria

Jungfru

Storby, Eckerö

-

Amerika

" 24

Mattsson Vilhelmina Mathilda

Tjänstejungfru

Storby, Eckerö

-

"

" 24

Karlsdotter Amanda Sofi

Bondedotter

Storby, Eckerö

-

"

" 24

Karlsson Joh. Aug.

Bondeson

Marby, Eckerö

-

"

" 26

Johansson Julia Amanda

Bondedotter

Fremmanby, Saltvik

-

Utrikes

" 30

Österlund Mathilda Karolina

Torparedotter

Domarböle, Sund

-

"

" 30

Rindell Karl August

Torparson

Tengsöda, Saltvik

-

"

Okt. 2

Westerholm Karl Henrik

Sjöman

Korsnäs, Vårdö (?)

-

"

" 2

Granberg Edvard

Godsegare

Walkiakoski by, Sääksmäki socken

-

"

" 6

Johansson Anders Johan

Innysesman

Bamböle, Finström

-

"

" 7

Eklund Anna Matilda

Torparedotter

Vårdö

-

"

1897 Okt. 10

Andersson Anders Herman

Bonde

Hellestorp, Lemland

-

Sverige

" 10

- Johan Herman

son

Hellestorp, Lemland

-

"

" 15

Gustafsson Johan Robert

Torpare

Bertby, Saltvik

-

Utrikes

" 18

Pehrsson Evelina Amalia

Bondehustru

Tranvik, Sund

-

Sverige

" 18

Hagström Erika Augusta

Bondemågshustru

Tranvik, Sund

-

"

" 18

Johansson Johannes

Bondeson

Bamböle, Finström

-

Utrikes

Nov. 2

Johansdotter Aksa Emilia

Piga

Grundsunda, Vårdö

-

"

Dec. 20

Lindström Matias Emil

Bondeson

Westanträsk, Finström

-

"