Magistratens passförteckning - Maistraatin passiluettelo - Borough Administrator's Passport List - 1882-1903


1900

Datum
Päiväys
Date
Namn
Nimi
Name
Yrke/civilstånd
Ammatti/siviilisääty
Profession/Civil Status
Ort
Paikka
Place
Destination
Määränpää
Destination
20.1.1900 Mattsson Frans Reinhold Sjökapten Godtby, Jomala Belgien
20.1.1900 Jansson Gustaf Walfrid Sjökapten Listersby, Vårdö Tyskland
27.1.1900 Andersson Karl Anders Sjökapten Norrby, Lemland Belgien
3.2.1900 Gustafsson Johan Walfrid Sjökapten Mariehamn England
10.2.1900 Eriksson Erik August Sjöman Krokstad, Lumparland England
24.2.1900 Segerström Oskar Wilhelm Sjöman Kumlingeby, Kumlinge Tyskland
27.2.1900 Fällman Gustaf Ivar Bondeson Horsholma, Föglö Sverige
27.2.1900 Jansson Paul Felix Torparson Kråkböle, Hammarland Amerika
27.2.1900 Bergman Johannes Uno Inhysesson Bovik, Hammarland Belgien
27.2.1900 Westerlund Karl Edvid Leonard Arbetareson Bredbolstad, Hammarl. Belgien
14.3.1900 Fahlén Mathias Edvard Sjökapten Lumparby, Lumparland England
15.3.1900 Willandt August Alarik Sjömansson Godtby, Jomala Sverige
31.3.1900 Bergman Ida Irene Piga Österkalmare, Jomala Amerika
31.3.1900 Bergman Jenny Skomakardotter Öfverby, Jomala Amerika
31.3.1900 Andersson Lina Sofia Sjömansdotter Godtby, Jomala Amerika
3.4.1900 Mattsson Olga Alexandra Torpardotter Önningeby, Jomala Amerika
6.4.1900 Mattsson Karl William Inhysesson Svinö, Lumparland Amerika
7.4.1900 Hammarström Erika Sofia Inhysesänka Lemböte, Lemland Amerika
7.4.1900 Eriksson Johan Emil Sjöman Mariehamn Amerika
14.4.1900 Hermans Otto Isidor Sjöman Österkalmare, Jomala England
17.4.1900 Karlsson Johan Artur Alarik Sjöman Öfverby, Jomala England
18.4.1900 Hermans Erik Reinhold Sjöman Österkalmare, Jomala England
18.4.1900 Karlsson Ernst Fridolf Bondeson Godtby, Jomala Amerika
19.4.1900 Bredenberg Emil Gustaf Agronom Haga, Saltvik Sverige
19.4.1900 Westerberg Erik Alfred Sjöman Jettböle, Jomala Holland
25.4.1900 Wiklund Hilda Gustava + 4 barn Styrmanshustru Mariehamn Amerika
25.4.1900 Blomberg Erik Petter Sjöman Södersunda, Jomala Sverige
25.4.1900 Blomberg Frans Ludvig   Södersunda, Jomala Sverige
15.5.1900 Danielsson Daniel Gustaf o.h. Eufemia Wilhelm. Sjöman Norrboda, Lumparland England
15.5.1900 Eriksson August Felix Bondeson Torp, Jomala Amerika
15.5.1900 Sjöström August Sjöman Torp, Hammarland Amerika
15.5.1900 Englund Johan Michael Sjöman Föglö prästgård Sverige
17.5.1900 Grön Maria Sofia Bleckslagardotter Jomala prästgård Amerika
17.5.1900 Karlsson Jenny Maria Fogdedotter Jomala prästgård Amerika
17.5.1900 Nordblom Klara Alina Torpardotter Ingby, Jomala Amerika
17.5.1900 Karlström Sofia Elvira Sjömansdotter Ulfsby, Jomala Amerika
18.5.1900 Mattsson Mathias Eliel Gårdsägareson Mariehamn Amerika
18.5.1900 Häggblom Ester Elisabeth Bondedotter Möckelby, Jomala Amerika
18.5.1900 Mattsson Hilda Sofia Sjökaptenshustru Godtby, Jomala Sverige
21.5.1900 Wänström Ruben Lotsson Ytternäs, Jomala Sverige
21.5.1900 Isaksson Isak Erik Sjöman Wessingsboda, Lemland Amerika
23.5.1900 Jansson Alma Irene Bondedotter Kihla, Jomala Amerika
23.5.1900 Rosenqvist Lydia Viktoria Torpardotter Ramsholm, Jomala Amerika
23.5.1900 Starck Viktor Handlande Mariehamn Frankrike
25.5.1900 Lindman Erik August Skräddare Önningeby, Jomala Sverige
25.5.1900 Karlsson William Walfrid Sjöman Gölby, Jomala Amerika
25.5.1900 Karlsson Helena Charlotta Sjökaptenska Flaka, Lemland Sverige
25.5.1900 Karlsson Johanna Wilhelmina Skepparhustru Westeränga, Lemland Sverige
25.5.1900 Westerman Amanda Dorothea Inhyses Westeränga, Lemland Sverige
25.5.1900 Söderström Ida Karolina Lotshustru Hellestorp, Lemland Sverige
26.5.1900 Pettersson Rosa Maria Sjökaptenska Nötö, Föglö Tyskland
26.5.1900 Hägglund August Michael Smedson Öfverby, Eckerö Amerika
26.5.1900 Rundberg Johan Skeppare Torp, Hammarland Sverige
29.5.1900 Blomqvist Mathias August Sjöman Sålis, Hammarland Sverige
29.5.1900 Sundholm Ida Mathilda o.son Oskar Fredrik Gårdsägarehustru Mariehamn Amerika
1.6.1900 Jansson Johan Theodor o.h. Emma Gunh. +3 b. Bondeson Hastersboda, Föglö Amerika
2.6.1900 Nordlund Matts Reinhold Skeppare Mörby, Hammarland Danmark
2.6.1900 Svan Karl Frithiof Sjöman Möckelö, Jomala Sverige
2.6.1900 Melander Axel o.h. Amalia Sjökapten Granboda, Lemland Sverige
5.6.1900 Henriksdotter Maria Serafia Piga Krokstad, Lumparland Amerika
6.6.1900 Mattsson Erik Edvin Bondeson Granboda, Föglö Sverige
6.6.1900 Eriksson Anna Mikaela Sjömanshustru Godtby, Jomala Sverige
6.6.1900 Johansson Alina Maria Bondehustru Godtby, Jomala Sverige
6.6.1900 Mattsson Karl Johan Skräddareson Österbygge, Kökar Sverige
9.6.1900 Rajander Klarry Fröken Mariehamn Sverige
11.6.1900 Jansson Karl Johan Bondeson Skogboda, Föglö Sverige
12.6.1900 Eriksson Erik Ossian Sjöman Granboda, Föglö Sverige
12.6.1900 Fellman Erik Edvin Sjöman Horsholma, Föglö Sverige
13.6.1900 Sterenius Irene Fröken Mariehamn Sverige
13.6.1900 Peron Thyra Mathilda Fröken Degerby, Föglö Sverige
15.6.1900 Eriksson Erik Albert Sjöman Strömma, Hammarland Sverige
18.6.1900 Westerberg Johan Arvid Sjöman Jettböle, Jomala Tyskland
19.6.1900 Sundblom Gustaf Albert Sjöman Föglö prästgård Sverige
21.6.1900 Dalin Lovisa Eufemia Skräddaredotter Karrböle, Jomala Amerika
21.6.1900 Fredriksdotter Ida Amanda Torpardotter Björsby, Jomala Amerika
23.6.1900 Tamelander Otto Senatskopist Mariehamn Sverige
23.6.1900 Tamelander Halvar   Mariehamn Sverige
28.6.1900 Ahlqvist Karl Robert Arrendator Lemlands prästgård Sverige
28.6.1900 Lindfors Maria Josefina Inhyseshustru Flaka, Lemland Sverige
29.6.1900 Fogelström Axel Ivar Sjöman Hummersö, Föglö Danmark
29.6.1900 Engström Karl Oskar Sjöman Hummersö, Föglö Danmark
29.6.1900 Edlund Johan Albert Sjöman Hummersö, Föglö Danmark
29.6.1900 Danielsson Ernst Oskar o.h. Ida Sofia Torpare Ulfsby, Jomala Sverige
29.6.1900 Boman Helena Bondeänka Ryssö, Saltvik Sverige
4.7.1900 Ahlfors Sven Gustaf Handlande Mariehamn Sverige
4.7.1900 Ahlfors Karl Axel o.h. Sievä Mathilda Ingeniören Tammerfors Schveitsch
4.7.1900 Sonck Lars Arkitekt Helsingfors Sverige
4.7.1900 Isaksson Erik Evald Sjöman Granboda, Föglö Sverige
4.7.1900 Söderman Johan Midian Sjöman Degerby, Föglö Sverige
4.7.1900 Henriksson Erik Axel Sjöman Mariehamn Belgien
4.7.1900 Mattsson Emil Theodor Sjöman Mariehamn Belgien
6.7.1900 Signell Oskar Theodor Sjöman Norrby, Lemland Belgien
7.7.1900 Silander Ida Wilhelmina Bondedotter Godtby, Jomala Sverige
7.7.1900 Nordlund Thomas Edvin Sjöman Hellsö, Kökar Sverige
13.7.1900 Englund Anna Gustava Bondeänka Söderby, Lemland Amerika
13.7.1900 Nylund Karolina Wilhelmina Inhyses Söderby, Lemland Sverige
13.7.1900 Karlsson Beda Inhyses Söderby, Lemland Sverige
20.7.1900 Landell Erik Predikant Mariehamn Sverige
20.7.1900 Ahlfors Jenny Fröken Mariehamn Sverige
20.7.1900 Roos Adolfina Doktorinna Mariehamn Sverige
21.7.1900 Ehrström Alfred Theodor Stadsläkare Nikolaistad Sverige
21.7.1900 Sjöblom Ida Emelia Jungfru Degerby, Föglö Sverige
26.7.1900 Bolin Ida Strykerska Mariehamn Sverige
28.7.1900 Tallqvist Hilma Lovisa Fröken Jomala prästgård Norge
28.7.1900 Tallqvist Rosa Maria Fröken Jomala prästgård Norge
28.7.1900 Eriksson Erik Petter Bonde Granboda, Lemland Sverige
28.7.1900 Lundberg Algot Leonard Bondeson Granboda, Lemland Sverige
28.7.1900 Sundström Elin Karolina Fröken Jomala prästgård Norge
31.7.1900 Lindholm August Sjökapten Mickelsö, Vårdö Sverige
31.7.1900 Karlsson Mathias Anton Sjöman Stentorpa, Föglö Sverige
1.8.1900 Thorsberg Karl Erik Torparson Granboda, Föglö Amerika
2.8.1900 Lindman Erik Emil Bondeson Westerkalmare, Jomala Sverige
2.8.1900 Engström Hjalmar Joakim Skomakarson Föglö prästgård Amerika
3.8.1900 Eriksson Erik Alfred Sjöman Bänö, Föglö Sverige
3.8.1900 Plathan Wilhelmina Skepparhustru Mariehamn Sverige
3.8.1900 Karlsson Johan Isidor Alarik Bondeson Westansunda, Jomala Amerika
3.8.1900 Mattsson Emil August Bonde Torp, Hammarland Sverige
4.8.1900 Stenroos Johan Axel Arbetareson Hastersboda, Föglö Sverige
4.8.1900 Karlsson Anna Viktoria Sjömanshustru Mariehamn Sverige
6.8.1900 Mesterton Elli Fröken Haga, Saltvik Sverige
6.8.1900 Lindberg Amanda Wilhelmina Fröken Mariehamn Sverige
7.8.1900 Mattsson Matts Edvard Sjöman Westeränga, Lemland Holland
9.8.1900 Eriksson Sirene Augusta Inhysesdotter Knutsboda, Lemland Amerika
9.8.1900 Eriksson Augusta Lisette Inhysesdotter Knutsboda, Lemland Amerika
10.8.1900 Johansson Karl Fridolf Eliel Arbetareson Mariehamn Sverige
13.8.1900 Franzén Johannes Leonard Sjöman Westeränga, Lemland Amerika
17.8.1900 Ekblom Johan Alfred Styrman Finbo, Eckerö Tyskland
17.8.1900 Eriksson Johan Erik Skräddare Kungsö, Jomala Sverige
18.8.1900 Furstenborg Claes Axel o.h. Olga Apothekare Mariehamn Sverige
20.8.1900 Andersson Johan Evert Sjöman Granboda, Lemland Sverige
25.8.1900 Nordin Edla Handlande Mariehamn Sverige
27.8.1900 Mattsson Hilda Wilhelmina o.dot. Hildur Wilh. Bondesonshustru Lumparby, Lumparland Sverige
27.8.1900 Henriksson Fanny Sigrid Elisabeth Piga Finby, Sund Amerika
27.8.1900 Eriksson Hilma Emilia Sjömansdotter Ulfversö, Föglö Amerika
27.8.1900 Eriksdotter Beda Karolina Torpardotter Klemetsby, Lumparland Sverige
29.8.1900 Jansson Julia Antonia Piga Björkö, Föglö Amerika
29.8.1900 Gaddelin Anna Susanna Bondedotter Juddö, Föglö Amerika
29.8.1900 Andersson Erik Alfred Sjöman Skogboda, Föglö Sverige
30.8.1900 Henriksson Gustaf Alexander Bondeson Skarpnåtö, Hammarland Sverige
30.8.1900 Wessell Enny Tullförvalterska Mariehamn Tyskland
31.8.1900 Mattsson Amanda Elina Arbetardotter Degerby, Föglö Sverige
1.9.1900 Walsberg Ida Alina Sjömansdotter Mariehamn Sverige
1.9.1900 Blomqvist Emilia Sofia Inhysesdotter Torp, Eckerö Amerika
1.9.1900 Eriksson Alexandra Levina Lösa Torp, Eckerö Amerika
4.9.1900 Söderström Karl Axel Sjöman Hellestorp, Lemland England
5.9.1900 Karlsson August Hjalmar Lotsson Jersö, Lemland Amerika
5.9.1900 Karlsdotter Elina Emilia Lotsdotter Jersö, Lemland Amerika
6.9.1900 Sjövall Matts Sjöman Nåtö, Lemland Amerika
6.9.1900 Karlsson Amanda Wilhelmina Torpardotter Nåtö, Lemland Amerika
8.9.1900 Sundman Viktor Sjökapten Mariehamn England
8.9.1900 Sundman Emilia Sjökaptenska Mariehamn Sverige
8.9.1900 Eriksson Alexandra Sjökaptensdotter Mariehamn Sverige
8.9.1900 Wirén Karl Oskar Styrman Mariehamn England
10.9.1900 Lundberg Gustaf Edvard o.h. Ida Mathilda Sjökapten Önningeby, Jomala Sverige
10.9.1900 Lundberg Karolina Sjökaptensänka Flaka, Lemland Sverige
11.9.1900 Söderberg Johanna Mathilda Jungfru Mariehamn Amerika
11.9.1900 Eriksson Erik Bonde Westansunda, Jomala Sverige
11.9.1900 Wilhelmsson Johan Isidor Valentin Bondeson Österkalmare, Jomala Sverige
11.9.1900 Thorsberg Johanna Sofia Torpardotter Granboda, Föglö Amerika
12.9.1900 Nordström Johan Emil Bonde Djekenböle, Hammarl. Sverige
12.9.1900 Pettersson Amalia Alina Jungfru Mariehamn Amerika
12.9.1900 Bergman Alma Natalia Lotsdotter Frebbenby, Hammarl. Amerika
13.9.1900 Henriksson Gerda Maria Piga Granboda, Föglö Amerika
13.9.1900 Isaksson Elsa Mathilda Torpardotter Granboda, Föglö Amerika
13.9.1900 Karlsson Karolina Sofia Torparänka Postad, Hammarland Amerika
17.9.1900 Gustafsson Gustaf Emanuel Skomakare Mariehamn Sverige
17.9.1900 Sundström Edla Zaida Therese Inhysesdotter Lemlands prästgård Amerika
19.9.1900 Friman Aina Lisette Inhysesdotter Westeränga, Lemland Sverige
19.9.1900 Ånäs Jakobsdotter Maria Inhyses Lemlands prästgård Sverige
20.9.1900 Lifvendahl Olga Fredrika Lotsdotter Degerby, Föglö Sverige
20.9.1900 Eriksson Erik Evald Inhysesson Flaka, Lemland Sverige
24.9.1900 Holmlund Edla Wilhelmina Piga Torp, Jomala Amerika
24.9.1900 Nordin Johan Reinhold Torparson Ingby, Jomala Amerika
25.9.1900 Mattsson Johanna Fransilia Bondedotter Hastersboda, Föglö Sverige
27.9.1900 Johansdotter Erika Mathilda Piga Klemetsby, Lumparland Sverige
27.9.1900 Jansson Karl Erik Gårdsägare Mariehamn Amerika
27.9.1900 Eriksson Erik Isidor Bondeson Karrböle, Jomala Amerika
27.9.1900 Eriksson Ida Irene Ingeborg Bondedotter Karrböle, Jomala Amerika
27.9.1900 Mattsson Alina Wilhelmina Bondedotter Karrböle, Jomala Amerika
29.9.1900 Karlsdotter Julia Safira Bondedotter Rörstorp, Lemland Sverige
1.10.1900 Eriksson Johan Viktor o.h. Amanda Eufrosyne Fyrmästare Öfverby, Jomala Sverige
19.10.1900 Ekholm Erik Emil Fiskare Herrö, Lemland Sverige
20.10.1900 Kannisto Karlsson Karl Dräng Flaka, Lemland Amerika
20.10.1900 Söderdahl Olivia Augusta Piga Flaka, Lemland Amerika
20.10.1900 Eriksson Anna Fabina o.son August Wilhelm Sjömanshustru Krokstad, Lumparland Amerika
20.10.1900 Nordblom Anna Elina Piga Storby, Eckerö Sverige
22.10.1900 Edlund Lydia Ingeborg Skomakaredotter Hummersö, Föglö Sverige
22.10.1900 Lindholm Mathilda Bondedotter Skogboda, Föglö Sverige
22.10.1900 Karlsson Alma Irene Piga Buskböle, Jomala Amerika
22.10.1900 Gustafsson Matts August Sjökapten Mariehamn England
27.10.1900 Pettersson Ossian o.h. Rosa Maria Sjökapten Nötö, Föglö England
27.10.1900 Mattsson Matts Edvard Skeppare Krokstad, Lumparland England
29.10.1900 Andersson Johan Valfrid Bondeson Södersunda, Jomala England
5.11.1900 Holmlund Amanda Kristina Dränghustru Mariehamn Sverige
6.11.1900 Jansson Dina Wilhelmina Piga Sibby, Sund Amerika
6.11.1900 Andersdotter Ida Irene Torpardotter Sibby, Sund Amerika
7.11.1900 Nyman Augusta Maria Muraredotter Kyrkogårdsö, Kökar Sverige
8.11.1900 Bränström August Emil Sjöman Norrby, Lemland England
8.11.1900 Johansson Erik Enok Sjöman Bistorp, Lemland England
8.11.1900 Tamelander Otto Senatskopist Mariehamn Belgien
9.11.1900 Eriksson Johan Gustaf Skomakarmästare Mariehamn Sverige
12.11.1900 Lindman Amanda Fransilia o.son Evert Mikael Bondesonshustru Westerkalmare, Jomala Sverige
12.11.1900 Lindman Ida   Westerkalmare, Jomala Sverige
21.11.1900 Sjöblom Artur Alexander Postförareson Degerby, Föglö Sverige
22.11.1900 Danielsson Karl August Sjöman Bistorp, Lemland England
24.11.1900 Gustafsson Ida Natalia o.barn Anton, Johannes Skomakarhustru Mariehamn Sverige
28.11.1900 Bergman Edla Alexandra Lotsdotter Frebbenby, Hammarl. Amerika
1.12.1900 Johans Karl Julius Sjökapten Lumparby, Lumparland Tyskland
3.12.1900 Mattsson Erika Emilia Skeppardotter Bistorp, Lemland Sverige
5.12.1900 Söderman Fredrik Anton Sjöman Sonboda, Föglö England
7.12.1900 Thomasdotter Alma Kristina Piga Öfverboda, Kökar Sverige
8.12.1900 Mattsson Robert o.h. Ada Handlande Mariehamn Sverige
15.12.1900 Stenroos Matts Wilhelm Sjöman Klemetsby, Lumparland England
20.12.1900 Grönstrand Hugo Magister Mariehamn Sverige
28.12.1900 Sjölund Erik Anton Skeppare Lågskär, Lemland Sverige