Sisäasiainministeriön yleiskirjeet


[ Paluu edelliselle sivulle ]

Liite N:o 1 Sis.min. yleiskirj. N:o 13871/P/14.9.45.

Luettelo sotavangeista, jotka ovat karanneet sv.leireiltä.

Nimi

Synt. aika

Sv.leiri tai yksikkö
josta karannut

Karkaamisaika
ja -paikka

Abramov, Aleksei Ivanov

1910

Sv.leiri 7

19.5.43 Aunus

Abramov, Konstantin Vasiljev

23.2.17

Sv.leiri 24

17.10.44 Sulva

Abramov, Sakaur

9.6.13

Sv.leiri 16

29.10.44 Tuomikylä

Adamtshuk, Ivan Semjonov

2.7.13

Sv.leiri 7

-.10.44 Kiikala

Afanasjev, Aleksei Timofejef

4.10.16

Sv.leiri 7

9.3.42 Hanko

Afonin, Andrej Aleksejev

18.10.10

Sv.leiri 16

29.10.44 Ilmajoki, Tuomikylä

Agafonov, Dimitrij Mihailov

24.4.22

Sv.leiri 17

21.6.44

Agramov, Feodor Mihailov

 

Sv.leiri 9

29.4.43

Akimov, Boris Ivanov

1918

Sv.leiri 1

30.5.44 Niinisalo

Aksenov, Feodor Ignatjev

1914

Sv.leiri 1

27.10.44 kulj. 403 Peipohja

Alekseitshuk, Pavel Vasilj

30.9.19

Sv.leiri 9

26.8.42 Ivalo, Pirttijärvi

Aleksejev, Jevgenij Grigorjev

1918

45 Sv.k.

9.9.44

Aleksejev, Pjotr Petrov

1921

L. 74 Sv.k

23.4.43

Alipov, Ivan Hrisanov

2.2.20

Sv. Järj.leiri 1

3.11.41 kulj. 207

Ananjin, Pjotr Sergejev

24.8.18

Sv.leiri 24

21.10.44 kulj. 506 Helsinginkylä

Andrejev, Andrej Vasiljev

1915

26. Autok., Lieksa

4.8.42

Andrejev, Boris Nikiforov

14.5.20

Sv.leiri 1

12.10.44

Anrejev, Semjon Andrejev

12.2.22

Sv.leiri 16

18.9.44 Kokkola

Andrejev, Toivo Mihailov

1904

Sv.leiri 7

-.10.44 Hanko

Anisov, Konstantin Petrov

5.10.14

Sv.leiri 16

31.8.44 Lestijärvi

Antonjuk, Feodor Trofimov

4.3.21

Sv. Järj.leiri 2

10.10.44 Pielavesi

Antonov, Larion Afanasjev

1913

Sv. Järj.leiri 2

21.10.44 Laukaa

Apaljkov, Jegor Trifonov

1917

L. 75 Sv.k

14.7.42

Arhangelskij, Vladimir Konstantinov

1.4.16

Sv.leiri 1

30.9.44

Astudnev, Jegor Petrov

1911

Sv.leiri 24

27.6.44 Purmo

Avdejev, Zahar

21.9.01

Sv.leiri 9

16.1.44

Asarov, Pjotr Ivanov

14.5.18

28. SotaS.

12.8.44 Kokkola

Azimov, Rafgad Azimov

25.8.12

Sv. järj.leiri 2

Syksyllä 1944

Bakulin, Ivan Jelenzarov

1913

Sv.leiri 7

29.10.44

Barantshik, Ivan Ivanov

1918

Sv.leiri 24

30.9.44 Mustasaari

Belan, Timofei Aksimov

1.4.19

Sv.leiri 17

21.6.44

Beljaev, Pjotr Ignatjev

1914

Sv.leiri 19

24.10.44

Beljajev, Vasilij Zaharov

22.4.11

Sv.leiri 9

16.1.44

Belokonev, Mihail Nikiforov

26.4.16

Sv.leiri 1

24.10.44 kulj. 402 Peipohja

Belov, Andrej Mihailov

3.12.12

Sv. Järj.leiri 2

29.5.42 Siikamäki

Belov, Ivan Kuzmitsh

1916

Sv. Järj.leiri 2

3.11.44 kulj. 920

Belov, Mihail Feodorov

14.10.14

Sv.leiri 32

17.10.44 Iso-Petäjäinen

Beresovskij, Mihail Semjonov

8.11.17

L. 21 Sv.K.

24.4.42

Biljalov, Kazbit

1.1.22

Sv.leiri 14

24.10-30.10.44 Valtimo

Bodrov, Aleksei Borisov

1915

Sv.leiri 24

29.7.44 Tuomikylä

Bogatyrj, Pavel Kondratjev

5.12.19

Sv.leiri 1

13.10.44 Eura

Bogdanov, Nikolai Jefimov

15.5.18

Sv.leiri 9

23.5.42 Iitto

Bogdanov, Stepan Vasiljev

15.4.04

Sv.leiri 10

2.8.42 Piitsjoki

Bokov, Ivan Mihailov

1914

Sv.leiri 1

27.10.44 kulj. 403 Peipohja

Bolgov, Georgij Nikolajev

1915

Sv.leiri 1

24.10.44

Boljshakov, Mihail Ivanov

17.4.18

Sv.leiri 5

9.9.44

Bondarjuk, Arsentij Petrov

3.3.14

Sv.leiri 24

15.10.44

Borisenko, Pavel Sidrov

14.1.07

Sv. Järj.leiri 1

28.10.44 kulj. 205

Botshkarev, Nikolai Dimitrijev

1904

Sv.leiri 5

21.8.43

Bragin, Aleksei Vasiljev

30.3.20

Sv.leiri 24

2.10.44 Vaasan lentokenttä

Braks, Pavel Semjonov

1920

Sv.leiri 7

-.10.44 Hanko

Brattsov, Aleksandr Konstantinov

4.11.13

Sv.leiri 19

25.8.44 Kiiminki

Brehunov, Feodor Semjonov

6.9.16

Sv.leiri 9

2.8.42 Karkalovaara, Autovarikko 7

Brit, Vasilij Andrejev

15.4.16

Sv.leiri 16

27.10.44 Kokkola

Bronskij (Mihailov)

     

Brovkin, Aleksei Semjonov

7.4.16

Sv. Järj.leiri 2

Syksyllä 1944

Budko, Grigorij Kuzmitsh

14.11.02

Sv. Järj.leiri 2

Syksyllä 1944

Bukin, Ivan Vladimirov

15.1.17

L.33 Sv.K.

13.6.42

Bulgakov, Ahmedzaki Dzamahtdinov

3.11.17

Sv.leiri 9

31.5.43 Loue Saaren tila

Buzenko (Bzenko) Ivan Filipp

1922

Sv.leiri 1

11.10.44 Merimasku

Butarlin, Pjotr Mihailov

1915

Sv.leiri 1

27.10.44 kulj. 403

Datsko, Andrei Jefimov

15.8.13

Sv.leiri 6

22.3.42

Davidjuk, Stepan Jakovlev

1914

Sv.leiri 5

18.5.42

Davydov, Dimitrij Danilov

7.11.09

Sv.leiri 14

12.7.44 Värtsilä

Davydov, Feodor Lukitsh

27.6.14

Sv.leiri 5

1.8.44

Denisov, Mihail Nikititsh

19.11.17

Sv.leiri 10

24.6.42

Derevjankin, Ivan Vasiljev

6.1.06

Sv.leiri 9

10.6.42 Koivu Louhikoski

Dimitrijev, Ivan Iljitsh

11.12.05

Sv.leiri 5

10.8.42

Dimitrijev, Ivan Simonov

20.8.12

L-74 Sv.k

9.4.43

Djanov, Timofei Ivanov

2.2.21

Sv. Järj.leiri 2

28.11.44 kulj. 913

Dobroserdov, Vasilij Iljitsh

1915

Sv.leiri 5

 

Dobryshkin, Mihail Semjonov

26.11.20

Sv. Järj.leiri 1

31.10.44 kulj. 206

Doroshenko, Mihail Andrejev

1915

Sv.leiri 24

5.6.44 Kurikka

Drozdovskij, Grigorij Vladimir

22.5.15

Sv.leiri 5

12.5.42

Dudko, Grigorij

15.6.14

Sv.leiri 7

-.10.44 Lohjan Kalkki

Durnov, Mihail Mihailov

16.6.16

Sv.leiri 9

23.5.42 Iitto

Durov, Pjotr Iljitsh

15.12.16

Sv. Järj.leiri 1

27.10.44 Sysmä

Dynjka, Vasilij Pylypov

13.3.19

Sv. Järj.leiri 1

10.9.44 Riihimäki

Dyshlevitsh, Pjotr Artemjev

23.12.20

Sv.leiri 9

3.9.42

Eilinen, Nikolai Andrejev

17.10.17

Sv. Järj.leiri 2

Syksyllä 1944

Fadin, Gennadij Ivanovitsh

13.10.18

Sv. Järj.leiri 2

10.7.44 Viitasaari

Fedjuhin, Pavel Grigorjev

8.1.04

Sv.leiri 32

17.8.42

Feodorov, Iosif Petrov

 

Sv. Järj.leiri 1

Syksyllä 1944

Feodorov, Pjotr Jemeljanov

21.6.16

Sv.leiri 5

21.6.42

Fetisov, Ivan Pavlov

1914

Sv.leiri 16

25.6.42

Feyerabend, Voldemar Aleksandrov

3.7.15

Sv.leiri 7

-.10.44 Somero

Filipenko (Filimenko), Nikolai Nilov

25.4.21

Sv.leiri 24

21.10.44 kulj. 206 Sydänmaa

Filin, Nikolai Jefremov

12.5.21

   

Filipov, Pjotr Semjonov

10.6.22

Sv.leiri 24

21.10.44 Helsinginkylä

Frolov, Sergei Aleksejev

17.5.19

Sv.leiri 14

28.9.44 Kulho

Frolov, Vladimir Aleksandrov

1908

Sv.leiri 14

22.9.44 Mätäsvaara

Fufajev, Ivan Maksimov

29.5.01

Sv.leiri 1

19–30.10.44

Gaifullin, Salim Kalimullov

19.9.14

26. Autok., Lieksa

4.8.42

Gavrilenko, Gerasim Sergejev

 

Sv. Järj.leiri 1

3.11.44 kulj. 207

Gerasenkov, Pjotr Fjodorov

12.3.19

Sv.leiri 6

22.3.42

Gladyshenko, Luka Grigorjev

6.2.15

Sv.leiri 1

14.6.44 Niinisalo

Glotov, Aleksei Ivanov

20.9.16

Sv. Järj.leiri 1

Syksyllä 1944

Glazatov, Fjodor Stepanov

15.2.14

Sv.leiri 5

20.7.42

Grazumov, Vasilij Ivanov

21.9.18

28. SotaS.

12.8.44

Glimjanov, Zaki

14.11.14

Sv.leiri 6

25.8.42

Gluhov, Jakov Maksim

24.2.16

Sv.leiri 9

11.12.42

Gnezdilov, Ivan Afanasjev

1922

Sv.leiri 14

22.8.42 Nuolijärvi

Golota, Nikolai Nikolajev

5.9.18

L. 33 Sv. k

3.9.42

Golubtshikov, Dimitrij (Borisovitsh)

1913

Sv.leiri 7

-.10.44 Degerby

Gontsharenko, Vasilij Grigorjev

3.5.12

Sv.leiri 24

17.10.44 Sulva

Gontsharov, Leonid Nikolajev

 

Sv. Järj.leiri 1

3.11.44 Kulj. 207

Gontsharuk, Kuprian Fomith

5.9.05

Sv. Järj.leiri 2

10.10.44 Pielavesi

Gorbatshenko, Ivan Ivanov

3.9.17

L-33 Sv.k.

13.6.42

Gorbatshjov, Nikolai Mihailov

26.6.03

Sv.leiri 6

24.3.44

Gorbunov, Valentin Stepanov

1918

Sv.leiri 9

20.4.44 Moloslehto

Gorin, Anatolij Tihonov

18.6.14

16. Sv.k.

9.5.42

Gornitshenko, Ivan Nikiforov

22.10.24

Sv.leiri 16

29.10.44 Ilmajoki

Goropaj, Vladimir Vakulov

16.6.14

Sv.leiri 16

20.10.44 Peräseinäjoki

Gorshkov, Ivan Vasiljev

7.7.00

Sv.leiri 16

29.10.44 Ilmajoki

Grigorenko, Grigorij Grigorj

1916

Sv.leiri 16

11.9.44 Kokkola

Grigorjev, Mihail Aleksejev

1915

PPV 10

14.8.42

Grigorjev, Nikolai Ivanov

14.5.12

Sv.leiri 19

20.10.44 Muhos

Grishin, Ivan Ivanov

3.1.14

Sv.leiri 16

6.7.44 Maaselkä

Gromov, Gennadij Ivanov

15.1.16

Sv.leiri 12

25.4.42 Sorola

Grunin, Vladimir Mihailov

12.6.12

Sv.leiri 5

9.5.42

Gurjanov, Ivan Andrejev

19.8.21

Sv.leiri 7

27.8.44 Särkisalo

Gusakov, Nikolaij Nikiforov

15.5.07

Sv. Järj.leiri 2

21.10.44 kulj. 907

Gusev, Dimitrij Feodorov

26.6.14

Sv.leiri 5

10.8.42

Gusjkov, Vasilij Vasiljev

1.1.12

Sv.leiri 9

17.6.43 Kittilä

Guts, Ivan Danilov

1920

Sv.leiri 17

21.6.44

Haapanen, Adam Ivanov

28.2.21

Sv.leiri 24

20.10.44 Vaasa

Halin, Danilo Ivanovitsh

11.11.11

Sv.leiri 5

1.7.44

Hamatov, Vallei Manihmetov

5.5.21

Sv. Järj.leiri 2

Syksyllä 1944

Hanafijev, Nury

1919

Sv.leiri 14

21.6.44 Lappee, Lyytikkälä

Harin, Jevgenij Tihonov

25.12.12

Sv. Järj.leiri 1

30.10.44 Asikkala

Heikkinen, Antti Pekanp.

13.3.21

Sv.leiri 9

3.10.42

Heikkinen, Pekka

25.7.09

Sv.leiri 17

19.5.43

Heinolainen, Sulo Petrov

7.7.14

Sv. Järj.leiri 2

3.11.44 kulj. 920

Herkeladze, Georgij Iljitsh

23.1.18

Sv.leiri 6

28.5.42

Himanen, Aleksander Ivanov

25.2.20

Sv.leiri 14

16.10.44 Simanala

Hinkkanen, Viljam Matinp.

2.9.14

Sv. Järj.leiri 2

29.10.44 kulj. 915

Hizkov, Ivan Feodorov

1912

Sv.leiri 12

12.5.42 Saaraksen alaleir.

Honni, Paavo Yrjönp.

25.11.11

Sv. Järj.leiri 2

3.11.44 kulj. 920

Husu, Ivan Ivanovitsh

5.8.12

Sv. Järj.leiri 1

15.10.44 Helsingin mlk.

Hyrri, Abram Juhonp.

4.7.06

Sv. Järj.leiri 2

Syksyllä 1944

Häkkinen, Juho

2.4.12

Sv. Järj.leiri 2

Syksyllä 1944

Hämäläinen, Andrej Jakovlev

24.9.16

L-74 Sv.k

23.4.43

Höylä, Semjon Karpov

17.7.05

Sv.leiri 1

23.10.44 Loimaa

Ignatenko, Ivan Sergejev

 

Sv. Järj.leiri 1

Syksyllä 1944

Ignatjev, Fjodor Vasiljev

22.3.17

Sv.leiri 6

3.-4.2.43

Ivanov, Dimitrij Jermolajev

8.7.20

Sv.leiri 6

16.6.44

Ivanov, Ivan Andrejev

3.4.15

Sv.leiri 31 5. SPol.K.

13.6.43

Ivanov, Sergei Jevsejev

22.10.09

Sv.leiri 10

17.6.42

Ivlev, Dimitrij Saveljev

19.9.18

Sv.leiri 9

29.4.43

Isosinkov, Vasilij Nilov

12.2.22

Sv.leiri 9

23.5.42 Iitto

Jahnovets, Filip Ivanov

1919

Sv.leiri 9

3.9.42

Jakimytsev, Kuzjma Iljitsh

22.4.15

Sv.leiri 10

1.9.41

Jakovlev, Feodor Mihailov

21.8.18

Sv.leiri 5

18.6.44

Jakovlev, Ivan Vladimirov

17.10.10

Sv.leiri 31. 5. Spol. K/SV. Järj.p.

13.6.43

Jakovlev, Jegor Jakovlev

23.4.06

26. Autok., Lieksa

4.8.42

Jakovlev (Jaakkonen), Mihail Pavlov

16.12.16

 

Helmik. 1943

Jakovlev, Pjotr Mironov

1913

L. 73 Sv.k.

14.7.42

Jankalov, Kiril Maksimov

25.7.20

Sv. Järj.leiri 1

16.10.44 Kulj. 202

Jasinovskij, Kuprian Galaktionov

27.9.16

65. SotaS.

12.10.44

Jefroikin, Jakov Leontjev

1910

Sv.leiri 9

17.8.44 Kalkkimaa

Jegorov, Vasilij Mihailov

19.3.17

Sv.leiri 9

31.5.43 Loue Saaren tila

Jelisejev, Aleksandr Georgijev

25.10.11

Sv.leiri 5

2.7.44

Jelisejev, Aleksei Ivanov

1920

Sv. Järj.leiri 2

3.11.44 kulj. 920

Jemeljanov, Vladimir Vasiljev

15.6.21

Sv.leiri 5

18.5.42

Jeremin, Pavel Aleksejev

1912

L. 73 Sv.k.

14.7.42

Jermolov, Tembijev

1909

Sv.leiri 9

18.9.42

Jerlihman, Boris Moisejev

7.11.18

Sv.leiri 6

28-29.6.43

Jershov, Arsenij Matvejev

21.10.46

26. Autok., Lieksa

4.8.42

Jershov, Mikko Aleksejev

1911

Sv.leiri 16

29.10.44 Ilmajoki

Jeruhin, Sergei Fjodorov

3.8.00

   

Johansson, Albert Vasiljev

24.8.14

Sv.leiri 19

20.10.44 Tyrnävä

Judakov, Grigorij Iljitsh

 

Sv. Järj.leiri 1

Syksyllä 1944

Jungin, Semjon Masanjev

10.10.13

Sv.leiri 19

9.10.44 Soson as. läh.

Jupilainen, Väinö

10.4.12

Sv. Järj.leiri 2

Syksyllä 1944

Jushkin, Akim Jermolajev

1914

Sv.leiri 7

3.11.44 kulj. 107

Kaidin, Ivan Ivanov

.5.11

L.33 Sv. k.

3.9.42

Kaipiainen, Juho Sergejev

7.8.09

Sv.leiri 24

21.10.44 Helsinginkylä

Kaligin, Mihail Feodorov

25.3.21

Sv.leiri 9

20.4.44 Moloslehto

Kalinjonok, Ivan Sevaljev

13.2.12

L. 2 Sv. k.

25.4.42

Kallonen, Adam Semjonov

9.12.21

Sv. Järj.leiri 2

Syksyllä 1944

Kammonen, Toivo Heikinp.

20.2.20

Sv.leiri 31

13.6.43

Kannojev, Semjon Ivanov

14.3.19

28. SotaS.

5.10.44

Karhu, Nikolai Kirilov

30.12.06

Sv.leiri 16

26.10.44 Särkijärvi

Karpunin, Mihail Vasiljev

15.10.05

Sv.leiri 7

-.10.44

Kartshmit, Pjotr Iosifov

1917

Sv. Järj.leiri 1

3.11.44 kulj. 207

Karvonen, Pavel Adamov

27.5.10

28. SotaS

10.10.44

Kasatkin, Vasilij Fjodorov

22.2.16

L. 33 Sv.k.

3.9.42

Kelarjev, Leonid Vladimirov

12.9.21

Sv.leiri 19

7.9.44 Iin alal.

Kemppi, Mikko Teponp.

1910

Sv.leiri 9

19.9.44

Kenijev, Aleksei Vasiljev

15.3.17

Sv. Järj.leiri 2

28.10.44 kulj 913

Keronen, Josef

15.1.15

Sv.leiri 7

-.10.44 Hanko

Kesonen, Jalmari Jakovlev

23.2.20

Sv.leiri 9

10.4.44 Rahtu

Kiljdibajev, Shakir Kindjagalejev

1914

Sv.leiri 6

25.2.42

Kisilev, Dimitrij

1920

2/Lin. RP. 342

11.6.42

Kisilev, Mihail Abramov

1915

L 21. Sv.k.

23.4.42

Klimov, Ivan Demjanov

9.12.17

Sv.leiri 9

23.7.42

Kljujev, Vjatshalav Petrov

27.2.23

Sv.leiri 24

5.6.44 Kurikka

Kmirnov, Ivan Pavlov

5.4.13

L 73 Sv.k.

14.7.42

Knysh Tifomei Prokofjev

23.1.02

Sv. Järj.leiri 2

10.7.44 Viitasaari

Kobzarj (Kabzarj), Vasilij Spiridonov

1902

Sv.leiri 5

9.9.44

Koljtsov, Nikolai Vladimirov

9.5.22

L 2 Sv.k.

30.5.42

Koljtsov, Pjotr Viktorov

12.6.16

Sv.leiri 19

7.9.44 Iin alal.

Koljupanov, Pjotr Timofejev

1913

Sv.leiri 8

13.7.43 Pirttijärvi

Kolpakov, Mihail Ivanov

19.10.04

Sv.leiri 31 3. Sv.k.

27.7.43

Komlek, Nikolai Ivanov

1921

Sv.leiri 31 5.Spol. k. Sv. Järj.P.

13.6.43

Kondratjev, Arefij Kondratjev

11.9.18

Sv. Järj.leiri 1

24.10.44 Mommila

Kondratjev, Jefim Fjodorov

1.5.20

Sv.leiri 16

29.10.44 Ilmajoki

Kondratjev, Mihail Ivanov

.9.04

Sv.leiri 19

9.10.44 Soson as.

Kononenko, Vasilij Ivanov

1896

Sv.leiri 16

29.10.44 Ilmajoki

Kononov, Sergei Petrov

2.12.15

Sv.leiri 14

14.8.44 Mätäsvaara

Kononov, Nikolaj Aleksejev

1902

Sv. Järj.leiri 2

21.10.44 Korpilahti

Konopatov, Svjatoslav Dimitrijev

27.11.04

Sv.leiri 1

26.9.44

Korabeljnikov, Ivan Pavlov

16.4.07

L. 32 Sv.k.

1.9.42

Korhonen, Eino Yrjönp.

11.8.22

Sv.leiri 7

-.10.44 Hanko

Kormilitsyn, Jurij Mihailov

19.8.20

Sv.leiri 9

20.4.44 Moloslehto

Kornilov, Pavel Grigorjev

1905

Sv.leiri 7

-.10.44

Kornitshuk, Ivan Stepanov

15.9.17

Sv.leiri 9

3.9.42

Koroljev, Ivan Nikolajev

15.12.09

Sv.leiri 9

30.7.44 Loue Kätkövaara

Koropalov, Nikolai Iljitsh

1918

Sv.leiri 7

8.3.-9.3.42 Hanko

Korpelainen, Juho Antinp.

22.7.21

Sv. Järj.leiri 2

27.10.44

Korzhavin, Aleksandr Pavlov

1904

Sv.leiri 5

 

Kosov, Grigorij Terentjev

6.1.05

Sv.leiri 24

30.9.44

Kotlov, Vadim Sergejev

2.3.13

Sv.leiri 19

24.6.44 Rovaniemi

Kotosov, Ivan Timofejev

12.11.08

Sv.leiri 10

20.8.42

Kovalevitsh, Nikolai Osipov

4.12.19

Sv. Järj.leiri 1

3.11.44 kulj. 207

Kovalj, Boris Vasiljev

 

Sv.leiri 1

19.10.41 Mäntyluoto

Kozhamjakin, Vasilij Pavlov

22.11.20

Sv.leiri 6

21.8.42

Kozhevnikov, Timofei Petrov

1914

Sv.leiri 16

18.9.44 Kokkola

Kozjol, Aleksei Petrov

1919

Sv. Järj.leiri 1

31.10.44 Kulj. 206

Kozlov, Dimitrij Vasiljev

8.3.20

Sv.leiri 14

10.11.44 kulj. 1003

Kozyrev, Vasilij Vasiljev

26.3.16

L 32 Sv.k.

4.10.42

Kozyrev, Vladimir Fjodorov

.6.04

Sv.leiri 9

29.4.43

Krasiljnikov, Anatolij Ivanov

20.4.11

Sv.leiri 24

20.10.44

Krasnikov, Matvei Stepanov

14.11.07

 

Keväällä 1943

Krotjuk, Aleksei Tihonov

17.3.19

Sv.leiri 5

1.7.44

Krushov, Jakov Jakovlev

 

Sv. Järj.leiri 1

Syksyllä 1944

Krutikov, Sergei Aleksandrov

1916

Sv. Järj.leiri 1

15.8.42 Arolan kartano, Toijala

Kurdjashov, Aleksandr Vasiljev

23.5.18

Sv.leiri 5

12.5.42

Kulikov, Aleksandr Ivanov

18.1.15

Sv.leiri 9

31.5.43 Loue Saaren tila

Kuljkov, Pavel Ivanov

3.11.09

Sv.leiri 6

4.6.42

Kurvinen, Toivo Agafonov

25.5.19

Sv.leiri 5

23.7.43

Kutsajenko, Sergei Petrov

1916

Sv.leiri 16

24.6.42

Kutsenko, Vasilij Aleksandrov

1919

Sv.leiri 9

10.9.42 Kuusikkovaara

Kuzejev, Aleksei Aleksejev

17.3.07

L 33 Sv.k.

13.6.42

Kuzjmin, Pavel Semjonov

6.1.10

Sv.leiri 1

19.-30.10.44

Kuzjminyh, Vasilij Feodorov

12.12.09

Sv.leiri 5

5.7.42

Kuzmenko, Anatolij Petrov

3.5.11

Sv. Järj.leiri 1

Syksyllä 1944

Kuzmenko, Mihail Vasiljev

27.9.16

L. 33 Sv. k.

13.6.42

Kuzmin, Mihail Vasiljev

24.3.18

Sv.leiri 16

29.10.44 Ilmajoki

Kuznetsov, Aleksandr Aleksejev

29.8.17

Sv.leiri 9

2.8.42 Karkalovaara

Kuznetsov, Nikolai Stepanov

1920

Sv.leiri 8

27.7.42

Kuznetsov, Pjotr Petrov

14.3.15

L. 33 Sv.k.

3.9.42

Kuznetsov, Prokofij Vasiljev

1911

Sv.leiri 5

28.6.44

Kuznetsov, Vasilij Ivanov

1904

Sv.leiri 1

19.-30.10.44

Kämärä, Aleksandr Ivanov

1920

Sv.leiri 1

24.10.44 Turku

Lalin, Jefim Stepanov

11.1.15

L. 67 Sv.k.

5.7.42

Laptev, Dorofei Aleksandrov

6.3.10

Sv.leiri 14

29.8.44 Nuolijärvi

Larimov, Ivan Jefimov

 

Sv. Järj.leiri 1

Syksyllä 1944

Larin, Aleksandr Grigorjev

2.8.11

L. 73 Sv.k.

14.7.42

Larinov, Ivan

 

Sv.leiri 32

18.7.43

Larionov, Vasilij Ivanov

1917

L 43 Sv.k.

7.6.42

Lavrentjev, Ivan Vasiljev

10.6.99

Sv.leiri 9

18.9.42

Lavrentshuk, Ivan Antonov

1920

L 75 Sv.k.

14.7.42

Leppänen, Reino Tuomaanp.

9.9.23

Sv.leiri 16

29.10.44

Lesonen, Mikko

18.5.16

Sv.leiri 17

19.5.43

Lipnitskij, Jusef Ignatjev

25.3.16

L 74 Sv.k.

2.10.42

Litinov, Mihail Vasiljev

21.11.14

Sv.leiri 14

14.8.44 Mätäsvaara

Ljvov, Nikolai Jakovlev

15.10.13

Sv.leiri 19

23.4.42 Muhos

Longi, Semjon Ivanov

1.7.17

Sv. Järj.leiri 2

3.11.44 kulj. 920

Lukanov, Ivan Jakovlev

23.7.13

Sv.leiri 7

-.10.44

Lukjanov, Feodor Danilov

1911

Sv.leiri 24

5.10.44

Lukmanov, Gainullah

24.8.13

Sv.leiri 6

25.8.42

Lupanov, Pjotr Ivanov

1.9.14

Sv.leiri 17

21.6.44

Lyzhkin, Vladimir Sergejev

20.6.20

Sv. Järj.leiri 2

20(21).10.44 kulj. 907

Mahorin, Ivan Gavrilov

24.11.14

Sv.leiri 5

12.5.42

Makarov, Jakov Konstantinov

1912

Sv. Järj.leiri 2

21.10.44 Laukaa

Makoldin, Aleksandr Afanasjev

1919

L 21 Sv.k.

10.5.42

Malashin, Ivan Ivanov

20.7.06

Sv.leiri 9

18.9.42

Malevinskij, Feodor Vasiljev

25.10.19

Sv.leiri 12

18.6.42 Elisenvaara

Malikov, Boris Jefimov

6.8.11

L 21 Sv.k.

10.5.42

Maljtsev, Pjotr Semjonov

12.1.09

Sv. Järj.leiri 1

7.10.44 Valkeakoski

Mamadrkanov, Mirahiz (Mamadjanov, Mirzanis)

1915

Sv. Järj.leiri 2

25(26).10.14 kulj. 915

Markejev, Nikolai Aleksejev

1907

Sv.leiri 9

23.7.42

Markelov, Dimitrij Aleksandrov

14.10.13

Sv. Järj.leiri 2

15.8.44 Otava

Makarshin, Stepan Ivanov

1906

4 Sv.k./Sv.leiri 31

22.9.43

Martishtshuk, Georgij Petrov

2.4.12

Sv.leiri 14

13.10.44 Ruokojärvi

Martynov, Viktor Vasiljev

28.4.05

Sv. Järj.leiri 2

3.11.44 kulj. 920

Marynjuk, Pavel Makarov

13.12.96

Sv.leiri 5

21.6.42

Matjushonok, Grigorij Titov

15.1.15

Sv. Järj.leiri 1

7.10.44 Valkeakoski

Matvejev, Nikolai Vasiljev

1911

Sv. Järj.leiri 2

17.7.44 Konnevesi

Medvadev, Andrei Jefimov

27.10.06

Sv.leiri 9

6.7.42 Sodankylä Lohijoki

Madvedev, Mamotij Jermolajev

27.9.19

Sv. Järj.leiri 1

Syksyllä 1944

Megrelishvili, Konstantin Julonov

17.12.20

Sv.leiri 6

4.4.42

Metiäinen, Ivan Andrejev

5.1.13

Sv. Järj.leiri 2

2.11.44 kulj. 918

Mihailov, Grigorij Mihailov

15.9.09

Sv.leiri 19

18.10.44 Lapin as. Oulu

Mihailov (Bronskij), Nikolaj Mihailov

30.1.15

Sv. Järj.leiri 2

29.5.44 Siikamäki

Mihailovitsh, Pjotr Ljvov

28.1.17

Sv.leiri 1

8.10.44 Nousiainen

Mihailovskij, Leonid Aleksej

23.5.11

Sv.leiri 9

30.7.44 Loue Kätkövaara

Mihejev, Nikolaij Vasiljev

1922

16. Sv.k.

2.6.42

Miinin, Juho

20.9.23

 

2.7.42 7. D:n toip. koti, Ruoppoja

Mikonen, Feodor Timofojev (Heikki)

19.12.13

28. SotaS.

10.10.44

Milintsevitsh, Pavel Filip

1904

Sv. Järj.leiri 1

20.3.45

Minin, Ivan Stepanov

25.7.22

Sv.leiri 16

29.10.44 Ilmajoki

Minjajev, Nikita Mihailov

14.9.09

Sv.leiri 6

18.7.42

Minjshenin, Nikolai Mihailov

11.8.17

Sv. Järj.leiri 1

31.10.44 kulj. 206

Miroshnikov, Jakov Aleksejev

1922

Sv. Järj.leiri 1

6.10.44 Mäntsälä

Miroshnitshenko, Vladimir Jemeljanov

18.7.99

Sv.leiri 1

30.9.44

Mitrofanov, Pavel

 

Sv. Järj.leiri 1

3.11.44 kulj. 207

Mogiljov, Vladimir Ivanov

27.7.13

Sv.leiri 6

16.6.44

Mohnatshev (Mohnatsov) Feodor Ivanov

25.5.06

Sv.leiri 5

31.1.43 66. SotaS.

Moisejev, Ivan Stepanov

1909

 

Lokak. 1941 ?

Molinskij, Aleksei Vladimirov

30.3.24

Sv.leiri 5

5.7.42

Morozov, Aleksandr Mihailov

1907

Sv.leiri 9

17.8.44 Kalkkimaa

Mosjkin, Kirill Ivanov

17.6.14

Sv.leiri 24

5.6.44 Kurikka

Moskalenko, Aleksej Samuilov

17.3.11

Sv. Järj.leiri 2

1.6.42 Seinäjoki

Mullo, Armas Andrejev

21.6.09

Sv.leiri 14

1.10.44 Sulkava

Muosalainen, Nikolai Andrejev

1919

Sv.leiri 7

-.10.44 Hanko

Nazarov, Andrei Nikititsh

28.11.20

Toim.k/Sv.leiri 31

22.9.43

Neshljajev, Anatolij Ivanov

17.12.11

Sv.leiri 1

30.5.44 Niinisalo

Nesterov, Vasilij Dimitrijev

25.1.18

Sv. Järj.leiri 2

Syksyllä 1944

Nikitin, Aleksandr Aleksejev

10.9.15

Sv.leiri 10

20.8.42

Nikitin, Juho Paavonp.

1907

Sv.leiri 7

-.10.44 Hanko

Nikitshuk, Ilja Denisov

1919

Sv.leiri 7

-.10.44 Pohja

Nikolajev, Vasilij Nikolajev

1919

Sv.leiri 14

22.8.44 Nuolijärvi

Nitsijevskij, Vjatsheslav Ignatjev

1918

Sv.leiri 14

28.9.44 Kulho

Novikov, Vasilij Iljitsh

2.1.17

Sv.leiri 10

31.5.42

Nyryjev, Jakov Filippov

1917

Sv.leiri 7

-.10.44 Somero

Nässi, Juho Tanelinp.

20.7.07

Sv. Järj.leiri 2

Syks. 1944

Oblatshov, Pavel Stepanov

7.1.07

26. Autok., Lieksa

4.8.42

Okrushko, Timofei Grigorjev

1906

Sv.leiri 9

26.8.42 Ivalo, Pirttijärvi

Oparin, Grigorij Vasiljev

1915

Sv.leiri 5

21.8.43

Orehev, Aleksander Vasiljev

11.9.07

Sv. Järj.leiri 2

1.11.44 kulj. 917

Orehov, Konstantin Vasiljev

20.3.16

L 33 Sv.k.

4.6.42

Orel, Nikolai Dorofejev

1921

Sv.leiri 7

20.3.-21.3.42 Hanko

Orlov, Nikita Nikanorov

23.5.13

Sv. Järj.leiri 1

20.11.44 kulj. 203

Paakki, Andreij Mihailov

12.4.19

Sv. Järj.leiri 2

2.11.44 kulj. 918

Paappanen (=Stam), Heimo Alfred

6.4.17

Sv. Järj.leiri 2

Syksyllä 1944

Pakkanen, Juho

28.2.21

Sv. Järj.leiri 2

2.11.44 kulj. 918

Pakkanen, Toivo Adamov

16.11.19

Sv.leiri 1

23.10.44

Pakujev, Ivan Ivanov

1913

Sv.leiri 19

13.10.44 Oulujoki

Panjkiv, Vladimir Mihailov

27.11.18

Sv.leiri 1

9.10.44 Masku

Pantshuk, Nikolai Semjonov

1921

Sv.leiri 32

15.10.44

Paramonov, Fjodor Ivanov

1914

L 33 Sv.k.

13.6.42

Pashkevitsh, Mihail Semjonov

20.9.16

Sv.leiri 7

-.10.44 Pertteli

Pashukov, Jegor

3.5.17

Sv. Järj.leiri 2

25.10.44 Hankasalmi

Patrogin, Ivan Nikititsh

1914

Sv.leiri 5

27.9.44

Pavlov, Aleksandr Georgijev

1925

Sv. Järj.leiri 2

11.10.44

Pavlov, Ivan Petrov

23.3.18

   

Pavlov, Nikolai Semjonov

21.11.22

Sv.leiri 1

kulj. 401 21.10.44

Pavlov, Vasilij Pavlov

1910

Sv.leiri 1

19.-30.10.44

Peikolainen, Pavel Pavlov

14.9.15

Sv.leiri 3

20.10.44 kulj. 504

Pekkanen, Olga Sakarintytär

1924

Sv. Järj.leiri 2

19.10.44

Pelkonen, Ivan Semjonov

1900

Sv. Järj.leiri 2

3.11.44 kulj. 920

Pelli, Armas Andrejev

12.6.21

Sv.leiri 24

18.10.44

Pentonen, Mikko Antinp.

1905

Sv.leiri 7

-.10.44 Suomusjärvi

Perpilov (Perfilov), Nikolai Petrov

15.3.17

Sv.leiri 9

29.5.44 Varejoki

Perukka, Eljas Ivanov

12.2.22

Sv. Järj.leiri 2

 

Petshtshepenko (Prishtshepinko), Akim Fedosjev

22.9.18

28. SotaS

16.10.44 "Alarik" Sairasjunasta

Petrov, Juho Tanelinp.

12.5.21

Sv. Järj.leiri 2

 

Petrov, Nikolai Aleksandrov

1919

Sv. Järj.leiri 1

3.11.44 kulj. 207

Pettersson, Valter Fjodorov

27.8.17

Sv.leiri 24

21.10.44 Helsinginkylä

Petshkin, Stepan Andrejev

13.12.12

65. SotaS

17.10.44 kulj. "Hugo"

Pigarev, Aleksandr Danilov

12.12.14

Sv.leiri 5

 

Pimenov, Viktor Vasiljev

28.9.22

Sv.leiri 14

14.8.44 Mätäsvaara

Pimenov, Ivan Ivanov

13.11.11

Sv.leiri 1

28.9.44

Podoplelov, Ivan Artemjev

2.10.06

Sv.leiri 6

3.-4.2.43

Politajev, Aleksandr Mihailov

1901

Sv.leiri 7

-.10.44 Hanko

Poljakov, Grigorij Vasiljev

1915

Sv. Järj.leiri 1

11.10.44 Mommila

Poltavjets, Sergej Jemeljanov

14.5.07

Sv.leiri 16

12.9.44

Poltiainen, Abram Ivanov

28.11.13

Sv.leiri 19

20.10.44 Haukipudas

Popov, Prokofij Iosifov

8.7.12

Sv.leiri 7

29.10.44 Karjaa

Posmenkov, Zahar Dimitrijev

1919

Sv.leiri 7

20.3.-21.3.42 Hanko

Potjomkin, Ivan Iljitsh

1.1.10

28. SotaS.

12.8.44

Poutiainen, Foma Andrejev

8.5.17

Sv.leiri 14

17.10.44 Riitasensuo

Pozdnjak, Ivan Adamov

11.1.11

Sv.leiri 19

4.1.43 Hietasaari

Prihodjko, Ivan Petrov

1923

Sv. Järj.leiri 1

28.10.44 kulj. 205

Privalov, Juruj Semjonov

30.12.16

Sv.leiri 14

29.10.44 Heinävesi

Prohanin, Aleksei Andrijanov

4.10.96

Sv.leiri 1

26.9.44

Prohorenko, Mihail Pavlov

20.11.18

Sv.leiri 9

22.7.42

Prohorov, Vladimir Abramov

5.12.19

Sv. Järj.leiri 1

11.8.42 Porin lentokenttä (Saksalaisilta)

Prokofjev, Nikander Prokofjev

22.12.08

Sv.leiri 6

25.8.42

Prohopenko, Pjotr Nikolajev

1909

Sv.leiri 5

18.5.42

Puzevitsh, Jefrem

15.12.15

L 94 Sv.k.

27.7.42

Pyshnyij, Panteleij Aleksandrov

1914

L 67. Sv.k.

5.7.42

Rahmanov, Viktor Aleksejev

1907

Sv. Järj.leiri 2

Syksyllä 1944

Ratshenok, Pavel Dimitrijev

15.5.13

Sv. Järj.leiri 1

15.10.44 Jämsänkoski

Rehovskij, Nikolai Jakovlev

2.5.15

Sv.leiri 6

9.6.42

Repo, Janne Juhonp.

1909

Sv.leiri 7

-.10.44 Hanko

Reponen, Toivo Jakovlev

1915

Sv. Järj.leiri 2

3.11.44 kulj. 920

Reshetov, Mihail

15.4.21

Sv. Järj.leiri 2

10.10.44

Revushkin, Konstantin Semjonov

5.5.18

Sv.leiri 9

29.4.43

Rezun, Vasilij Aleksandrov

18.3.20

Sv.leiri 24

23.10.44 kulj. 506

Rogosa, Dimitrij Martynov

22.5.21

Sv.leiri 7

-.10.44 Inkoo

Rohmakov (Rohmanov), Mihail Grigorjev

3.11.14

Sv. Järj.leiri 1

24.10.44 kulj. 204

Romanenko, Vasilij Ivanov

29.7.08

Sv.leiri 5

12.8.44

Rossman, Boris Vladimirov

10.1.14

Sv.leiri 24

29.8.44 Vaasa

Rumjantsev, Mihail Nikolajev

17.9.95

Sv.leiri 5

27.6.42

Rybatshuk, Stanislav Kuprianov

24.5.12

Sv. Järj.leiri 1

11.8.42 Porin lentok. (Saksalaisilta)

Rybin, Nikolai Frolov

6.12.14

Sv.leiri 9

18.9.42

Rybin, Viktor Feodorov

11.11.12

Sv. Järj.leiri 1

7.10.44 Valkeakoski

Räikkönen, Jalmari Hansov

1.1.19

Sv. Järj.leiri 2

Syksyllä 1944

Sabko, Ivan Stepanov

5.1.10

Sv.leiri 10

25.6.42

Sandurajev, Pjotr Ivanov

 

Sv. Järj.leiri 1

Syksyllä 1944

Safanov, Nikita

7.9.05

L 111 Sv.k.

21.9.42

Sajuk, Anatolij

1922

Sv.leiri 9

22.7.42

Saljnikov, Pavel Mihailov

1918

Sv.leiri 6

6.6.42

Salomatin, Mihail Ivanov

1918

Sv.leiri 1

27.10.44 Peipohja, kulj. 403 29.10.44

Samojlov, Ilmari Paavonp.

1923

Sv. Järj.leiri 2

Syksyllä 1944

Samsonov, Pjotr Vasiljev

7.11.96

Sv.leiri 5

24.1.43

Sapsai, Mihail Lavrentjev

24.8.23

Sv.leiri 9

17.8.44 Kalkkimaa

Satshik, Fjodor Stepanov

15.9.19

Sv.leiri 9

17.8.44 Kalkkimaa

Savilov, Pavel Stepanov

 

Sv.leiri 5

20.7.42

Savin, Vasilij Sergejev

7.11.18

Sv.leiri 7

-.10.44 Pohja

Seljavkin, Ilja Aleksejev

1918
25.7.08

Sv.leiri 14

17.7.44 Kuihon työpiste

Semjonov, Grigorij Semjonov

27.11.13

Sv.leiri 14

13.7.44 Värtsilä

Semenov, Mihail Vasiljev

6.5.14

Sv.leiri 31 5. SPol.k.

13.6.43

Semjonov, Nil Illarinov

21.9.16

Sv.leiri 5

2.7.44

Serov, Vasilij Semjonov

1916

Sv.leiri 9

29.5.44 Varejoki

Shakirov, Zarih Taipov

25.9.21

Sv.leiri 5

 

Shalimov, Serafim Makarov

20.7.15

Sv.leiri 19

23.4.42 Muhos

Shamanina, Nadezhda Jevgenjeva

18.10.22

Sv.leiri 31

13.6.43

Shashujev, Aleksandr

23.2.07

Sv.leiri 9

23.5.42 Iitto

Shatilov, Pjotr Ivanov

12.1.14

Sv.leiri 7

3.11.44 kulj. 107

Shavalejev (Shabashev), Shaihi

15.9.23

Sv. Järj.leiri 2

2.11.44

Shershnjov, Grigorij Petrov

3.10.02

Sv.leiri 16

29.10.44 Ilmajoki

Shigin, Nikolai Jakovlev

12.12.16

Sv. Järj.leiri 1

24.4.42

Shihov, Pavel Ivanov

22.2.15

Sv.leiri 9

29.4.43

Shilov, Nikolai Ivanov

30.8.09

Sv. Järj.leiri 2

Syksyllä 1944

Shpur, Vladimir Kornilov

1917

Sv. Järj.leiri 1

28.10.44 kulj. 205

Shubin, Nikolai Nikolajev

27.1.22

Sv.leiri 9

11.12.42

Shutov, Konstantin Petrov

26.12.13

Sv.leiri 32

7.7.42

Shvedshenko, Aleksandr Mihailov

 

Sv. Järj.leiri 1

 

Sidorov, Anton Gavrilov

1909

Sv.leiri 5

8.7.42

Sidorov, Ivan Andrejev

25.11.13

Sv.leiri 24

27.6.44 Purmo

Sidorov, Polikarp Fjodorov

1901

Sv.leiri 7

-.10.44 Hanko

Simonov, Venjamin Grigorjev

25.3.08

Sv.leiri 9

10.6.42 Koivu, Louhikoski

Sinkkonen, Georgij Ivanov

17.3.17

Sv.leiri 1

28.9.44

Slavin, Vladimir Danilov

7.10.11

Sv.leiri 9

2.8.42 Karkalova

Smirnov, Aleksander Ivanov

1907

26. Autok., Lieksa

4.8.42

Smirnov, Aleksandr Nikolajev

27.3.15

Sv.leiri 5

20.7.42

Smirnov, Dimitrij Nikititsh

12.12.16

Sv.leiri 9

16.1.44

Smirnov, Vasilij Aleksandrov

24.12.09

L 74. Sv.k.

2.10.42

Smoilov, Mihail Dimitrijev

1903

Sv.leiri 32

9.8.43

Smorodinskij, Pavel

1912

Sv.leiri 1

3.10.44

Snisarenko, Aleksandr Maksimov

13.11.14

Sv.leiri 5

 

Sokolov, Ivan Vasiljev

27.12.15

Sv.leiri 32

17.8.42

Sokolov, Konstantin Andrejev

1911

Toim.k/Sv.leiri 31

22.9.43

Sokolov, Vasilij Vasiljev

26.12.17

Sv. Järj.leiri 2

 

Solovjev, Lev Anatoljev

1923

Sv.leiri 1

24.10.44

Sorokin, Dimitrij Konstantinov

26.10.18

L 33 Sv.K.

3.9.42

Soronko, Stanislav Frantsev

22.9.21

Sv.leiri 9

20.4.44 Moloslehto

Sosnov, Georgij Ivanov

13.6.21

Sv.leiri 5

27.9.44

Spirkov, Pjotr Iljitsh

7.12.19

Sv.leiri 5

9.5.42

Stafijevskij, Matvei Grigorjev

10.8.18

Sv.leiri 6

4.6.42

Stam (kts. Paappanen).

     

Stasjuk, Jakov Ivanov

14.5.19

Sv.leiri 1

19.10.41 Mäntyluoto

Stepnov, Aleksandr Andrejev

6.12.11

Sv. Järj.leiri 2

11.10.44

Stepanov, Andrei Ignatjev

1911

Sv. Järj.leiri 1

20.10.44 kulj. 203

Stepanov, Ivan Vasiljev

24.6.09

Sv.leiri 9

29.4.43

Stepanov, Pjotr Mihailov

1903

Sv.leiri 5

21.6.42

Stepanov, Semjon Konstantinov

20.6.95

Sv. Järj.leiri 2

Syksyllä 1944

Stepashenko, Timofei Jegorov

1911

Sv.leiri 24

27.6.44 Purmo

Stroganov, Dimitrij Petrov (Pavlov)

1903

Sv. Järj.leiri 1

20.10.44 kulj. 203

Sudzhin, Mihail Grigorjev

15.3.14

Sv.leiri 6

16.6.44

Suni, Eino Martinp.

1923

Sv.leiri 7

-.10.44 Hanko

Surgutshov, Vasilij Nikanorov

1918

Sv.leiri 9

6.7.42 Lohijoki

Styf, Valto Iljanp.

3.2.21

Sv. Järj.leiri 2

 

Suokas, Martti

18.2.12

Sv. Järj.leiri 2

30.10.44 kulj. 915

Svartshevskij, Aleksandr Andr

9.1.10

Sv. Järj.leiri 1

31.10.44 kulj. 206

Syntshuk (Sentshuk), Hordei Ivanov

1907

Sv.leiri 5

2.7.44

Sysojev, Vasilij Vladimirov

1908

Sv.leiri 5

2.8.42

Tabulovitsh, Nikolai Davyd

6.12.13

Sv.leiri 16

6.7.44

Tananajev, Aleksei Vasiljev

5.3.11

Sv.leiri 1

22.10.44 Eura

Terentjev, Sergei Pavlov

16.9.19

Sv.leiri 5

22.7.42

Tereshtshuk, Aleksei Artjemov

1919

Sv. Järj.leiri 1

28.10.44 kulj. 205

Timofejev, Pavel Pavlov

18.1.21

Sv.leiri 5

10.6.42

Timofejev, Viktor Mihejev

23.10.11

Sv.leiri 9

17.8.44 Kalkkimaa

Tirenko, Jakov Mihailov

1900

Sv. Järj.leiri 1

Syksyllä 1944

Tjagusthev, Jakov Vasiljev

25.5.14

3 Sv.k/Sv.leiri 31

14.6.44

Tjulin, Mihail Ivanov

1907

26. Autok., Lieksa

4.8.42

Tkatshenko, Feodor Romanov

14.10.18

Sv.leiri 24

24.10.42

Tokarj, Mihail Tihonov

18.9.19

Sv.leiri 14

14.8.44 Mätäsvaara

Tolmatshev, Jakov Josifov

1912

Sv.leiri 9

29.4.43

Toloknjev, Mihail Zaharov

28.8.11

Sv.leiri 6

15.8.42

Trifonov, Ivan Aleksejev

-.9.17

Sv.leiri 19

12.5.42 Oulu

Trifonov, Nikolai Petrov

1918

Sv. Järj.leiri 2

3.11.44 Kulj. 920

Trofimov, Mihail Ivanov

18.11.07

Sv.leiri 1

29.9.44

Tsepenko, Pjotr Vasiljev

10.6.18

4 Sv.k/Sv.leiri 31

22.9.43

Tsetsulin, Ivan Andrejev

27.8.14

Sv.leiri 9

17.8.44 Kalkkimaa

Tshelbashev, Makar Vasiljev

1917

26. Autok., Lieksa

4.8.42

Tsherbajev, Mihail Maksimov

1909

Sv.leiri 9

17.8.44 Kalkkimaa

Tsherkasov, Justif Alijev

1918

Sv. Järj.leiri 2

loka-marrask. 1944

Tshinenkov, Vjatsheslav Vasilij

-.3.17

Sv.leiri 14

14.8.44 Mätäsvaara

Tshub, Nikolai Jevgenjev

14.12.21

Sv.leiri 1

27.10.44 kulj. 403 Peipohja

Tshuzhmarov, Vasilij Petrov

26.12.13

L. 77 Sv.k.

1.7.42

Tsvetkov, Vasilij Prokofjev

1907

L 74 Sv.k.

9.4.43

Tsykalo, Feodor Trofimov

1908

Sv.leiri 7

-.10.44

Tuhkanen, Toivo

5.11.21

Sv.leiri 7

-.10.44 Somero

Tuvanen, Toivo Pekanp.

3.11.22

Sv. Järj.leiri 2

2.11.44 kulj. 918

Udalov, Fjodor Kuzmitsh

1913

L 43 Sv.k.

7.6.42

Ukrainskij, Nikita Kuzmitsh

1919

Sv.leiri 7

-.10.44

Ustinov, Ivan Nikanorov

15.6.13

Sv.leiri 24

29.8.44 Vaasa

Valtanen (Valdajev), Pekka

1902

Sv.leiri 7

-.10.44 Hanko

Varmalov, Aleksandr Dimitrijev

1912

Sv.leiri 9

29.4.43

Varshitskij, Vladimir Dimitrij

4.8.23

Sv.leiri 6

16.6.44

Vasjkov, Ivan Nikolajev

1912

Sv.leiri 5

18.6.44

Vaskilainen, Feodor Mihailov

1915

Sv. Järj.leiri 1

12.10.44 Kerava

Vaskelainen, Heikki Matinp.

22.10.21

Sv. Järj.leiri 1

20.10.44

Vatanen, Ivan Artemjev

10.9.20

Sv.leiri 24

21.10.44 Sydänmaa kulj. 506

Vavanin, Nikolaj Ivanov

16.12.05

Sv.leiri 10

18.7.42

Vavir, Stanislav Andzev

25.12.17

Sv.leiri 24

15.4.43

Vazhinin, Aleksej Ivanov

4.2.11

Sv.leiri 16

29.10.44 Ilmajoki

Veljkin, Ivan Densisov

11.9.21

Sv.leiri 9

11.4.44 Ylitornio

Vinogratov, Valentin Aleksandrov

1916

Sv.leiri 9

24.6.44 Rovaniemi

Vinokurov, Leonid Nikolajev

1916

Sv.leiri 17 L 65 Sv.k.

6.8.42

Vitkin, Vladimir Iljitsh

1.8.21

Sv.leiri 6

9.6.42

Vitko, Vladimir Vasiljev

5.5.19

Sv. Järj.leiri 1

24.10.44 kulj. 204

Vlasov, Ivan Vlasov

18.6.11

Sv.leiri 9

30.7.44 Loue Kätkövaara

Vlasov, Pavel Iljitsh

27.6.17

Sv.leiri 16

29.10.44 Ilmajoki

Vodopjanov, Feodor Grigorjev

1916

Sv.leiri 9

29.4.43

Volkov, Aleksandr Ignatjev

8.3.12

Sv. Järj.leiri 2

30.10.44 kulj. 915

Volkov, Konstantin Nikolajev

4.6.15

Sv.leiri 16

9.7.42

Volkov, Konstantin Nikolajev

1915

Sv.leiri 10

1.10.44

Volkov, Pavel Vasiljev

27.9.15

Sv.leiri 7

29.10.44 Parainen

Volodin, Ivan Vasiljev

15.8.17

Sv.leiri 9

17.8.44 Kalkkimaa

Vongrovskij, Stanislav Marionov

25.5.19

L 75 Sv.k.

27.7.42

Vorobjov, Vladimir Mihailov

23.8.22

Sv.leiri 5

Lokak. 1944

Voronov, Pavel Jegorov

27.10.15

Sv.leiri 1

29.9.44

Voronov, Vasilij Feodorov

1926

Sv.leiri 7

-.10.44 Hanko

Väisänen, Iosif Iosifov

13.6.13

Sv. Järj.leiri 1

28.9.44

Zadorozhnyj, Moisej Vasiljev

1908

Sv.leiri 7

-.10.44

Zaij, Pauli

6.11.18

Sv. Järj.leiri 1

31.10.44 kulj. 206

Zaitsev, Pjotr Feodorov

1907

Sv. Järj.leiri 2

21.10.44 Juva

Zaitsev, Aleksei Maksimov

1913

Sv.leiri 9

23.7.42

Zameljuhin, Ivan Jemeljanov

1917

Sv. Järj.leiri 1

3.11.44 kulj. 207

Zamurajev, German Nikolajev

1.9.12

Sv. Järj.leiri 1

20.10.44 kulj. 203

Zanshtshinskij, Pjotr Markov

25.9.07

Sv.leiri 5

2.8.42

Zapletnev, Vasilij Ivanov

17.5.20

Sv. Järj.leiri 2

11.10.44 Sauvamäki

Zarnikov, Timofei Semjanov

20.4.17

Sv.leiri 9

16.7.44 Salla, Kiimaselkä

Zelenko, Pjotr Semjonov

1918

Sv. Järj.leiri 1

11.10.44 Mommila

Zelenov, Viktor Aleksandrov

14.8.19

Sv.leiri 24

21.10.44 Helsingin kylä

Zemljakov, Ivan Vasiljev

22.9.13

Sv.leiri 5

2.7.44

Zemskov, Vasilij Ivanov

24.2.11

Sv.leiri 5

2.8.42

Zezjulin, Arkadij Saveljev

4.3.14

Sv. Järj.leiri 1

20.10.44 kulj. 203

Zharkov, Ivan Ivanov

15.9.01

Sv.leiri 10

2.8.42 Piitsjoki

Zheludkov, Prokofij Vasiljev

1919

Sv.leiri 51

22.7.42

Zhohov, Lavrentij Ivanov

15.1.12

Sv.leiri 33

14.6.44

Zhubov, Aleksandr Andrejev

 

Sv. Järj.leiri 1

 

Zhukov, Jevgenij Georgijev

1914

28. SotaS.

12.8.44

Zhukov, Nikita Vasiljev

15.8.08

Sv.leiri 24

16.10.44

Zhukov, Pjotr Jefremov

1921

Sv.leiri 1

19-30.10.44

Zhukovskij, Vladimir Osipov

18.8.16

Sv.leiri 5

2.7.44

Zhulepov, Ivan Sergejev

11.6.20

Sv.leiri 51

22.7.42 Aunus

Zhurakovskij, Stepan Ivanov

1919

Sv.leiri 1

13.10.44 Eura

Zhihov, Maksim Tomofejev

12.10.14

Sv.leiri 9

11.12.42

Zinovjev, Ivan Semjonov

1904

L 21 Sv.k.

24.4.42

Zinovjev, Mihail Pavlov

21.11.17

Sv.leiri 9

16.1.44

Zjuzin, Aleksandr Ivanov

29.7.22

Sv. Järj.leiri 2

 

Zolotyh, Viktor Arsentjev

23.4.15

Sv.leiri 24

17.10.44 Sulva

Zroitshikov, Prohor Feodorov

28.8.13

Sv.leiri 7

8.8.44 Ojakkala

Zubenko, Sergei Potapov

19.5.18

Sv. Järj.leiri 1

30.10.44 Nastola

Zvankov, Aleksandr Nikolajev

17.10.17

Sv.leiri 6

21.8.42


[ Paluu edelliselle sivulle ]