Luettelo Suomen talonpoikaissäädyn valtiopäiväedustajista säätyvaltiopäivillä


Luettelon ovat laatineet Suomen valtiollisen perusoikeuksien 600-vuotisjuhlatoimikunnan toimeksiannosta fil. tri Toivo J. Paloposki, fil. maist. Antero Penttilä ja fil. maist. Veli-Matti Syrjö. 1962, 46 s.


Pitäjät
 

Valtiopäivävuosi
 

Ahlainen

Olli Niilonpoika

1617

Niilo Ollinpoika

1644

Fredrik Johan Inberg

1872

Edvin Avellan

1877-78, 1882, 1885, 1888, 1891, 1894, 1897, 1899, 1900

Kaarlo Juhana Inberg

1904-05, 1905-06


Akaa

Simo Mikkola, Käyrälä

1734

Karl-August Karlstedt

1877-78, 1885, 1888, 1891


Alahärmä

Matti Holma

1863-64


Alastaro

Juho Brusila

1863-64
varapuhemies 1877-78 lähtien 1897 saakka

Juho Heikki Filppula

1891


Ala- ja Ylitornio

Hannu Heikinpoika

1624

Esko Antinpoika

1634

Pekka Jussinpoika

1649

Hannu Laurinpoika

1664

Antti Aaroninpoika

1664

Hannu Laurinpoika Pakkanen

1668


Alatornio

Kaarle Juhana Peräntie

1872

Jaakko Pahkamaa

1877-78


Alaveteli

Carl Johan Slotte

1863-64 alkaen 1900 asti säädyn puhemies
1877-78, 1882, 1884, 1888


Alavus

Henrik Tuomas Härkönen

1877-78


Antrea

Pärtty Sipinpoika Taponen, Noskua

1668

Matti Matinpoika Antriainen, Antreala

1686

Tuomas Kuisma

1872, 1877-78

Antti Pullinen

1894


Artjärvi

Daniel Edvard Duncker

1872 lähtien 1894 asti


Asikkala

Niilo Jönsinpoika, Anianpelto

1617

Krister Niilonpoika, Vähä-Äiniö

1627, 1634

Gustaf Strömm, Hillilä, Tommola

1693

Mikko Köyhälä, Salo

1726-27


Askola

Esko Matinpoika, Nalkkila

1660

Matti Nokki, Valujärvi

1792


Aura

Tuomas Heikinpoika, Viilala

1655


Bromarv

Heikki Mikonpoika, Kivitok

1617

Gustaf Samuel Bredenberg

1872

Karl Henrik Råbergh

1888


Degerby

Erkki Heikinpoika, Väster-Solberg

1655, 1660, 1664, 1668

Karl Gustaf Lagerström

1894, 1897, 1899


Eckerö

Erick Nilsson, Storby

1642

Per Jönsson, Storby

1647, 1654, 1655

Markus Olsson, Storby

1664

Bertill Larsson, Kyrkoby

1668

Anders Mattsson, Överby

1742-43


Elimäki

Reko Eerikinpoika, Ahvio

1617

Abraham Ahlfors, Ratulankylä

1789


Eno

Heikki Hassinen

1877-78


Eräjärvi

Jaakko Juhonpoika (Kråkfelt) Koppala

1675


Espoo

Knuutti Sipinpoika, Järvenpää

1634

Erkki Pekanpoika, Kvarnby

1644

Jaakko Heikinpoika, Lahnus

1655

Heikki Juhonpoika Brenner

1668

Matti Laurinpoika Koski, Bemböle

1672

Kalle Juhonpoika, Gloms

1734, 1746-47


Eura

Mikko Krouvila, Sorkinkylä

1734, 1738-39, 1742-43

Erkki Pakola, Eurakoskenkylä

1760-62

Markus Piri, Mullila

1800

Iisakki Robert Arvo

1897

Frans Fredrik Björni

1888 (siirtyi 1890 Yläneelle ja edusti toista tuomiokuntaa myöhemmin)


Eurajoki

Yrjö Hannunpoika, Lavila

1617

Niilo Antinpoika

1664

Hannu Hannunpoika

1682

Heikki Elving

1710

Matti Tarvola, Tarvola

1751-52

Kaarle Gustaf Langén-Laurila

1867, 1877-78


Finnström

Jöran Olovsson, Kulla

1617

Per Månsson, Tjudö

1617

Mickel Thomasson, Torrbolstad

1664

Olov Ersson, Markusböle

1723

Matts Staffansson, Svartsmara

1740-41

Anders Mattsson, Bamböle

1800

Karl Julian Karlsson

1904-05, 1905-06


Fiskars

Nils Anders Gadolin

1877-78


Föglö

Erich Matsson Ryckling, Överö

1678


Geta

Bengt Erichsson, Västergeta

1640

Matts Mattsson, Västergeta

1734


Haapajärvi

Mikko Karjalahti

1867


Halikko

Klaus Tuomaanpoika, Häntälä

1697

Matti Alhainen, Jaakkola

1734

Erkki Voivala, Nummi

1778-79

Kaarlo Vilho Hollmén

1885 alkaen 1904-05 asti


Hammarland

Hindrich Påvelsson, Bredbolsta

1650, 1660

Nils Hindrichsson, Bostad

1660, 1668

Michel Thomasson, Bovik

1693, 1710

Erik Mattsson, Vestmyra

1755-56

Erik Eriksson, Torp

1786, 1789


Harjavalta

Matti Heikinpoika, Torttila

1680


Hartola

Juhana Kaksola

1835


Hattula

Sipi Martinpoika Mäntsä, Hurttala

1624

Juhana Matinpoika, Koski

1640

Emanuel Heikinpoika, Kisälä

1740-41

Heikki Anttila, Suotaala

1746-47

Erkki Toukola, Ihalampi

1786


Hauho

Knuutti Niilonpoika

1643

Elias Kaarlenpoika, Okerla, Pätiälä

1647

Yrjö Mikonpoika Rysse, Vitsiälä

1697

Håkan Mikkola, Kirkonkylä

1742-43

Juho Westerlund, Syrjäntaka

1760-62

Juho Kummola, Sotiala

1769-70

Simo Puntila, Lehtelä

1786

Juho Robert Vuolijoki

1885, 1888, 1894, 1897, 1899, 1900, 1904-05
1904-05 valtiopäivillä säädyn varapuheenjohtaja


Haukipudas

Filppu Eskonpoika

1676


Heinjoki

Matti Leino

1863-64

Juhana Hyytiäinen

1877-78

Elias Illi

1872, 1882

Edvard Grönroos

1888


Heinola

Juho Jokela, Heinolankylä

1786


Heinävesi

Juho Kotilainen

1863-64

Otto Pesonen

1905-06


Helsinki mlk.

Erkki Jaakonpoika, Nackböle

1644

Matti Sipinpoika, Sillböle

1650

Arvi Yrjönpoika, Vinikby

1680

Petteri Sund, Kirkonkylä

1713-14

Juho Forsius, Nordsjö

1731

Matti Smeds, Övitsböle

1778-79

Jarl August Hagelstam

1863-64

Axel Gabriel Lindgren

1867


Hiitola

Martti Levonen

1867

Heikki Jaatinen

1877-78

Sipro Ryösä

1891, 1894, 1897


Hinnerjoki

Frans Tanner

1900


Hirvensalmi

Mikko Lampinen

1899

Kustaa Ruhanen

1894, 1900, 1904-1905


Hollola

Pertti Jönsinpoika, Tenhilä, Hannula

1633

Erkki Eskonpoika, Jarvala, Euksela

1640

Klemetti Jaakonpoika, Toivola, Mäkelä

1644

Matti Antinpoika Brandt, Uskela

1649, 1664

Severi Simonpoika, Uskela, Puhtila

1650

Juhana Martinpoika, Järvelä, Rehula

1660, 1672

Heikki Hannunpoika, Järvenpää, Matkainen

1697, 1710

Kustaa Saksalin, Lahti

1731

Akseli Bucht, Toivola, Säkäri

1738-1739

Kustaa Antinpoika, Uusikylä

1740-1741

Erkki Mäkelä, Lahti

1742-1743

Esaias Akselinpoika, Upila

1746-1747

Juho Puolakka, Nokkola

1755-1756

Barthold Anthoni(us), Sairakkala

1765-1766, 1778-1779

Juho Jussila, Korpikylä

1771-1772

Erkki Keskivari, Uhkola

1771-1772

Kalle Polon, Messilä

1789

Juhana Sivenius-Sipilä

1891 lähtien 1905-1906 asti

August Abraham Fellman

1877-1878


Houtskari

Tapani Luukkaanpoika, Saverkeit

1647

Heikki Klemetinpoika, Träskby

1672


Huittinen

Antti Matinpoika, Kaharila

1672

Jaakko Antinpoika, Kaharila

1689

Juho Tiisa, Sammunkylä

1760-1762

Oskar Kiviranta

1872


Hyrynsalmi

Eeli Juntunen

1888, 1894


Hyvinkää

Sipi Erkinpoika Nukari, Pengerkoski

1693


Hämeenkyrö

Antti Pärttylinpoika, Uskela

1643, 1644

Matti Ollila, Turkkila

1746-1747

Viktor Vilhelm Raipola

1877-1878

Juho Rudolf Forsman

1885 lähtien 1900 asti


Ii

Simo Kurtti, Etelä-Iinkylä

1731

Pekka Käyrä, Pohjois-Iinkylä

1760-1762

Taneli Veijola, Pohjois-Iinkylä

1765-1766

Jaakko Kakko, Karjalankylä

1769-1770

Kalle Käyrä, Pohjois-Iinkylä

1778-1779, 1786

Juho Kanniainen, Ala-Kiiminki

1789

Petter Aaprami Akola

1863-1864, 1867

Erkki Sassi

1872

Pekka Ahmavaara

1894, 1897, 1899, 1900, 1904-1905, 1905-1906


Iisalmi mlk.

Heikki Sonninen, Ollikkala

1731

Heikki Paldanius, Niemisjärvi

1740-1741

Lasse Lappalainen, Iisalmenkylä

1751-1752

Pietari Kumpulainen

1863-64, 1867, 1872, 1877-78

Johannes Lagus

1891, 1897, 1900

Samuel Heiskanen

1904-1905, 1905-1906


Iitti

Juho Laurila, Sääksjärvi

1760-1762

Juho Marttila, Sääksjärvi

1792, 1800

Erik Johan Stråhle

1872, 1877-1878

Erik Johan Stråhle (ed. poika)

1891, 1894

Erkki Tensikkala

1882 alkaen 1900 asti

Juho Mynttinen

1904-1905, 1905-1906


Ikaalinen

Matti Vehuvarpe

1792

David Kalli

1882

Aatu Okko

1904-1905


Ilmajoki

Jaakko Sakarinpoika Peldan, Talvitie

1664

Juho Birling, Peltoniemi

1723, 1731

Carl Henrik Hagman

1863-1864

Iisakki Hannuksela

1867, 1877-1878, 1882

Juho Erkki Antila

1905-1906


Ilomantsi

Pekka Leppänen

1897, 1899, 1900, 1905-1906


Impilahti

Matti Auvinen

1867

Semen Ratinen

1872

Petter Auvinen

1882

Jarl August Reinhold Lindberg

1888, 1891, 1894, 1899


Inkoo

Pekka Jaakonpoika, Gårdsböle

1647

Hannu Klemetinpoika, Jävursböle

1742-1743

Heikki Groth, Lågnes

1760-62, 1771-72

Hannu Dams, Dams

1786

Heikki Jönis, Ingarskila

1792

Gustaf Adolf Qwarnström

1867

Gustaf Wilhelm Sandell

1882

August Kristian Lemström

1885


Isokyrö

Mikko Erkinpoika

1640

Sipi Olavinpoika

1654

Matti Olavinpoika Knuuttila, Ventälä

1660

Matti Maijala, Toppala

1765-1766


Jaakkima

Juhana Paganus

1872

Mikko Helenius

1888

Karl Johan Winter

1904-1905, 1905-1906


Jalasjärvi

Gabriel Anttila

1885

Matti Haapala

1904-1905


Janakkala

Kustaa Keskivari, Ukkola

1731

Erkki Brusila, Kerkkola

1800

Kustaa Kiipula

1885, 1888, 1891, 1894, 1897, 1899, 1900


Johannes

Maunu Paavalinpoika Rokka, Rokkala

1634, 1644

Heikki Maununpoika Rokka, Rokkala

1650, 1654

Sipi Matinpoika Pätäinen, Päätilä

1660, 1664

Esaias Tykki (Stycki)

1863-1864

Sakari Koli

1867


Jomala

Johan Nilsson, Överby

1649

Henrik Clemetsson, Ödanböle

1675

Erich Sigfredsson, Ringsböle

1682

Erik Matsson, Torp

1738-1739

Matts Matsson, Övernäs

1760-1762

Anders Matsson, Torp

1765-1766


Joroinen

Petteri Hynninen, Syväistenkylä

1769-1770

Kaarle Kustaa Hegerström

1877-1878, 1882

Aksel Hynninen

1905-1906


Joutsa

Heikki Kauranen

1863-1864


Joutseno

Matti Antinpoika, Parjala

1640

Risto Martinpoika Tujulainen, Tujula

1644, 1654

Matti Tuha, Jänhiälä

1723


Juva

Olli Paavalinpoika, Näärinki

1610

Abraham Juhonpoika Muttilainen, Järvenpää, Muttila

1634

Heikki Juhonpoika Haikarainen, Haikarila, Heikkilä

1660, 1675

Esko Ollinpoika Härkönen, Murtoo

1668

Esko Assilainen, Tuhkala

1742-1743

Heikki Hämäläinen

1755-1756

Yrjö Teittinen, Taipaleenkylä

1786

Kaarle Muttilainen

1867, 1877-1878, 1885, 1891

Gabriel Paunonen

1872, 1882

Kaarle Konsti

1894, 1897

Juhana Taskinen

1900

Georg Wilhelm Paunonen

1904-1905, 1905-1906


Jyväskylä mlk.

Kaarlo William Koskelin

1899 lähtien 1905-1906 asti
1905-1906 säädyn varapuheenjohtaja

Adolf Halinen

1905-1906


Jämsä

Lauri Ollinpoika, Ruotsula

1600

Lauri Heikinpoika, Auvila

1617

Akseli Erkinpoika (Keckonius) Auvila

1689

Kustaa Erkinpoika

1697

Erkki Tikka, Kähönen

1731

Elias Karikko, Petäjärvi

1789

Kaarle Aleksanteri Arvelin

1863-1864

Jonas Vitikkala

1867

Robert Gustaf Niemi

1872

Severus Konkola

1891, 1894


Jääski

Knuutti Niilonpoika

1607

Heikki Olavinpoika Paksujalka

1624

Heikki Martinpoika Pässinen, Järvenkylä

1654

Perttu Matinpoika Eerikäinen, Eerikkala

1675

Matti Paajanen

1863

Johan Punderus

1867

Erik Pöysti

1882, 1885, 1888, 1891, 1897


Kaarina

Heikki Kaisti

1627

Juho Matinpoika, Kairinen

1650

Tuomas Fransinpoika, Hulkkio

1657, 1680

Antti Tohkala, Hulkkio

1769, 1770

Juho Heikki Lidholm-Lauste

1900

Arno Immanuel Reuter

1900, 1904-1905, 1905-1906


Kajaani mlk.

Mikko Juhonpoika

1655

Yrjö Pekanpoika Sivonen

1672

Kaarlo Kokkonen

1885, 1897, 1899, 1900

Adolf Tikkanen

1904-1905


Kalajoki

Sipi Ollinpoika Hannila, Pohjankylä

1624

Olli Sipinpoika Laurila

1655

Juho Juhonpoika Kopakkala

1672, 1675

Matti Matinpoika Metsälä, Metsäkylä

1682

Jooseppi Kääntä, Kääntä

1734

Antti Sorvari, Taluskylä

1771-1772

Jaakko Merenoja

1872

Jaakko Myllylä

1877-1878

Kaarlo Myllylä

1897, 1899, 1905-1906


Kalanti

Martti Laurinpoika, Saarnisto

1617

Matti Sipinpoika, Kylänhiittinen

1624

Lauri Iisakinpoika

1644

Pentti Klemetinpoika, Inhamo

1668

Antti Erkinpoika, Petes

1672

Simo Laurinpoika, Haudansaari

1680

Erkki Ylikartano, Kylänhiittinen

1746-1747

Juhana Katina

1863-1864


Kalvola

Heikki Erkinpoika, Sittala, Tiitinen

1624

Jaakko Baltzarinp. Vihtilä, Heinus

1726-1727

Kustaa Selin, Keikkala

1760-1762


Kangasala

Matti Sipinpoika, Sammalisto

1600

Lasse Heikinpoika, Herttuala, Putero

1617

Sipi Matinpoika, Varala

1634

Heikki Sipinpoika, Heponiemi, Huikkola

1654

Pentti Rekonpoika, Jokioinen

1655

Klaus Hannunpoika Svarthafra, Tursola, Hannula

1664, 1675

Lauri Tuomaanpoika, Vihtiälä

1686

Johan Båga

1697

Risto Hallila, Heponiemi

1751-1752

Matti Markula, Tohkala

1771-1772, 1789

Simo Joutsiniemi

1867

Agathon Meurman

1872 lähtien

Bror Axel Thulé

1905-1906


Kangasniemi

Joonas Hokkanen, Hokanniemi

1746-1747

Tuomas Hänninen, Kutemajärvi

1778-1779

Matti Ikonen

1904-1905, 1905-1906


Kankaanpää

Jaakko Huhtanen

1905-1906


Kannus

Juho Pietari Sahlgren

1882


Karjaa

Heikki Erkinpoika, Nyby

1643, 1650, 1660
isä ja poika

Erkki Heikinpoika, Nyby

1672
isä ja poika

Karl Simonpoika, Romsarby

1647

Antti Matinpoika, Backby

1682

Juhana Martinpoika, Österby

1689

Hannu Martinpoika, Kirkonkylä

1710, 1723

Erkki Rahmer, Ingvalsby

1726-1727, 1731, 1738-1739, 1740-1741, 1751-1752

Heikki Knuter, Mjölbostad

1769-1770


Karjala

Yrjö Matinpoika, Suutila

1650

Matti Laurinpoika, Kalela

1689


Karjalohja

Matti Pekanpoika, Härjänvatsa

1640

Jesper Niilonpoika, Saarenpää

1643

Pehr Edvard Östring

1863-1864


Karkku

Taneli Tolqvist

1710

Tuomas Mäkipää, Mäkipää

1742-1743

Karl Anshelm Packalén

1891, 1897


Karstula

Elias Krook

1867

Heikki Krook

1891

Juho Möttölä

1882

Kaarle Juho Warvikko

1905-1906


Karttula

Olli Pekanpoika Karhunen, Tallus

1672

Adolf Nousiainen

1867

David Knuutinen

1877

Juho Snellman

1904-1905, 1905-1906


Karuna

Jaakko Klemetinpoika, Torikka

1640, 1650

Anders Nordling

1867

August Malm

1877-1878


Kaukola

Matti Montonen

1877-1878


Keikyä

Matti Klemetinpoika, Pehula

1640, 1649


Kemi mlk.

Heikki Laurinpoika

1600

Matti Matinpoika

1678

Juho Muunu

1723

Juho Flänki, Liedakkala

1742-1743

Antti Kontio, Liedakkala

1778-1779

Juho Tulkki, Lautiosaari

1786

Matti Sotisaari, Kirkonkylä

1789, 1792

Matti Eevertti Niemelä

1888, 1891, 1897

Aappo Rantaniemi

1888

Juho Valmari

1904-1905, 1905-1906


Kemiö

Paavali Laurinpoika

1624

Erkki Antinpoika Kåddböle

1693

Pekka Vestergård, Lamkulla

1746-1747

Samuel Vestergård, Nordvik

1792

Claes Robert Stenroth

1863-1864

Ander Johan Jansson

1872

Viktor Vilhelm Söderholm

1882

Claes Johan Stenroth

1899


Kerimäki

Germund Ollinpoika Makkonen, Makkola

1650

Matti Pekanpoika Mutka, Ruokoniemi

1680

Tönnis Makkonen, Makkola

1697

Heikki Makkonen, Kuokkalan kylä

1723

Niilo Kosonen

1877-1878

Antti Juho Pulkkinen

1891


Kesälahti

Niilo Käihkö, Purujärvi

1751-1752

Adam Alopaeus, Kereli

1800

Matti Pennanen

1888

Pekka Pennanen

1904-1905, 1905-1906


Keuruu

Juho Riihimäki

1867, 1872, 1877-78, 1882, 1888, 1894, 1897, 1899


Kiihtelysvaara

Pekka Leppänen

1882, 1885, 1888, 1891, 1894, 1899, 1900

Johan Herman Hakulinen

1904-1905


Kiikala

Pekka Sveninpoika, Pirilä

1668


Kiikka

Juho Erkinpoika, Mielaanniemi

1676


Kiiminki

Niilo Aleksander Grundström

1877-78


Kirkkonummi

Mikko Jaakonpoika, Veikkola

1624

Matti Niilonpoika, Estby

1625

Martti Heikinpoika, Överby

1634

Martti Somonpoika, Munkkulla

1644

Heikki Niilonpoika, Ingvaldsby

1654

Jaakko Nyman, Ylikylä

1765-1766

Adolf Fredrik Simolin

1863-1864

Gustaf Viktor Eklund

1877-1878, 1897 lähtien 1905-1906 asti


Kirvu

Nestor Emanuel Huoponen

1899 alkaen 1905 asti


Kitee

Yrjö Timonen, Kiteenlahti

1765-1766

Olavi Rouvinen, Kiteenkylä

1778-1779

Heikki Konttinen

1863-1864

Heikki Hakulinen

1867

Tuomas Laurikainen

1872, 1882, 1894

Aksel Emil Brander

1885


Kittilä

Juhana Samuel Junttila

1877-1878, 1885

Fredrik Paksuniemi

1891

Matti Tervaniemi

1905-1906


Kiuruvesi

Heikki Tikkanen

1882, 1885, 1888, 1894


Kivennapa

Matti Sipinpoika Kirjavainen

1647

Antti Ollinpoika Iivonen, Rantakylä

1654


Koivisto

Tapani Niilonpoika

1634

Hannu Martinpoika

1647

Vilho Penttilä

1894, 1897, 1904-1905


Kokemäki

Matti Yrjönpoika, Huivoo

1622

Heikki Matinpoika, Hampula

1644

Hannu Juhonpoika, Kaukaritsa

1655

Pekka Martinpoika Kakkulainen

1676

Johan Simula

1863-1864

Vilho Vitikkala

1891, 1894

Juho Peri

1899

Juho Horelli

1904-1905, 1905-1906


Kokkola mlk.

Pekka Niilonpoika

1604

Olli Ollinpoika

1625, 1627

Olli Mikonpoika Huhta, Korpilahti

1644, 1650

Lauri Jussinpoika, Nuottajärvi, Såka

1668, 1675

Simo Oiva

1726-1727

Juho Pollari, Yläveteli

1740-1741

Erkki Isohonka, Vitsarinkylä

1755-1756

Juho Kallinen, Kallisenkylä

1765-1766, 1769-1770

Matti Hassinen, Korpilahti

1789


Konginkangas

Pekka Markunpoika Liimatainen, Pyyrinlahti

1655, 1660


Kontiolahti

Antti Puhakka

1863-64, 1872, 1877-78, 1882

Antti Juhana Horttanainen

1904-05


Korppoo

Reko Erkinpoika, Runar

1647

Pentti Juhonpoika

1654

Tuomas Suninpoika, Vattkast

1654, 1664

Tuomas Niilonpoika, Vattkast

1655

Matti Juhonpoika, Väsby

1686

Matti Mikonpoika, Strönna

1697

Yrjö Matinpoika, Böle

1742-1743

Hannu Swäns, Vattkast

1771-1772

Mikko Södergrannas, Väsby

1800

Johan Pettersson

1872


Kruununkylä

Matti Pekanpoika, Poraskylä

1600, 1604

Olli Martinpoika, Poraskylä

1600

Taneli Matinpoika

1649

Niilo Matinpoika, Poraskylä

1654

Lars Olofsson, Byskata

1664, 1676, 1678

Bryniel Cygnell

1713-1714

Juho Vikar, Bråttöby

1723

Hannu Skuthäll, Poraskylä

1738-1739

Mikko Spikbacka, Hopsala

1760-1762


Kuhmalahti

Juho Knaapi, Isopento

1789


Kuhmo

Lauri Määttä

1867


Kuhmoinen

Juho Brander (Palomaa)

1897


Kumlinge

Algot Persson, Kumlingeby

1634

Hindrich Bertelsson, Kumlingeby

1643

Jacob Larsson, Ökasby

1643

Jöns Persson, Seglinge

1643

Matts Henriksson, Kumlingeby

1672


Kuopio mlk.

Heikki Mollenius, Tavinsalmi

1746-1747

Heikki Argillander, Niuvanniemi

1755-1756

Heikki Paldanius, Savisaari

1765-1766

Paavali Eskelinen, Käärmelahti

1778-1779, 1786, 1789

Petteri Väänänen

1800

Juhana Ylönen

1877-1878

Paavo Kasurinen

1899, 1900


Kuortane

Heikki Ylinen

1867

Aleksanteri Koivisto

1905-1906


Kurikka

Juho Koivisto

1891, 1894, 1897, 1899


Kurkijoki

Jaakko Häkli

1882 alkaen 1891 asti


Kuru

Kaarlo Pyydysmäki

1882, 1888


Kuusamo

Samuli Tuovila, Kirkonkylä

1792

Paavali Heinäjärvi, Vasaraperän kylä

1792

Juho Heikki Luoma

1882, 1885


Kymi

Jorma Eerikinpoika, Laajakoski

1625

Mikko Matinpoika Karell, Korkeakoski

1643, 1650

Martti Halkonen, Eskola

1731


Käkisalmi mlk.

Kaarle Komonen

1872, 1882

Aleksanteri Vihonen

1899, 1900


Kälviä

Juho Pernu

1877-1878

Juho Siirilä

1891


Kökar

Karl Johansson, Listerby

1726-1727


Laihia

Mikko Laurinpoika

1600

Hartvik Pentinpoika, Potila

1635

Matti Simonpoika Ruut

1675


Laitila

Esko Matinpoika

1634

Pentti Pertunpoika, Vidilä

1654, 1655, 1660

Yrjö Heikinpoika, Vahantaka

1676

Karl Werner Rosendal

1872


Lammi

Samuli Mattila, Kataloinen

1726-1727

Olli Alhainen, Lieso

1751-1752

Heikki Rokkila, Vilkkilä

1755-1756, 1765-1766

Markus Alho, Lieso

1792

Jahvetti Kaitala, Kataloinen

1800

A. Tuloisela

1863-1864

Kustaa Huostila

1867

Gustaf Aadolf Silén

1872, 1882


Lapinjärvi

Antti Antinpoika, Porlammi

1638, 1640

Jaakko Marcusas, Beckby

1769-1770

Erik Nygård

1867


Lapinlahti

Aappo Valta

1899


Lappee

Klemetti Pertunpoika

1607

Lauri Laurinpoika

1607

Sipi Matinpoika

1634

Risto Antinpoika Lenssu, Lensula

1650

Martti Tuomaanpoika Kasukka, Antamoinen

1660

Niilo Tuomaanpoika Kasukka, Antamoinen

1672

Hannu Eskonpoika Kuka, Kanalampi

1693

Kalle Oittinen

1894, 1897, 1899


Lappi Tl.

Erkki Matinpoika, Rohdainen

1646

Juho Anttila, Sukkalankylä

1778-1779


Lapua

Martti Ponkoi

1600

Tuomas Ämmäläinen

1668

Gabriel Martinpoika, Saarenpää

1682

Kaarle Kustaa Hissa

1872

Fredrik Vilhelm Lagerstedt

1882 alkaen 1900 asti

Juho Oskari Lagerstedt (Lahdensuo) (edellisen poika)

1904-1905


Lappväärti

Lauri Maununpoika, Dragsmarck

1643

Martti Mikonpoika, Kirkonkylä

1643

Johan Starcke

1894, 1897, 1899, 1900


Laukaa

Tahvo Janhunen, Niemisjärvi

1655

Erkki Oksanen, Leppävesi

1755-1756

Kalle Piilonen

1888, 1894, 1899, 1900, 1904-1905

Frans Ekqvist (Tammi)

1894


Lemi

Sipi Suomalainen, Suomalainen

1643
isä ja poika

Martti Sipinpoika Suomalainen

1675
isä ja poika

Mikko Sipinpoika

1647


Lemland

Hendrich Davidsson, Flaka

1672

Hendrich Karlsson, Klemetsby

1731


Lempäälä

Sipi Tuomaanpoika

1649

Heikki Axeen, Ihamaa

1723

Heikki Ollila, Kuokkala

1765-1766


Lemu

Yrjö Antinpoika, Miiainen

1678

Pekka Matinpoika, Vähävallus

1693

Jaakko Antinpoika, Torola

1726-1727

Juho Nikkarla

1867


Leppävirta

Lauri Vehviläinen

1649

Samuli Kämäräinen, Varkaus

1760-1762

Juho Koponen, Tanskasaarenkylä

1771-1772

Juho Nikkinen

1792

Matti Koponen

1867

Elias Rotberg

1872

Vilhelm Pääkkönen

1885, 1888, 1897

Heikki Kansanen

1894


Lieto

Sipi Paavalinpoika

1634

Sipi Heikinpoika, Tammentaka

1642

Esko Fransinpoika, Mäkkylä

1644

Simo Prusinpoika, Ankka

1649

Juho Heikinpoika, Ankka

1693

Matti Montan, Sikilä

1723, 1731


Liljendal

Jaakko Heikinpoika, Michelspiltom

1664, 1668, 1672, 1675, 1676, 1680, 1682

Johan Mannstén

1863-1864


Liminka

Hannu Erkinpoika Krankka

1600

Tapani Niilonpoika

1600

Hannu Erkinpoika

1617

Iisak Ollinpoika, Kirkonkylä

1657

Iisakki Monkka

1719

Abraham Schroderus, Limingankylä

1723

Jaakko Tuohino, Kempeleenkylä

1738-1739

Kalle Arvola, Limingankylä

1755-1756

Iisakki Tuohino, Kempeleenkylä

1771-1772

Juho Heiskari, Limingankylä

1786

Jaakko Seikkula, Virkkulankylä

1789, 1792

Juho Foudila

1867, 1872, 1882

Antti Tuomikoski

1885, 1888, 1894, 1897, 1899, 1900, 1904-1905

Antti Punttala

1891, 1900


Liperi

Matti Härkönen, Kontiolahti

1738-1739, 1740, 1741

Yrjö Karttunen, Kesämänkylä

1755-1756

Adam Alopaeus, Joensuun kylä

1789, 1792

Adam Tiilikainen

1867

Konstantin Emanuel Herckman

1888

Juho Sormunen

1897


Lohja

Niilo Heikinpoika, Hiittinen

1655, 1660

Heikki Heikinpoika Vaanila, Vaanila

1664, 1676, 1678, 1680, 1682, talonpoikaissäädyn puheenjohtaja vuoden 1680 valtiopäivillä

Hannu Martinpoika, Kirkonkylä

1710, 1723

Heikki Ers, Jönsböle

1755-1756


Lohtaja

Juho Vuolle, Marinkainen

1731

Matti Antila, Karhinkylä

1746-1747, 1751-1752


Loimaa

Erkki Tuomaanpoika

1634

Antti Kemppi

1635

Martti Laurinpoika Juva

1647

Yrjö Tuomaanpoika

1668

Jaakko Sipinpoika, Hirvikoski

1675

Jaakko Klokkarla

1786

Matti Hossi, Hartoinen

1789

Tuomas Iso-Yrjöjä, Männistönkylä

1792


Lokalahti

Matti Lindmark, Viljattula

1755-1756


Loppi

Yrjö Erkinpoika, Vojakkala, Pekko

1647

Juhana Klemetinpoika, Ourajoki, Eskola

1649

Pekka Pekanpoika Savolainen, Räyskälä, Kourla

1655

Jaakko Mattila, Hyvinkää

1771-1772

Hjalmar Gabriel Brander (Paloheimo)

1904-1905, 1905-1906


Luhanka

Juho Kylmälä

1867, 1877-1878

Alfred Filip Costiander

1888 lähtien 1900 asti


Lumparland

Johan Erik Rosenberg

1867, 1872, 1882, 1885, 1899, 1900


Luopioinen

Pertti Eskonpoika, Haltia, Kollanen

1654


Luumäki

Simo , Kiurula

1617

Augustus Matinpoika, Rantala

1689

Taavetti Suo-Anttila

1867

Tahvo Riihelä

1904-1905, 1905-1906


Längelmäki

Simo Ylinen

1800

Elias August Ekman-Isotalo, Tunkelo

1880, 1904-1905, 1905-1906


Maalahti

Tuomas Yrjönpoika

1612

Matti Erkinpoika Beijar

1617

Erkki Heikinpoika, Iskmo

1640, 1650

Antti Grelsinpoika Ruth, Tölby

1660, 1664

Mikko Niilonpoika Bro, Yli-Maalahti

1664

Erkki Juhonpoika Mara, Helsinginkylä

1668, 1672

Erkki Sipinpoika Veikar, Veikarsby

1676

Heikki Simonpoika Pörn, Veikarsby

1678

Simo Yrjönpoika, Martois

1689

Taneli Köping, Yli-Maalahdenkylä

1731, 1734

Johan Staf

1872

Erik Mattlar

1891


Maaninka

Lauri Kustaa Pelkonen

1863-1864

David Savolainen

1885, 1888, 1894


Maaria

Klemetti Laurinpoika, Kaerla

1640, 1649

Pentti Erkinpoika, Pitkämäki

1672

Jaakko Heikinpoika, Törmäinen

1738-1739

Matti Teräs-Rautiala

1863-1864


Marttila

Yrjö Yrjönpoika, Tyllilä

1650

Yrjö Eskonpoika Värri, Mäenpää

1654

Tuomas Matinpoika Tapala

1675

Yrjö Simonpoika Prunki, Prunkila

1676

Martti Penttilä, Palainen

1731


Masku

Jaakko Tuomaanpoika

1624, 1634

Antti Vähälä, Kurittula

1726-1727, 1740-1741, 1746-1747

Jaakko Isopalsala, Humikkala

1769-1770

Jaakko Lukka, Humikkala

1786, 1800


Messukylä

Matti Kulkas

1863-1864


Merimasku

Heikki Moijas

1760-1762, 1765-1766

Heikki Rikalainen

1789


Mietoinen

Kustaa Aadolf Tervoinen

1882, 1888


Mikkeli mlk.

Lauri Antinpoika, Vehmaskylä

1610

Iivari Iivarinpoika

1647

Matti Hannunpoika

1649

Markku Juhonpoika Möller, Rahula

1654, 1660, 1664

Jaakko Pekanpoika Pajunen, Asila

1676

Hannu Broterus, Kirkonkylä

1686, 1693, 1697

Esaias Dahlqvist, Rantakylä

1723

Martti Korhonen, Repola

1734

Jaakko Orre, Seppälä

1740-1741

Heikki Pylkkänen, Norola

1760-1762

Petteri Laurikainen, Asila

1792, 1800

Jaakko Hartonen

1867, 1874 alkaen 1888 asti

Antti Pulkkinen

1872

Hiskias Kirjalainen

1891, 1900

Kaarle Juho Häkkänen

1894, 1899

Juho Jalkanen

1897

Juho Riipinen

1905-1906


Muhos

Juhana Petter Valkola

1877-1878


Multia

Kustaa Aadolf Raitanen

1885


Munsala

Matti Erkinpoika, Kantlaks

1600

Jaakko Knutinpoika

1686

Jaakko Loilahti

1778-1779

Anders Svedberg

1877-1878, 1882, 1885, 1888

Jacob Näs

1894 alkaen 1905-1906 asti


Muolaa

Heikki Kurkinen

1607

Lauri Savinen

1607

Lauri Sokinen, Sormula

1627

Antti Antinpoika

1634

Jaakko Bräcki, Nurmijärvi

1650

Yrjö Ilonen, Ilola

1660

Tuomas Heikinpoika Tani, Toikkala

1672

Antti Pekanpoika Martikainen, Koivula

1682

Juho Poutiainen

1867

Tuomas Poutiainen

1885, 1891, 1894

Johan Lindgren, Niinelä

1899, 1900

Abram Patja

1888


Mustasaari

Ingvald Mikonpoika

1600

Antti Aurin

1719

Matti Backman, Voitila

1769-1770, 1771-1772, 1778-1779

Israel Ny, Karmo

1786

Johan Erik Keto

1863-1864, 1867, 1877-1878, 1882

Johan Gabriel Gädda

1872, 1888

Jaakko Martola

1885

Anders Keto

1891

John Flygare

1897, 1899, 1900

Gustaf Gädda

1904-1905, 1905-1906


Muurla

Jaakko Sipinpoika, Pullola

1655, 1664


Mynämäki

Esko Sipinpoika

1624, 1627

Otto Niilonpoika

1634

Juho Pertunpoika, Valloinen

1644

Heikki Moijelin

1680

Matti Laurinpoika, ratsutilallinen, Kallinen

1710

Juho Paavola, Kallinen

1734, 1751-1752

Matti Heikinp. Krappe, Nihattula

1778, 1779

Juhana Pohjalainen

1863, 1864


Myrskylä

Samuli Heikinpoika, Backböle

1738-1739, 1740-1741

Juho Storstötas, Backböle

1800


Mäntsälä

Johan Henrik Peltola

1872

Aadolf Oskari Laine

1899, 1900, 1904-1905, 1905-1906


Mäntyharju

Hannu Pekanpoika Myllärinen

1624

Samuli Sipinpoika Pyy, Partsimaa, Parola

1697

Johan Mynttinen

1863-1864

Antti Ahvenainen

1867

Aksel Kyander

1872, 1882, 1885, 1888, 1891, 1897

Kustaa Vilhelm Karhu

1905-1906


Naantali mlk.

Juho Emil Sandelius

1905-1906


Nastola

Juhana Martinpoika, Villähde

1617

Heikki Erkinpoika Frostman, Uusikylä

1678

Henrik Falk, Villähde

1680, 1682, 1686, 1689 (Suomen komission jäsen)

Tuomas Seppälä, Ahtiala

1789


Nauvo

Pekka Ollinpoika, Kirjais

1655

Lauri Pekanpoika, Haverö

1676

Tuomas Barck, ratsutilallinen

1713-1714

Paavali Sipinpoika, Berghamar

1738-1739


Nilsiä

Juho Zitting

1894

Lauri Vilho Laitinen

1897, 1899

Urbanus Koistinen

1904-1905, 1905-1906


Nivala

Paavo Niskakoski

1872

Israel Karvosenoja

1877-1878

Kyösti Kallio

1904-1905, 1905-1906


Nousiainen

Heikki Eskonpoika, Kaisela

1654

Jaakko Erkinpoika, Kärmälä

1668, 1675

Antti Erkinpoika, Paistanoja

1680

Simo Heikinpoika, Nutturla

1723

Matti Pitula, Killaistenkylä

1755-1756


Nuijamaa

Heikki Pertunpoika Pitkävarvas, Kontu

1627


Nummi

Kaarle Ojanen

1882 alkaen 1905-1906 asti
säädyn puhemies 1900 ja 1904-1905

Oskar Aleksander Laakso

1904-1905


Nurmes

Mikko Heikura eli Putsolainen

1863-1864, 1872, 1882 lähtien 1894 asti

Heikki Hannikainen

1877-1878

Juho Pitkänen

1891, 1894, 1897, 1899, 1900

Erkki Peltonen

1905-1906


Nurmijärvi

Henrik Herman Teodor Aschan

1867, 1877-1878


Närpiö

Matti Jopinpoika, Finnby

1600

Olli Laurinpoika, Kalaks

1600

Paavali Juhonpoika Uljens, Yttermark

1647

Perttu Arvidinpoika Rusk, Kalaks

1649

Hannu Heikinpoika Snickare, Finnby

1672

Matti Ollinpoika, Nämpnas

1680

Matti Smeds, Finnby

1742-1743

Hannu Mikkels, Finnby

1789, 1792, 1800

Karl Johan Bonde

1867

Karl Hannus

1877-1878, 1882

Josef Söderman

1888

Josef Oskar Nix

1904-1905, 1905-1906


Orimattila

Heikki Heikinpoika, Tönnö

1678

Benjamin Busk, Mallus

1746-1747

Kalle Jukola, Pakaa

1751-1752

Matti Tapola, Niinikoski

1769-1770

Erjji Juho Warpenius

1863-1864, 1867

Juho Alastalo

1888


Oripää

Yrjö Juhonpoika, Oripää

1600


Orivesi

Juho Korri

1792

David Karppelin

1885


Oulu mlk.

Sipi Antinpoika Eskonsipi, Oulunsalo

1710

Olli Perttunen, Laitsaari

1734

Abraham Lievonen, Muhos

1765-1766, 1769-1770

Matti Pikkarainen, Oulunsalo

1800


Padasjoki

Mikko Simonpoika Manninen, Jokioinen, Mikkola

1655
isä ja poika

Hartvig Mikonpoika Manninen, Mikkola

1660
isä ja poika

Juhana Heikinpoika Virmaila, Mäkelä

1668

Risto Klaunpoika, Saksala

1675

Matti Sipinpoika Kotka, Autoinen

1689

Juho Barck, Jokioinen

1746-1747

Karl Konstantin Fieandt

1899, 1900


Paimio

Sakari Simonpoika, Vähä Heikoinen

1640

Pärttyli Yrjönpoika, Ilttula

1668

Adam Halkialahti

1872, 1885


Paltamo

Antti Kemiläinen

1680

Simo Moilanen, Kiannonkylä

1760-1762, 1765-1766

Juho Härkönen, Paltamo

1792


Parainen

Heikki Martinpoika, Gunnarsnäs

1624

Matti Markunpoika, Mundvik

1655

Heikki Kirmundinpoika, Loskarnäs

1678

Paavali Paavalinpoika, Tervsund

1738-1739

Carl Gustaf Fredriksson

1894, 1897


Parikkala

Lauri Tiainen

1863-1864

Pekka Tiainen

1867

Sanfrid Hasselqvist

1885

Heikki Poutanen

1894

Brynolf Roiha

1897, 1899, 1900, 1904-1905, 1905-1906


Pattijoki

Esko Pertunpoika

1640


Pernaja

Matti Sipinpoika, Gammelby

1617

Heikki Sipinpoika, Thorsby

1654

Juhana Tichlez, Gammelby

1668

Pekka Hannunpoika, Gislom

1697

Jobst Bars, Räfstby

1746-1747

Heikki Ottman, Andersby

1755-1756


Perniö

Erkki Antinpoika

1647

Iisak Heikinpoika, Kyynärä

1680

Heikki Heikinpoika, Sydänsauru

1682, 1689

Pekka Antinpoika

1713-1714

Iisakki Iisakinpoika Ullner, Kyynärä

1710, 1723

Heikki Iisakinpoika Ullner, Kyynärä

1740-1741, 1755-1756


Pertteli

Kustaa Haali

1867

Kustaa Pellonpää

1882


Pieksämäki

Antti Pekanpoika Häkkinen, Maavesi

1600

Erkki Niilonpoika Janhunen, Maavesi

1672

Paavo Nykänen, Haukivuori

1751-1752

Paavo Nykänen

1867

Aapeli Häyrinen

1877-1878, 1885 lähtien 1894 asti

Taneli Nykänen

1888, 1897, 1899, 1900, 1904-1905


Pielavesi

Antti Miettinen

1872

Abel Jäntti

1877-1878

Kaarle Heikki Hornborg

1888


Pielisjärvi

Tapani Partanen, Lieksa

1738-1739, 1746-1747

Tuomas Kuittinen, Nurmes

1769-1770, 1771-1772, 1778-1779

Martti Kesänen, Savijärvi

1786, 1789

Heikki Ullgren (Lukkalainen)

1809

Olli Mustonen

1867


Pietarsaari

Hannu Fordell

1600

Antti Matinpoika Mattfolk, Ytteresse

1636, 1647

Martti Laurinpoika Klemets, Ytteresse

1650

Matti Matinpoika Kassnäs, Sundby

1680, 1686

Paavali Bonde, Yli-Purmo

1738-1739

Juho Hofslagar, Strömsnäs

1746-1747

Pekka Fagernäs, Larsmo

1769-1770, 1778-1779

Heikki Granroth, Kirkonkylä

1792

Anders Häggström

1867

Karl Johan Brännäs

1872, 1885, 1891


Pihtipudas

Antti Kananen

1891-1897


Piikkiö

Reko Paavalinpoika, Joensuu

1647

Esko Sipinpoika

1664

Heikki Smeds, Kuusisto

1742-1743

Matti Klemetti, Kuusisto

1771-1772

Heikki Kylänpää, Viuhkalo

1789

Gustaf Vanha-Seppälä

1863-1864

Uno Otto Bremer (Honka)

1891, 1894, 1897, 1899, 1900


Piippola

Jonas Castrén

1885, 1888, 1891, 1894, 1905-1906
säädyn huomatuimpia jäseniä, jyrkkäotteinen poliitikko


Pirkkala

Mikko Antinpoika, Kankaantausta

1617

Heikki Ollinpoika

1634, 1640, 1643

Isak Kiöölman, Rahola

1689

Petter Johan von Zweigberg, Runsa

1731

Vilhelm Sikojärvi, Sorkka

1786, 1800

Otto Albert Thuneberg

1904-1905


Pitkäranta

Pekka Ahokas

1897


Pohja

Antti Simonpoika, Skogsböle

1723

Georg Edgar Candelin

1904-1905, 1905-1906


Polvijärvi

Antti Waris

1885

Uuno Aleksanteri Varis

1905-1906


Pori mlk.

Sipi Mikonpoika, Ruosniemi

1643, 1650, 1660

Iisakki Holmi

1867


Porvoo mlk.

Heikki Sipinpoika

1634

Erkki Tuomaanpoika, Kulloo

1644

Jaakko Yrjönpoika, Kaarenkylä

1649

Erkki Olavinpoika, Michelsböle

1655

Heikki Antinpoika, Emäsalo

1713

Arvi Forsskåhl, Saksby

1723

Juho Tarkman, Tarkinkylä

1751-1752

Fredrik Nikus, Saksby

1760-1762

Bernt Emil Hollmerus

1877-1878, 1882, 1885, 1891

Juho Pietiläinen

1897, 1905-1906

August Samuel Nordström

1900


Pudasjärvi

Antti Oinas, Hätöjärvi

1800

Yrjö Halonen

1897, 1899, 1900, 1904-1905


Pukkila

Jaakko Heikinpoika, Kantele

1640


Pulkkila

Juho Haanpää

1882, 1897


Punkalaidun

Matti Katila, Mäenpää

1726-1727

Vihtori Penttilä

1867

Vihtori Hosio

1899, 1900


Puolanka

Antti Halonen

1904-1905, 1905-1906


Puumala

Jussi Härkänen

1649

Matti Kiljunen, Kauppila

1738-1739

Juhana Koponen

1899


Pyhtää

Hannu Antinpoika, Heinlahti

1624

Martti Simonpoika, Heinlahti

1644

Tuomas Jaakonpoika, Suomalaiskylä

1654

Lauritsa Haberman, Läntinen kirkonkylä

1660

Sven Erkinpoika, Virpyöli

1664, 1675

Hannu Kerra, Siltakylä

1723

Heikki Hannunpoika, Pärtnora

1726-1727

Arvi Heikinpoika, Kirkonkylä

1734, 1738-1939

Antti Mötar, Ruotsinkylä

1746-1747


Pyhäjoki

Juho Heikinpoika Tirinen

1678, 1680


Pyhäjärvi (O.l.)

Erik Kustaa Eriksson (Elovaara)

1899, 1900


Pyhäjärvi (V.l.)

Antti Kaasalainen

1904-1905, 1905-1906


Pälkjärvi

Paul Hendunen

1872


Pälkäne

Lauri Erkinpoika, Kukkola, Hoppula

1617

Reko Yrjönpoika, Luikala, Sihvola

1668


Pöytyä

Kaarlo Värri

1867, 1877-1878, 1882, 1885, 1888, 1891, 1894, 1897, 1899, 1900, 1904-1905, 1905-1906
säädyn puhemies Mäkipeskan jälkeen 1894, 1897 ja 1899


Raippaluoto

Lauri Juhonpoika Nygård, Replot

1697


Raisio

Jaakko Kalhi, Kalkkilankylä

1743


Rantasalmi

Hannu Tapaninpoika

1600

Pekka Jaakonpoika, Kolkontaival

1610

Sven Klemetinpoika Karhinen

1617

Lauri Melkiorinpoika, Syväis

1650, 1664

Matti Matinpoika Pesonen, Syväis

1682

Pekka Pekanpoika Possa, Kolkontaival

1669, 1693

Matti Kokki, Kolkontaival

1734

Matti Pöllänen, Ahvensalmi

1800

Yrjö Aadolf Taskinen

1867, 1877-1878

Emil Frithiof Andersin

1872

Olli Fredrik Eronen

1882

Kalle Juvonen

1899

Ferdinand Taskinen

1900


Rautalampi

Erkki Korhonen, Kärkkäisenkylä

1800

Iisakki Liimatainen

1863-1864

Juhana Jalkanen

1872

Kaarlo Ekberg

1899, 1900, 1905-1906

Kaarlo Hemmo Tiihonen

1904-1905


Rauma mlk.

Kalle Norrman, Kortela

1726-1727


Ristiina

Antti Pekanpoika, Alasjärvi

1624

Antti Antinpoika Mikkainen, Kylänlahti

1650
isä ja poika

Heikki Antinpoika Mikkainen, Kylänlahti

1680
isä ja poika

Juho Kelkka, Rikantila

1726-1727

Juho Savander, Liikala

1765-1766

Niilo Majuri, Rahikkala

1769-1770, 1771-1772, 1789

Antti Sinkko

1863-1864

Gustav Vilhelm Liukkonen

1877-1878


Ristijärvi

Lauri Keränen

1872, 1877-1878, 1891


Rovaniemi

Tuomas Poikela

1863-1864, 1867

Iisakki Hoikka

1882, 1885, 1888, 1891, 1894-1895

Hugo Richard Sandberg

1900


Ruokolahti

Heikki Jussinpoika

1607

Antti Matinpoika Hiiri

1622, 1643

Lauri Vepsä

1627

Simo Teräväinen

1644

Pekka Simonpoika Sevoinen

1647

Pekka Nenonen, Haukilappi

1650

Antti Niilonpoika Rasilainen, Rasila

1664

Niilo Lohm, Mättölä

1726-1727


Ruovesi

Matti Hannunpoika Kauttu

1644

Erkki Tapaninmäki, Hankavesi

1800

Aukusti Mäkipeska

1863-1864, 1867, 1872
talonpoikaissäädyn puhemies kaikilla em. valtiopäivillä

Juhana Heikki Alahanho

1877-1878, 1891

Kaarle Rietu Häkkinen

1904-1905, 1905-1906


Ruskeala

Carl Fredrik Pousar

1863-1864

Ernst Sven Roini

1891


Rusko

Jaakko Eskola, Kirkonkylä

1792


Rymättylä

Klemetti Laurinpoika, Kirjala

1647

Lauri Yrjönpoika, Kurinen

1682

Juho Seppälä, Rymättylä

1789

Zefanias Suutarla

1877-1878, 1885, 1888, 1894, 1897, 1899, 1904-1905


Räisälä

Martti Kirvu

1863-1864


Rääkkylä

Elias Hirvonen

1882

Pekka Neiglick (Kankaanrinta)

1897, 1899


Saarijärvi

Pekka Liimatainen, Pyrinlahti

1738-1739

David Ruokonen, Lamminmäki

1765-1766

Juho Hänninen, Mahlunkylä

1778-1779

Paavo Nyrönen eli Savonen

1863-1864, 1872, 1877-1878, 1885

Matti Rossi

1897, 1900


Sahalahti

Juhana Törnqvist, Ilola

1723


Saloinen

Simo Simonpoika

1675

Maunu Maununpoika (Piipponen)

1693

Iisakki Orava, Salonkylä

1771-1772

Salomon Ek eli Hiitola

1863-1864


Saltvik

Olof Eriksson, Lagmansby

1617, 1624, 1627

Samuel Danielsson, Strömma

1640, 1644, 1650, 1655, 1676

Hindrich Jöransson, Haraldsby

1647

Hindrich Eskilsson, Hjortö

1680

Markus Eriksson Näs

1713-1714, 1719, 1720

Isak Matsson Näs

1769-1770, 1771-1772


Sauvo

Tuomas Tuomaanpoika, Ingniemi

1689

Juho Juhonpoika Rokma, Kirkonkylä

1693

Erkki Juhonpoika, Britsböle

1726-1727

Heikki Amböle, Ambölenkylä

1760-1762


Savitaipale

Simo Heikinpoika Kunta, Kunttula

1668, 1678

Matti Yrjönpoika Neuvonen, Virmajärvi

1686

Antti Laari

1877-1878


Seinäjoki

Otto Edvard Könni

1900


Siikajoki

Heikki Mankinen, Mankila

1726-1727

Juho Lahdenperä, Revonlahti

1792


Sipoo

Yrjö Olavinpoika Starck, Kirkonkylä

1634

Juho Antinpoika, Husö

1726-1727

Antti Stor-Jofs, Hintsby

1771-1772

Jaakko Busk, Sipoonkylä

1786

Georg Leopold Toppelius

1904-1905


Sippola

Tuomas Abrahaminpoika Mänttäri, Liikkala

1668

Simo Sipinpoika, Liikkala

1682, 1693

Karl Viktor Hellström

1894, 1897


Siuntio

Heikki Hannunpoika, Hollstens

1617

Pekka Paavalinpoika, Bläsaby

1649
isä ja poika

Heikki Pekanpoika Bläsaby

1675
isä ja poika

Hannu Heikinpoika Myrberg, Myyry

1697

Hannu Martinpoika, ratsutilallinen, Kirkonkylä

1710

Tuomas Olavinpoika, Kynnarby

1726-1727
poistui 7.12.1726

Hannu Grönberg, Grönsberg

1789

Juho Lindas, Svartbäck

1800


Snappertuna

Hannu Tuomaanpoika, Kärrby

1650

Erkki Yrjönpoika, Persö

1675


Sodankylä

Matti Riippi, Unarinkylä

1760-1762, 1765-1766


Somero

Erkki Yrjönpoika, Sillanpää, Pyöli

1644, 1647

Jaakko Jaakonp. Laurila, Lamminkylä

1778-1779


Sortavala mlk.

Pekka Paganus

1872

Kaarle Henrik Teittinen

1885 alkaen 1904-1905 asti
1900 säädyn varapuhemies

Juho Jormakka

1905-1906

Oskar Nissin

1900, 1904-1905, 1905-1906


Sotkamo

Risto Kehkonen, Lentua

1723

Pekka Huotari

1786, 1789

Juho Schroderus, Ala-Sotkamo

1800

Juhana Korhonen

1882


Suistamo

Wasilei Ratinen

1877-1878


Sulkava

Lauri Ollinpoika Snikkari, Pulkkila

1668

Erkki Erkinpoika, Iitlahti

1689

Erkki Kostiainen, Kaipola

1693

Filip Lindfors

1888


Sulva

Matti Erkinpoika, Munsmo

1600


Suonenjoki

Juhana Konttinen

1891


Sund

Mats Persson, Sibby

1617

Per Nilsson, Brändbolstad

1644

Per Matsson, Sibby

1680

Olof Hindersson, Mångstäckta

1689

Olof Matsson, Biörby

1746-1747

Johan Persson, Lövö

1778-1779

Johan Persson, Lövö

1792

Anders Blomqvist

1863-1864

Carl Georg Rosenberg

1888, 1891, 1894, 1897


Suoniemi

Pekka Mikonpoika Pakkala

1668, 1682


Sysmä

Tobias Kirveskoski

1872

Erik Johan Kännälä

1885

Tobias Kirveskoski

1904-1905

Aleksi Korvenranta

1905-1906


Säkkijärvi

Tuomas Tuomaanpoika

1643

Matti Junnola

1882


Sääksmäki

Antti Knuutinpoika Palthan, Rapola

1654

Kristoffer Iivarinpoika, Sillantaka

1660, 1664

Juho Vitinkilä, Hiutula

1769-1770

Kustaa Gadde

1710

Juho Ikkala

1867


Sääminki

Pekka Laurinpoika, Moinsalmi

1610

Antti Antinpoika

1634

Niilo Erkinpoika Sairanen, Haukiniemi

1654, 1655, 1675

Sigvart Lauritsanpoika Röös, Pihlaniemi

1680

Esko Kiljunen, Pihlaniemi

1726-1727

Paavo Reinikainen, Reinikkala

1742-1743

Huugo Gottfried Langren (Kalima)

1885, 1888, 1891, 1894, 1897, 1900


Taipalsaari

Antti Haikonen

1863-1864


Taivassalo

Simo Sipinpoika, Huitila

1617

Lauri Jaakonpoika, Sannainen

1624

Juhana Heikinpoika, Touppa

1647, 1649, 1650, 1654

Matti Matinpoika, Tuomoinen

1664

Arvi Erkinpoika, Mussalo

1680

Juho Vestergård, Anavainen

1731

Juho Berg, Söderby

1740-1741

Henrik Johan Isotalo

1872

Kosti Vehanen

1885

Juho Anton Sjöblom, Särkilahti

1904-1905, 1905-1906


Tammela

Yrjö Rekonpoika, Porras, Rekola

1672

Juhana Antinpoika, Kaukjärvi, Pinni

1680


Teerijärvi

Pekka Jussinpoika

1672


Teisko

Johan Axel Tammelander

1894, 1897

Heikki Toijala

1899, 1900


Temmes

Juho Juhonpoika

1672


Tohmajärvi

Juho Partanen, Värtsilä

1755-1756, 1760-1762

Elias Porthanus, Kemienkylä

1792

Pietari Haaranen

1809

Pekka Hakulinen

1867

Juho Koivisto

1891, 1904-1905


Tuulos

Henning Simonpoika, Syrjäntaka, Raukko

1634

Martti Knutinpoika, Pohjoinen

1676


Tuusniemi

Karl Johan Hahl

1872

Pekka Kakkinen

1882, 1891, 1897, 1900


Tuusula

Alexander Otto Ehrström

1882 lähtien 1894 asti

John Hedberg

1888


Tyrnävä

Pekka Siira

1904-1905, 1905-1906


Tyrväntö

Martti Heikinpoika, Kulsiala, Mälkiäinen

1634

Pekka Laurinpoika (Skytt), Suotaala, Hannukkala

1640

Matti Yrjönpoika, Suotaala, Mattila

1650

Heikki Sipinpoika, Suotaala, Sinkola

1682

Gustaf Gadde, Uskela

1710

Matti Retula eli Kartano

1863-1864

Adolf Cavén

1867


Tyrvää

Söyrinki Pekanpoika

1634

Jaakko Juhonpoika, Liuhala

1680

Tuomas Näntö, Näntölä

1734

Juho Torra, Roismala

1738-1739, 1755-1756

Juho Knuutila, Liuhala

1740-1741

Juho Siuhko, Kiimajärvi

1769-1770

Antti Knuuti, Näntölä

1778-1779

Tuomas Nisu, Vehmaistenkylä

1800

Kaarlo Fredrik Rautajoki

1888

Kaarle Prusi

1904-1905, 1905-1906


Ullava

Juho Wähälä

1885, 1888


Ulvila

Taneli Tulonen, Vähä-Rauma

1769-1770


Urjala

Heikki Niilonpoika, Salmi, Reikko

1624

Olavi Erkinpoika, Laukeela, Uotila

1625, 1627

Sipi Laurinp. Svart, Kankaanpää

1649

Jaakko Klemetinpoika Hedman, Kankaanpää

1686, 1689, 1693

Matti Tolva, Salmenkylä

1751-1752

Antti Uotila

1863-1864

Juhana Maunula

1872

Torsten Costiander

1882

August Perho

1894, 1897, 1899, 1900

Juho Kustaa Astala

1904-1905, 1905-1906


Uskela

Matti Pärttylinpoika, Pettilä

1649, 1650

Gabriel Ristonpoika, Mäenala

1672

Kalle Vähäpullola, Vähäpullola

1731

Israel Helenius, Muurla

1765-1766

Kristoffer Uotila, Muurla

1786

Kustaa Mikkola, Kankolan kylä

1800

Enok Nohteri

1877-1878


Uukuniemi

Petter Sihvonen

1867

Robert Lukander (Rannikko)

1877-1878


Uusikaarlepyy

Kalle Martinpoika, Veksala

1710

Pekka Klockars, Kirkonkylä

1800


Uusikirkko (V.l.)

Lauri Hänninen, Hännilä

1624

Matti Laurinpoika

1624

Jaakko Lempiäinen

1643

Antti Paavalinpoika Uuttu, Ino

1676

Abdon Alfred Fredrik Lindberg

1872

Risto Summa

1885


Valkeala

Lauri Mikonpoika Hasu, Oravala

1634

Tuomas Ollipoika Kuivalainen, Kuivala

1680

Yrjö Hoffman, Selänpää

1740-1741

Elias Mankki

1872

Adolf Nathanael Colliander

1882, 1885, 1891, 1900


Valkjärvi

Tuomas Suokas

1897, 1904-1905, 1905-1906


Vanaja

Matti Paavalinpoika, Hattelmala

1617

Erkki Niilopoika, Luolaja, Holstila

1634

Markus Augustinuksenpoika, Kankaantaka

1643

Didrik Schlüter, Miemala

1650, 1668

Lauri Sipinpoika, Hattelmala, Postila

1654

Erkki Paikkala, Paikkala

1792

Juhana Idänpää-Heikkilä

1872, 1877-1878, 1882


Vehkalahti

Paavo Tuomaanpoika Muuri, Kannusjärvi

1617

Mikko Erkinpoika Susi, Metsäkylä

1634

Erkki Erkinpoika Danska, Reitkalli

1644

Yrjö Olavinpoika Suutari, Metsäkylä

1649

Heikki Eskonpoika, Ihamaa

1655

Sipi Simonpoika, Ihamaa

1672

Hannu Hollander, Vehkjärvi

1686

Olli Erkinpoika Husgafvel, Reitkalli

1693

Lauri Yrjönpoika Suutari, Metsäkylä

1697


Vehmaa

Heikki Otonpoika, Ukkila

1660

Juhana Arvidinpoika, Tarvola

1672

Juhana Otonpoika Harlin, Rautila

1686, 1689

Gabriel Heikkilä, Himoistenkylä

1765-1766, 1771-1772, 1786

Heikki Vuoti, Heikolankylä

1792

Henrik Svanberg

1882


Vesilahti

Matti Matinpoika, Ania

1650


Veteli

Juho Torppa, siirtyi Vetelistä Kälviälle

1894 lähtien 1905-1906 asti


Vihti

Antti Markunpoika, Ruskola

1627

Heikki Jaakonpoika (Wichtman), Oravala

1678, 1686

Heikki Torttila

1778-1779

Axel Gabriel Tolpo

1872

Henrik Johan Malmgren

1894

Johan Viktor Hildén

1900

Juho Oskar Terho

1905-1906


Viipuri mlk.

Risto Manninen

1649

Mikko Yrjönpoika, Alasommee

1676

Tuomas Pekanpoika Wirolainen, Terävälä

1689

Tahvo Jaatinen

1877-1878, 1882, 1888

Berndt Magnus Reinius

1891

Aleksanteri Kilpeläinen

1899, 1900

Pekka Anttonen

1905-1906


Viitasaari

Kustaa Jalkanen

1904-1905


Virolahti

Simo Yrjönpoika Hajainen, Ylipihlaja

1660

Erkki Klami

1863-1864

Matti Reinikkala

1867

Juho Klami

1872, 1885, 1888, 1891

Anton Mäkelä

1877-1878

Matti Kykling

1899 lähtien 1905-1906 asti


Vårdö

Simo Matsson, Töftö

1649

Leander Olofsson

1877-1878


Vähäkyrö

Matti Yrjönpoika, Kuuttila

1617

Jaakko Laurinpoika (Härvi)

1643

Knuutti Matinpoika Loukko, Saarensivu

1644

Tuomas Mikonpoika, Kuuttila

1655, 1660

Simo Erkinpoika Torkko, Selkämäki

1664

Martti Wijk

1686

Juho Heikkilä, Tervajoki

1734

Juho Mäkkylä, Tervajoki

1738-1739, 1742-1743


Vöyri

Antti Pertunpoika Grägg, Mäkipää

1617

Karl Iivarinpoika

1624

Åke Pietarinpoika Grannas, Miemois

1638

Martti Knuutinpoika Bengs, Rekipelto

1643

Mikko Fransunpoika, Audiala

1655, 1660, 1668

Martti Matinpoika Kaustinen, Lomby

1682

Mikko Erkinpoika (Kålax), Bertby

1693

Reinhold Bulick

1719

Juho Grägg, Mäkipää

1723, 1726-1727

Jaakko Heikus (Kaitsorinkylä)

1738-1739, 1740-1741, 1742-1743, 1746-1747, 1751-1752, 1755-1756

Matti Kjötar, Bergby

1786


Ylitornio

Juho Herman Jurva

1905-1906


Ylistaro

Matti Lakari

1872

Juho Malkamäki

1888


Ylivieska

Olli Helander eli Veden(itin)oja

1867

Pietari Päivärinta

1882, 1885, 1888, 1891

Jaakko Hirvelä

1894

Mikko Knuutila

1904-1905


Yläne

Frans Fredrik Björni

1897, 1899


Ylöjärvi

Antti Mikkola

1872


Ähtäri

Erkki Tapaninmäki, Ähtärinkylä

1786, 1792