Mikkelin käsityöläisten- ja tehtailijainyhdistys 1875-1925


Lähde: [A. A. Tulenheimo,] Mikkelin käsityöläisten- ja tehtailijainyhdistys 1875-1925. 1925, 93 s.


Mikkelin kaupungin Käsityöläisten- ja Tehtailijainyhdistyksen toimihenkilöt vuosina 1875-1925.

Puheenjohtajat.

Skogberg, Erik, räätäli

1876-77

Wahlgren, K. J., kelloseppä

1877-81

Lesche, A. T., nahkuri

1881-84, 1886-88 ja 1890-91

Lievonen, Heikki, leipuri

1884-86, 1897-99 ja 1900-01

Wickström, F. F., puuseppä

1888-90

Paasonen, Mikko, tehtailija

1891-92

Miettinen, Heikki, leipuri

1892-93

Kaihlanen, Joh., räätäli

1893-97, 1899-1900 ja 1901-02

Holopainen, Mikko, kultaseppä

1902-06

Walldén, E. J., satulaseppä

1906-08

Vehviläinen, Ville, maalari

1908-09

Grönqwist, Viktor, nahkuri

1909-12

Lehtonen, M., seppä

1912-15

Eskelin, Edv., leipuri

1915-16, 1918-

Laakkonen, A. F., vaatturi

1916-18

Varapuheenjohtajat.

Valjakka, H. J., suutari

1876-80

Sjerlund, Erik, muurari

1880-81

Blomfelt, O. B., kirjansitoja

1881-84, 1888-90

Ollikainen, Antti, kelloseppä

1884-86, 1895-98, 1902-04

Kitunen, Anania, leipuri

1886-87

Paasonen, Mikko, nahkuri

1887-88

Wickström, F. F., puuseppä

1890-91, 1892-95

Lesche, A. T., tehtailija

1891-92

Kaihlanen, Joh., räätäli

1898-99, 1900-01

Lievonen, Heikki, leipuri

1899-1900

Walldén, E. J., satulaseppä

1901-02, 1904-06

Purhonen, Arnet, seppä

1906-07

Vehviläinen, Ville, maalari

1907-08, 1909-11

Grönqwist, Viktor, tehtailija

1908-09, 1912-15, 1918-20

Lehtonen, M., seppä

1911-12, 1915-16

Eskelin, Edv., leipuri

1916-18

Laitinen, Kalle, levyseppä

1920-21

Tarkiainen, Osk., muurari

1921-22

Tienheimo, Frans, kirjapainonjohtaja

1922-24

Polvinen, T., kultaseppä

1925-

Rahastonhoitajat.

Rönnmark, F. V., maalari

1876-77

Karhunen, Erik, kelloseppä

1877-80

Paasonen, Mikko, nahkuri

1880-83, 1892-96, 1877-90, 1897-99

Tuukkanen, Hiskias, räätäli

1883-84

Wickström, F. F., puuseppä

1884-85

Wahlström, G., maalari

1885-86

Ollikainen, Antti, kelloseppä

1886-87, 1890-92

Lievonen, Heikki, leipuri

1896-97, 1899-1900

Kaihlanen, Joh., räätäli

1900-01, 1902-14, 1915-20

Holopainen, Mikko, kultaseppä

1901-02

Eskelinen, Edv., leipuri

1914-15

Ollikainen, Hj., kelloseppä

1920-21

Laakkonen, A. F., vaatturi

1921-23

Ekholm, K. A., tehtailija

1923-

Sihteerit.

Krogerus, M. V., lääninkonttoristi

1875-78

Himanen, Aug., kirjuri

1878-79

Ylönen, A. V., kanslisti

1879-81

Tamminen, Juho, kaupunginkamreeri

1881-85

Stavén, Otto, kanslisti

1885

Pylkkänen, F. V., kauppias

1885-86

Honkanen. Juho, kirjuri

1886-89

Kakriainen, E., ent. vääpeli

1889-90

Sariola, Heikki, ylioppilas

1890

Hartonen, Niilo, palomestari

1890-1912

Halonen, Janne, toimittaja

1912-15

Taipale, Viktor, kirjapainonjohtaja

1915-17

Partti, Jere, liikkeenhoitaja

1917-21

Tienheimo, A. A., toimittaja

1921-30

Valtuutetut.

Valjakka, Hj., suutarimestari

1876-78

Skogberg, E., räätälimestari

1876-79

Rönnmark, F. V., maalarimestari

1876-77

Purhonen, A., seppämestari

1876-77

Forsström, F., puuseppämestari

1876-80

Huttunen, M., muurarimestari

1876-79

Wahlgren, K. J., kultaseppämestari

1877-81

Karhunen, Erik, kelloseppämestari

1877-80, 1886-88

Sjerlund, E., muurarimestari

1878-81

Henrikson, David, leipurimestari

1879-80

Naukkarinen, Albin, kupariseppämest.

1879-82, 1886-80

Paasonen, Mikko, nahkurimestari

1880-83, 1887, 1891-99

Wahlström, G., maalarimestari

1880-82, 1885-88

Lesche, A. T., nahkurimestari

1881-84, 1886, 1890

Blomfelt, O. B., kirjansitojamestari

1881-84, 1887

Löfvendahl, K. A., satulaseppämest.

1881-83

Tuukkanen, Hiskias, räätälimestari

1882-85

Wickström, F. F., puuseppämestari

1882-85, 1888, 1892

Lievonen, Heikki, leipurimestari

1883-86

Purhonen, Kalle, seppämestari

1883

Koistinen, Juho, puuseppämestari

1883-86

Ollikainen, Antti, kelloseppämestari

1884-87, 1889

Kitunen, Anania, leipurimestari

1884-87, 1890

Tuukkanen, Kalle, räätälimestari

1885-86

Hämäläinen, Matti, seppämestari

1888-89

Sjöström, K. A., kupariseppämestari

1889

Miettinen, Heikki, leipurimestari

1889-93

Lehtonen, Alfred, maalarimestari

1891

Kaihlanen, Joh., räätälimestari

1893-1920

Herranen, Arnet, seppämestari

1893

Tiusanen, Kalle, suutarimestari

1893

Hokkanen, Otto, levyseppämestari

1893

Tiusanen, Mikko, suutarimestari

1896-99

Walldén, E. J., satulaseppämestari

1897-1912

Wigelius, Oskar, värjärimestari

1899-1902

Holopainen, Mikko, kultaseppämest.

1899-1906

Vehviläinen, Ville, maalarimestari

1902-11, 1912

Hartikainen, Aug., kultaseppämestari

1904-09

Vilander, Osk., seppämestari

1906-19, 1920-

Grönqvist, Viktor, nahkurimestari

1908-20, 1920-

Maaranen, A., maalarimestari

1909-18

Lehtonen, M., seppämestari

1911-17

Eskelin, Edv., leipurimestari

1912-

Ekholm, K. A., tehtailija

1915-20, 1920-

Räihä, K., kirjansitojamestari

1915-16

Polvinen, T., kultaseppämestari

1915-18, 1922-

Laakkonen, A. F., vaatturimestari

1916-20, 1921-23

Pulkka, E., puuseppämestari

1917-

Kokkonen, A., suutarimestari

1918-20

Penger, Matti, vaatturimestari

1918-21

Laitinen, Kalle, levyseppämestari

1919-21, 1924

Ollikainen, Hj., kelloseppämestari

1920-22

Tarkiainen, Osk., muurarimestari

1920-22, 1925

Tienheimo, Frans, kirjapainonjohtaja

1922-24

Turunen, Heikki, satulaseppämestari

1923-

Huoponen, K. J., maalarimestari

1924-

Lisävaltuutetut.

Koistinen, Juho, puuseppä

1888-92, 1902-04, 1905-08

Lievonen, Heikki, leipuri

1888-91

Montonen, Ville, seppä

1888-89, 1890-92

Ollikainen, A., kellos.

1888-89, 1892-93, 1898-1901, 1904-10

Tuukkanen, Hiskias, räätäli

1888-89, 1892-93

Juntunen, Lauri, nahkuri

1888-89, 1891-93, 1895-96

Wahlström, G. J., maalari

1889-93, 1894-95

Löfvendahl, K. A., satulaseppä

1889-90

Kitunen, Anania, leipuri

1889-90

Paasonen, Mikko, tehtailija

1890-91

Lehtonen, Alfred, maalari

1890-91, 1894-95

Wickström, F. F., puus.

1891-92, 1895-96, 1897-98, 1900-01

Miettinen, Heikki, leipuri

1891-92

Herckman, Antti, suutari

1892-93

Hokkanen, Otto, levyseppä

1892-93

Pulkkinen, Aug., räätäli

1893-94

Seppäläinen, A. J., suutari

1893-94, 1896-97

Sjöström, K. A., tehtailija

1893-95, 1909-10

Tiusanen, Mikko, suutari

1893-95, 1899-1901

Kaipainen, Kalle, muurari

1893-94

Naukkarinen, Albin, kupariseppä

1893-95

Sahlberg, J. A., maalari

1894-95

Holopainen, Mikko, kultaseppä

1895-96, 1897-1900, 1906-07

Herranen, Arnet, seppä

1895-96, 1899-1905

Hoffren, J. H., räätäli

1895-96

Piiranen, J. D., puuseppä

1896-1902, 1908-13

Wigelius, Oskar, värjäri

1896-99

Walldén, E. J., satulaseppä

1896-97

Seppäläinen, A. J., satulaseppä

1896-97

Purhonen, Arnet, seppä

1896-99, 1908-09

Wilén, E. E., räätäli

1896-97, 1898-1900

Tiusanen, Kalle, suutari

1899-1908

Vehviläinen, Ville, maalari

1901-02, 1911-12

Skogberg, H. E., kelloseppä

1901-03

Grönqwist, Viktor, nahkuri

1901-02, 1904-08

Pulkkinen, Osk., suutari

1902-04

Mielikäinen, A. J., nuohooja

1902-04

Järnefelt, Heikki, muurari

1903-04

Wilander, Osk., seppä

1904-06

Parkkinen, David, puuseppä

1907-12

Holm, Matti, kivenhakkaaja

1908-16

Vahvaselkä, Kalle, maalari

1908-13

Lipsanen, Aug., muurari

1909-10

Gustafsson, A., valokuvaaja

1910-11

Laitinen, Oskar, kelloseppä

1910-13

Kokkonen, Albin, suutari

1911-14

Partti, Nik., puuseppä

1912-15

Turunen, Heikki, satulaseppä

1913-16

Ekholm. K. A., tehtailija

1913-16

Hokkanen, I., seppä

1913-14

Kilkki, P. E., maalari

1914-16

Polvinen, T., kultaseppä

1914-16

Laakkonen, A. F., vaatturi

1915-16

Mikkelin kaupungin Käsityöläisten- ja Tehtailijainyhdistyksen vuosina 1875-1925 antamat mestari- ja kisällikirjat.

Mestareiksi julistetut:

Mainittakoon tässä vielä, ketkä kaikki ovat yhdistyksen 50-vuotisen toiminta-ajan kuluessa mestarinarvon suorittaneet:

Iivanainen, Gustaf Fredrik, suutari

18.9.1876

Lesche, Alfred Theodor, nahkuri

27.12.1876

Purhonen, Karl Johan, seppä

8.12.1876

Niskanen, Henrik, puuseppä

7.6.1878

Kitunen, Ananias, leipuri

21.6.1878

Henriksson, Johan David, leipuri

6.7.1878

Niemi, Juho Antinpoika, sorvari

14.9.1878

Lievonen, Heikki, leipuri

17.9.1879

Wickström, Frans Ferdinand, puuseppä

15.12.1879

Blomfelt, Otto Bernhard, kirjansitoja

16.2.1880

Hokkanen, Otto, läkkiseppä

16.1.1882

Koistinen, Johan, puuseppä

5.6.1883

Ollikainen, Antti, kelloseppä

19.2.1884

Juntunen, Lauri, nahkuri

9.8.1886

Montonen, Wilhelm, seppä

12.11.1887

Leinonen, David, nuohooja

20.4.1888

Sjöström, Karl Alarik, kupariseppä

11.6.1888

Miettinen, H., kondiittori

10.5.1889

Lehtonen, Alfred, maalari

13.12.1889

Holopainen, Mikko, kultaseppä

17.5.1896

Wigelius, Oskar, värjäri

10.9.1897

Purhonen, Arndt, seppä

29.10.1897

Vehviläinen, Ville, maalari

27.1.1899

Kisälleiksi julistetut:

Purhonen, Karl Johan, sepänoppilas

18.9.1876

Rimppinen, Anders Wilhelm, nokikolarinoppilas

27.11.1876

Fransson, Karl Johan, läkkisepänoppilas

15.8.1877

Wickström, Frans Ferdinand, puusepänoppilas

7.11.1877

Tikka, Mikko Kustaanpoika, sepänoppilas

15.12.1877

Majuri, Johan, suutarinoppilas

15.12.1877

Tarkiainen, Otto Wilhelm, muurarinoppilas

15.12.1878

Laatikainen, Matti, sepänoppilas

3.5.1878

Saarinen, August Juhananpoika, puusepänopp.

16.1.1879

Kiansten, Sikstus Adaminpoika, maalarinoppilas

17.2.1879

Kiukas, Karl Kustaa, muurarinoppilas

17.6.1879

Lesche, Johan Fredrik, nahkurinoppilas

25.10.1879

Tiusanen, Petter, räätälinoppilas

18.11.1879

Hokkanen, Otto, läkkisepänoppilas

18.11.1879

Paakki, Antti, nikkarinoppilas

16.2.1880

Paasonen, Mikko, suutarinoppilas

25.6.1880

Piira, David, suutarinoppilas

25.6.1880

Tallbacka, Erik, nahkurinoppilas

16.8.1880

Salmelainen, David, sepänoppilas

18.10.1880

Leinonen, David, nokikolarinoppilas

17.10.1881

Tiihonen, Otto, puusepänoppilas

15.11.1881

Mäntynen, Petter, puusepänoppilas

15.12.1881

Mulli, Petter Johan, suutarinoppilas

17.4.1882

Manninen, David, kultasepänoppilas

17.4.1882

Hyyryläinen, Kustaa, muurarinoppilas

8.6.1882

Borg, Edvard Benoni, puusepänoppilas

15.8.1882

Lampinen, Kalle, karvarinoppilas

18.9.1882

Kitunen, Aleksander, sepänoppilas

16.2.1883

Sjöström, Karl Alarik, sepänoppilas

29.3.1883

Pettinen, Mikko, kirjansitojaoppilas

17.7.1883

Purhonen, Arndt, sepänoppilas

20.10.1883

Friman, Nikolai, maalarinoppilas

25.10.1883

Rimppi, Johan, maalarinoppilas

25.10.1883

Hämäläinen, Kaarlo Johan, sepänoppilas

19.12.1883

Hyötyläinen, Gabriel, sepänoppilas

29.3.1884

Hämäläinen, Arndt Wilhelm, leipurinoppilas

28.4.1884

Montonen, Ville, sepänoppilas

20.5.1884

Hjelm, Daniel, nikkarinoppilas

11.11.1885

Palonen, Viktor, nahkurinoppilas

15.12.1885

Lampinen, Henrik Johan, räätälinoppilas

15.12.1885

Borg, Ludvik Ossian, kultasepänoppilas

19.3.1886

Putkonen, Herman, maalarinoppilas

25.10.1886

Siiskonen, Karl Fredrik, rautasepänoppilas

25.10.1886

Lehtinen, Viktor, nahkurinoppilas

16.12.1886

Pekkarinen, Kalle, puusepänoppilas

16.12.1886

Myyryläinen, Aleksander, nahkurinoppilas

9.5.1887

Seppänen, Gustaf, maalarinoppilas

9.5.1887

Forsman, F. Emanuel, kulta- ja hopeasepänopp.

13.6.1887

Mynttinen, Tuomas, puusepänoppilas

23.8.1887

Lehtinen, Aleksi, nahkurinoppilas

23.8.1887

Appelgren, Oskar, nahkurinoppilas

2.5.1888

Liukkkonen, Gustaf, nahkurinoppilas

16.7.1889

Kaukonen, Oskar, kirjansitojaoppilas

9.4.1891

Pylkkänen, Aksel Johan, kultasepänoppilas

8.7.1891

Soukkio, Viktor, maalarinoppilas

4.9.1891

Kemppainen, Frans Emil, nahkurinoppilas

2.10.1891

Hjort, Kristian, maalarinoppilas

14.10.1891

Kaipainen, Otto, sepänoppilas

3.12.1891

Jokelainen, Kalle, sepänoppilas

16.2.1892

Malinen, August, nahkurinoppilas

9.6.1892

Wainio, Oskar, kirjansitojaoppilas

12.8.1892

Tuominen, Kalle, nahkurinoppilas

12.8.1892

Kettunen, Antti, leipurinoppilas

20.9.1892

Koskela, Frans Henrik, nahkurinoppilas

2.6.1893

Lehtinen, Johan Albert, nahkurinoppilas

6.4.1894

Vahvaselkä, Kalle, maalarinoppilas

11.5.1894

Paasonen, Anders Nestor, nahkurinoppilas

15.6.1894

Viljakainen, Gustaf Fredrik, nahkurinoppilas

24.8.1894

Hänninen, Karl Johan, nahkurinoppilas

24.8.1894

Salonen, Edvard, nahkurinoppilas

22.2.1895

Ahonen, Alfred, nahkurinoppilas

16.8.1895

Hänninen, Albin, maalarinoppilas

19.9.1895

Linelius, Aksel, leipurinoppilas

11.11.1895

Viljakainen, Kalle, nahkurinoppilas

13.12.1895

Hämäläinen, Mikko, nahkurinoppilas

6.8.1897

Kyander, August, leipurinoppilas

6.8.1897

Tirkkonen, Johan Wilhelm, räätälinoppilas

16.9.1897

Ahonen, Kustaa, nahkurinoppilas

6.7.1898

Parantainen, Otto Wilhelm, maalarinoppilas

19.10.1898

Ahonen, Kustaa, nahkurinoppilas

19.1.1900

Laitinen, Wiljam, maalarinoppilas

27.11.1900

Hokkanen, Isak, levysepänoppilas

27.11.1900

Serenius, Ilmari, leipurinoppilas

31.1.1901

Helin, K. A., maalarinoppilas

21.10.1901

Pesonen, Oskar, sepänoppilas

3.12.1901

Kilkki, Taavetti, maalarinoppilas

1.8.1902

Hokkanen, Hilarius, sepänoppilas

3.7.1904

Oinonen, Einar, räätälinoppilas

3.7.1904

Ripatti, Edvard, räätälinoppilas

3.7.1904

Kallio (Gynther), Viktor, kultasepänoppilas

27.9.1907

Hokkanen, Frans Leonard, maalarinoppilas

12.11.1907

Väre, Toivo Einar, maalarinoppilas

17.6.1912

Lindell, Lauri Aaro, kellosepänoppilas

13.3.1914

Purhonen, Eino Vilho, leipurinoppilas

13.4.1917

Parkkinen, Taavetti Johannes, vaatturinoppilas

27.5.1920

Mäki, Toimi Armas, satulasepänoppilas

3.3.1923

Holopainen, Erkki Iivari, hopeasepänoppilas

7.12.1923

Laitinen, Walter, läkkisepänoppilas

30.1.1925

Laitinen, Aaro Armas, maalarinoppilas

2.3.1925

Holopainen, Eino Yrjö Sakari, kultasepänoppilas

2.3.1925

Tarvonen, Toivo, läkkisepänoppilas

9.7.1925

Yhdistyksen jäsenet vuonna 1925.

(Yhdistykseen liittymisjärjestyksessään lueteltuina.)

Parkkinen, D., perill., puusepänliike

1885

Seppäläinen, Antti, suutari

1885

Piironen, J., maalari

1891

Holopainen, Mikko, perill., kultasepänliike

1891

Liukkonen, D., vaatturi

1891

Laitinen, Oskar, kelloseppä

1895

Mielikäinen, Ida, nuohoojanliike

1896

Ukkonen, Pekka, teurastaja

1897

Holm, Matti, kivenhiomo

1899

Wilander, Osk., levyseppä

1901

Grönqvist, Viktor, tehtailija

1901

Wilén, Hilma, parturinliike

1901

Kilkki, P. E., maalari

1902

Maaranen, A., maalari

1902

Laitinen, W., maalari

1904

Tolvanen, Hilda ja Alma, ompeluliike

1904

Feodoroff, A., rinkelinleipoja

1904

Wilhunen, Kalle, vaatturi

1905

Hokkanen, Osk., seppä

1905

Laitinen, Kalle, levyseppä

1906

Asikainen, Olga, leipoja

1906

Gustafsson, Aug., valokuvaamo

1907

Tarkiainen, Oskar, muurari

1906

Penger, Matti, kauppias

1909

Osuuskunta Sanoma r. l., kirjapainoliike

1909

Tanskanen, Eino, leipuri

1909

Räihä, K., kirjansitomo

1909

Mallas- ja Virvokejuomatehdas Osakeyhtiö

1909

Eskelin, Edv., leipuri

1909

Mikkelin Polttimo ja Oluttehdas Osakeyhtiö

1910

Kokkonen, A., suutari

1910

Juutinen, A., perill., mekaan. korjauspaja

1910

Mustonen, Adam, suutari

1910

Hokkanen, Isak J., levyseppä

1911

Karstunen, Maria, ompelija

1911

Ekholm, K. A., tehtailija

1911

Polvinen, T., kultaseppä

1912

Pulkka, E., puuseppä

1912

Hämäläinen, M., nahkuri

1912

Turunen, Heikki, satulaseppä

1912

Ronkanen, Anni, leipoja

1914

Korhonen, Tilda, ompelija

1914

Ekberg, J. A., leipuri

1914

Räsänen, Olli, puuseppä

1914

Laurikainen, Niilo, maalari

1915

Jämsen, Elli, ompelija

1916

Salmelainen, Hilja, muotiliike

1916

Mikkelin Valssimylly, om. D. Pulkkinen Oy

1916

Mikkelin Uusi Kirjapaino

1916

Mikkelin Työväen Kirjapaino

1916

Walkonen, Mandi, ompelija

1916

Kallio, Helmi, ompelija

1916

Pulkkinen, Aug., vaatturi

1916

Carlsson, G., puutarhuri

1916

Närväinen, Malakias, teurastaja

1916

Joh. Åströmin Pojat, nahkatehdas

1916

Suomen Parkitusekstraktitehdas Osakeyhtiö

1916

Uusi Sauna, omist. Tyyne Siitari

1916

Keski-Savon Valokuvaamo, omist. O. Ursin

1916

Björkengren, W., suutari

1917

Ollikainen, Hj., kelloseppä

1918

Molander, Pekka, Vesitehdas

1919

Wainio, Selma, ompelija

1919

Wartiainen, Antti, parturi

1919

Mikkelin Karjanmyyntiosuuskunta r.l., Nahkatehdas

1919

Terho, Abel, teurastaja

1920

Kannas, Kaarlo, verhoilija

1920

Muotiliike Kuosi, omist. Oili Stranden

1920

Pulliainen, Hilda, kutoja

1921

Pulkkinen, Albert, vaatturi

1921

Mikkelin Konepaja Osakeyhtiö

1921

Lindström, A., Ruumisarkkuliike

1921

Saima Kylpylä, omist. J. A. Ekberg ja A. Asteljoki

1921

Savon Valssimylly Osakeyhtiö

1921

Mikkelin Työväen Osuuskauppa r.l., Makkara- ja Virvokejuomatehtaat sekä Leipomo

1921

Hyytiäinen, V., parturi

1921

Parturinliike Puistola

1921

Hokkanen, Emil, parturi

1922

Mikkelin Muotiliike, omist. Ilma Pesonen

1922

Holm, Ester, ompelija

1922

Huoponen, K. J., maalari

1922

Manninen, Adolf, nuohooja

1922

Marttinen, A., leipuri

1922

Lahtinen, Aug., vaatturi

1922

Mikkelin Uusi Vesijohtoliike Osakeyhtiö

1923

Mikkelin Maalarit Osakeyhtiö

1923

Himanen, August, vaatturi

1923

Mikkelin Uusi Kone- ja Sähköliike

1923

Pulliainen, A., seppä

1923

Leppänen, A., leipuri

1923

Kesiö, Edv., puuseppä

1923

Itkonen, August, vaatturi

1923

Sormunen, Pekka, kivenhakkaaja

1923

Pyhtinen, Einar, seppä

1923

Savon Rauta Osakeyhtiö, Peltisepänliike

1923

Winnilä, Olga, leipoja

1924

Lindell, Aksel, kelloseppä

1924

Mikkelin Uusi Konepaja

1924

Komppa, Anselm, vaatturi

1924

Elävätkuvat "Kaleva", omist. K. A. Väänänen

1924

Elävätkuvat "Maailma Kuvissa", omist. Agata Suhonen

1924

Savolainen, Aune Lovisa, leipoja

1924

Nyqvist, Greta, ompelija

1924

Käsityöliike Breitholtz Osakeyhtiö

1924

Hyyryläinen, Eino, puuseppä

1924

Waljakka, Antti, puutarhuri

1925

Levänen, Ferdinand, maalari

1925

Wäisänen, Iivari, vaatturi

1925

Pöyry, Kalle, suutari

1925

Pöyry, Anselm, suutari

1925

Immell, Ida, ompelija

1925

Pylkkänen, Tyyne, ompelija

1925