Esse inflyttade 1738-1811


Esse församlings flyttningslängder för tiden 1736-1751 och 1761-1810 saknas. Denna förteckning är uppgjord på basen av de bevarade flyttningsbetygen och några övriga handlingar som infogats bland flyttningsbetygen för tiden 1736-1810. Kompletteringar har skett från den bevarade flyttningslängden från 1751-1760.

Förklaringar:

Namn upptas i formen "ENA t TARVONEN", vilket följer pastorskansliernas nuvarande praxis. Det äldre namnet (= hemmanet) kommer sist och det yngsta kommer först. I detta fall skulle det betyda att personen varit född på Tarvonen och senare kommit till Ena. Om det sista namnet ersatts av ett "?" framgår namnet inte av handlingarna.

I den mån mera omfattande uppgifter om personerna hittills införts i församlingens adb-program har namnuppgifterna kompletterats.

En del av flyttningsbetygen saknar datering eller är skadade varför uppgifterna är bristfälliga:

OMK = omkring.
FÖR = Före.
? = uppgift som helt eller delvis saknas eller är skadad.
Tomt fält = uppgiften saknas helt.

ã 9.12.1998 Esse församling, Kvarnstigen 3, 68820 Esse.


Inflyttning Namn Födelse

Anmärkning

dag

mån

år

ort

yrke

dag

mån

år

ort

1738

16

02

1738

Lappajärvi

 

Sofia KULLAN

         

16

02

1738

Lappajärvi

 

Anna Thomasdotter

         

18

02

1738

Lappajärvi Lestijärvi

 

Anders Mattsson

         

18

02

1738

Lappajärvi Lestijärvi

 

Valborg Jakobsdotter

         

13

05

1738

Pedersöre

 

Margareta Larsdotter

         
   

1738

Carleby ?

 

Simon Mattsson

         

16

09

1738

Pedersöre

 

Malin Johansdotter

         

18

10

1738

Lappajärvi

Dräng

Lars Simonsson

03

08

17?

Lappajärvi

 

1739

28

01

1739

Kronoby

 

Lars Nilsson HOLGIÄRS

         

05

03

1739

Sievi

 

Matts Mattsson KOISTINEN

     

Kalajoki

 

24

05

1739

Pedersöre

 

Lisa Olsdotter

         

1740

30

09

1740

Lappajärvi

 

Malin Larsdotter PALAIS

         

03

10

1740

Kronoby

dräng

Josef Simonsson

         

03

10

1740

Kronoby

 

Anna Danielsdotter

         

27

12

1740

Kronoby

 

Josef Josefsson

         

1741

   

1741

Ylistaro

Sacellanie

Matthias CHOREUS

30

07

1705

   

15

03

1741

Lappajärvi

 

Maria Andersdotter MATTFOLK t KARTUNEN

         

24

06

1741

Kronoby

 

Anna Hansdotter

         

24

06

1741

Kronoby

 

Karin Johansdotter

         

1742

17

04

1742

Lappajärvi

 

Matts Ericsson CAMMARBACK

     

Lappajärvi

 

17

04

1742

Lappajärvi

 

Eva Claasdr

     

Lappajärvi

 

17

04

1742

Lappajärvi

 

Giertrud Johansdr

     

Lappajärvi

 

29

05

1742

Lappajärvi Haapajärvi

änka

Maria Johansdotter

         

29

11

1742

Kauhava

 

Matts Påhlsson

     

Pedersöre

 

29

11

1742

Kauhava

 

Valborg Johansdotter

         

1743

22

04

1743

Kronoby

Dräng

Carl Johansson

         

05

07

1743

Kalajoki

Hustrun

Anna Olofsdotter

         

05

10

1743

Kronoby

 

Malin Henriksdotter

   

1717

Kronoby

 

1744

14

01

1744

Lappajärvi

 

Per Mårtensson

     

Kalajoki

 

14

01

1744

Lappajärvi

 

Helga Andersdotter

     

Vindala

 

1745

29

12

1745

Pedersöre

Änka

Maria Gustafsdotter

         

1747

21

12

1747

Kronoby

 

Lisa Henriksdotter

29

12

1721

Kronoby

 

1748

15

04

1748

Lappajärvi

dräng

Anders Jöransson

   

OMK 1725

Viitasaari Kivijärvi

 

12

05

1748

Umeå

 

Margareta Johansdr STORKUNG

     

Pedersöre Esse

 

12

05

1748

Umeå

 

Mickel Danielsson KANCKUS

     

Pedersöre socken

 

1749

26

02

1749

Kronoby

Änka

Karin Persdotter

         

17

05

1749

Lochteå

 

Lisa Ericsdotter

     

Lochteå

 

22

07

1749

Pedersöre

 

Johan Isaksson

     

Pedersöre

 

01

11

1749

NyCarleby Munsala kapell

 

Matts Mattsson

     

Kalajoki?

 

09

11

1749

Pedersöre

Mågen

Johan Olsson SVARVARE

         

09

11

1749

Pedersöre

 

Anna Persdotter LILLKUNG

     

Esse

 

1750

01

02

1750

Kalajoki, Evijärvi by

Änkling

Ifwar Johansson VÄÄSIÖ

         

08

10

1750

Lappajärvi

Dräng

Sigfrid Henriksson

         

24

10

1750

Evijärvi

Piga

Lisa Mattsdotter

         

1751

06

10

1751

Pedersöre

 

Elsa Jakobsdotter KASSAN

23

09

1728

Pedersöre, KATTERNÖ

 

14

10

1751

Evijärvi

Piga

Brita Johansdotter

26

04

1731

 

Till Forsback

03

11

1751

Pedersöre

 

Henrik Gustavsson

       

Till Rådmans

03

11

1751

Pedersöre

 

Margareta Eljasdotter

       

Till Rådmans

03

11

1751

Pedersöre

 

Henrik Henriksson

       

Till Rådmans

14

12

1751

Pedersöre Purmo

 

Elisabet Mårtensdotter WÄSTERBACK

     

Pedersöre Purmo

Gift med Eric Carlsson MATTBÄCK

21

12

1751

Pedersöre

 

Brita Olofsdotter

       

Gift med Hans Danielsson KANCKUS

21

12

1751

Pedersöre

Änka

Beata Olofsdotter

         

21

12

1751

Pedersöre

 

Hans Danielsson

         
   

1751

Pedersöre (utan bevis)

 

Elsa Jakobsdr KASS

       

Gift med Matts Johansson Storkung

1752

10

01

1752

Pedersöre

 

Karin Johansdotter PETTIL

       

Till Prästgården

10

10

1752

Pedersöre

 

Brita Jöransdotter STRANG

30

09

1739

Pedersöre

Gift med Matts Olssn JOUPHS

     

Lappajärvi (betyg saknas)

piga

Lisa Thomasdotter

       

Tjänar hos Eric Påfvals

28

10

1752

Kronoby

soldatänka

Margareta Gunhildsdotter

   

1711

Pyhäjoki

Tjänar hos hans Danielsson Kanckus

28

10

1752

Kronoby

 

Margareta Henriksdotter

   

1711

Pyhäjoki

 

10

12

1752

Pedersöre

 

Anna Johansdotter STORKÅLL

       

Gift med Matts Hinderssn JOUPHS

10

12

1752

Pedersöre

 

Anna Johansdotter

         

10

12

1752

Pedersöre

 

Brita Jöransdotter

         

1753

08

10

1753

Jakobstad

Hustrun

Kerstin Larsdotter

       

Gift med Häradsnämndemannen Mårten Raj

17

11

1753

Pedersöre

 

Lisa Johansdr ev från PETTIL

16

04

1734

 

Gift med Pehr Eljasson MATTFOLK

17

11

1753

Pedersöre

 

Lisa Johansdotter

         

31

12

1753

Pedersöre

 

Maria Jakobsdotter KALFHOLM

       

Gift med Jacob Hindersson RÅDMANS

1754

21

01

1754

Kronoby

 

Christin Mattsdotter

         

26

03

1754

Pedersöre

 

Johan Andersson

         

26

03

1754

Pedersöre

hustrun

Maria Mattsdotter

         

31

03

1754

Keuru

Bondesonen

Göran Johansson HATTULA

       

Dräng hos Jacob Johanssn LASSFOLK

29

05

1754

Lappajärvi Säxjärvi

Bondesonen

Eric Mattsson

29

03

1730

   

31

12

1754

Pedersöre

 

Maria Jakobsdotter

         
   

1754

Pedersöre, Klubb

 

Brita Johansdr LILLKROKVIK

         
   

1754

Evijärvi Ena

 

Margareta Thomasdotter

       

Till Påfvals

   

1754

Pedersöre Klubb

 

Maria Christophersdotter

       

Till Påfvals

   

1754

Pedersöre Klubb

 

Sara Johansdr

       

Till Påfvals

   

1754

Pedersöre Sudd

 

Brita Mattsdr

       

Till Klemets

   

1754

               

1755

06

01

1755

Kronoby

Piga

Karin Eliadotter

10

04

1722

 

Till capellanen

20

12

1755

Laukas Savoland

Drängen

Påval Samuelsson

   

OMK 1722

Laukas

 
   

1755

Pedersöre Kass

 

Margareta Jakobsdr

       

Till Stubb

   

1755

Kornjärvi

 

Brita Jakobsdr

       

Till Maans

   

1755

Alajärvi

 

Johan Henriksson

       

Till Smeds

1756

01

01

1756

Pedersöre Purmo

Måg på Forsbacka

Henrik Andersson

         

03

04

1756

NyCarleby

Pigan

Margareta Andersdotter

     

Esse

Till Ytterfors

18

08

1756

Pedersöre

Bondedotter

Margareta Nielsdotter BLÄSSAR

29

09

1732

Pedersöre

Till Rådmans

01

11

1756

Lappajärvi Säxjärvi

 

Matts Mattsson

   

OMK 1734

Lappajärvi Säxjärvi

Till Ena

                     

30

11

1756

Kivijärvi

Änkan

Anna Olofsdotter

     

Esse

 

30

11

1756

Kivijärvi

 

Matts Mattsson

   

OMK 1750

   

1757

   

1757

Ena

 

Eva Thomasdr

       

Till Högkull

1758

24

03

1758

Pedersöre

 

Johan Jakobsson

   

OMK 1738

Lochteå

 

14

06

1758

GamlaCarleby

Piga

Karin Michelsdotter

18

11

1734

 

Till Borgmästars

16

06

1758

Pedersöre

Änkan

Maria Gustavsdotter

         

24

06

1758

GamlaCarleby

Hustrun

Brita Ericsdotter

20

03

1733

   

06

10

1758

Övervetil

Dräng

Anders Larsson

   

1741

Kivijärvi

 
   

1758

Pedersöre Klubb

 

Margareta Christophersdr

       

Till Kisk

   

1758

Terijärvi

 

Anders Mattsson

       

Till Rådmans

   

1758

Wasa

 

Maria Elisasdr Frese

         
   

1758

Pedersöre Östensö

 

Mickel Hindersson

       

Till Nyback

   

1758

GamlaCarleby

 

Anna Mattsdr

         

1759

04

02

1759

Lappajärvi

Dräng

Johan Johannesson

     

Lappajärvi

 

03

03

1759

Lappajärvi

 

Matts Tomasson HIETAOJA

         

05

05

1759

NyCarleby

 

Johan Henriksson HÄGGBLOM

   

1732

Pedersöre Esse

 

05

05

1759

NyCarleby

 

Christina Andersdotter LAVERBÄCK

   

1735

Pedersöre

 

03

06

1759

Pedersöre

Dräng

Henrik Mårtensson

         

03

06

1759

Pedersöre

 

Johan STRANG

         

03

06

1759

Pedersöre

 

Pehr MAANS

         

03

11

1759

Pedersöre

Tjänarinna

Lisa Andersdotter

         
   

1759

   

Lisa Mattsdr NORRVIK

       

Till Lappfors Wijk

   

1759

Säxjärvi

 

Johan Johansson

       

Till Wärn

   

1759

Pedersöre Pettil

 

Beata Johansdr

       

Till Flinck

   

1759

   

Brita Johansdr Rudnäs

       

Till Wärn

   

1759

Pedersöre Finn

 

Jakob Matsson

       

Till Wärn

1760

20

09

1760

Lappajärvi Levijärvi by

 

Henrik Johansson

         

20

09

1760

Lappajärvi Levijärvi by

 

Simon Johansson

         

1761

01

01

1761

Terjärv

 

Lisa Christersdotter

         

1762

02

02

1762

Evijärvi

Piga

Maria Andersdotter

         

20

02

1762

Kronoby

 

Simon Jakobsson FÅRSNÄS

06

06

1740

Kronoby

 

18

04

1762

Pedersöre

Måg på Maans

Eric Jakobsson MAANS t KASS

 

 

1742

Pedersöre

 

01

06

1762

Kalajoki

inhysing

Matts MANDILA

   

1695

   

27

12

1762

Kronoby

 

Simon Johansson SKRUBB

04

07

1740

Kronoby

 

15

15

1762

Pedersöre

Piga

Walborg Paulusdotter

     

Purmojärvi

 

1763

24

03

1763

NyCarleby

hustru på Fors

Susanna Tomasdotter

   

1730

   

18

09

1763

Pedersöre

Bondesonen

Abraham Andersson BONDS

   

1741

   

20

11

1763

GamlaCarleby

Soldatänka

Maria Persdotter

         

1764

   

1764

Pedersöre

Bolagsman

Hans Jakobsson KLEMETS t ÖSTI

02

11

1748

Pedersöre, Katternö

 

26

09

1764

Evijärvi

Bondesonen

Eric Ersson KANKKONEN

         

26

11

1764

Pedersöre

Dräng

Matts Jakobsson KURF

   

1746

   

16

12

1764

Pedersöre

 

Beata Mårtensdotter JÅFS t BYGGMÄSTAR

     

Larsmo

 

1765

02

03

1765

Pedersöre Dalabäck

 

Magdalena Johansdotter TARVOS

         

21

04

1765

Evijärvi

Soldathustru

Brita Larsdotter SÄLKÄKURF

27

09

1736

Evijärvi Enapärä by

 

05

05

1765

Lappajärvi

Piga

Margareta Jakobsdotter

20

06

1745

Lappajärvi, Vindala

 

14

12

1765

GamlaCarleby

dräng

Anders Johansson

   

1737

Kalajoki

 

21

12

1765

Jakobstad

Dräng

Matts Henriksson Längelmäki

         

1766

30

03

1766

Evijärvi

Dräng

Johan Gabrielsson JOUTSEN

31

07

1735

kan vara Evijärvi

 

05

04

1766

Jakobstad

 

Matts Johansson TEIRFOLK

         

28

12

1766

Alajärvi, Konungsåby

 

Marcus Påhlsson TARVONEN t KEJSAR

24

04

1745

Alajärvi, Lappajärvi, Soini

 

28

12

1766

Terjärv

 

Elsa Michelsdotter

24

06

1744

   

1767

13

12

1767

Pedersöre

 

Beata Jakobsdotter FORSS

         

1768

05

07

1768

Norrljusterö

Änka

Maria Hansdotter INGERS

   

1718

Pedersöre

 

05

10

1768

Lappajärvi

Dräng

Jakob Mattson SÄXIJÄRVI

01

08

1747

   

13

12

1768

Pedersöre

 

Lisa Andersdotter TORP

12

09

1748

Pedersöre Katternö

 

1769

01

04

1769

Pedersöre Överpurmo

Änka från Bonds

Elsa Andersdotter ENA t BONDS

         

10

09

1769

Terjärv

Hustrun

Wendela Persdotter

10

08

1735

Terjärv

 

21

12

1769

Pedersöre

 

Katarina Johansdotter MATTBÄCK t TARVONEN

24

05

1746

Pedersöre

 

1770

06

10

1770

Evijärvi

Tjänar på Påfvalls

Johan Johansson KULDALAX

06

04

1747

Evijärvi

 

1771

29

06

1771

Pedersöre

byggaren

Matts Markusson

         

29

06

1771

Pedersöre

 

Hustrun Cajsa Mattsdotter

         

29

06

1771

Pedersöre

 

Anna Mattsdotter

   

OMK 1757

   

29

06

1771

Pedersöre

 

Matts Mattsson

   

OMK 1763

   

29

06

1771

Pedersöre

 

Eric Mattsson

   

OMK 1765

   

29

06

1771

Pedersöre

 

Margareta Mattsdotter

   

OMK 1767

   

1772

31

12

1772

Pedersöre Purmo

Änka

Christina Jakobsdotter FROMS

   

1716

   

1773

27

03

1773

Pedersöre

 

Anna Jakobsdotter ÖSTI

   

1752

   

31

03

1773

Terjärv

 

Margareta Carlsdotter HÄSTBACKA

   

1750

   

1774

25

08

1774

Alajärvi

 

Eric Johanson

08

04

1734

   

25

08

1774

Alajärvi

 

Brita Johansdotter

26

04

1731

   

25

08

1774

Alajärvi

 

Lars Ericsson

09

04

1764

   

25

08

1774

Alajärvi

 

Karin Ericsdotter

20

12

1765

   

25

08

1774

Alajärvi

 

Brita Ericsdotter

18

10

1767

   

25

08

1774

Alajärvi

 

Matts Ericsson

26

09

1770

   

03

10

1774

GamlaCarleby

 

Karin Mattsdr

   

1738

GamlaCarleby

 

09

10

1774

Terjärv

Piga

Maria Mattsdotter SÄRS

15

02

1750

   

22

10

1774

Terjärv

Piga

Brita Gabrielsdotter

04

10

1757

   

29

10

1774

Terjärv

Torpare

Matts VIDSTRÖM t. PORTINUS

27

02

1752

Esse

 

1775

02

01

1775

GamlaCarleby

 

Karin Andersdotter GUNNAR

08

10

1749

   

11

03

1775

Terjärv

Dräng

Simon Hansson

     

Esse

 

12

04

1775

Pedersöre

 

Margareta Mickelsdotter LILLMÅNS

   

1731

   

29

09

1775

Pedersöre

 

Anna Jakobsdotter LILLMÅNS

18

05

1749

Pedersöre

 

01

10

1775

Terjärv

dräng

Henrik Larsson

         

05

10

1775

Terjärv

dräng

Matts Hansson

         

10

10

1775

GamlaCarleby

Piga

Maria Mattsdotter

01

12

1741

Luonoby

 

14

10

1775

Pedersöre

Dräng

Eric Johansson

23

06

1746

Kronoby

 

1766

14

02

1776

Evijärvi

 

Brita Andersdr PUNSAR t. KÄRUFORSS

11

02

1746

   

23

03

1776

Pedersöre

 

Beata Ersdr. WÄRN t WÄRNÅ t BONDS

07

03

1757

Purmo

 

1777

17

05

1777

GamlaCarleby

 

Brita Mikaelsdr LILLKROKVIK

20

03

1757

Kronoby ?

 

03

06

1777

Terjärv

Änka

Beata Ericsdotter

__

03

1725

   

11

10

1777

Terjärv

 

Per Andersson SUNABACKA

__

08

1753

   

12

10

1777

Terjärv

Dräng

Matts Hansson

         

20

10

1777

Terjärv

Piga

Anna Ericsdotter

         

1778

07

04

1778

Alajärvi

 

Christina Mattsdotter LAASALA

__

04

1754

Lehtimäki by

 

27

04

1778

Purmo

Bondehustru

Maria Olofsdr. LASSFOLK t. SVARVAR

   

1777

Purmo

 

07

06

1778

Pedersöre

Bondedottern gift Ena

Margareta Mattsdr ENA t. PETTIL

01

04

1760

   

05

07

1778

Pedersöre

Bondedotter

Lisa Danielsdotter BUUR

   

1749

Pedersöre, Ytterpurmo

 

24

09

1778

GamlaCarleby

Dräng

Johan Ericsson

?

10

1754

   

04

10

1778

Terjärv

 

Michel Johansson LILLKULTALAX

23

12

1753

   

1779

22

03

1779

Oravais

Dagsvärkaren

Lars EKLUND

04

02

1744

   

22

03

1779

Oravais

Hustru

Anna EKLUND

16

03

1745

   

22

03

1779

Oravais

 

Anders Larsson EKLUND

09

03

1770

   

22

03

1779

Oravais

 

Maria Larsdr EKLUND

29

06

1767

   

22

03

1779

Oravais

 

Petter Larsson EKLUND

21

02

1773

   

24

03

1779

Lappajärvi

Måg

Anders Anderssn WÄRNÅ t. SÄÄKSJÄRVI

06

03

1758

Sääksjärvi

 

11

07

1779

Pedersöre Dalabäck by

Bondedotter

Maria Jonadotter TARVONS

08

04

1760

 

Gift 1779 med Jacob Erssn MATTBÄCK

11

07

1779

Pedersöre Ytterpurmo

Torpardotter

Anna Mattsdotter STENBACKA

   

1759

 

Gift med Carl Johansson STRÅKA

13

10

1779

Kronoby

Piga

Anna Hansdr ANTBACKA

   

1752

   

1780

27

03

1780

Nedervetil

Piga

Margareta Michelsdr

05

09

1756

 

Gift med Anders Mårtensson RAJ

16

04

1780

Evijärvi

Bondedotter

Cajsa Simonsdotter SVEDJEBACKA

11

10

1753

 

Tjänar i Lappfors

03

10

1780

Purmo

Bondeson

Abraham Mattssn KÄCKO

24

02

1759

   

29

10

1780

Terjärv

 

Brita Gabrielsdr ASPFORS

       

(samtycke till äktenskap till Gunils)

11

12

1780

Lappajärvi

Bondesonen

Matts Larsson SÄÄXIJÄRVI

13

09

1758

   

11

12

1780

Lappajärvi

 

Henrik Johansson RUNSSASS

01

11

1732

   

1781

02

02

1781

Kronoby

Bondedotter

Maria Hansdr MATTFOLK t ?

   

1751

 

Gift med Per Johansson MATTFOLK

03

03

1781

Pedersöre

Dräng Bondeson

Anders Larsson YTTERFORS

   

1762

Esse

 

07

04

1781

Pedersöre Eugmo

Bondesonen

Anders Larsson GERTRUDS

   

1762

   

07

04

1781

Pedersöre Eugmo

Hustrun

Beata Larsdotter

   

1763

   

13

06

1781

Pedersöre

Bondedotter

Katarina Andersdr

         

24

07

1781

NyCarleby Carby

Bondeänkan

Karin Mattsdotter MATTFOLK t. ?

   

1733

 

För äktenskap med änklingen Matts Ersson MATTFOLK

04

10

1781

Kronoby

Pigan

Lisa Ersdr

21

12

1750

   

18

10

1781

Evijärvi

Bondesonen

Matts Johansson KANKKONEN

16

07

1755

   

22

10

1781

Terjärv

Bondedotter

Malin Johansdotter WARG

         

21

11

1781

Purmo

Piga

Maria Andersdr BJÖRN

         

22

11

1781

Kronoby

Änka

Susanna Hansdr

   

1734

 

Gift med Matts Hendrisson LASSILA

22

11

1781

Kronoby

Sonen

Matts Ersson

03

02

1768

   

22

11

1781

Kronoby

Dottern

Maria Ersdr

16

10

1771

   

22

11

1781

Kronoby

Sonen

Eric Ersson

11

7

1765

   

20

12

1781

Pedersöre

Bondedotter piga

Annica Johansdr RIJF

01

05

1762

   

1782

30

03

1782

Pedersöre

Pigan

Maria Jakobsdr KYLÄNPÄÄ

         

05

05

1782

Kronoby

Änka

Maria Ericsdr

   

1718

   

05

10

1782

Pedersöre

Pigan

Kristina Nilsdotter LASSFOLK

         

09

12

1782

Terjärv

Pigan

Brita Mattsdr

09

10

1752

Terjärv

 

1783

   

1783

Malax

Piga

Helena Sigfridsdotter

28

05

1751

Närpes

 

14

01

1783

Solv

Bonden

Matts Hansson ANTBACKA

18

12

1753

 

Makarna utflyttat 14-01-1783 från Kronoby. Enligt uppgifterna på samma flyttningsbetyg skulle de flytta tillbaka till sin hemort

14

01

1783

Solv

Hustrun

Karin Andersdotter ANTBACKA

       

(se kommentar till maken)

08

07

1783

Pedersöre

Piga

Wendela Mattsdotter EMTÖ

24

03

1761

   

12

10

1783

Kronoby

Piga

Anna Mattsdr

   

1764

   

18

10

1783

Pedersöre Eugmo

Bondedottern

Maria Pehrsdr KASS

   

1760

   

1784

30

03

1784

Leppävirta

Ingenjören

Henric FORSBERG

   

1754

 

Flyttat till Leppävirta från Kuopio 26-10-1780

18

05

1784

Terjärv

Bondedottern

Margareta Carlsdotter

05

06

1750

Terjärv

 

14

08

1784

Pedersöre

Hustrun

Maria Christoffersdr TARVONEN

14

08

1784

 

Gift med Johan Andersson KANCKUS

03

10

1784

Kronoby

Pigan

Maria Larsdr

26

11

1764

Esse

 

05

11

1784

Jakobstad

 

Margareta ROOS

       

(Hinderlöshetsintyg för giftermål med Johan Mathiassn STORKUNG)

08

11

1784

Terjärv

Dräng

Hans Hansson

11

08

1755

Terjärv

 

30

12

1784

Purmo

Bonden

Johan Johansson BÄRKLAR

         

1785

 

OMK

1785

Purmo

 

Johan Jakobsson

   

1758

   

09

01

1785

Purmo

Dränghustru

Susanna Jakobsdr

         

03

03

1785

GamlaCarleby

Dräng

Eric Andersson RAXO

01

05

1760

GamlaCarleby

 

03

03

1785

NyCarleby

Nybyggare

Per Michelsson MANNFORS

15

04

1748

   

03

03

1785

NyCarleby

Nybyggarhustru

Susanna Ericsdotter

   

1748

   

03

03

1785

   

Stina Lisa MANNFORS

   

1774

   

03

03

1785

NyCarleby

 

Eric Persson MANNFORS

18

05

1777

   

03

03

1785

NyCarleby

 

Margareta Persdotter MANNFORS

08

11

1779

   

03

03

1785

NyCarleby

 

Anna Susanna MANNFORS

08

02

1783

   

07

04

1785

NyCarleby

Bonden

Johan Johansson ISAKAS

20

02

1750

   

07

04

1785

NyCarleby

Hustrun

Britha Hansdotter ISAKAS

   

1751

   

07

04

1785

NyCarleby

 

Johan Johansson ISAKAS

10

24

1771

   

07

04

1785

NyCarleby

 

Hans Johansson ISAKAS

01

07

1779

   

07

04

1785

NyCarleby

 

Mikael Johansson ISAKAS

29

04

1782

   

07

04

1785

NyCarleby

 

Anders Johansson ISAKAS

04

01

1784

   

07

04

1785

NyCarleby

Pigan

Anna Maria Johansdotter

12

09

1767

   

21

05

1785

Pedersöre

Bonde

Johan Hansson

01

12

1759

Pedersöre

 

24

06

1785

Pedersöre

 

Eric Johansson MATTFOLK

   

1748

   

24

06

1785

Pedersöre

 

Lisa Larsdotter

   

OMK 1748

   

30

06

1785

Kronoby

Dräng

Daniel Jakobsson

   

1764

   

06

10

1785

Terjärv

Bondedotter

Anna Ericsdotter

19

10

1752

   

09

10

1785

Nedervetil

 

Anders Mattsson BRÄNDKÄRR

19

08

1758

   

12

10

1785

Evijärvi

Bonde

Pehr Ericsson PIETILÄ

         

14

10

1785

Kronoby

 

Elisabet Ericsdotter från Bråtö

__

07

1750

   

16

10

1785

NyCarleby

Änka

Maria Michelsdotter

   

1712

   

18

11

1785

Evijärvi

 

Susanna Andersdotter SÄRKIJÄRVI

   

1735

   

19

11

1785

Pedersöre, Ytterpurmo

Nybyggardotter

Lisa Påhlssdotter YTTERKALJERVI

         

04

12

1785

Pedersöre Ytterpurmo

 

Johan Ersson

         

15

12

1785

Pedersöre

Piga

Lisa Ericsdotter

   

1781

   

1786

14

01

1786

Pedersöre

 

Anna Mattsdr PETTIL

04

12

1761

Pedersöre

 

14

01

1786

Pedersöre

 

Anna Mattsdotter PETTIL

09

12

1761

Pedersöre

 

27

01

1786

Nykrleby

 

Anders Carlsson

01

09

1767

   

10

05

1786

Evijärvi

Bondesonen

Matts Påhlsson SKÄRUFORS

06

10

1768

Evijärvi

 

07

10

1786

Kronoby

änka

Malin Simonsdotter

   

1725

   

09

10

1786

Purmo

 

Karin Hansdotter

   

1766

   

14

10

1786

Kronoby

 

Daniel Olsson SUNDE

         

29

10

1786

Larsmo

Bondesonen

Anders Andersson

   

1761

   

01

11

1786

Jakobstad

Jungman

Johan LUNDSTRÖM

         

27

11

1786

NyCarleby

Dräng

Anders Carlsson

01

09

1767

Pedersöre

 

01

12

1786

Purmo

Bondehustru

Beata Andersdotter

   

1764

   

1787

23

03

1787

Terjärv

Änkling,

bonde Carl Carlsson NÄSE

         

17

05

1787

NyCarleby

 

Malin Andersdr

16

08

1744

   

07

07

1787

Pedersöre

 

Maria Helena Larsdotter SÖDÖ

   

1769

Pedersöre Lepplax

 

21

09

1787

NyCarleby

Bonde

Anders Hanssn. ENA t. RUNDBACKA

21

01

1737

Esse

 

21

09

1787

NyCarleby

 

Anna Andersdr ENA

11

08

1781

Esse

 

10

10

1787

NyCarleby

 

Johan Larsson

         

10

10

1787

NyCarleby

 

Susanna Johansdotter

         

20

10

1787

Terjärv

 

Jakob Jakobsson

17

03

1766

Terjärv

 

24

11

1787

Purmo

 

Maria Catharina Persdotter MANNFORS

   

1786

   
 

OMK

1787

Pedersöre

 

Anna Johandotter

26

05

1762

   
 

OMK

1787

Purmo

 

Anna Johansdr WÄRNÅ t. BJÖRN

14

04

1739

   

1788

03

02

1788

Pedersöre

Dräng

Anders Persson GRANNABBA

   

1760

   

09

11

1788

Purmo

Bondedotter

Beata Mattsdotter

   

1766

   

22

11

1788

Jakobstad/Pedersöre?

Dräng

Johan Carlsson KLEMETS

   

OMK 1760

Esse

 

30

12

1788

Jakobstad/Pedersöre?

 

Anna Johansdotter NIJSJE

   

1769

Ytterpurmo

 

1789

03

01

1789

Pedersöre

 

Maria Larsdotter ELDSBACKA

   

1767

   

17

02

1789

Pedersöre

Skattebonde

Johan Johansson KASS

   

1754

   

28

02

1789

Jakobstad

Bondedotter

Maria Jonaedotter FINNARE

   

1769

   

05

04

1789

Kronoby

Piga

Elsa Johansdotter

__

02

1750

GamlaCarleby socken

 

03

07

1789

Kronoby

Bondesonen

Daniel Jakobsson SUNDE

17

05

1764

   

11

07

1789

Pörtom

Inhysingsgosse

Olof Anonsson NORDBERG

19

09

1780

Pörtom

 

18

08

1789

Luleå

 

Lars Nilsson

07

10

1767

Esse

 

30

09

1789

Terjärv

Bondedotter

Anna Andersdotter

20

01

1770

   

20

12

1789

Pedersöre

Piga

Karin Mattssdotter

   

1758

   

1790

27

07

1790

Pedersöre

Piga

Brita STUBB t BRÄNNBACK

27

07

1790

Esse

 

26

10

1790

Pedersöre

 

Beata Johansdotter FRANTZ

14

02

1767

   

20

11

1790

NyCarleby

 

Matts Johansson

   

1758

Lochteå

 

20

11

1790

Pedersöre

 

Maria Nilsdotter

   

1759

Pedersöre

 

20

11

1790

Pedersöre

 

Margareta Mattssdotter

16

10

1785

   

1791

22

02

1791

Pedersöre

Bondedotter

Lisa Johansdotter FINNE

   

1748

   

24

09

1791

Pedersöre

 

Anders Andersson ELDSBACKA

         

03

11

1791

Pedersöre

 

Elisabet Mattsdr STUBB t PETTIL

06

07

1767

   

1792

   

1792

Pedersöre

Sytningsänka

Greta Michelsdr STORMÅNS

   

1748

GamlaCarleby

 

05

03

1792

Kronoby

Soldat i GamlaCarleby

Matts Andersson NÄSE

20

11

1768

Kronoby

 

05

06

1792

Kronoby

Änka

Karin Hansdotter KIVIJÄRVI

   

1750

   

05

06

1792

Kronoby

 

Simon Johansson KIVIJÄRVI

04

02

1788

Kronoby

 

05

07

1792

Terjärv

Änka

Elsa Josefsdotter

   

1722

   

07

07

1792

Pedersöre

Dräng

Matts HOLMVIK

05

01

1774

Jakobstad

 

29

09

1792

Kronoby

Dräng

Elias Johansson BUSS

15

11

1755

   

04

10

1792

Piga

 

Maria Johansdotter FLINCK

10

03

1769

Esse

 

27

10

1792

Terjärv

Bonde

Jakob Henriksson BYSKATA

15

09

1764

Terjärv

 

11

11

1792

Kronoby

 

Lisa Andersdotter SKUTHÄLLA

17

01

1771

Kronoby

 

19

11

1792

Terjärv

piga

Elsa Andersdotter NYGÅRD

31

10

1767

Esse

 

27

12

1792

Kronoby

Bondehustru

Cajsa Mattsdr MAANS t. HÄSTÖ

15

06

1740

Kronoby

 

1793

   

1793

Pedersöre

Änka

Beata Andersdr LASSFOLK

19

03

1772

Esse

 

11

03

1793

Pedersöre

Änka

Margareta Mårtensdotter FRODIG

05

02

1750

   

23

03

1793

Pedersöre

Bondeson

Mikael Danielsson ÖST

   

1762

   

28

03

1793

Purmo

Änkling, bonde

Abraham Andersson SIISBACKA

   

1739

   

02

04

1793

Purmo

 

Johan Ericssn SPARV

12

06

1769

Esse

 

14

05

1793

Saarijärvi

Inhysing

Simon Mattson

   

1761

Orivesi

 

30

09

1793

Larsmo

Dräng, till Ytteresse

Jakob Johansson KACKUR

   

1773

   

1794

16

03

1794

Purmo

Bondedotter

Katarina Mattsdotter WIKMAN

         

20

03

1794

Helsingfors

 

Eric FORSBERG

   

1774

   

11

04

1794

Korsnäs

Nybyggare

Matts Pettersson

26

02

1754

   

11

04

1794

Korsnäs

 

Elisabet Mattsdr.

16

03

1748

   

11

04

1794

Korsnäs

 

Anders Matsson

27

11

1778

   

11

04

1794

Korsnäs

 

Brita Mattsdr.

17

03

1787

   

11

04

1794

Korsnäs

 

Elisabet Mattsdr.

30

11

1789

   

24

05

1794

Pedersöre

Bonde

Johan Petter Gustavsson STORGÅRD

21

04

1753

   

24

05

1794

Pedersöre

 

Margareta

04

09

1750

   

24

05

1794

Pedersöre

 

Cajsa Johansdr. STORGÅRD

21

06

1778

   

24

05

1794

Pedersöre

 

Matts Johansson STORGÅRD

   

1780

Esse

 

24

05

1794

Pedersöre

 

Maria Johasdr. STORGÅRD

   

1781

   

24

05

1794

Pedersöre

 

Brita Johansdr. STORGÅRD

   

1786

   

24

05

1794

Pedersöre

 

Johan Johansson STORGÅRD

   

1787

   

13

08

1794

Kronoby

 

Magdalena Larsdotter

24

08

1773

Pedersöre

 

19

09

1794

Pedersöre

Bondesonen

Hendrik Johansson RIJF

   

1771

Pedersöre Lepplax

 

05

10

1794

Kronoby

Dräng

Matts Ericsson

15

10

1775

Esse

 

15

11

1794

Terjärv

Dräng

Matts HOLMQVIST

   

1774

   

15

12

1794

GamlaCarleby

Sjöman

Eric PASLIN

__

05

1760

GamlaCarleby

 

15

12

1794

GamlaCarleby

 

Lisa Mårtensdr RAJ

04

03

1754

Esse

 

1795

16

09

1795

Terjärv

Änka

Maria Jakobsdr

     

Esse

 

25

10

1795

Pedersöre

Piga

Lisa Johansdr

         

08

11

1795

Terjärv

 

Elisabet Andersdr SVARTSJÖ

07

03

1776

   

1796

18

03

1796

Pedersöre

 

Jakob Hansson SUDD

   

1773

Pedersöre Katternö

 

07

10

1796

Terjärv

Cofferdisjömannen

Petter HÖGLUND

     

Esse

 

16

10

1796

Purmo

 

Christoffer Ericsson

   

1774

   

16

10

1796

Purmo

 

Eric Ericsson

   

1778

   

16

10

1796

Evijärvi

 

Margareta Jakobsdr SAUKONEN

25

12

177?

Evijärvi

 

26

11

1796

Pedersöre

Hustrun

Anna Christina JÅKS

21

03

1774

Pedersöre Ingers

 

06

12

1796

Purmo

 

Hans Ericsson

   

1775

   

26

12

1796

Purmo

 

Elisabet Hansdotter

   

1779

   

1797

15

01

1797

?

 

Brita Johansdr KIVIJÄRVI

17

10

1773

   

11

03

1797

Kortesjärvi

Bondesonen

Matts Jakobsson SAARIJÄRVI

25

02

1774

Kortesjärvi

 

22

03

1797

Pedersöre

Inhysesänkan

Lisa Hansdotter GJÄRS

   

1736

   

22

03

1797

Pedersöre

 

Anna Catharina Larsdotter

   

1778

   

08

04

1797

Pedersöre

Dräng

Anders Johansson ISAKAS

   

1760

   

17

04

1797

Larsmo

Inhysesänkling

Matts Johansson

   

1763

   

02

07

1797

Kronoby

Bondedotter

Cajsa Pehrsdr HÅLJEN

20

10

1768

Kronoby

 

08

07

1797

Pedersöre

 

Hans Jakobsson NISJE

10

01

1771

   

08

07

1797

Pedersöre

 

Beata Ersdotter

02

04

1765

   

08

07

1797

Pedersöre

 

Hans Hansson

05

02

1795

   

23

09

1797

Pedersöre

 

Anders Mattsson STRANG

   

1774

   

10

10

1797

Evijärvi

 

Lisa Hansdr NYGÅRD

16

10

1767

   

13

10

1797

Pedersöre

 

Carl MÅRD t RUNDBACKA

12

06

1770

Esse

 

12

11

1797

Terjärv

 

Anna Johnasdr DÖFNÄS

         

03

12

1797

NyCarleby

Piga

Maria Elisabet Ericsdr BÄRKLAR

27

09

1779

Esse

 

1798

   

1798

Kronoby

 

Katarina Mattssdr MATTFOLK

   

1738

Kronoby

 

04

04

1798

Pedersöre

Bondedotter

Maria Andersdotter NYBACK

         

10

05

1798

   

Eric Hansson

02

04

1775

   

10

05

1798

   

Johan Hansson

22

06

1776

   

26

06

1798

Pedersöre

Bondedotter

Katarina Johan Petersdotter KIISK

21

06

1778

Esse

 

29

09

1798

NyCarleby

 

Anna BÄRKLAR

21

06

1776

Esse

 

11

11

1798

Kronoby

 

Jakob Jakobsson

22

07

1776

   

24

11

1798

Terjärv

 

Margareta Jakobsdr. STORBACKA

07

07

1759

   

14

12

1798

Lappajärvi

Bondesonen ungCarlen

Jakob Johnasson SÄFIJÄRVI

21

09

1775

Lappajärvi

 

1799

13

03

1799

Evijärvi

Piga

Anna Jakobsdotter JULFORS

22

02

1795

Evijärvi

 

13

03

1799

Evijärvi

 

Jakob Carlsson JULFORS t PIETILÄ

15

03

1758

Evijärvi

 

13

03

1799

Evijärvi

 

Maria Mattsdr JULFORS t HÖGKULL

20

06

1760

Esse

 

13

03

1799

Evijärvi

 

Maria Jakobsdr. JULFORS t PIETILÄ

11

03

1790

Evijärvi

 

13

03

1799

Evijärvi

 

Cajsa Jakobsdr JULFORS t PIETILÄ

11

01

1787

Evijärvi

 

13

03

1799

Evijärvi

 

Greta Jakobsdr. JULFORS t. PIETILÄ

22

02

1793

Evijärvi

 

25

03

1799

Pedersöre

 

Anna Stina Jakobsdr. ÖSTENSÖ

   

1773

   

04

10

1799

Terjärv

Bondedotter

Anna Beata Johansdr. FLINCK

22

10

1781

   

29

11

1799

Jakobstad

 

Hans Hansson BÄCK

   

1771

Jakobstad

 

05

12

1799

Pedersöre

Piga

Lisa Mattsdr. HATT

   

1777

   

1800

13

04

1800

Terjärv

Dräng

Fredrik Johansson HÖGNÄS

03

11

1775

Nedervetil

 

03

06

1800

Terjärv

 

Brita Hansdotter HÖGBACKA

16

03

1800

Terjärv

 

03

06

1800

Terjärv

 

Maria HÖGBACKA t. LYTS

06

05

1825

Terjärv

 

03

06

1800

Esse

 

Carl HÖGBACKA t. LYTS

22

09

1826

Terjärv

 

03

06

1800

Terjärv

 

Hans HÖGBACKA t. LYTS

10

09

1822

Terjärv

 

20

11

1800

Terjärv

Bondedotter

Wendela Carlsdr. STRÖMSNÄS

26

09

1763

   

1801

16

04

1801

NyCarleby

 

Helena Andersdotter

13

12

1765

   

19

07

1801

Pedersöre

 

Anders Mattsson JOSSGÅRK

10

10

1772

   

19

07

1801

Pedersöre

 

Anna Johansdr.

   

1770

   

07

10

1801

Kronoby

 

Lisa (Elisabet) HUMLA t. RAJBY

21

06

1780

Esse

 

07

10

1801

Kronoby

 

Lisa Johansdotter BJÖRKNÄS

02

08

1780

   

1802

29

05

1802

   

Brita BJÖRN

25

12

1784

Pedersöre

 

28

08

1802

Pedersöre

Bondeson

Matts Johansson KIISK

   

1780

Esse

 

27

09

1802

Kronoby

piga

Anna Hansdotter

15

03

1780

   

04

10

1802

Kronoby

 

Hans WÄRN

09

01

1779

Esse

 

20

11

1802

Pedersöre

piga

Lisa Olsdr. HUMLA

   

1778

Esse

 

23

11

1802

Kronoby

 

Elisabet Johansdr. STORKUNG t. WÄRNÅ

29

01

1781

Esse

 

25

11

1802

Kronoby

 

Greta Ericsdotter LASSILA

   

1784

   

1803

   

1803

Pedersöre

Bonde

Matts Jakobsson

   

1774

   
   

1803

Pedersöre

 

Helena Johansdotter

   

1777

Pedersöre

 
   

1803

Pedersöre

 

Anna Cajsa Mattsdotter

11

04

1802

Pedersöre

 

05

01

1803

Kronoby

Piga

Lisa Henriksdotter

24

06

1777

   

29

01

1803

GamlaCarleby

Deja

Cajsa Jakobsdotter

02

07

1775

Esse

 

02

02

1803

GamlaCarleby

Soldatänka

Maria LASSILA

22

06

1765

Esse

 

02

02

1803

GamlaCarleby

 

Matts Persson

01

09

1794

   

02

02

1803

GamlaCarleby

 

Johan Ersson

02

02

1798

   

08

02

1803

Härmä

 

Karin (Katarina) Mickelsdotter HATTAR

26

10

1732

Esse

 

23

02

1803

Pedersöre

Hustru

Anna Mattsdotter PETTIL

   

1777

Pedersöre

 

18

03

1803

Munsala

Bondedotter

Anna Samuelsdotter KNUTS

07

06

1787

   

12

06

1803

Terjärv

Dräng

Daniel Johansson DÖVNÄS

21

10

1775

   

12

06

1803

Terjärv

Margareta

Johansdotter

05

12

1781

   

19

06

1803

Purmo

Piga

Margareta Jakobsdotter

     

Esse

 

1804

   

1804

Pedersöre

Inhysesänka

Lisa Hansdotter

   

1740

Pedersöre Lepplax

 

16

02

1804

Inhysesänka

 

Katarina HOFFMAN

         

18

02

1804

Pedersöre

Piga

Greta Mattsdr. ENDTBACKA

   

1780

   

12

03

1804

   

Hans Hansson FLINCK

         

12

03

1804

   

Lena Jakobsdotter SANDELIN

         

19

03

1804

Kronoby

 

Magdalena Jakobsdotter

28

02

1797

   

08

06

1804

Larsmo

 

Maria Andersdotter

     

Pedersöre Lepplax

 

19

07

1804

Pedersöre

 

Maja Lisa JOSSGÅRK

18

10

1799

   

22

09

1804

Pedersöre

Bondeson

Anders Johansson STORKOLL

   

1780

   

29

09

1804

Kronoby

Dräng

Jakob Olofsson

   

1780

   

30

09

1804

Kronoby

Piga

Cajsa Mattsdotter

31

01

1781

   

27

10

1804

Kronoby

 

Maria Mattsdr. TEIRFOLK

05

02

1785

   

08

12

1804

Pedersöre

Bondedotter

Margareta Andersdr. BACK

08

03

1781

   

16

12

1804

Terjärv

Bondedotter

Maria Andersdr. HATT

29

01

1783

Esse

 

1805

15

01

1805

Pedersöre

Bondeson

Jakob Andersson RÅDMANS

23

02

1787

   

02

04

1805

Pedersöre Ytterpurmo

 

Lisa Johansdr. WÄRN t.KORPILAINEN

27

08

1784

Carleby

 

01

06

1805

Nedervetil

lagmanssonen, bondeson

Jakob Abrahamsson BLOMDAHL t. HÄSTBACKA

         

11

06

1805

Purmo

Nybyggarsonen

Eric Jonasson PORKHOLM

   

1779

   

28

09

1805

Pedersöre

Bondedotter

Beata Johansdotter KIISK

18

07

1778

Esse

 

07

10

1805

Vasa

Sjöman

Carl Fredrik NYBLADH t. RÖNNBLAD

29

09

1786

Vasa

 

19

10

1805

Kronoby

Dräng

Jonas Hansson WÄRN

   

1786

   

20

10

1805

Kronoby

deja

Greta Johansdotter

   

1780

Pedersöre

 

24

11

1805

Evijärvi

 

Johan Danielsson STENBACKA

05

10

1790

   

24

11

1805

Terjärv

(vistats sedan barnaåren i Esse)

Jakob Danielsson STENBACKA

11

04

1794

   

07

12

1805

Pedersöre

Piga

Greta Andersdotter KVARNBACKA

04

10

1782

Terjärv

 

19

12

1805

Pedersöre

 

Maria Johansdotter MATTFOLK

23

03

1781

Esse

 

19

12

1805

Pedersöre

 

Johan Petter Mariasson MATTFOLK

05

02

1805

Pedersöre

 

1806

11

01

1806

Pedersöre

Bondedotter

Cajsa Mattsdr. STORGÅRD

   

1792

Esse

 

14

10

1806

Jämsjö

Dräng

Eric Jöransson BARKOLA

10

07

1775

Jämsjö

 

16

12

1806

Kronoby

torpardotter

Malin Hansdotter WIJS

18

11

1791

Kronoby

 

27

12

1806

Alavus

 

Maria Catharina GARVOLIN

08

02

1790

NyCarleby

 

1807

14

01

1807

Pedersöre

Bondeson

Eric WÄRNÅ

   

1782

Esse

 

26

01

1807

Nedervetil

Bonde

Elias Johansson HÖGNÄS

26

10

1807

Nedervetil

 

13

06

1807

Terjärv

Bondeson,

Matts Johansson STORRANK

19

03

1782

Terjärv

 

14

06

1807

Kronoby

 

Anna Simonsdr. HÖGKULL t. SKUTHÄLLA

28

02

1777

   

24

10

1807

Pedersöre

Dräng

Johan Persson LÅNGSJÖVATTEN

30

07

1786

Esse

 

25

10

1807

Pedersöre

Torparedotter

Greta Hansdotter KARV

   

1788

   

01

12

1807

Evijärvi

Unga hustrun

Lisa Johansdotter STORKIWI

14

05

1789

Evijärvi

 

1808

 

02

1808

Evijärvi

InhysesCarl

Johan Johansson STORKIWI

14

04

1772

Evijärvi

 

21

02

1808

Evijärvi

 

Anna Johansdotter

01

03

1769

   

21

02

1808

Evijärvi

 

Lisa Johansdotter

10

10

1794

Evijärvi

 

21

02

1808

Evijärvi

 

Matts Johansson

07

06

1797

Evijärvi

 

21

02

1808

Evijärvi

 

Cajsa Johansdotter

20

02

1802

Evijärvi

 

27

02

1808

Pedersöre

 

Jakob Hindersson RAJ

23

09

1784

Esse

 

18

03

1808

Pedersöre

 

Johan RÅDMANS t. HUMMELHOLM

25

09

1781

Esse

 

02

06

1808

Pedersöre

Tullskrivaränka

Margareta SANDMARK

   

1731

GamlaCarleby

 

06

06

1808

Purmo

Nybyggare, änkling

Abraham Hansson HINVATN

         

15

06

1808

Nedervetil

Inhysesmannen

Henrik Ericsson RÖNNBÄCK

   

1776

Lappfjärd

 

04

08

1808

Pedersöre

Bondeson

Eric Andersson HUMLA

03

04

1786

Esse

 

26

09

1808

NyCarleby

Torpare, änkling

Simon Jakobsson

16

01

1778

   

26

09

1808

NyCarleby

 

Johan Simonsson

22

01

1804

   

26

09

1808

NyCarleby

 

Simon Simonsson

20

09

1805

   

12

10

1808

Pedersöre

Piga

Brita Mattsdotter NYBACK

22

04

1790

Esse

 

06

11

1808

Kronoby

Bondedotter

Brita Magdalena Nilsdr LILLBRÅTÖ

31

12

1791

Kronoby

 

11

11

1808

Munsala

Piga

Margareta Andersdr LINBLAD

20

04

1787

Kronoby

 

1809

   

OMK 1809

Evijärvi

 

Matts MATTBÄCK

13

09

1793

Esse

 
   

OMK 1809

Evijärvi

 

Anders MATTBÄCK

24

03

1795

Esse

 
   

OMK 1809

Evijärvi

 

Anna MATTBÄCK

12

04

1804

Esse

 

14

01

1809

Pedersöre

Pigan

Anna Josefsdotter ENA

     

Esse

 

14

01

1809

Pedersöre

Piga

Elisabet Ludwigsdotter WESTERMAN

22

12

1785

Esse

 

27

02

1809

Terjärv

 

Matts Christianssn RUNDBACK t. KOLAM

28

12

1757

Terjärv

 

10

04

1809

Pedersöre

Bondedottern

Maja Mattsdotter PETTIL

   

1775

Pedersöre

 

22

04

1809

Pedersöre

 

Cajsa HÖGKULL t. STRÅKA

23

11

1744

Esse

 

09

06

1809

Pedersöre

 

Maja Hansdotter PETTIL

         

10

06

1809

Pedersöre

 

Maria Ericsdotter TARVONEN

22

01

1773

Esse

 

14

06

1809

Pedersöre

 

Elisabet Ludvigsdotter RAJBY t. VESTERMAN

28

12

1785

Esse, Kung

 

14

06

1809

Pedersöre

Piga

Lisa WESTERMAN

22

12

1785

Esse

 

16

09

1809

Terjärv

Bondemåg

Matts Mattsson SMEDJEBACKA

15

03

1768

   

24

10

1809

Kronoby

Piga

Anna Johansdotter

27

09

1787

   

29

10

1809

Purmo Sisbacka

 

Anna Gretha VIDSTRÖM

11

06

1780

Esse

 

29

10

1809

Purmo

Bondeänka

Anna Greta Mattsdotter SISBACKA

         

17

11

1809

Pedersöre

Änkling

Hans Mattsson KRISTOLA

   

1764

Pedersöre

 

11

12

1809

Purmo

Änka

Anna Greta Mattsdotter GRÄGG

   

1780

Esse

 

1810

 

OMK

1810

Evijärvi

 

Lisa MATTBÄCK

08

04

1792

Esse

 

23

01

1810

GamlaCarleby

Bonde

Jakob HAUKI

         

27

01

1810

Terjärv

 

Cajsa Henriksdr HÖGBACKA t SVART

27

03

1777

Terjärv

 

27

01

1810

Terjärv

Bondedotter

Katarina Hindriksdotter SVART

27

03

1777

Terjärv

 

12

02

1810

Pedersöre

 

Maria Mattsdr LÖFV

 

1747

GamlaCarleby

   

07

03

1810

GamlaCarleby

Skräddarlärling

Anders(Andreas) Johanssn WÄRNÅ

09

06

1787

Esse

 

08

03

1810

NyCarleby

Piga

Beata Andersdr NYBACKA

20

12

1775

   

24

06

1810

Kronoby

 

Anders Larssn FLINCK t SNÅRE

   

1762

   

09

07

1810

Terjärv

Bondesonen

Anders Gabrielsson FORSBACKA

01

12

1784

Terjärv

 

16

07

1810

Alajärvi

 

Johan Matsson NYGÅRD

   

1768

   

16

07

1810

Alajärvi

 

Maglina Mattsdotter

19

06

1770

   

16

07

1810

Alajärvi

 

Maria Johansdotter NYGÅRD

30

10

1802

   

16

07

1810

Alajärvi

 

Matts Johansson NYGÅRD

26

06

1806

   

20

07

1810

Pedersöre

Piga

Cajsa Johansdotter MATTFOLK

   

1786

Esse

 

09

08

1810

Terjärv

Bondesonen

Elias Matsson TIMMERBACKA

14

11

1788

Terjärv

 

23

09

1810

Nedervetil

Piga

Helena Johansdotter LAPPFORS

05

03

1789

   

26

09

1810

Pedersöre

Bondesonen

Hans Johansson KANCKOS

06

08

1789

Esse

 

29

09

1810

Pedersöre

Änka

Maria Olofsdotter ÖSTERLUND el. HUMLA

   

1774

Esse

 

29

09

1810

Pedersöre

Sonen

Jonas Jakobsson

   

1801

   

29

09

1810

Pedersöre

Dottern

Cajsa Stina Jakobsdotter

   

1808

Pedersöre

 

30

09

1810

GamlaCarleby

 

Brita Mickelsdr LILLKROKVIK

31

10

1787

Öja

 

09

10

1810

Pedersöre

Bondeson

Jakob Johanssn WÄRNÅ

01

08

1790

Esse

 

27

10

1810

Purmo

Piga

Greta Lena Jonadotter PORKHOLM

20

03

1790

Purmo

 

04

11

1810

Terjärv

 

Johan Jakobsson BYSKATA

13

05

1794

Terjärv

 

05

11

1810

Pedersöre

Inhysesdotter

Maria Ericsdr LASSILA

14

09

1788

Esse

 

06

11

1810

Pedersöre

Bondedotter

Anna Andersddotter LASSFOLK

   

1784

   
 

OMK

1811

Evijärvi

 

Matts VITSJÖ t SÖDERKNIIVILÄ

12

09

1784

Evijärvi

 

1811

11

02

1811

Kuopio

SkomaCarlärling

Carl Gustaf HANSNEZY