Kertomus Helsingin käsityö- ja tehdasyhdistyksen toiminnasta vuosina 1901-1910


Kertomus Helsingin käsityö- ja tehdasyhdistyksen toiminnasta vuosina 1901-1910. Toim. K. A. Castrén. Helsinki 1914, 44 s.


Yhdistyksen puheenjohtajina ovat vuosina 1901-1910 olleet:
 

Kivenhakkaaja K.V. Bergman 1901-1.10.1905

Insinööri Hugo Lindeberg 1906-1907

Tehtailija G. W. Solhlberg 1907-1908

Kunnallisneuvos V. v. Wright 1908-

Varapuheenjohtajina ovat olleet:

Tehtailija G. W. Solhlberg 1901-1907

Kunnallisneuvos V. v. Wright 1907-1908

Rakennusmestari Juho Ahde 1908-

Yhdistyksen rahastonhoitajana on ollut:

Kelloseppä J. F. Widemark

Yhdistyksen sihteereinä ovat olleet:

Oikeusneuvosmies Edv. Berg 1901-1.12.1902

Kelloseppä J. F. Widemark 1.12.1902-1.2.1903

Lakitieteentohtori K. J. Ståhlberg 1.8.1902-1.7.1905

Lakitieteenkandidaatti K. A. Castrén 1.7.1905-

Yhdistyksen valtuutettuina ovat olleet:

Rakennusmestari Juho Ahde 1901-

Kivenhakkaaja K. V. Bergman 1901-1.10.1905

Leipuri K. M. Brondin 1901-1904

Verhoilija Henrik Ekbom 1901-1913

Kultaseppä K. Hägglund 1901-1902

Räätäli K. Jokela 1901-1910

Insinööri H. Jäderholm 1901-1905

Maalari A. Kronqvist 1901-1904

Suutari H. Källström 1901-

Tehtailija G. W. Solhlberg 1901-1908

Tehtailija C. F. Spennert 1901-1904

Kelloseppä J. F. Widemark 1901-

Kultaseppä F. V. Lindroos 1902-

Leipuri N. Leino 1904-

Tehtailija V. v. Wright 1904-

Maalari A. Haanoja (Gustafsson) 1904-

Insinööri Hugo Lindeberg 1904-1907

Tehtailija K. A. Wigg 1906-

Insinööri Harald Herlin 1907-1909

Tehtailija V. W. Holmberg 1908

Insinööri Bernh. Vuolle 1909-1911

Räätäli Liinus Aalto 1910-


Vuosina 1901-1910 on kaikkiaan annettu 147 kisällikirjaa, nimittäin:
1901 21
1902 32
1903 24
1904 20
1905 8
1906 13
1907 7
1908 13
1909 3
1910
 
6
 
Kisällien nimet seuraavat tässä alempana ammatittain jaettuna sekä tietoja syntymävuodesta y.m.:
 

Nimi

Syntymä-
paikka
Synt.
vuosi

Kisälli-
kirja

Oppimestari

Kaivertajia:

Liljeroth, Emil Napoleon

Helsinki

30.8.78

3.4.01

Karl Sundström

Kelloseppiä:

Lindroos, Otto Einar

Hämeenlinna

18.6.84

2.5.01

K. Öberg

Bäckman, Richard

Helsinki

6.3.80

2.5.01

K. Öberg

Siltanen, Anders Alfred

Jaala

26.5.81

3.6.02

K. Öberg

Heinonen, Gustaf

   

1.11.02

K. Öberg

Miettinen, Matti Soimi

Hämeenlinna

17.5.82

2.9.03

J. F. Widemark

Hintikka, Herbert

Helsinki

8.3.86

3.2.04

K. V. Hintikka

Kemigraafeja:

Nissilä, Hjalmar Mikael

Helsinki

31.5.84

1.10.08

Weilin & Göös

Kirjansitojia:

Isaksson, Otto Julius Valdemar

Helsinki

13.8.82

3.7.02

Weilin & Göös

Manner, Johan Voldemar

Helsinki

21.10.86

6.5.07

Weilin & Göös

Kivenhakkaajia:

Sundström, Alexander

Helsinki

8.6.79

3.7.02

K. V. Bergman

Saviranta, Armas Oskar Valfrid

Viipuri

9.7.86

2.6.05

K. V. Bergman

Kivipiirtäjiä:

Suurkaulio, Elis

Savitaipale

17.1.82

2.12.04

F. Tilgmann

Kultaajia:

Molin, Axel Villehad

Lohja

15.1.83

3.6.02

B. Kahlroth

Kauppinen, Karl Konstantin

Hausjärvi

5.3.82

3.6.02

B. Kahlroth

Suhonen, Heikki

Joroinen

5.6.84

2.3.08

B. Kahlroth

Kultaseppiä:

Lindblad, Vilhelm

Pietari

21.10.80

3.4.01

R. Mellin

Mörk, Aksel Edvard

Helsinki

1.5.82

3.4.01

R. Mellin

Tynell, Yrjö Jalo

Lohja

11.4.82

3.6.03

K. A. Lind

Liljelund, Oiva Akseli

Lohja

22.12.81

3.6.03

K. E. Hägglund

Salminen, Matti

Kuorevesi

27.2.83

2.9.03

K. A. Lind

Lindroos, Frans Oskar

Kuopio

10.5.85

2.9.04

F. V. Lindroos

Mört, Johan Väinö

Helsinki

6.8.86

17.11.03

F. V. Lindroos

Rehunen, Johannes

Taipalsaari

24.8.80

3.10.06

Hj. Fagerroos

Ekholm, Georg Harald

Helsinki

19.3.87

10.10.06

K. A. Lind

Kultavaara, Erland Fredrik

Helsinki

10.4.87

5.12.06

K. A. Lind

Valli, Kaarlo

Tampere

6.10.84

1.6.08

F. Timper

Viljanen, Lauri

Tampere

15.12.88

1.9.08

S. Kultaseppä oy.

Vuorio, Aarne Erik

Helsinki

28.5.89

8.9.09

K. A. Lind

Leipureita:

Perälä, Lauri Edvard

Alavus

3.8.81

1.2.01

Rob. Brondin

Raini, Viktor

Mäntyharju

11.5.78

5.6.01

N. Leino

Hietala, Armas Hjalmar Henrik

Venäjä

14.12.82

3.9.01

Otto Virtanen

Veikkanen, Kaarle Valdemar

Viipuri

11.4.81

2.10.01

K. M. Brondin

Järvinen, Kaarle Edvard

Harjavalta

11.9.82

2.10.01

O. V. Kaukonen

Valkama, Kaarle Heikki

Teisko

27.9.80

2.10.01

H. Tötterman

Gustafson, Frans Ludvig

Kemiö

3.10.78

1.11.01

J. A. Sandell

Nurmi, Vilho Alfred

Laitila

18.9.80

1.11.01

J. A. Sandell

Korhonen, Kalle

Nurmes

14.8.79

2.5.02

J. A. Sandell

Lindholm, Albert Bernhard

Finby

21.9.80

2.5.02

J. A. Sjöblom

Huni, Johannes

Tampere

15.8.83

2.5.02

J. A. Sjöblom

Hyvärinen, Johan

Kitee

2.4.83

3.6.02

Rob. Brondin

Lindholm, Bruno Tobias

Jämsä

6.10.81

3.6.02

Rob. Brondin

Lindqvist, Johan Evald

Mäntsälä

9.8.91

3.6.02

K. E. Holmqvist

Nikander, Gustaf Albert

Lohja

1.7.82

3.6.02

K. E. Holmqvist

Hakonen, Kalle

Laukaa

15.7.82

3.6.02

Alex. Biström

Löfström, Karl Oskar

Helsinki

20.10.76

3.7.02

F. E. Ekberg

Eskelin, Alfred Mikael

Kaarina

28.9.88

1.11.02

O. V. Kaukonen

Östberg, Sulo Oskar

Viitasaari

19.3.82

3.12.02

K. M. Brondin

Blixt, Karl Aksel

Helsinki

30.12.78

3.12.02

K. M. Brondin

Myllys, Antti

Parikkala

24.5.82

2.1.93

K. M. Brondin

Lahti, Viktor Robert

Jämsä

23.3.77

4.2.03

K. M. Brondin

Latva, Jaakko Rickard

Laihia

21.3.83

4.3.03

K. M. Brondin

Helander, Juho

Kuorevesi

22.2.84

2.5.03

K. M. Brondin

Gren, Ernst Vilhelm

Pernaja

13.11.77

2.5.03

K. M. Brondin

Korpela, Gustaf Feliel

Helsinki

4.4.74

3.6.03

K. M. Brondin

Meriläinen, Antti

Sotkamo

15.2.84

3.6.03

K. M. Brondin

Vuori, Kasper Agapetus

Vesilahti

14.3.83

2.3.04

E. Heinänen

Lindholm, Antti

Loimijoki

23.3.82

2.3.04

Rob. Brondin

Liljeroos, Bruno Evert

Tampere

6.3.82

2.3.04

Rob. Brondin

Andila, Kalle Richard

Jämsä

13.5.85

6.4.04

K. M. Brondin

Koskinen, Einar Guido

Hämeenkyrö

30.3.82

6.4.04

K. E. Holmqvist

Heinonen, Toivo Henrik

Keuruu

24.6.87

2.9.04

K. F. Hartell

Leino, Maunu

Ruovesi

24.7.83

2.9.04

G. E. Lindberg

Roslöf, Karl Johannes

Turku

19.9.81

2.9.04

G. E. Lindberg

Oksanen, Juho Teodor

Orimattila

28.5.81

5.10.04

Venny Kaukonen

Sandström, Ernst Harald Knut

Porvoo

18.1.84

2.11.04

Helisingin Höyryleipomo

Kivimäki, Juho Rickard

Längelmäki

5.2.85

2.11.04

N. Leino

Dahlström, Tyyni Viktor

Nastola

23.3.93

4.1.05

K. E. Holmqvist

Mäkelä, Aleksi

Jämsä

7.6.83

4.7.05

Otto Virtanen

Niemelä, Johan Oskar

Porvoo

2.3.87

3.5.06

Frans Nyberg

Lindholm, Torsten

Helsinki

17.6.85

3.9.06

Rob. Brondin

Vikström, Ernst Mikael

Helsinki

29.8.88

1.12.08

K. E. Holmqvist

Läkkiseppiä:

Ahlbäck, Adolf Sigurd

Helsinki

1.10.70

2.4.02

V. W. Holmberg

Sjögren, Abel Nestor

Iitti

25.8.79

2.5.02

V. W. Holmberg

Urho, Arvi Israel

Hausjärvi

12.12.82

3.4.07

G. W. Sohlberg

Leino, Karl Leo

Helsinki

11.8.88

1.9.08

V. W. Holmberg

Koivunen, Yrjö Hjalmar

Tampere

2.4.84

4.11.08

V. W. Holmberg

Maalareita:

Dahlqvist, Gustaf Reinhold

Tuusula

5.6.83

2.9.03

Victor Lång

Grefveberg, Viktor Julius Jakob

Turku

20.1.79

1.10.03

S. Vuorio

Vuorinen, Sulo Einar

Helsinki

19.5.83

7.1.94

Hasselgren & Löf

Längman, Hjalmar

Helsinki

9.10.84

2.1.07

Hasselgren & Löf

Pellinen, Väinö

Helsinki

15.4.88

4.11.07

Victor Lång

Mekaanikkoja:

Törrönen, Toivo Albin

Vihti

7.1.81

1.4.10

V. Flack-Rasmussen

Enbom, Georg Albert

Helsinki

3.9.87

9.9.10

A. W. Enbom

Nahkureita:

Katajainen, Anders

Valkeakoski

 

1.11.02

A. Gustafsson

Vathén, Frans August

Siuntio

28.9.74

3.6.03

A. Gustafsson

Dahl, Viktor Toivo

Tammela

12.8.85

2.12.03

G. A. Lesch

Ulmanen, Karl Vilhelm

Helsingin pit.

3.5.85

2.11.06

A. Gustafsson

Thurman, Valfrid Alfons

Helsingin pit.

29.6.85

2.6.05

G. A. Lesch

Peltonen, Hjalmar Erik

Helsinki

7.4.84

3.6.06

A. Gustafsson

Koskinen, Otto Väinö

Sysmä

1.1.89

1.6.09

A. Gustafsson

Nuohoojia:

Aro, Juho Heikki

Kauhajoki

13.9.72

4.12.01

O. V. Michelson

Peltola, Gustaf

Pyhämaa

9.4.74

3.7.02

O. V. Michelson

Ekman, Juho Oskar

Helsinki

27.6.66

3.7.02

O. V. Michelson

Piirainen, Juuso Arvid

Eno

4.8.81

3.6.03

Rafael Andstén

Johansson, Alfons Nikiforos

Helsinki

13.3.68

3.6.03

O. V. Michelson

Ylimys, Edvard

Virrat

15.11.70

1.6.04

G. A. Ylander

Niskanen, Rafael

Viitasaari

7.7.72

17.11.05

J. A. Ekman

Grönlund, Johan

Helsinki

23.6.86

2.7.08

Rafael Andstén

Paju- ja rottinkiseppiä:

Asukka, Juho Edvard

Janakkala

1.3.77

2.10.01

V. v. Wright

Virtanen Teodor

Helsinki

3.9.83

3.7.04

V. v. Wright

Klefström, Edvin Alfons

Helsinki

19.7.85

2.1.03

V. v. Wright

Johansson, Ines Elisabeth

Helsinki

31.5.82

1.6.04

V. v. Wright

Anttila, Svante Emil

Helsinki

13.6.88

3.5.09

V. v. Wright

Pasanen, Juho

Tyrnävä

12.8.88

1.4.10

V. v. Wright

Puuseppiä:

Malin, Verner

Elimäki

11.8.77

6.5.07

K. von Hertzen

Räätäleitä:

       

Vainikainen, Ivar

Kuopio

22.8.73

5.2.06

G. Viitanen

Nuppola, Matti

Luumäki

5.6.77

8.10.06

G. Viitanen

Sinkkanen, Otto Valfrid

Keuruu

21.2.71

3.1.08

G. Viitanen

Herttunen, Konstantin Johan

Juuka

6.8.87

2.3.08

E. A. Knape

Filpus, Ernst

Yli-Tornio

23.9.81

2.5.10

G. Viitanen

Satulaseppiä:

Järveläinen, August Fredrik

Lappee

23.11.81

1.11.81

J. H. Alkunen

Nylund, Axel Bernhard

Helsinki

19.4.84

2.9.03

C. F. Spennert

Hellman, Karl Johan Alfred

Helsinki

24.12.88

4.7.05

C. F. Spennert

Seppiä:

       

Lindén, Karl Mauritz

Helsinki

23.9.78

3.4.01

K. A. Wigg

Illman, Karl Fridolf

Helsingin pit.

16.12.81

2.5.02

K. A. Wigg

Sokurileipureita:

Lehtinen, Johan Edvard

Nousiainen

2.8.80

5.6.01

K. M. Brondin

Granström, Johannes

Hapsalo

17.5.80

2.10.01

John V. Löfström

Ekman, Karl Aksel

Kemiö

13.4.83

2.5.02

F. E. Ekberg

Kanagin, Mikael

Helsinki

10.10.83

3.6.02

Nymark & Stavenow

Grönstrand, Oskar

Mouhijärvi

16.9.79

3.6.02

John V. Löfström

Kavander, Karl Artur

Parainen

20.3.83

1.11.02

F. E. Ekberg

Östberg, Paul Aleksanter

Viitasaari

11.9.80

2.1.03

K. M. Brondin

Dalman, Frans Villiam

Helsinki

17.12.80

4.2.03

K. M. Brondin

Helin, Frans Alarik

Turku

8.8.78

4.3.03

K. M. Brondin

Vikman, Karl Sixtus

Vaasa

27.4.83

4.5.04

A. Svensson

Klingstedt, Juho

Turku

15.4.89

4.11.07

K. Mustonen

Stukkatuurintekijöitä:

Haapanen, Emil Artur

Helsinki

28.10.88

3.1.08

S. Vuorio

Turkkureita:

Lindholm, Kustaa Albert

   

5.2.02

Edv. Fazer

Flytström, Karl August

Espoo

30.10.84

4.11.03

J. F. Lundqvist

Uuniseppiä:

Venesjoki, Alfred

Helsinki

16.10.80

3.9.01

Aug. Malmi

Hatt, Karl Oskar

Hämeenlinna

8.10.80

2.4.06

Aug. Malmi

Joki, Otto Yrjö

Helsinki

24.4.83

3.5.06

Aug. Malmi

Joutsen, Juho Albert

Helsinki

4.6.80

2.7.07

Aug. Malmi

Ahola, Johan Fridolf

Vihti

9.12.79

2.3.08

Aug. Malmi

Lauro, Rickard

Pori

7.2.84

1.4.08

Aug. Malmi

Valokuvaajia:

Axelson-Nyblin, Karl

Helsinki

25.11.85

3.9.06

Daniel Nyblin

Vaskiseppiä:

Tamminen, Gustaf Adolf

Nurmijärvi

8.8.78

5.6.01

M. F. Hätinen

Putkonen, Albin

Mikkeli

13.4.82

2.5.02

Kallio & Koskinen

Loman, Väinö Fabian

Helsinki

15.1.84

3.6.02

M. F. Hätinen

Hammar, Henrik

Helsinki

10.1.83

3.6.03

M. F. Hätinen

Uotinen, Johan Vilhelm

Helsinki

17.6.87

2.9.04

M. F. Hätinen

Eriksson, Karl Artur

Helsinki

27.5.87

3.5.06

M. F. Hätinen

Vaunuseppiä:

Böstman, Karl Edvard

Helsingin pit.

13.9.83

5.12.06

P. A. Nissinen

Verhoilijoita:

Alén, Toivo Aleksanteri

Janakkala

21.2.85

1.4.05

Henrik Ekbom

Viilareita:

Leino, Emil

Askola

18.8.82

3.10.06

John Stenberg

Leino, Villiam

Askola

6.9.85

2.5.10

John Stenberg

Nyberg, Ville Leonard

Tuusula

29.2.88

1.12.10

K. A. Wigg


Elämäkerrallisia tietoja Helsingin Käsityö- ja Tehdasyhdistyksen valtuutetuista y.m. toimihenkilöistä v. 1901-1910.
[Huomaa, että painetun julkaisun tekstit on jätetty julkaisematta.]
 

Nimi

Syntymäpaikka

Syntynyt

Ammatti ja aika

Missä ja milloin vielä elossa

Aalto, Liinus

Ätsärin Myllymäki

25.11.1869

kisälli 26.3.1888

Helsinki 1912

Ahde, Juho Salomo

Hausjärvi

25.1.1851

uuniseppä 1869-1875

Helsinki 1908

Brondin, Karl Magnus

Viipuri

27.1.1848

leipuri 1864

Helsinki 1897

Castrén, Kaarlo Alarik

Säräisniemi

18.10.1855

opettaja 1878-79

Viipuri 1884

Ekbom, Henrik

Tammela

9.1.1859

verhoilija 1873

Helsinki 1912

Haanoja, Anselm

Akaa

14.5.1864

kisälli 1884

Helsinki 1914

Herlin, Harald

Helsinki

30.8.1874

apulaisinsinööri 1898-1901

Helsinki 1909

Holmberg, Viktor Wilhelm

Salo

17.5.1862

läkkiseppämestari

Oulu 1910

Hägglund, Karl

Sievi

17.2.1858

kultaseppä 1873

Helsinki 1898

Jokela, Kaarlo

Marttila

5.12.1862

räätäli 1876-78

Tampere 1905

Jäderholm, Herman

Kuopio

19.7.1850

johtaja 1886

Helsinki 1900

Kronqvist, Antti

Raahe

24.7.1848

maalari 1862

Helsinki 1900

Källström, Henrik

Pornainen

20.12.1859

kisälli 1878

Tampere 1908

Leino, Nikolai

Längelmäki

20.9.1869

kisälli 1898

Oulu 1910

Liljelund, Victor Ludvig

Uusikaupunki

20.10.1849

kisälli 1870

Helsinki 1897

Lindeberg, Hugo Aleksander

Tampere

9.6.1867

insinööri

Pori 1913

Lindroos, Frans Viktor

Uusikaupunki

29.3.1849

kultaseppämestari

Oulu 1912

Sohlberg, Gabriel Wilhelm

Suomusjärvi

30.10.1851

peltiseppä 1868

Tampere 1905

Spennert, Carl Fredrik

Helsinki

21.9.1861

käsityöläinen

Helsinki 1900

Ståhlberg, Kaarlo Juho

Suomussalmi

28.1.1865

varatuomari 1892

Helsinki 1914

Widenmark, Johan Fredrik

Uusikaupunki

3.5.1856

kisälli 1874

Hämeenlinna 1912

Wigg, Karl August

Helsingin pit.

23.4.1864

seppä 1888-89

Helsinki 1912

Wright, Viktor Julius

Haminanlahti (Kuopion lähellä)

5.8.1856

kisälli 1875

Helsinki 1914

Wuolle, Kustaa Bernhard

Tampere

20.4.1876

insinööri 1900

Helsinki 1912