Kertomus Lappeenrannan käsityöläis- ja tehtailijayhdistyksen 45-vuotisesta toiminnasa vuosina 1868-1913


K. A. Halme & I. Kauppi: Kertomus Lappeenrannan käsityöläis- ja tehtailijayhdistyksen 45-vuotisesta toiminnasa vuosina 1868-1913. 1913, 170 s.


Mestarikirjan ovat saaneet.

Leipurin ammatissa

Åhlman, Adolf Wilhelm

25.3.1869

Räätälin ammatissa

Kilkki, Kaarle Juhana

23.12.1870

Leipurin ammatissa

Malander, Erland

1.5.1871

Maalarin ammatissa

Tiljanen, Petter

16.9.1872

Maalarin ammatissa

Hassinen, Adam

4.10.1872

Kuparisepän ammatissa

Bruun, Johan Leander

6.6.1873

Kuparisepän ammatissa

Bruun, Adolf

28.4.1875

Nikkarin ammatissa

Liimatainen, Johan

3.9.1875

Räätälin ammatissa

Repo, Antti

4.4.1876

Nikkarin ammatissa

Marttinen, Adam

22.8.1876

Räätälin ammatissa

Willman, Karl Wilhelm

19.9.1876

Suutarin ammatissa

Laamanen, Petter Johan

7.5.1877

Kulta- ja hopeasepän ammatissa

Heinonen, Gustaf

1.9.1877

Kirjansitojan ammatissa

Heinonen, Taavetti

21.1.1879

Värjärin ammatissa

Rynén, Matti

4.2.1879

Leipurin ammatissa

Viljanen, Gustaf Ahasverus

15.5.1879

Rautasepän ammatissa

Snellman, Ab.

8.11.1880

Kellosepän ammatissa

Hellström (Kauppi), Isak

23.11.1887

Nahkurin ammatissa

Lönnqvist, Karl Fredrik

17.4.1898

Puoltolauseen liikkeen alkamista varten ilman mestarikirjaa on saanut:

Pianomestari

Leopold Ferdinand Stürtzwagen

4.4.1874

Nahkurimestari

Carl Gustaf Fredrik Forssman

11.4.1874

Kapteeni

L. Cederhwarf, puuseppätehdasta vart.

9.3.1877

Viinanpuhd.

Jöhan Reiman leipurinl. varten

17.3.1878

Maalarimestari

Juhana Juhananp. Tuovinen

1.11.1878

Vv. 1868-1880 on yhdistyksessä toiminut.

Puheenjohtajana:

Värj. mest.

Nikolai Kiljander

18.11.1868-22.9.1869

Kirjansit. mest.

K. G. Fincke

22.9.1869-16.5.1872

Maal. mest.

E. Joh. Hällström

16.5.1872-6.6.1872

Nahkurimest.

W. Sijander

6.6.1872-13.11.1872

Nahkurimest.

Victor Sijander

13.11.1872-11.4.1874

Kirjansit. mest.

K. G. Fincke

11.4.1874-13.3.1875

Sorvarimest.

Antti Jerman

13.3.1875-13.9.1877

Vaskis. mest.

Johan L. Bruun

13.9.1877-11.2.1880

Maalarimest.

Petter Tijanen

11.2.1880-31.12.1880

Varapuheenjohtajana:

Kirjansit. mest.

K. G. Fincke

11.3.1869-22.9.1869

Maalarimest.

E. Joh. Hällström

22.9.1869-16.5.1872

Nahkurimest.

Victor Sijander

16.5.1872-13.11.1872

Sorvarimest.

E. Saaranen

13.11.1872-11.4.1875

Sorvarimest.

Antti Jerman

11.4.1874-13.3.1875

Seppämest.

A. Ståhl

13.3.1875-13.9.1877

Muurarimest.

Wilhelm Nylund

13.9.1877-25.7.1878

Nahkurimest.

C. G. F. Forssman

25.7.1878-11.2.1880

Kirjansit. mest.

Daavid Heinonen

11.2.1880-31.12.1880

Kirjurina:

Raatimies

Alfred Schogster

18.11.1868-28.4.1871

Kirjansit. mest.

K. G. Fincke

28.4.1871-28.11.1874

Sorvarimest.

Antti Jerman

28.11.1874-28.8.1877

Raatimies

A. Urain

28.8.1877-14.11.1878

Vaskis. mest.

Johan L. Bruun

14.11.1878-11.2.1880

Maalarimest.

Petter Tijanen

11.2.1880-31.12.1880

Rahastonhoitajana:

Räätälimest.

E. Granholm

1868-1870

Muurarimest.

Wilhelm Nylund

1871-1878

Rautaseppämest.

A. Ståhl

1879-1888

Tilintarkastajina:

Mestarit

Wilhelm Nylund ja E. Lagerstam

1869

Mestarit

Wilhelm Nylund ja E. Lagerstam

1870

Mestarit

E. Lagerstam ja Victori Sijander

1871

Mestarit

E. Saaranen ja Erland Malander

1872

Mestarit

E. Saaranen ja Erland Malander

1873

Mestarit

Erland Malander ja C. G. F. Forssman

1874

Mestarit

Erland Malander ja C. G. F. Forssman

1875

Mestarit

C. G. F. Forssman ja Joh. L. Bruun

1876

Mestarit

Petter Tijanen ja C. G. F. Forssman

1877

Mestarit

C. G. F. Forssman ja E. Lagerstam

1878

Mestarit

Wilhelm Nylund ja Petter Tijanen

1879

Mestarit

C. G. F. Forssman ja M. Torsti

1880

Valtuutettuina:

Värjärimestar

Nikolai Kiljander

1868-69

Kirjansitojamestari

K. G. Fincke

1869-75

Nahkurimestari

Victor Sijander

1868-74

Räätälimestari

E. Granholm

1868-71

Sorvarimestari

Antti Jerman

1868-77

Rautaseppämestari

A. Ståhl

1868-75 ja 1880

Maalarimestari

E. Joh. Hällström

1868-72

Räätälimestari

Matti Torsti

1869-72 ja 1879

Värjärimestari

J. O. W. Rundberg

1869

Muurarimestari

Wilhelm Nylund

1871-80

Suutarimestari

Paul Mårdberg

1871-73 ja 1878

Leipurimestari

Erland Melander

1872

Sorvarimestari

E. Saaranen

1872-75

Maalarimestari

Petter Tijanen

1875-80

Sorvarimestari

Matti Tuuri

1875-80

Suutarimestari

Adam Nyyssinen

1875-80

Vaskiseppämestari

Johan Leand. Bruun

1876-79

Räätälimestari

Antti Repo

1877-79

Nahkurimestari

C. G. F. Forssman

1878-79

Suutarimestari

Petter Johan Laamanen

1878-79

Kirjansitojamestari

Daavid Heinonen

1880

Vv. 1881-1899 on yhdistyksessä toiminut.

Puheenjohtajana:

Muurarimestari

Wilhelm Nylund

1881-1885

Vaskiseppämestari

Joh. L. Bruun

1886-1888

Värjärimestari

Matti Rynén

1889-1894

Leipuri

Heikki Miettinen

1895-1896

Maalarimestari

Petter Tijanen

1897-1899

Varapuheenjohtajana:

Räätälimestari

Antti Repo

1881-1882

Kirjansitojamestari

Daavid Heinonen

1883

Suutarimestari

Petter Johan Laamanen

1884

Värjärimestari

Matti Rynén

1885-1888

Koneinsinööri

Wilh. Grönlund

1889-1895

Maalarimestari

Petter Tijanen

1896

Räätäli

Gustaf Adolf Löfman

1897

Satulaseppä

A. A. Vanhanen

1898-1899

Kirjurina:

Mestarimuurari

Wilhelm Nylund

1881-1885

Vaskiseppämestari

Joh. L. Bruun

1886-1888

Värjärimestari

Matti Rynén

1889-1894

Leipuri

Heikki Miettinen

1895-1896

Maalarimestari

Petter Tijanen

1897-1899

Rahastonhoitajana:

Rautaseppämestari

A. Ståhl

1879-1888

Raatimies

Otto Th. Ståhl

1889-1907

Tilintarkastajina:

 

Daavid Heinonen ja C. G. F. Forssman

1891

 

Daavid Heinonen ja C. G. F. Forssman

1882

 

Daavid Heinonen ja C. G. F. Forssman

1883

 

Petter Tijanen ja Anders Jerman

1884

 

C. G. F. Forssman ja Petter Tijanen

1885

 

Petter Tijanen ja Matti Rynén

1886

 

Wilh. Grönlund ja K. F. Lönnqvist

1887

 

Wilh. Grönlund ja K. F. Lönnqvist

1888

 

Wilh. Grönlund ja K. F. Lönnqvist

1889

 

Matti Rynén ja G. A. Löfman y.m.

1890

 

K. F. Lönnqvist ja Wilh. Grönlund

1891

 

Wilh. Grönlund ja K. F. Lönnqvist

1892

 

Wilh. Grönlund ja K. F. Lönnqvist

1893

 

Joh. L. Bruun ja Edward Törnroos

1894

 

Filip Kirsi ja Heikki Salo

1897

 

Heikki Salo ja Joh. L. Bruun

1898

 

Edward Törnroos ja M. Sinkkonen

1899

Valtuutettuina:

Muurarimestari

Wilhelm Nylund

1881-87

Rautaseppämestari

Alex Ståhl

1881-83

Sorvarimestari

Matti Tuuri

1881

Kelloseppämestari

Edward Lagerstam

1881-82

Räätälimestari

Antti Repo

1881-82

Suutarimestari

P. J. Laamanen

1881-86, 1889-92, 1896

Suutarimestari

Aug. Stén

1881-94

Nahkurimestari

C. G. F. Forssman

1881-86

Räätälimestari

Matti Torsti

1881-85

Sorvarimestari

Antti Jerman

1882-83, 1885-86

Värjärimestari

Matti Rynén

1883-95, 1897

Kirjansitojamestari

Daavid Heinonen

1883-84

Vaskiseppämestari

Joh. L. Bruun

1884-88

Maalarimestari

Petter Tijanen

1884-91, 1896-99

Leipurimestari

A. J. Linsén

1886-87

Kelloseppämestari

Isak Hellström (Kauppi)

1887-92, 1897-99

Räätäli

Matti Auvinen

1887-88

Suutarimestari

Aadam Nyyssinen

1887-88

Räätäli

Gustaf Adolf Löfman

1888-95, 1897-99

Nuohooja

Joh. Anttonen

1888-91

Koneinsinööri

Wilh. Grönlund

1889-97

Nahkurimestari

Karl Fred. Lönnqvist

1889-93, 1896-97

Kultaseppä

Wilh. Hellman

1892-96

Maalari

Heikki Salo

1892-95

Satulaseppä

Edward Törnroos

1893-94

Suutari

Paavo Reinikainen

1893-99

Satulaseppä

A. A. Vanhanen

1894-99

Leipuri

Heikki Miettinen

1895-96, 1898-99

Suutari

Pekka Kinnunen

1896-97

Kelloseppä

Filip Kirsi

1898-99

Puuseppä

Karl Julius Holmberg

1898-99

Sorvari

Antti Salmela

1898-99

Sisäänkirjoitettuja oppisopimuksia v. 1881-1899.

Oppilas

P. Malinen ja nahkuri Forssmanin

sop. v. 1881

Oppilas

Kalle Hukkanen ja maalari Tijaisen

sop. v. 1881

Oppilas

Abr. Edw. Arponen ja nahk Forssmanin

sop. v. 1881

Oppilas

A. Hämäläinen ja maalari Tijasen

sop. v. 1881

Oppilas

August Valkonen ja räätäli Revon

sop. v. 1881

Oppilas

Antti Muhli ja nahkuri Forssmanin

sop. v. 1882

Oppilas

Antti Jaatinen ja leipuri Nyyssisen

sop. v. 1883

Oppilas

Kaarlo G. Dahlström ja vaskis. Bruun'in

sop. v. 1883

Oppilas

Kaarlo Palm ja leipuri Nyyssisen

sop. v. 1884

Oppilas

Antti Tavast ja leipuri Nyyssisen

sop. v. 1887

Oppilas

Mikko Saira ja nahkuri Forssmanin

sop. v. 1887

Oppilas

Alfred Bruun ja kelloseppä Hellströmin

sop. v. 1887

Oppilas

Elias Pyrrö ja kelloseppä Lagerstamin

sop. v. 1887

Oppilas

Adolf Wilh. Åhman ja räätäli Löfmanin

sop. v. 1888

Oppilas

Joh. Paulus Ahlstedt ja suut. Reinikaisen

sop. v. 1891

Vv. 1900-1913 on yhdistyksessä toiminut.

Puheenjohtajana:

Leipuri

Heikki Miettinen

1900-1902

Suutari

Pekka Kinnunen

1903-1907

Kelloseppämestari

Isak Kauppi

1908-1913

Varapuheenjohtajana:

Satulaseppä

Aksel Adolf Vanhanen

1900

Kelloseppämestari

Isak Kauppi

1901-1902

Leipuri

Heikki Miettinen

1903-1904

Maalarimestari

Petter Tijanen

1905-1907

Maalari

Aleksander Pelkonen

1908-1911

Käsit. opettaja

Aarne Härkönen

1912

Maalari

Aleksander Pelkonen

1913

Kirjurina:

Satulaseppä

Aksel Adolf Vanhanen

1900-1901

Puuseppä

Aapo Makkonen

1902

Leipuri

Heikki Miettinen

1903

Kelloseppämestari

Isak Kauppi

1904-1907

Kirjansitoja

Kustaa Aleksander Halme

1908

Maalari

Heikki Salo

1909-1910

Kirjansitoja

Kustaa Aleksander Halme

1911-1913

Rahastonhoitajana:

Raatimies

Otto Th. Ståhl

1889-1907

Sutari

Pekka Kinnunen

1908-1911

Käsit. opettaja

Aarne Härkönen

1912-1913

Tilintarkastajina:

 

Heikki Salo ja K. F. Virtamo

1900

 

W. Lindholm ja Filip Kirsi

1901

 

Kaarlo Parola ja K. F. Virtamo

1902

 

K. F. Virtamo ja Kaarlo Parola

1903

 

O. W. Palmroth ja Petter Tijanen

1904

 

O. W. Palmroth ja Filip Kirsi

1905

 

O. W. Palmroth ja Filip Kirsi

1906

 

Aapo Makkonen ja Ivar Gråsten

1907

 

Ivar Gråsten ja Väinö Takala

1908

 

Väinö Takala ja Ivar Gråsten

1909

 

Kaarlo Parola ja Väinö Takala

1910

 

Auk. J. E. Gestrin ja Kaarlo Parola

1911

 

Auk. J. E. Gestrin ja Kaarlo Parola

1912

 

Kaarlo Parola ja Aapo Makkonen

1913

Valtuutettuina:

Kelloseppä

Filip Kirsi

1900

Räätäli

Gustaf Adolf Löfman

1900

Suutari

Paavo Reinikainen

1900-1904, 1906-1909

Puuseppä

Aapo Makkonen

1900-1907

Satulaseppä

Aksel Adolf Vanhanen

1900-1901

Leipuri

Heikki Miettinen

1900-1905

Kelloseppämestari

Isak Kauppi

1900-1913

Räätäli

Paavo Heikki Kaasinen

1900-1901

Maalari

Aukusti Niemi

1900-1901

Suutari

Pekka Kinnunen

1901-1910

Maalarimestari

Petter Tijanen

1901-1907

Kirjansitoja

K. A. Halme

1902-1908, 1910-1913

Maalari

Aleksander Pelkonen

1902-1913

Rautaseppä

J. Kinnunen

1902-1903, 1910-1913

Nuohoja

Matti Paajanen

1904-1909

Tehtailija

Heikki Auvinen

1905-1906, 1909-10, 1913

Rautaseppä

Alfred Räsänen

1907-1908

Maalari

Frans Julius Eriksson

1908-1913

Räätäli

Juho Hirvonen

1909

Kelloseppä

Alfred Oksala

1909-1912

Maalari

Heikki Salo

1910-1911

Kultaseppä

Viktor Palmula

1911-1912

Satulaseppä

Aarne Härkönen

1911-1913

Suutari

Abel Kokkonen

1912-1913

Tehtailija

Auk. J. E. Gestrin

1913

Annettu Kisällikirjoja v. 1868-1913.
(Luettelossa kisällikirjan anojan jälessä oleva ammattiopetuksen antajan nimi on selvyyden vuoksi painettu sulkumerkkien väliin.)

Kulta- ja hopeaseppiä:

Hätinen, Antti Juho, (W. Hellman)

Hyväksytty

1892

Sténlund, Oskar Voldemar (W. Hellman)

Hyvä

1900

Kelloseppiä:

Ruotsi, Robert Rudolf (E. Lagerstam)

Hyväksytty

1872

Rasander, Caleb (E. Lagerstam)

Hyväksytty

1876

Kokkonen, Johan (E. Lagerstam)

Hyväksytty

1885

Pyrrö, Elias (E. Lagerstam)

Hyväksytty

1887

Bruun, Johan Alfred (Isak Hellström)

Tyydyttävä

1890

Janhunen, Iisakki (Isak Hellström)

Tyydyttävä

1899

Leipureita:

Nyysinen, Axel (Adam Nyyssinen)

Hyvä

1883

Laurikainen, Henrik Magn. (H. Miettinen)

Tyydyttävä

1895

Väänänen, Johan Nikanor (H. Miettinen)

Kiitettävä

1898

Vuorio, Heikki (Heikki Miettinen)

Täysin Tyyd.

1899

Ikäheimonen, Alpiin (Heikki Miettinen)

Hyvä

1902

Hiltunen, Aaron (Heikki Miettinen)

Hyvä

1906

Paalanen, Kustaa Wilh. (H. Miettinen)

Tyydyttävä

1909

Görman, Toimi Oskar (Hulda Miettinen)

Kiitettävä

1913

Maalareita:

Tukijainen, Anders (E. J. Hellström)

Todellinen

1868

Monola, Antti Juhonp. (P. Tijanen)

Hyväksytty

1878

Hänninen, Edward (P. Tijanen)

Hyvä

1905

Horppu, Ivar (P. Tijanen)

Hyvä

1905

Oikkonen, Pekka (A. Pelkonen)

Tyydyttävä

1906

Juutilainen, Jeremias (A. Pelkonen)

Hyvä

1872

Muurareita:

Tudeer, Erik Wilhelm (W. Nylund)

Kelvollinen

1869

Olander, August Robert (W. Nylund)

Kelvollinen

1872

Nahkureita:

Hyyrynen, Jonas (C. G. F. Forssman)

Hyväksytty

1877

Waleur, August Wilh. (C. G. F. Forssman)

Hyväksytty

1881

Muhli, Antti (C. G. F. Forssman)

Hyväksytty

1885

Saira, Mikko (C. G. F. Forssman)

Hyväksytty

1887

Jokinen, Kustaa Juhonp. (C. G. F. Forssman)

Hyväksytty

1887

Punta, Pekka (K. F. Lönnqvist)

Hyväksytty

1888

Kolis, Edward (K. F. Lönnqvist)

Tyydyttävä

1890

Pylvänäinen, Adam Johan (K. F. Lönnqvist)

Tyydyttävä

1891

Hellstén, Anders Edw. (K. F. Lönnqvist)

Kiitettävä

1894

Leppänen, Paavo Aleksander (K. F. Lönnqvist)

Kiitettävä

1894

Vananen, Matti Vilhonpoika (K. F. Lönnqvist)

Hyvin tyydyttävä

1895

Ellonen, Pekka (K. F. Lönnqvist)

Tyydyttävä

1897

Hildén, Johan Severin (K. F. Lönnqvist)

Kiitettävä

1898

Laurila, Johan Oskar (K. F. Lönnqvist)

Kiitettävä

1898

Wahlberg, Kustaa Aleksander (Lönnqvist)

Täysin tyyd.

1899

Sevon, Viktor Alfred (Lönnqvist)

Hyvä

1900

Hämäläinen, Antti (Lönnqvist)

Täysin Tyyd.

1900

Nisonen, Joonas (Lönnqvist)

Tyydyttävä

1901

Sallinen, Kalle (Lönnqvist)

Tyydyttävä

1901

Junnunen, Antti (Lönnqvist)

Tyydyttävä

1903

Kataja, Kustaa Jalmar (Lönnqvist)

Hyvä

1904

Koponen, Otto Heikinpoika (Lönnqvist)

Tyydyttävä

1906

Tuominen, Viktor Johan (Lönnqvist)

Hyvä

1907

Suominen, Väinö Iiv. (Salminen, Lönnqvist)

Tyydyttävä

1909

Puuseppiä:

Sandholm, Matti Juhana (S. Åkerman)

Hyväksytty

1873

Hyvönen, Nikolai (Hyvönen)

Hyväksytty

1879

Kuutti, Emil Pontus (Aapo Makkonen)

Täysin Tyyd.

1898

Holmberg, Toivo Kalervo (K. J. Holmb.)

Hyvä

1910

Rautaseppiä:

Snellman, Ab. Aleksander (A. Snellman)

Todellinen

1869

Korhonen, Juhana (A. Ståhl)

Hyväksytty

1872

Vihtonen, Juonas (A. Snellman)

Hyväksytty

1876

Ståhl, Otto Theodor (Aleksander Ståhl)

Hyväskytty

1879

Räätäleitä:

Kilkki, Kaarle Juhan (E. Granholm)

Hyväksytty

1870

Laurikainen, Adam (E. Granholm)

Hyväksytty

1870

Suni, Jonas (M. Torsti)

Hyväksytty

1875

Lindgren, Simo Kustaanpoika (M. Torsti)

Hyväksytty

1880

Keinänen, Herman (Antti Repo)

Hyväksytty

1881

Jukkala, Juhana (M. Auvinen)

Hyväksytty

1887

Vainio, Johan (G. A. Löfman)

Hyväksytty

1889

Pylkkö, Wilhelm (M. Auvinen

Hyväksytty

1890

Hatara, Josef Juhana (G. A. Löfman)

Kiitettävä

1894

Särkkä, Aatami (G. A. Löfman)

Tyydyttävä

1905

Hänninen, Martha Maria (Antti Repo)

Kiitettävä

1911

Satulaseppiä:

Torvi, Mikko (A. A. Vanhanen)

Täysin Tyyd.

1899

Sorvareita:

Lampinen, Gustaf (E. Saaranen)

Hyväksytty

1869

Blind, Moses (E. Saaranen)

Hyväksytty

1871

Savolainen, Adam (E. Saaranen)

Hyväksytty

1873

Jerman, Johan Ferdinand (Anders Jerman)

Hyväksytty

1873

Niemi, Juhana (M. Tuuri)

Hyväksytty

1874

Suni, Michel (Anders Jerman)

Hyväksytty

1875

Tuuri, Wiljam (Matti Tuuri)

Sangen hyvä

1882

Turku, Elias (Anders Jerman)

Hyväksytty

1887

Törö, Wilh. Aleksander (A. Salmela)

Välttävä

1902

Suutareita:

Nousiainen, Pietari (P. Mårdberg)

Todellinen

1869

Kontio, Petter Juhana (P. Mårdberg)

Hyväksytty

1871

Relander, Jeremias (P. Mårdberg)

Hyväksytty

1872

Tapanainen, Pietari (P. Mårdberg)

Hyväksytty

1873

Kainulainen, Lauri (P. Mårdberg)

Hyväksytty

1875

Nyyssinen, Kaarlo (Adam Nyyssinen)

Hyvä

1883

Tuuri, Antton (P. J. Laamanen)

Hyvä

1884

Pesonen, Oskar Arttur (P. Reinikainen)

Hyvä

1902

Vaskiseppiä:

Bruun, Joh. Leander (Aleksander Bruun)

Hyväksytty

1870

Hartin, Antton Elias (A. Hartin)

Hyväksytty

1873

Bruun, Antton (Joh. L. Bruun)

Hyväksytty

1873

Kärkkäinen, Johan Rikhard (Joh. L. Bruun)

Hyväksytty

1876

Koskinen, Aleksander (Joh. L. Bruun)

Hyväksytty

1877

Bergström, Johan Viktor (Joh. L. Bruun)

Hyväksytty

1879

Janhunen, Gustaf (Joh. L. Bruun)

Hyväksytty

1880

Karppinen, Johan (Joh. L. Bruun)

Hyväksytty

1881

Luukkonen, Aleksander (Joh. L. Bruun)

Hyväksytty

1882

Hyvönen, Aleksander (Joh. L. Bruun)

Hyvä

1883

Bruun, Adolf Robert (Joh. L. Bruun)

Hyväksytty

1890

Värjäreitä:

Rynén, David Sylv. (J. O. W. Rundberg)

Todellinen

1869

Jaklin, Wilhelm (J. O. W. Rundberg)

Hyvä

1869

Nylund, Matti (J. O. W. Rundberg)

Hyväksytty

1871

Måtts, Antti (J. O. W. Rundberg)

Hyväksytty

1873

Hartin, Gustaf Adolf Leonhard (J. O. W. Rundberg)

Hyväksytty

1879

Sankari, Viktor (J. O. W. Rundberg)

Hyvä

1883

Jäsenluettelo v. 1913

Andersson, Anna Sofia

Lakkien valmistusliike

1912

Auvinen, Heikki

Huopateollisuusliike

1901

Behm, Lydia

Jalkine- ja naisompeluliike

1907

Burman, Viktor

Murarin liike

1910

Eriksson, Frans Julius

Maalarin- ja puusepänliike

1904

Forssell, Carl Uno

Lappeenrannan konepaja

1907

Frösén, Fritz

Lim.- ja Kiv. vesi valmistusliie

1910

Gestrin, Aug.

Sikaritehdas

1906

Haikala, Onni

Puuseppätehdas

1907

Halme, Kustaa Aleksander

Kirjansitomo

1900

Hammar, Kalle

Kellosepänliike

1912

Hellman, Wilhelm

Kultasepänliike

1888

Herstén, Mikko

Räätälinliike

1886

Hirvonen, Juho

Räätälinliike

1895

Holmberg, Karl Julius

Puusepänliike

1887

Holopainen, Maria

Makkaratehdas

1905

Huttunen, Anna

Pesu- ja Silitysliike

1911

Hyvönen, Adam

Makkaratehdas

1910

Härkönen, Aarne

Verhoilija- ja Satulansepänliike

1908

Ivanoff, Aleksander

Parturinliike

1905

Jalo, Aukust

Nootlaaja

1906

Jarva, Eero

Räätälinliike

1906

Johansson, Amanda

Kutomaliike

1911

Jäntti, Albonus

Räätälinliike

1907

Järveläinen, August

Satulasepän- ja Verhoilijaliike

1909

Kaasinen, Paavo Heikki

Räätälinliike

1895

Kaasinen, Johan

Räätälinliike

1911

Kakriainen, G. A.

Värjärinliike

1899

Kamppuri, Arthur

Maalarinliike

1911

Kandelin, Eelis

Muurarinliike

1899

Karhu, Maria

Pesu- ja Silitysliike

1907

Karppinen, Matti

Pesu- ja Silitysliike ja Räätälinliike

1910

Kauppi, Isak

Kellosepänliike

1885

Kettunen, Johan

Rautaseppä

1889

Kinnunen, Pekka

Jalkineliike

1890

Kiala

Aktiebolag för Jordbruk och Industri, Viinanpuhdistustehdas

1898

Kirsi, Filip

Kellosepänliike

1892

Kokkonen, Aabel

Jalkineliike

1909

Koskinen, Jaakko

Peltisepänliike

1911

Kolehmainen, Antti Juho

Jalkineliike

1907

Kumpulainen, Aleksander

Peltisepänliike

1888

Kurkaa, Robert

Maalarinliike

1906

Lagerstam, Edvard

Kellosepänliike

1870

Laine, K. H.

Polkupyöränliike

1908

Lappi, Paavo ja Lyytikäinen, Eelis

Kulta- ja Hoepasepänliike

1912

Lehtinen, Kalle

Kivi- ja Puutyöliike

1910

Lönnqvist Karl, Fredrik

Nahkatehdas

1888

Makkonen, Aapo

Puusepänliike

1896

Matikainen, Antti

Jalkineliike

1908

Nuutinen, Mikko

Maalarinliike

1910

Nyysinen, Maria

Leipurinliike

1904

Osakeyhtiö Lappenranta ja Lauritsala

Oluttehdas

1899

Oksala, Alfred

Kelloseppä

1906

Paajanen, Matti

Nuohoojanliike

1899

Palmroth, O. W.

Korkf. Minerva, Korkkitehdas

1900

Palmula, Viktor

Kultaseppä

1909

Partanen, Hedda

Ompeluliike

1911

Pasanen, Juho ja Räsänen, Benjam

Puusepänliike

1909

Pelkonen, Aleksander

Maalarinliike

1899

Pelkonen, Verner

Kirjansitomoliike

1906

Pelkonen, Selma

Kutomoliike

1906

Pelkki, Arthur

Kellosepänliike

1908

Pehrman, Ernst Albert

Leipuri- ja Kahvilaliike

1909

Puuko, Hiskias

Maalarinliike

1888

Reinikainen, Paavo

Jalkineliike

1889

Repo, Antti

Räätälinliike

1876

Roiha, Juho

Nuohoojanliike

1905

Roine, Maria

Hiivarinkelileipomo

1912

Rossi, Aleksandra

Pesu- ja Silityslaitos

1911

Räsänen, Alfred

Rautasepänliike

1901

Sairanen, Otto

Kauppa, T. O. Y., Räätälinliike

1901

Salmela, Antti

Sorvari

1889

Salo, Heikki

Maalari

1889

Tarkkonen, Juho, Uolevi

Valokuvakorttitehdas ja Valokuvausliike

1912

Turku, Iivar

Maalari

1908

Valtter, Vilho

Parturinliike

1909

Veikkolainen, Olga

Silitysliike

1912

Wikman, Waltter Ludvik

Vaatteidenvalmistamisliike

1911

Virtanen, Juho, Arvid

Kotileipomoliike

1909

Virtamo, Olga ja Modée, Elisa

Lappeenrannan Valokuvaamo, Valokuvausliike

1910