Vaasalaiset ammattikunnat 1690-1869. Vaasan tehdas- ja käsityöyhdistys 1869-1929


T. J. Korpela: Vaasalaiset ammattikunnat 1690-1869. Vaasan tehdas- ja käsityöyhdistys 1869-1929. Vaasa 1929, 220 s.


Vaasan Tehdas- ja Käsityöyhdistyksen toimihenkilöt 1860-1929.

Puheenjohtajina ovat olleet:

Kelloseppämestari

C. A. Nyström

1869-1883

Kelloseppämestari

F. A. Bäckström

1883-1888

Johtaja

Chr. Bruun

1888-1898

Insinööri

J. E. Salin

1898-1903

Räätälimestari

H. Pohjonen

1903-1920

Tehtailija

M. J. Ståhl

1920-1929

Kultaseppä

S. Koskiniemi

1929-

Valtuutettuina ovat olleet:

Seppämestari

G. V. Lundén

1869-1888

Leipurimestari

J. E. Ahlberg

1869-1872

Leipurimestari

O. J. M. Blom

1869-1872

Satulaseppämestari

C. G. Gröndahl

1869-1888

Kultaseppämestari

F. A. Bäckström

1869-83, 1888-98

Tehtailija

C. Finnilä

1869-1885

Maalarimesttari

D. Pettersson

1869-1904

Puuseppämestari

M. Malmberg

1872-1884

Kirjansitojamestari

A. Andersson

1872-1884

Suutarimestari

G. Löfqvist

1883-1894

Vaskiseppämestari

O. R. Nyström

1884-1888

Räätälimestari

J. Seeberg

1885-1891

Insinööri

J. E. Salin

1885-1898, 1903-1905

Tehtailija

A. Sandman

1888-1891

Kelloseppämestari

J. Sjölund

1888-1903

Räätälimestari

H. Pohjonen

1898-1903

Räätälimestari

K. V. Frisk

1891-1899

Leipurimestari

K. M. Johansson

1891-1904

Vaskiseppämestari

J. Rehnbäck

1894-1904

Puuseppämestari

J. E. Fahler

1894-1899

Lakkiräätäli

J. V. Strand

1899-1900, 1907-1915

Isännöitsijä

A. Boxström

1899-1904

Räätälimestari

K. V. Gros

1900-1904

Panimomestari

A. Hellström

1903-1906

Leipurimestari

V. Mellberg

1904-1908

Kultaseppä

S. Koskiniemi

1904-1912, uud. 1920 läht.

Kelloseppämestari

E. E. Malm

1905-1910

Räätäli

A. Nyman

1906-1908, 1918-1927

Leipurimestari

M. J. Ståhl

1906-1909, 1910-

Puuseppä

Gestrin

1906-1907

Turkkuri

M. Hotinen

1907-1908

Vaskiseppä

J. Hellman

vuodesta 1908

Kirjansitoja

A. Storm

1908-1910

Kirjanpainaja

A. Pethman

1908-1919

Suutari

J. U. Gref

1910-1912

Maalari

M. V. Mecklin

1910-1918

Suutari

A. Auvinen

1912-1916

Tehtailija

E. Herrgård

1912-1914

Suutari

J. Helkavaara

1918-1923

Kultaseppä

J. Keturi

vuodesta 1918

Räätäli

O. Dahl

vuodesta 1919

Insinööri

E. Sundholm

vuodesta 1921

Räätäli

O. Jääskeläinen

vuodesta 1923

Sihteerintointa ovat hoitaneet seuraavat henkilöt:

Maistraatinsihteeri

A. J. Lundgren

1869-1888

Lääninkanslisti

K. A. Elenius

1888-1891

Lääninkanslisti

A. Boxström

1891-1903

Panimomestari

A. Hellström

1903-1906

Varatuomari

John Sahlström

1906-1917

Varatuomari

M. I. Rautakorpi

1917-1918

Varatuomari

Väinö Alaviitala

1918-1919

Teknikko

H. Haimari

1919-1920

Johtaja

V. Seppälä

vuodesta 1920

Rahastonhoitajat:

Kultaseppä

F. A. Bäckström

1869-1879

Maalari

D. Pettersson

1879-1891

Kelloseppä

J. Sjölund

1891-1902

Kirjanpainaja

A. Pethman

1912-1919

Räätäli

O. Dahl

1919-1926

Kultaseppä

J. Keturi

1926-1929

Kultaseppä

S. Koskiniemi

vuodesta 1929

Vaasan Tehdas- ja Käsityöyhdistyksen puheenjohtajat 1860-1929.

Kelloseppämestari

C. A. Nyström

s. 3.5.1829, k. 20.10.1883

Kelloseppämestari

Fredrik Alfred Bäckström

s. 26.3.1841, k. 27.4.1898

Insinööri

Christian Bruun

s. 14.5.1849, k. 6.12.1911

Insinööri

Johan Erland Salin

s. 7.9.1870

Räätälimestari

Herm. Pohjonen

s. 14.8.1856, k. 8.8.1922

Tehtailija

Mikael Ståhl

s. 7.1.1866

Kultaseppä

S. Koskiniemi

s. 18.3.1866

Vaasan Tehdas- ja Käsityöyhdistyksen valtuutettuja, toimihenkilöitä ja jäseniä.

Johtaja

Vihtori Seppälä

s. 11.6.1884

Seppämestari

Olof Andersson

s. 23.1.1855

Kultaseppä

Johan Edvard Appelgrén

s. 10.6.1888

Vaatturimestari

Otto Dahl

s. 26.10.1870

Kelloseppämestari

Karl Fors

s. 1877

Räätälimestari

Karl Valentin Frisk

s. 1857, k. 1902

Satulaseppä

Carl Gustaf Gröndahl

s. 14.5.1829, k. 1892

Tehtailija

K. W. Gros

k. 2.3.1929 (88-v.)

Suutarimestari

Jonas Henrik Grew

s. 10.10.1850, k. 14.10.1913

Kelloseppämestari

Elis Grew

s. 20.6.1885

Jalkineliikkeen harjoittaja

Vihtori Haaparanta

s. 1885

Kähertäjä

Armas Henrik Hedström

s. 28.10.1879

Vaatturimestari

O. V. Jääskeläinen

s. 1875

Kultaseppämestari

Jaakko Emerik Keturi

s. 16.4.1885

Suutarimestari

Kustaa Löfqvist

s. 8.8.1843, k. 4.5.1917

Maalarimestari

V. Lehtinen

s. 1876

Korkokuvapainaja

Herman Mattsson

s. 6.1.1893

Räätälimestari

Adolf Nyman

s. 12.9.1865

Maalausliikkeen harjoittaja

Aug. Näsänen

s. 15.5.1870

Taiteilija

Eero Nelimarkka

s.1891

Tehtailija

Antti Rahkola

s. 1887, k. 12.3.1929

Vaatturimestari

Frans N. Reipas

s. 1871

Kelloseppämestari

Johan Sjölund

s. 18.10.1859

Satulaseppämestari

Karl Magnus Sohlstedt

s. 15.8.1885

Panimonomistaja

Knut Sven Skade

s. 12.1.1882

Kultaseppä

Yrjö Fr. Sundqvist

s. 15.6.1891

Levyseppämestari

Frans Henrik Sundqvist

s. 5.10.1866

Kähertäjä

L. Torvinen

s. 10.8.1887