Suomalaisten vapaaehtoisten nimiluettelo


Mauno Jokipii: Panttipataljoona. 2. painos. 1969.


SS-Division Wikingin rykmenteissä Nordland ja Westland sekä sen erillisissä yksiköissä palvelleet suomalaiset SS-vapaaehtoiset.

Sota-arkisto, suojelupoliisin kokoelman SS-paperit, nippu 72 (Graz-kansio I).
- Lähteestä puuttuvat ennen sen laatimista kaatuneet SS-miehet.

(Nimi, joukko-osasto ja suomalainen sotilasarvo)

Berlin-Wilmersdorf , 5.10.1942

Aalto, Keijo, 1./W, sk.stm.
Aaltonen, Antti, 3./AA5, lentostm.
Ahonen, Taito, I/N, alikers.
Ahto, Kalervo, 10./W, alikers.
Alanko, Paavo, Iisakki, 16./N, kers.
Alhainen, Mauno, 5./W, korpr.
Annala, Esko I/N, stm.
Aulanko, Oiva III/N, kers.
Ax, Axel Alfred, III/N, alikers.
Backberg, Pertti, 9./W, sk.korpr.
Baljaskin, Aleksanteri, III/N, sk.stm.
Bergh, Mikko, 3./W, alikers.
Bergius, Paavo, Flak Abt. 5, kers.
Blom, Paavo, Nachschubführer 5, alikers.
Boman, Unto, 11./W, kers.
Bäckman, Henrik, Pz.Jg.Abt. 5, korpr.
Bäckman, Lars, 4./AA 5, korpr.
Einola, Eino, Pz.Jg.Abt. 5, alikers.
Elomaa, Eino, Pz.Jg.Abt. 5, alikers.
Fagerholm, Lars, 5./W, kers.
Flaaming, Armas, 10./W, stm.
Gröndahl, Tapio, 3./W, alikers.
Gyllenbögel, Bertel, Nachsch. 5, korpr.
Haapamäki, Väinö, L.J.K./N, stm.
Haikala, Kauko, I/N, stm.
Hakkarainen, Aarne, 7./W, sk.matr.
Hallberg, Rainer, III/N, alikers.
Halonen, Matti Tapio, II/N, stm.
Hamari, Arvo, II/N, alikers.
Hautala, Eino, 11./W (9.N), kers.
Heikkilä, Antti, II/N, kers.
Heikkilä, Pentti, II/N, kers.
Heimann, Uuno, II/N, ylikers.
Heinonen, Risto, Pz.Jg.Abt. 5, stm.
Heinonen, Väinö, Nachsch. 5, stm.
Heinänen, Pauli, III/N, korpr.
Helevä, Eero, I/N, korpr.
Heliste, Simo, 4./AA 5, korpr.
Heliste, Toivo, Nachsch. 5, stm.
Hellemaa, Heikki, 13./N, alikers.
Hellemaa, Mika, II/N, stm.
Helske, Pentti, Pz.Jg.Abt. 5, alikers.
Hokkanen, Vilho, III/N, korpr.
Horjamo, Matti, Pz.Jg.Abt. 5, kers.
Horma, Erkki, Pz.Jg.Abt. 5, alikers.
Huhtakallio, Johannes, III/N, alikers.
Huikkonen, Matti, Flak.Abt. 5, korpr.
Hukari, Veijo, 1./W, sk.stm.
Huostila, Taru, 13./N, alikers.
Huttunen, Martti, III/N, kers.
Hyttinen, Veikko, Pz.Jg.Abt 5, lentostm.
Hyvönen, Eino, II/N, kers.
Hämäläinen, Toivo, I/N, korpr.
Härtsiä, Ilpo, II/N, alikers.
Ievonen, Ville, stm.
Ilkama, Tapio, 11./W, alikers.
Ilmevalta, Lasse, II/N, korpr.
Inervo, Waldemar, 4./AA 5, kers.
Isola, Johan, I/N, stm.
Jalovaara, Aarre, 10./W, stm.
Jansson, Kosti, I/N, korpr.
Johansson, Sulo, Pz.Jg.Abt 5, alikers.
Johansson, Per-Olof, 10./W, alikers.
Joki, Matti, Flak.Abt 5, kers.
Jussila, Matti, Pz.Jg.Abt 5, alikers.
Juvonen, Risto, 16./N alikers.
Jylhänmaa, Aarre, Flak.Abt. 5, kers.
Järvinen, Aimo, 3./AA 5, tkm.
Järvinen, Sakari, 3./W, korpr.
Kaartinen, Seppo, I/N, alikers.
Kaila, Niilo, 5./W, korpr.
Kaisla, Sato, Pz.Jg.Abt 5, alikers.
Kajan, Veikko Artturi, III/N, alikers.
Kalliomäki, Eino, Pz.Jg.Abt 5, alikers.
Kangas, Iisakki, III/N, kers.
Kankaanpää, Niilo, Pz.Jg.Abt 5, alikers.
Kantola, Jussi, 4./AA 5, stm.
Karpalo, Olavi, T-Dienste, 1.W.K., korpr.
Kassari, Jalo Aarre, III/N, alikers.
Kauppi, Jaakko, Nachsch 5, stm
Kekäläinen, Antero, 2./W, sk.stm.
Kellokumpu, Vilho, 2./AA 5, alikers.
Keskitalo, Kaarlo, III/N, kers.
Kiiveri, Johannes,16./N, matruusi
Kivi, Risto, 11./W, sk.ratsumies
Kivinen, Veikko Verner, III/N, stm.
Koivula, Olavi Eino, II/N, korpr.
Kokkila, Jalo Eljas, III/N, stm.
Kokko, Arvo, II/N, stm.
Kolehmainen, Alpo Paavo, I/N, stm.
Konttinen, Benjam, 6./W, korpr.
Konttinen, Lauri, Nachsch. 5, korpr.
Koponen, Reino, II/N, korpr.
Korkeamäki, Arvo, I/N, alikers.
Korpela, Martti Vilkas, Pz.Jg.Abt. 5, korpr.
Korpela, Vilho, III/N, alikers.
Korpijaakko, Mikko, 9./W, sk.stm.
Korpinen, Manu, Flak.Abt. 5, alikers.
Kortelainen, Toimi, 10./W, kers
Koskenkanto, Pentti, Nachsch. 5, stm
Kosonen, Herkko, 3./W, alikers.
Kostiainen, Niilo, 16./N, alikers.
Kotala, Onni, 2./AA 5, alikers.
Koukkari, Väinö, I/N, kers.
Kouvola, Tauno, 3./AA 5, alikers.
Kovanen, Esko, 4./AA 5, ylimatr.
Kruuna, Toivo, Pz.Jg.Abt. 5, alikers.
Kujala, Martti, III/N, stm.
Kujala, Pekka, 5./W, sk.stm.
Kukko, Ukko Emil, II/N, korpr.
Kuronen, Eero, III/N, alikers.
Kuusisto, Vilho, III/N, tkm.
Kuustie, Niilo, Pz.Jg.Abt. 5, alikers.
Käenmäki, Markus, Nachsch 5, stm.
Käkelä, Jori Nestor, 16./N, alikers.
Käkelä, Kauko Veikko, III/N, alikers.
Kääriäinen, Keijo, I/N, stm
Köykkä-Ventälä, Reino, II/N, alikers
Lahti, Eero, Nachsch. 5, alikers.
Lahtinen, Eino, II/N, alikers.
Laine, Reino, III/N, kers.
Laitinen, Jorma, 4./AA 5, tkm
Lakeala, Jaakko, Nachsch. 5, korpr.
Lammi, Tauno, 6./W, alikers.
Lampinen, Toivo, III/N, alikers.
Lampinen, Veikko, 2./AA 5, alikers.
Lankiniemi, Antti, Nachsch. 5, alikers.
Lappalainen, Leo, 2./W, kers.
Lappalainen, Paavo, Pz.Jg.Abt 5, ylikers.
Lassila, Uuno, 2./AA 5, alikers.
Launonen, Pentti, 7./W, korpr.
Lauronen, Pentti, 4./AA 5, tkm
Lehtinen, Jaakko, 13./N, alikers.
Lehtinen, Martti, Nachsch. 5, alikers.
Lehto, Matti, 1./W, alikers.
Lehtonen, Urho Uolevi, III/N, sk.stm.
Leino, Eino Leander, II/N, alikers.
Leppälä, Martti, Pz.Jg.Abt 5, alikers.
Levänen, Ville, II/N, stm
Liesinen, Veikko, 16./N, matr.
Linna, Matti, Pz.Jg.Abt 5, lentostm.
Liuhala, Esko, 3./AA 5, alikers.
Liuttu, Taisto, II/N, alikers.
Louekari, Erkki, III/N, stm.
Louhivaara, Pentti, Nachsch 5, korpr.
Luoma-aho, Valter, II/N, alikers.
Länsisalmi, Väinö, 16./N, korpr.
Lönnroth, Aarre, 10./W, sk.stm.
Malinen, Otto, II/N, korpr.
Malinen, Pekka, 16./N, alikers.
Malmberg, Sauli, Nachsch 5, alikers.
Malminen, Väinö, 10./W, kers.
Manner, Martti, II/N, korpr.
Manninen, Heikki, 16./N, alikers.
Maukonen, Kauko, 3./AA 5, stm.
Maula, Arvo, 9./W, alikers.
Maunula, Paavo, II/N, korpr.
Maunula, Pentti, 6./W, alikers.
Mecklin, Martti, Nachsch 5, alikers.
Merivirta, Matti, Pz.Jg.Abt 5, lentostm.
Mesiäinen, Tauno, II/N, alikers.
Miettinen, Eero, I/N, alikers.
Miettinen, Veikko, Pz.Jg.Abt 5, alikers.
Mikkola, Antti, 16./N, stm.
Mikkonen, Johannes,Pz.Jg.Abt 5, alikers.
Myllykangas, Olavi, II/N, stm.
Myllykoski, Jaakko, I/N, alikers.
Myllymäki, Arvo Antti, 16./N, alikers
Myllymäki, Einari, 3./AA 5, sk.stm.
Mähönen, Toivo Elias, 16./N, alikers
Mäkinen, Antti, 5./W, sk.stm.
Mäkinen, Eero, II/N, kers.
Mäkinen, Erkki Olavi, Pz.Jg.Abt 5, alikers.
Mäkipää, Aarne, II/N, alikers.
Mäntylä, Aatto, I/N, korpr.
Nakari, Pentti, T-Dienste, 1.W.K., sk.stm.
Nieminen, Auvo Birger, 11./W, kers.
Nieminen, Onni, Pz.Jg.Abt 5, alikers.
Nieminen, Yrjö, II/N, korpr.
Nikkola, Pentti, III/N, sk.stm.
Nissinen, Heimo Aarre, 16./N, alikers.
Nisula, Toivo Jaakoppi, II/N, tkm.
Noisniemi, Tor (Torkel), 7./W, stm.
Nortio, Jaakko, III/N, korpr.
Nurmi, Unto, T-Dienste, 1.W.K., kers.
Nurmio, Aarne, III/N, alikers.
Nyberg, Matias, 9./W, korpr.
Nylund, Aidar, 10./W, sk.stm.
Ojala, Onni Armas, 16./N, kers.
Ollula, Heikki, Nachsch 5, alikers.
Paavola, Veikko, 2./AA 5, vääpeli
Pekola, Paavo, Pz.Jg.Abt 5, alikers.
Peltola, Kauko, 13./N, alikers.
Peltola, Veikko, Nachsch 5, aliups.opp.
Peltola, Viljo, L.J.K/N, korpr.
Pennanen, Simo Tapani, 2./AA 5, vääpeli
Penttilä, Antti, I/N, alikers.
Pihlajaniemi, Eero, 4./AA 5, korpr.
Piironen, Erkki, Nachsch 5, sk.stm.
Pio, Olavi, Pz.Jg. Abt 5, alikers.
Pokela, Ahti, 3./AA 5, alikers.
Poranen, Pentti, Pz.Jg.Abt 5, stm.
Porttinen, Kalevi, 5./W, jääkäri
Porttinen, Leo, T-Dienste, 1.W.K., sotvirk.
Pulli, Antti, III/N, alikers.
Purjo, Bror Claes, III/N, korpr.
Puumalainen, Teuvo, III/N, stm.
Puurunen, Kaarlo, 16./N, ylimatr.
Pylvänäinen, Valentin, Pz.Jg.Abt 5, alikers.
Pääkkönen, Matti Johannes, 5./W, korpr.
Pösö, Arvi, II/N, ylikers.
Rahkonen, Viktor, 16./N, sk.stm.
Rannanaho, Vilho, II/N, sk.stm.
Rantala, Jouko, Pz.Jg.Abt 5, alikers.
Rantanen, Reino, 11./W stm.
Rantasila, Pekka, Pz.Jg.Abt 5, korpr.
Rautiainen, Iivari, Nachsch 5, kers.
Rautio, Mikko, III/N, alikers.
Riipinen, Kauko, 13./N, alikers.
Rinne, Niilo, Nachsch 5, korpr.
Rinta-Jyllilä, Martti, 4./AA 5, tkm
Rintala, Pentti, T-Dienste, 1.W.K., korpr.
Rintanen, Erkki, I/N, stm.
Rinta-Torala, Martti, 13./N, ylikers.
Roiha, Aarne, Nachsch 5, alikers.
Ropponen, Heimo, III/N, stm.
Rouhiainen, Pentti, 3./W, sk,stm.
Roukkola, Yrjö, Flak.Abt 5, au.opp.
Räihä, Timo, 1./W, stm.
Rönkä, Risto Olavi, I/N, stm.
Saarti, Pentti, 2./W, sk.stm.
Saastamoinen, Pentti Evald, I/N, jääkäri
Saastamoinen, Pentti Ilmari, II/N, stm.
Sahari, Paavo, 15./W, stm.
Salmela, Eero, 4./AA 5, stm.
Salmi,Pauli, Pz.Jg.Abt 5, matr.
Salovaara, Esko, II/N, alikers.
Sarasalo, Juhani, 3./AA 5, korpr.
Sarkanen, Jaakko, 4./AA 5, kers.
Seppänen, Johannes, 13./N, tkm.
Seppänen, Leo, 16./N, sk.stm.
Setälä, Ahti, 7./W, matr.
Siivonen, Paavo, II/N, alikers.
Silvennoinen, Sulo, II/N, sk.stm.
Siren, Kauko Olavi, 4./AA 5, kers.
Sivonen, Akseli, 13./N, alikers.
Sivonen, Elis, II/N, stm.
Sorsa, Reino, Nachsch 5, alikers.
Suikki, Vilho, III/N, sk.stm.
Sulasalmi, Sauli, 2./AA 5, alikers.
Sulosaari, Esko, Pz.Jg.Abt 5, ylimatr.
Suorttanen, Sulo, Nachsch 5, alikers.
Syväniemi, Juho, II/N, alikers.
Säilä, Toivo, I/N, alikers.
Tala, Lauri, III/N, alikers.
Talvitie, Eero, II/N, korpr.
Tammela, Kauko, III/N, stm.
Tamminen, Matti, 11./W, sk.stm.
Tammisto, Erkki, Pz.Jg.Abt 5, stm.
Tantarinmäki, Matti, I/N, alikers.
Teppo, Eerikki, II/N, kers.
Tepsa, Vilho, II/N, kers.
Tervanen, Toivo, I/N, vääpeli
Tiainen, Erkki Ilmari, III/N, kers.
Tiainen, Esko, 7./W, sk.stm.
Tikanoja, Niilo, III/N, kers.
Tikkanen, Antti, Pz.Jg.Abt 5, kers.
Tilus, Eero, Pz.Jg.Abt 5, alikers.
Toivonen, Kalle, 9./W, stm.
Toivonen, Mooses Samuli, II/N, kers.
Tossavainen, Matti, 4./AA 5, kers.
Tuominen, Kaarlo, 3./AA 5, ylikers.
Tuominen, Oiva, 3./AA 5, alikers.
Uusi-Jaakkola, Martti, 9./W, alikers.
Vahvaselkä, Väinö, 3./AA 5, korpr.
Vainikka, Tauno, 10./W, alikers.
Vainio, Toimi, 6./W, alikers.
Vainio, Toivo Rafael, 16./N,korpr.
Vainio, Voitto, 2./W, alikers.
Valli, Kalle Artturi, 13./N, korpr.
Vantala, Osmo Sakari, II/N, kers.
Vauhkonen, Veijo, 7./W, kers.
Veikkola, Juha, III/N, korpr.
Vekara, Pentti, III/N, alikers.
Vesa, Viljo, I/N, sk.stm.
Vesanne, Jorma, 2./AA 5, kers.
Vihervaara, Olavi, Pz.Jg.Abt 5, stm.
Viitala, Paavo, I/N, stm.
Viitala, Vilho, II/N, alikers.
Viitanen, Pentti Johan, II/N, korpr.
Viljakainen, Tuovi Tapio, 4./AA 5, lentostm.
Virtanen, Heikki, Nachsch 5, tkm.
Virtanen, Seppo, II/N, alikers.
Virtaniemi, Kyösti, 6./W, alikers.
Vuoksela, Klaus, 13./N, kers.
Vuolento, Paavo, 5./W, alikers.
Väisänen, Eero, III/N, alikers.
Välimäki, Martti, 11./W, kers.
Välimää, Eino, 11./W, alikers.
Väärälä, Veikko, 2./AA 5, alikers.
Ylimartimo, Pekka, Pz.Jg.Abt 5, alikers.
Ylisikiö, Veikko, Flak.Abt 5, stm
Ylitalo, Eino, 16./N, ylikers.

Joukko-osastojen nimien lyhennykset:

III/N

 =

III Btl. SS-Regiment Nordland

10./W

 =

10. Komp. SS-RegimentWestland

4./AA5

 =

4. Komp. SS-Aufklärungsabteilung 5

Pz.Jg.Abt.5

 =

SS-Panzerjägerabteilung 5

Nachsch 5

 =

SS-Nachschubführer 5

2./AR 5

 =

2. Komp. SS-Artillerieabteilung 5

1./W.K.

 =

1. Werkstattkompanie

Suomalaisen vapaaehtoispataljoonan nimiluettelo.

Sota-arkisto, suojelupoliisin kokoelman SS-paperit, nippu 72 (Graz-kansio I).

(Numero, nimi, synt.aika, kansalaisuus: F=suomalainen, D=saksalainen

E.Kp.Finn.Frw.Btl.

Graz, den 5. Feb.42

E.Btl.d.Legionen

M-

1. komppania

1. Ahtinen, Tuure Arttur, 23.3.23 F
2. Aho, Paavo Aatos, 1.8.16 F
3. Alkio, Paavo Ilmari, 17.5.21 F
4. Anjala, Alpo Johannes, 5.9.21 F
5. Ahtola, Aimo Olavi, 14.3.22 F
6. Asikainen, Pauli Viktor, 17.11.16 F
7. Aula, Uuno Rafael, 10.11.22 F
8. Ahlquist, Kauko Aleksanteri 15.6.21 F
9. Brotell, Bror Börje, 3.2.22 F
10. Elmgren, Sven Henrik, 17.9.15 F
11. Friman, Voitto Onerva, 30.12.22 F
12. Hännikäinen, Nestor, 1.12.18 F
13. Hatara, Reino Anton, 15.2.22 F
14. Hämäläinen, Eelis Oskari, 27.11.19 F
15. Hyvärinen, Unto Johannes, 5.3.22 F
16. Himanka, Hilpi Armas, 26.8.23 F
17. Hakavuo, Tapani, 12.10.22 F
18. Helminen, Eero Ludwig, 2.10.21 F
19. Helaseppä, Olavi Rikhard, 24.2.24 F
20. Hiiri, Kauko Olavi, 14.4.19 F
21. Helske, Jaakko Juha, 4.5.22 F
22. Haapaniemi, Kauko Otto, 13.9.21 F
23. Heimolainen, Erkki Leonard, 25.2.21 F
24. Heikurainen, Leo Olavi 22.9.20 F
25. Heiskanen, Esko Veli, 21.1.23 F
26. Heino, Sulo Ensio, 3.12.21 F
27. Hiljanen, Vihtori, 5.1.22 F
28. Holmberg, Jorma August, 11.6.24 F
29. Huttunen, Erkki Heikki, 15.11.22 F
30. Kylätasku, Heikki Aatos, 8.11.14 F
31. Heikkilä, Matti Ilmari, 4.12.22 F
32. Hjerppe, Oiva Antero, 24.7.21 F
33. Heikanen, Oiva Valto, 25.8.21 F
34. Härö, Aarto Eemil, 2.5.20 F
35. Helander, Jorma Johannes, 21.6.23 F
36. Hokkanen, Vilho Ilmari, 12.4.23 F
37. Hurtig, Eero Edvard, 13.9.20 F
38. Ilmevalta, Unto, 28.1.19. F
39. Jukarainen, Reino Veli, 26.8.21 F
40. Jokipolvi, Martti Olavi, 27.12.21 F
41. Jussila, Toivo, 23.2.22 F
42. Julkunen, Eino Antero, 9.3.24 F
43. Jokinen, Veijo Kalevi, 31.12.21 F
44. Jääskeläinen, Tauno, 26.12.16 F
45. Koski, Leo Niilo, 27.7.22 F
46. Kallio, Kalervo Erland, 16.10.17 F
47. Kallio, Yrjö Veikko, 17.7.22 F
48. Karimaa, Heikki Antero, 3.6.21 F
49. Karlsson, Hjalte Julius, 1.10.21 F
50. Karvinen, Esko, 30.12.22 F
51. Kelin, Åke Arvid, 11.3.22 F
52. Kuuri, Taisto Olavi, 5.8.15 F
53. Kunnas, Esko Tapani, 9.10.21 F
54. Koskimies, Eino, 10.4.24 F
55. Keltanen, Pentti Martti, 23.9.21 F
56. Kakkonen, Arvid Aapeli, 31.8.21 F
57. Kallio, Pentti Johannes, 28.3.22 F
58. Korpinen, Jaakko Kustaa, 17.10.18 F
59. Kinnunen, Vilho Olavi, 29.7.17 F
60. Knuutti, Kauko Einari, 29.4.22 F
61. Kaapu, Vilho Kalervo, 30.6.08 F
62. Kesäjärvi, Kai Olavi, 11.5.23 F
63. Kemppinen, Iivari, 17.10.16 F
64. Kiviharju, Veikko Aarne, 13.5.17 F
65. Kainulainen, Veli Pentti, 27.6.21 F
66. Kivinen, Eino Veikko, 5.2.23 F
67. Korpela, Valde Jaakko, 13.3.23 F
68. Koponen, Erkki Johannes, 9.8.22 F
69. Korpelainen, Veikko Jalmari, 22.2.22 F
70. Käppi, Erkki Olavi, 2.6.16 F
71. Kotiranta, Leo Martti, 15.2.12 F
72. Kukkonen, Usko Anton, 17.1.17 F
73. Kukko, Viljo Veikko, 10.6.18 F
74. Kurvinen, Unto Pietari, 11.12.21 F
75. Lahti-Mononen, Teuvo Olavi, 17.4.18 F
76. Lemettinen, Jussi Juho, 8.6.23 F
77. Laitinen, Keijo Aarto, 25.2.22 F
78. Lummeranta, Kalevi Edvard, 1.12.14 F
79. Luther, Ernst Aleksander, 23.3.23 F
80. Lehmusvaara, Reino Herman, 23.9.22 F
81. Liuhala, Jorma Johannes, 23.9.23 F
82. Luotola, Osmo Ilmari, 22.4.23 F
83. Luoto, Alpo Ensio, 8.12.22 F
84. Lemettinen, Heikki, 8.6.23 F
85. Labbart, Rolf Gustaf, 2.4.22 F
86. Lagercrantz, Bror Holger, 29.5.21 F
87. Laine, Viljo Jouko Wald., 14.12.21 F
88. Lappalainen, Valde Abram, 25.7.21 F
89. Lindbohm, Olavi David, 14.3.23 F
90. Lattu, Toivo Olavi, 15.7.22 F
91. Levonius, Jaakko Juhani, 26.8.21 F
92. Leimu, Matti Johannes, 24.2.22 F
93. Linna, Matti Viljam, 12.3.21 F
94. Möttönen, Lauri Ilmari, 21.3.16 F
95. Manni, Tauno Mikael, 29.9.21 F
96. Maalismaa, Niilo, 17.10.14 F
97. Malkavaara, Seppo Aulis, 7.7.16 F
98. Mäkeläinen, Reino Tapio, 21.5.15 F
99. Mäenpää, Yrjö Matias, 12.3.16 F
100. Murto, Pekka Kustaa J., 9.10.21 F
101. Miettinen, Erkki Kalevi, 8.5.21 F
102. Nummelin, Paul Uolevi, 13.10.22 F
103. Nahi, Antti Ilmari, 28.1.22 F
104. Nielssen, Leif Harald, 9.6.22 F
105. Olsson, Lars Bruno, 5.10.18 F
106. Olsson, Heikko Ensio, 4.3.23 F
107. Åstedt, Eino Henrikki, 5.4.22 F
108. Vuorinen, Veikko Matias, 5.9.22 F
109. Vuorinen, Leo Kalevi, 25.8.17 F
110. Visuri, Jorma Pietari, 29.7.21 F
111. Valio, Simo Veikko, 29.10.23 F
112. Vieru, Eero Olavi, 18.5.22 F
113. Uotila, Kauko Johannes, 3.4.24 F
114. Ylitalo, Heikki Olavi, 16.10.14 F
115. Yli-Hongisto, Tapio Ilmari, 31.12.16 F
116. Pursiainen, Keijo, 8.2.14 F
117. Pekurinen, Arvo Nestori, 26.2.23 F
118. Peräntie, Väinö Ilmari, 20.10.22 F
119. Puotinen, Viljo, 16.5.20 F
120. Pietilä, Yrjö Aleksanteri, 1.10.15 F
121. Peitso, Esko Sakari, 11.5.23 F
122. Peltonen, Ensio Mikael, 27.9.22 F
123. Parviainen, Kosti Antero, 22.3.24 F
124. Peltola, Pertti Veikko, 14.3.21 F
125. Penttinen, Veikko Nestor, 24.5.23 F
126. Rouhiainen, Yrjö Aulis, 17.6.23 F
127. Rintanen, Einari Nyyrikki, 26.2.23 F
128. Räsänen, Lauri, 21.2.23 F
129. Rinne, Yrjö Nikitä, 18.7.21 F
130. Ruokonen, Kaino Aulis, 8.10.15 F
131. Röntynen, Veikko Johannes, 21.8.22 F
132. Räväsmäki, Erkki Johannes, 27.12.22 F
133. Riukka, Johan Vihtori, 22.6.21 F
134. Raevaara, Heikki Antti H. 5.3.22 F
135. Rahikkala, Ahti Kalervo, 16.2.18 F
136. Raja-Alho, Onni Aaron, 29.1.14 F
137. Rauma, Lauri Johannes, 17.10.21 F
138. Rantanen, Tauno Ilmari, 4.9.22 F
139. Siivola, Kalevi Alpo, 19.2.24 F
140. Sahramäki, Kauko Kaarlo, 17.5.22 F
141. Salla, Pentti Sakari, 20.11.19 F
142. Särö, Eero Antero, 23.5.23 F
143. Ström, Uuno, 18.1.18 F
144. Soininen, Pentti Tapani, 11.1.22 F
145. Summanen, Erkki Olavi Antero, 5.4.21 F
146. Sundquist, Karl Henrik, 4.2.22 F
147. Syväluoma, Erkki, 10.12.15 F
148. Syvänoja, Mauno Kaarlo, 2.7.21 F
149. Skog, Per-Olof Haraldsson, 4.11.21 F
150. Salmela, Yrjö Johannes, 12.2.20 F
151. Soini, Oiva Pellervo, 16.5.22 F
152. Soila, Anssi Pekka, 5.10.23 F
153. Saura, Heikki, 2.3.18 F
154. Saraste, Veikko, 12.8.23 F
155. Tuuha, Martti Kalervo, 31.8.23 F
156. Torvinen, Vaseli, 25.3.18 F
157. Törmä, Osmo Kalervo, 6.7.22 F
158. Tuomola, Väinö Kaarle Ilmari, 18.9.21 F
159. Taivalmaa, Seppo Viljo, 25.3.24 F
160. Tanttu, Pentti Johannes, 11.7.21 F
161. Terho, Eero Johannes, 27.7.17 F
162. Tirkkonen, Leo Johannes, 10.4.16 F
163. Toro, Aarne Tuomas, 28.1.23 F
164. Toivari, Olavi, 1.12.21 F
165. Hinze, Alwin, 17.6.22 D
166. Drees, Max, 27.4.16 D
167. Eckerter, Hans, 21.8.20 D
168. Heller, Karl, 21.1.20 D
169. Heikens, Georg, 8.1.14 D
170. Kröpfl, Karl, 28.1.19 D
171. Pape, Arnold, 23.7.10 D
172. Lüttich, Karl-Heinz, 28.3.13 D
173. Pohl, Horst, 1.8.20 D
174. Tröster, Hans, 15.9.21 D
175. Wegmann, Fritz, 7.8.14 D
176. Wiener, Hans, 25.9.19 D
177. Agostine, Walter, 26.11.20 D

Graz, den 5. Feb. 42

2. komppania

1. Aallos, Erkki Johannes, 20.6.22 F
2. Aalto, Antti Ilmari, 11.5.23 F
3. Aaltonen, Eero Sakari, 8.4.22 F
4. Ala-Nikkola, Lauri Mikael, 3.10.21 F
5. Aho, Matti Aaro, 15.8.22 F
6. Arohonka, Erkki Viljo, 30.8.21 F
7. Anttila, Arvo Johannes, 28.5.22 F
8. Akkola, Eugen Jaakko, 2.6.23 F
9. Alajääski, Bruno Heikki, 22.1.22 F
10. Ankkuri, Paavo Topias, 26.1.22 F
11. Airio, Aarne Ilmari, 25.3.22 F
12. Alaranta, Martti Kalervo, 9.12.21 F
13. Erkinheimo, Aaro, 9.1.24 F
14. Henrikson, Armas, 27.6.15 F
15. Hämäläinen, Matti Kullervo, 25.9.23 F
16. Hepolehto, Ossi Matias, 6.2.23 F
17. Hietanen, Toivo Olavi, 26.8.23 F
18. Hirsikangas, Kaino, 14.5.21 F
19. Helminen, Arvo, 19.3.21 F
20. Harju, Pentti Ilmari, 11.4.22 F
21. Hartelin, Pentti Arvo, 20.9.22 F
22. Halinen, Anselm Johannes, 2.11.20 F
23. Hakala, Esko Ilmari, 4.9.13 F
24. Härkönen, Tuomas Ilmari, 2.1.17 F
25. Hirvonen, Lauri Simo, 1.4.22 F
26. Helppolainen, Mikko Hilmer, 1.6.22 F
27. Haapaniemi, Yrjö Albert, 2.4.21 F
28. Hakanen, Eino Iisakki, 1.7.21 F
29. Hacklin, Helge Gunnar, 26.2.21 F
30. Intke, Eino, 24.1.19 F
31. Ilkka, Jouko Jaakko, 16.6.20 F
32. Julla, Markus Valdemar, 28.3.22 F
33. Jokinen, Tauno Armas, 31.12.15 F
34. Järvinen, Tapio Olavi, 23.12.22 F
35. Jokelainen, Erkki Juhani, 6.4.21 F
36. Jussila, Kyösti Sakari, 26.6.16 F
37. Järvikangas, Juha Vilhelmi, 12.10.21 F
38. Jylhä, Esko Tapani, 30.12.22 F
39. Kuusilehto, Keijo Klaus, 13.8.22 F
40. Konttinen, Eino August, 30.8.18 F
41. Kuittinen, Osmo Erkki, 8.12.21 F
42. Kukkonen, Armas Iivari, 25.11.16 F
43. Koskelin, Keijo Armas, 28.7.23 F
44. Kukkamäki, Yrjö Johannes, 26.4.22 F
45. Karlsson, Birger Fredrik, 16.11.16 F
46. Kaakinen, Martti Mikael, 2.9.22 F
47. Kallio, Esko Valter, 31.10.21 F
48. Kivimäki, Matti Armas, 28.3.23 F
49. Kauppi, Matti Emanuel, 15.9.21 F
50. Kalliomaa, Juho Henrik, 12.12.21 F
51. Kankaanpää, Eero Augusti, 17.4.23 F
52. Kaski, Osmo Heikki, 10.12.21 F
53. Karrus, Erkki Edvin, 3.9.23 F
54. Karhu, Seppo, 26.3.21 F
55. Kuosma, Erkki, 26.5.23 F
56. Kangaslampi, Toivo, 1.12.22 F
57. Kerttula, Aarre Evert, 2.1.22 F
58. Kerko, Yrjö Olavi, 22.4.23 F
59. Kivioja, Matti, 23.11.21 F
60. Kivelä, Johannes, 12.8.23 F
61. Kivelä, Leo Johannes, 13.6.22 F
62. Kesti, Unto, 27.11.21 F
63. Kainiemi, Karl Erik, 8.6.23 F
64. Kallioinen, Raimo Veikko, 29.4.23 F
65. Kouri, Esko Antero, 6.1.22 F
66. Karppinen, Paavo Sakari, 29.10.17 F
67. Kuusiniemi, Erkki Iivari, 13.9.15 F
68. Latvala, Pauli Kullervo, 30.12.22 F
69. Lantto, Alvar Johannes, 27.2.22 F
70. Lanamäki, Toivo Matias, 17.9.22 F
71. Laitala, Veikko Viljo, 26.4.21 F
72. Lampinen, Olavi Iisakki, 31.10.22 F
73. Lahtinen, Sakari Mikael, 20.9.23 F
74. Lapinjoki, Veli Heikki, 25.1.22 F
75. Leskinen, Viljo Tapio, 29.4.23 F
76. Laine, Niilo Aleksanteri, 14.9.15 F
77. Lindroos, Tuomo Osmo, 12.5.23 F
78. Lius, Aimo Erkki, 12.7.21 F
79. Laurila, Lauri Ilmari, 2.4.22 F
80. Laine, Oiavi, 26.7.22 F
81. Lanerva, Antero, 20.3.21 F
82. Liukkonen, Pentti, 7.4.23 F
83. Liimatainen, Bertel, 4.12.23 F
84. Lönnblad, Björn Torsten, 8.2.23 F
85. Lehtonen, Mauri Oskari, 2.12.15 F
86. Lehtimäki, Aarne Armas, 27.3.24 F
87. Luoto, Keijo Väinö, 9.12.23 F
88. Loukko, Leo Albert, 11.3.23 F
89. Lausas, Lauri Väinö, 12.1.24 F
90. Mäenpää, Olavi, 29.1.24 F
91. Myntti, Esko Valdemar, 29.12.23 F
92. Mustapää, Kaarlo Kustaa, 8.8.22 F
93. Miettinen, Martti, 24.1.21 F
94. Miettinen, Matti Kaarle, 24.1.21 F
95. Merentie, Sulo Aarne, 24.3.20 F
96. Mukka, Matti Olavi, 26.7.23 F
97. Markkanen, Esko Ilmari, 26.3.22 F
98. Mattila, Veikko Ilmari, 16.7.20 F
99. Mäki, Eino Vilho, 11.6.22 F
100. Mäki-Reinikka, Toivo Jaakko, 25.12.21 F
101. Merinen, Lauri Rikhard, 7.8.18 F
102. Metsä-Manninen, Varttu Salomon, 30.7.23 F
103. Metsä, Elias, 6.2.23 F
104. Mylläri, Pauli Armas, 29.10.21 F
105. Miettinen, Juha Sakari, 14.1.24 F
106. Mikkola, Sakari Viljo, 28.12.20 F
107. Monthen, Ari Ensio, 27.3.22 F
108. Marjamäki, Kaarlo Johannes, 21.6.23 F
109. Nyman, Alpo Nikolai, 18.3.17 F
110. Nironen, Viljo Johannes, 10.4.22 F
111. Niskanen, Yrjö Kaarlo, 28.4.22 F
112. Nissinen, Leo Oskari, 14.5.22 F
113. Orelma, Jussi Artturi, 15.7.19
114. Ojanen, Reino Johannes, 15.3.22 F
115. Ollikainen, Niilo, 21.9.21 F
116. Penttilä, Valde, 16.6.15 F
117. Palmgren, Brynolf, 20.10.22 F
118. Pajari, Esko Olavi, 22.3.23 F
119. Pramberger, Arthur Conrad, 16.10.22 F
120. Pyyhtiä, Arvi, 2.6.18 F
121. Peltonen, Olavi Valdemar, 11.12.22 F
122. Perälä, Väinö Aatos, 4.11.22 F
123. Pesonen, Mauno Alpo, 7.2.19 F
124. Paldanius, Simo Herman, 15.7.23 F
125. Pesonen, Aarne Anton, 7.9.22 F
126. Perälä, Maunu Veli, 1.7.21 F
127. Pääkkönen, Arvo Pellervo, 1.4.18 F
128. Parkkinen, Esko Evald, 19.6.21 F
129. Palomäki, Paavo Tuomas, 10.12.22 F
130. Pohjola, Kai Ossian, 28.5.18 F
131. Pihlaja, Erkki Väinö, 30.10.21 F
132. Pilviö, Jussi Antero, 10.3.23 F
133. Pentti, Esko Mikael, 21.9.23 F
134. Rönnemaa, Jaakko Lennart, 28.9.23 F
135. Ranta, Eino, 30.1.24 F
136. Ruopuro, Niilo, 28.9.21 F
137. Ripatti, Martti, 12.10.23 F
138. Rintaluhta, Lenni Matias, 31.7.21 F
139. Rantamäki, Mauno Eemeli, 28.8.21 F
140. Rajala, Uuno Valdemar, 6.7.22 F
141. Rautala, Simo Esko, 27.10.20 F
142. Ruismäki, Heikki Ilmari, 11.7.21 F
143. Rahnasto, Kauko Isak, 22.8.21 F
144. Ratsula, Tauno Johannes, 16.2.22 F
145. Rämä, Mauno Sakari, 19.8.21 F
146. Storm, Valter, 10.11.21 F
147. Suutala, Paavo Ilmari, 21.5.22 F
148. Syynimaa, Jussi, 12.6.22 F
149. Silfverberg, Alf Erik, 23.2.23 F
150. Suominen, Pekka Iisakki, 8.12.23 F
151. Salmi,Oiva Johannes, 31.3.22 F
152. Stenfors, Erkki, 21.5.22 F
153. Selin, Helmer, 20.9.23 F
154. Savolainen, Tatu, 18.3.24 F
155. Sivenius, Heimo Uljas, 26.7.22 F
156. Sederholm, Esko-Ville, 3.11.22 F
157. Solkela, Kalervo Tuomo, 14.3.22 F
158. Syreeni, Osmo Otto, 25.2.24 F
159. Suominen, Veikko, 15.11.23 F
160. Salo, Yrjö, 23.4.20 F
161. Salminen, Martti Jaakko, 19.3.23 F
162. Saarinen, Taisto Pellervo, 28.1.22 F
163. Tiihonen, Unto, 5.7.21 F
164. Tuominen, Matti, 2.7.21 F
165. Takala, Jouko Emanuel, 21.6.22 F
166. Tilus, Paavo Samuli, 25.9.23 F
167. Teräväinen, Veikko Viljami, 27.2.23 F
168. Tuhkanen, Arvo Aulis, 22.4.22 F
169. Toivonen, Terho Simo, 2.4.22 F
170. Vuorinen, Sulo Verneri, 4.8.14 F
171. Vilho, Olli, 13.2.22 F
172. Vilhola, Mauri, 30.5.22 F
173. Vehanen, Paavali Rauni, 25.1.21 F
174. Viitamäki, Voitto Matti, 9.7.21 F
175. Välimäki, Niilo Kustaa, 30.6.23 F
176. Vainio, Tuomo Keijo, 7.6.23 F
177. Vahvaselkä, Mauri, 20.2.24 F
178. Wallgren, Karl Gustav, 11.1.23 F
179. Vuokko, 19.6.20 F
180. Haag, Karl, 6.1.22 D
181. Philippen, Arnold, 13.12.19 D
182. Riecius, Rudolf, 23.2.20 D
183. Kucharzewski, Helmut, 24.11.20 D

Graz, den 5. Feb 42

3. komppania

1. Ahonen, Eino Olavi, 1.12.12 F
2. Alaja, Aarme Olavi, 20.5.12 F
3. Ahola, Olavi, 21.1.23 F
4. Ala-Kleemola, Torsti Vilho, 28.9.21 F
5. Ajoniemi, Risto Ilmari, 20.10.23 F
6. Anttonen, Erkki Olavi, 29.12.20 F
7. Aro, Paavo Antero, 19.9.22 F
8. Dorn, Hans, D
9. Drews, Heinz, 19.6.20 D
10. Devath, Bruno, D
11. Diehl, Thorleif, 25.3.24 F
12. Dierks, Martin, 4.2.14 D
13. Eisenbach, Peter, 7.11.18 D
14. Evonen, Harry Sigurd, 14.2.17 F
15. Elomaa, Onni Olavi, 29.5.24 F
16. Eloranta, Alpo Johannes, 11.8.19 F
17. Ekroth, Lars-Erich, 17.7.22 F
18. Frank, Viktor, 5.9.15 D
19. Forss, Claes Erich, 1.12.23 F
20. Fröberg, Lars Ernst, 25.10.23 F
21. Gab, Karl, 24.8.21 D
22. Gawlick, Helmut, 1.8.18 D
23. Heikkilä, Eino Jalmari, 18.12.21 F
24. Hietikko, Martti Olavi, 27.9.21 F
25. Hilden, Erik Johannes, 17.9.11 F
26. Hemmilä, Arvo Jalmari, 4.4.16 F
27. Helenius, Eino Vihtori, 8.3.24 F
28. Heikura, Ruuben Aartti, 26.1.22 F
29. Haukkala, Esko Johannes, 30.6.23 F
30. Heikkinen, Paavo, 24.12.18 F
31. Heinlein, Josef, 20.2.20 D
32. Handtke, Kurt, 30.9.20 D
33. Hinkkala, Urho Johannes, 27.4.24 F
34. Harikkala, Väinö Kalervo, 15.6.23 F
35. Hoffren, Henry, 15.1.15 F
36. Hämäläinen, Esko, 18.8.22 F
37. Huida, Martti Robert, 19.4.17 F
38. Helminen, Heikki Sorjo, 27.2.22 F
39. Hämäläinen, Erkki Olavi, 11.1.23 F
40. Huttunen, Arvi Mikko, 27.11.21 F
41. Hallikainen, Olavi Einari, 5.9.22 F
42. Hauns, August, 3.12.05 D
43. Haberman, Georg, 24.12.19 D
44. Isotalo, Pertti Jorma, 25.12.23 F
45. Jansson, Kai Sven, 25.3.16 F
46. Järvi, Joel Matti, 28.11.21 F
47. Jäätvuori, Aarre Olavi, 21.1.22 F
48. Julla, Amos Mikael, 18.4.24 F
49. Janka, Herman, 18.10.21 D
50. Jouppila, Paavo Akseli, 16.9.23 F
51. Juutilainen, Aulis Matti, 17.5.23 F
52. Juoperi, Matti Viljo, 23.5.22 F
53. Jaakkola, Heikki Matti, 19.4.23 F
54. Kählig, Herman, 3.7.21 D
55. Kappaum, Gotfried, 22.9.21 D
56. Kohlenberg, Heinrich, 11.6.15 D
57. Kirsch, Ortwin, 5.8.20 D
58. Karlsson, Ilari Erik, 11.4.21 F
59. Kallioniemi, Veikko Mikko, 2.4.22 F
60. Karppinen, Ahti Tapani, 26.3.24 F
61. Kaisamatti, Lauri Aatos, 12.4.24 F
62. Kaikkonen, Veikko Olavi, 28.11.21 F
63. Kiviluoto, Raimo Eino, 31.3.22 F
64. Kiiski, Eino Ilmari, 20.12.21 F
65. Keskinen, Allan Matias, 27.6.23 F
66. Kauhanen, Matti, 11.2.17 F
67. Korpi, Pentti Vilho, 5.8.21 F
68. Korpela, Uuno Veli, 17.1.23 F
69. Koski, Pentti Vihtori, 2.9.21 F
70. Kytösalmi, Erkki Johannes, 21.3.22 F
71. Kärkkäinen, Jorma, 21.4.22 F
72. Kutinlahti, Tapio Kauko, 5.6.15 F
73. Kurkikangas, Olavi Tuomas, 21.8.21 F
74. Lindtka, Kurt, 28.8.20 D
75. Lehman, Alex, D
76. Lyly, Ensio Reino, 26.6.20 F
77. Lusa, Aarno Matti, 23.9.22 F
78. Linna, Väinö Tapani, 19.9.23 F
79. Lammi, Väinö Eugen, 26.9.19 F
80. Lundt, Gustav, D
81. Lehtonen, Osmo Tapio, 18.11.12 F
82. Lehtinen, Aarne Matti, 23.2.22 F
83. Lauttamus, Niilo Johannes, 16.5.24 F
84. Larmala, Eero Olavi, 20.4.21 F
85. Lindgren, Kai Brynolf, 4.12.22 F
86. Lepistö, Harald Valdemar, 9.7.23 F
87. Leisimo, Ossian Olavi, 27.3.23 F
88. Lehtonen, Reino Kyösti, 18.10.22 F
89. Laurell, Kai Vilhelm, 25.11.20 F
90. Lindström, Yrjö Ilmari, 28.10.15 F
91. Lindh, Nils Erik, 29.4.23 F
92. Mustonen, Esko Matti, 27.4.23 F
93. Muilu, Eerikki Johannes, 16.12.16 F
94. Muilu, Jaakko Ville, 28.4.23 F
95. Merilä, Eero Antero, 28.11.21 F
96. Malmgren, Vilho Johannes, 25.1.20 F
97. Möykky, Uuno Aatos, 21.6.21 F
98. Mörttinen, Aapo Tapani, 22.12.23 F
99. Myllykangas, Alpo Matias, 13.9.21 F
100. Mäkinen, Aatos Eugen, 2.5.21 F
101. Mäkelä, Toivo Aleksanteri, 25.10.14 F
102. Moilanen, Eino Oskari, 13.1.15 F
103. Miettinen, Väinö Petter, 9.12.21 F
104. Metsälä, Paavo Mikael, 18.3.17 F
105. Martikainen, Onni Johannes, 28.12.23 F
106. Mandelin, Nils Magnus, 15.7.22 F
107. Nevanlinna, Lasse Otto, 11.4.24 F
108. Nevamäki, Lauri Jaakko, 20.6.21 F
109. Noopila, Henrik, 25.5.23 F
110. Nauman, Heinz, 31.12.21 F
111. Nurmi, Paavo Simeon, 18.7.22 F
112. Nisula, Eero Olavi, 25.1.19 F
113. Nikkola, Aaro Antero, 20.7.22 F
114. Nieminen, Risto Kaarlo, 11.12.22 F
115. Osmonsalo, Heikki Kustaa, 1.8.21 F
116. Oksanen, Risto Mikael, 25.4.22 F
117. Palm, Onni Armas, 12.5.21 F
118. Pries, Hans, 20.9.20 D
119. Pichler, Josef, 23.10.12 D
120. Penttilä, Mikko Johannes, 1.2.19 F
121. Peltola, Martti Viljam, 15.2.23 F
122. Peltovuori, Pentti Tuomas, 20.6.23 F
123. Pälviä, Pentti Ilmari, 28.9.23 F
124. Partanen, Olavi Heikki, 18.8.22 F
125. Pirttiniemi, Jussi, 19.8.22 F
126. Pietilä, Paavo Petteri, 3.5.23 F
127. Pursiainen, Simo Olavi, 5.7.22 F
128. Polon, Tauno Eino, 5.9.21 F
129. Renner, Ludvik, 16.7.19 D
130. Rau, Joachim, 6.1.22 D
131. Ringe, Heinrich, D
132. Rozman, Heinrich, 2.4.21 D
133. Reisenhofer, Franz, 16.6.22 D
134. Rahtu, Pentti Kalervo, 12.3.22 F
135. Ryynänen, Kaarlo Johannes, 14.1.24 F
136. Ryyppö, Alpo Olavi, 24.5.24 F
137. Ruuhela, Eino Elias, 1.11.21 F
138. Rintamäki, Poika Kalervo, 11.3.23 F
139. Reunanen, Kalevi Antero, 31.7.22 F
140. Repetti, Nikolai Niilo, 28.4.21 F
141. Reinikainen, Paavo Juhani, 26.1.22 F
142. Raitala, Mauri Matias, 11.6.23 F
143. Rautalahti, Voitto Uolevi, 7.8.22 F
144. Rosenblad, Rolf Gustav, 6.5.23 F
145. Rosenberg, Pehr Olof, 4.10.23 F
146. Ropponen, Aulis Sulo, 29.3.19 F
147. Ritari, Raine Ilmari, 25.10.16 F
148. Saurala, Paavo Johannes, 2.9.19 F
149. Savinen, Olli Tapani, 18.10.23 F
150. Salonen, Kaarlo Kalervo, 4.12.21 F
151. Saukkonen, Kyösti Henrik, 12.5.22 F
152. Sandholm, Torsten, 6.7.24 F
153. Sarin, Onni Arvo, 13.4.22 F
154. Salpa, Erkki Hjalmar, 14.9.22 F
155. Seppä, Jussi, 25.9.22 F
156. Sinervo, Martti Johannes, 12.11.17 F
157. Sillanpää, Pentti Haakon, 16.5.22 F
158. Siimestö, Seppo Ilmo, 8.11.23 F
159. Sormunen, Rainer Eino, 1.5.23 F
160. Sormunen, Leo Aarne, 27.6.21 F
161. Singer, Erich, 15.3.20 D
162. Schmitt, Anton, 31.3.12 D
163. Schmelzer, Hans, 16.9.21 D
164. Stucki, Erwin, 11.8.16 D
165. Ständel, Hans, 10.12.17 D
166. Spindler, Petter, 17.3.22 D
167. Salonen, Kalle, 10.11.23 F
168. Saari, Jaakko Ilmari, 16.1.24 F
169. Savolainen, Eerik Ruuben, 14.9.19 F
170. Saalman, Heinz, 27.9.21 D
171. Sonninen, Esko, 27.8.17 F
172. Silvennoinen, Veikko Antero, 5.4.21 F
173. Sjögren, Heimo Martti, 14.12.16 F
174. Saarela, Pentti Johannes, 7.1.22 F
175. Suonto, Kauko Veikko, 3.9.21 F
176. Suomela, Aimo Iisakki, 13.1.23 F
177. Soilamaa, Onni Robert, 24.9.22 F
178. Sundström, Lauri Olavi, 29.7.22 F
179. Saidt, Klaus Harald, 3.10.23 F
180. Teräväinen, Matti, 9.1.11. F
181. Tyrkkö, Jukka Pellervo, 2.4.12 F
182. Tenner, Franz, 22.5.20 F
183. Turunen, Antti Armas, 4.2.21 F
184. Tuomaala, Aarne Johannes, 12.8.17 F
185. Tulonen, Eero Esaijas, 30.8.22 F
186. Tuovila, Pentti Aimo, 28.5.23 F
187. Tuomi, Veikko Mikael, 1.10.21 F
188. Tähtinen, Erkki Olavi, 29.6.21 F
189. Taipalus, Eero Johannes, 29.7.22 F
190. Töyrylä, Väinö, 12.7.23 F
191. Törmä, Erkki Johannes, 16.5.23 F
192. Tuokko, Elias, 21.10.09 F
193. Taipaleenmäki, Erkki, 31.1.22 F
194. Tiihonen, Aake Pauli, 25.11.23 F
195. Tervilä, Leo, 19.9.22 F
196. Ukkola, Uuno Stapfan, 9.1.11 F
197. Vogel, Werner, 22.10.20 D
198. Valkama, Heikki, 27.1.23 F
199. Vähämää, Urho Arvo, 1.6.22 F
200. Weib, Kurt, 14.7.18 D
201. Vasama, Gunnar Aleksander, 3.8.23 F
202. Vartiainen, Pauli Tapio, 21.5.22 F
203. Varrio, Martti, 10.11.23 F
204. Vallo, Mauno Kalervo, 14.9.22 F
205. Vuorio, Lauri Sakari, 12.8.14 F
206. Vehkala, Heikki Juha, 30.9.22 F
207. Vilkkumaa, Osmo Kullervo, 6.8.23 F
208. Vahakuitti, Timo Taavetti, 15.4.23 F
209. Voutilainen, Erkki Antero, 18.3.23 F
210. Vihma, Ulpo Eero, 23.2.22 F
211. Westren-Doll, Bengt Erik, 2.5.23 F
212. Vassinen, Veikko Olavi, 11.5.24 F
213. Ylikankaanpää, Eino Kustaa, 2.5.22 F
214. Ylinen, Pentti Eerik, 23.11.23 F
215. Yli-Harja, Pertteli Jaakko, 19.4.21 F
216. Yli-Pekkala, Leevi Markus, 15.1.19 F
217. Ylikoski, Eero, 16.12.23 F
218. Zimmer, Rabbe Hokan, 23.9.23 F
219. Jahn, Otto, 9.5.16 D
220. Marksteiner, Josef, 5.4.07 D

Graz, den 9. Fen 42

4. komppania

1. Airanne, Aulis Olavi, 30.6.22 F
2. Ala-Ilkka, Kauko Kalervo, 12.3.18 F
3. Ala-Mikkola, Jyri, 8.2.24 F
4. Alanne, Pentti Kalervo, 7.1.20 F
5. Alapispa, Kauno, 16.9.21 F
6. Bruun, Erkki Pauli, 13.7.21 F
7. Bergström, Matti Rudolf, 1.3.22 F
8. Cande, Kosti, 17.12.21 F
9. Eklund, Onni Jalmari, 20.11.18 F
10. Eloranta, Erkki Olavi, 6.12.21 F
11. Eskola, Teijo Kalervo, 10.3.23 F
12. Fors, Reino Veikko, 5.3.24 F
13. Haajanen, Kaarlo Oskar, 6.4.18 F
14. Halonen, Veikko Olavi, 2.3.24 F
15. Heinäkari, Juuso Joonas, 20.4.24 F
16. Heiskanen, Soini Kaarlo, 20.4.20 F
17. Helme, Harri, 22.2.22 F
18. Hiltunen, Frans Eero, 26.9.23 F
19. Holmberg, Johannes Alfons, 17.9.12 F
20. Holopainen, Kalevi Matti, 15.12.19 F
21. Itkonen, Martti, 25.7.21 F
22. Ikävalko, Reino Olavi, 14.2.22 F
23. Ivesoksa, Sakari Mikael, 22.11.22 F
24. Jakobsson, Olof Artturi, 26.3.22 F
25. Jalkanen, Veikko Olavi, 6.5.16 F
26. Jalonen, Toivo Johannes, 10.9.15 F
27. Jansson, Pehr, 1.7.18 F
28. Jäntti, Mauri Olavi, 10.6.16 F
29. Jaranko, Antti Konrad, 16.11.16 F
30. Järvenpää, Toivo Kustaa, 13.4.22 F
31. Järventaus, Kai Rafael, 18.7.22 F
32. Jäspi, Eino Kustaa, 8.5.22 F
33. Jukka, Yrjö Edvard, 12.4.13 F
34. Juslenius, Toivo Bernhard, 25.5.23 F
35. Jussila, Jussi Veli, 16.5.22 F
36. Jyrinki, Vilho Kalervo, 7.3.17 F
37. Kostiainen, Aarne Gunnar, 31.8.23 F
38. Knuutti, Väinö Matias, 5.7.21 F
39. Kaapu, Eino Yrjö, 17.8.18 F
40. Kaarlas, Mikko Arvi, 4.3.23 F
41. Kähärä, Aarne Kalervo, 30.9.23 F
42. Karhu, Pentti Olavi, 25.2.15 F
43. Kartasalo, Kai Olavi, 18.6.20 F
44. Kohola, Jaakko Sakari, 12.7.20 F
45. Koivisto, Pentti, 26.4.22 F
46. Korte, Erkki Johannes, 17.8.22 F
47. Koskimies, Erkki, 22.11.22 F
48. Koskinen, Paul Gunnar, 21.6.23 F
49. Kuhmonen, Jaakko Asser, 29.11.22 F
50. Kuuselo, Aarne Elias, 4.7.21 F
51. Kylä-Utsuri, Erkki Elias, 5.4.17 F
52. Kyrö, Oiva Johannes, 15.7.16 F
53. Lappalainen, Veli Matias, 9.7.22 F
54. Liipo, Vilho Allan, 7.4.23 F
55. Lehtiranta, Olavi, 23.11.19 F
56. Latva-Panttila, Sakari Frans, 6.10.21 F
57. Laakso, Eino Sakari, 14.8.17 F
58. Lahtinen, Martti Ilmari, 15.2.23 F
59. Laine, Esko Arvi, 15.5.20 F
60. Lampi, Martti Johannes, 23.10.22 F
61. Laurikainen, Jorma Juhani, 10.8.21 F
62. Laurila, Väinö Rikhard, 26.3.09 F
63. Lehmusrinne, Aimo Aarne, 11.9.23 F
64. Lehtonen, Martti Kalervo, 15.6.18 F
65. Leikkonen, Teuvo Pekka, 26.5.20 F
66. Lestinen, Paavo Erkki, 14.1.23 F
67. Lindahl, Henry Johan, 16.9.19 F
68. Lindström, Vieno Olavi, 11.10.14 F
69. Maula, Toimi Aulis, 27.8.11 F
70. Mönkäre, Osmo Holger, 11.5.24 F
71. Mäki, Erkki Olavi, 18.6.21 F
72. Mäkinen, Matti Paavo, 6.7.23 F
73. Makkonen, Esko Tapio, 17.9.22 F
74. Manninen, Eero Jaakko, 12.6.22 F
75. Mansikka, Erkki, 14.9.22 F
76. Mattila, Tauno Valdemar, 28.11.22 F
77. Meronen, Aarne Albert, 3.4.21 F
78. Miettinen, Toivo Johannes, 8.4.11 F
79. Nikkola, Jali Juhani, 2.4.20 F
80. Montola, Reino Valtteri, 22.9.10 F
81. Mustonen, Erkki Juha 25.10.23 F
82. Muttilainen, Erkki Johannes, 13.7.22 F
83. Myllymäki, Otto Henrik, 24.11.15 F
84. Nylund, Matti, 6.2.24 F
85. Nepponen, Veikko Kalevi, 12.3.24 F
86. Niemi, Matti Olavi, 15.10.22 F
87. Nieminen, Niilo Mikael, 29.9.18 F
88. Nikkinen, Pertti Kalervo, 1.2.23 F
89. Nuutinen, Tapio Ilmari, 26.2.16 F
90. Nyrke, Ilmo Olavi, 8.3.23 F
91. Ojanen, Kauno Kalervo, 25.5.22 F
92. Ora, Heino Aleksander, 4.7.18 F
93. Ovaska, Aarre Armas, 7.1.18 F
94. Paloviita, Osmo, 12.4.15 F
95. Pekkarinen, Reino Johannes, 29.5.21 F
96. Pennanen, Matti Jaakko, 8.1.22 F
97. Pentinmäki, Veikko Armas, 15.10.21 F
98. Perttilä, Veli Matti, 17.4.23 F
99. Pietilä, Veli, 1.11.23 F
100. Paavola, Åke Viktor, 29.4.23 F
101. Pohjanen, Henrik Olavi, 1.5.22 F
102. Pirhonen, Yrjö Ensio, 24.10.22 F
103. Pitkänen, Erkki Pekka, 27.7.22 F
104. Pokela, Olavi Johannes, 25.6.23 F
105. Pöntinen, Risto Kullervo, 15.1.23 F
106. Pöysä, Eemil Uolevi, 10.2.21 F
107. Puustinen, Niilo Aatos, 16.5.23 F
108. Puutio, Sulo Matias, 7.3.15 F
109. Pylkkänen, Eero Allan, 5.8.21 F
110. Rytkö, Martti Toimi, 26.10.23 F
111. Rahkonen, Olavi, 17.1.18 F
112. Raappana, Ermo Juhani, 8.9.21 F
113. Rajala, Martti Anselm, 6.10.19 F
114. Riikonen, Pauli Ensio, 18.7.23 F
115. Rintanen, Niilo, 6.12.21 F
116. Roisko, Teuvo Tapio, 5.12.23 F
117. Rytilahti, Maunu, 28.4.22 F
118. Saarela, Jaakko Henrik, 31.7.20 F
119. Schmenger, Walter, 6.2.20 D
120. Seppälä, Erkki Antero, 27.11.22 F
121. Sinkkilä, Vilho Kalevi, 7.1.22 F
122. Silvennoinen, Pauli Kalervo, 13.9.21 F
123. Siltaloppi, Olavi Jaakko, 4.10.21 F
124. Sarpola, Lauri Sakari, 10.8.23 F
125. Salomaa, Veikko Johannes, 12.12.21 F
126. Sainio, Eino Artturi, 15.5.21 F
127. Syvänen, Pentti August, 4.1.21 F
128. Sulinman, Yrjö August, 5.9.23 F
129. Sormunen, Tapio Untamo, 3.8.22 F
130. Sjöblom, Holger Vilhelm, 17.8.22 F
131. Sipiläinen, Matti Veikko, 5.7.17 F
132. Tähkänen, Nikolai, 24.2.17 F
133. Turunen, Unto Olavi, 17.10.18 F
134. Tuominen, Eero Johannes, 17.3.21 F
135. Tuomaala, Toivo Kaarlo, 1.10.23 F
136. Tiinus, Erkki Johannes, 27.7.22 F
137. Tiilikainen, Seppo Ilmari, 10.8.22 F
138. Utunen, Toivo Valdemar, 1.4.24 F
139. Vaalimaa, Martti Henrik, 7.10.22 F
140. Virtanen, Eero, 2.2.22 F
141. Venttola, Onni Johannes, 22.7.22 F
142. Vainioniemi, Helge Mikael, 16.2.23 F
143. Virtanen, Reino Harald, 15.9.21 F
144. Wiberg, Bo Tage, 3.11.22 F
145. Wisen, Fjalar, 30.12.22 F
146. Vuokoski, Ensio Veikko, 2.2.24 F
147. Vajavaara, Heikki, 16.2.23 F
148. Vainio, Kaarlo Helge, 13.8.23 F
149. Vesalainen, Taito Einari, 10.4.22 F
150. Viinikainen, Harry Vihtori, 21.4.18 F
151. Viitanen, Kauko Armas, 4.12.18 F
152. Viitasalo, Erkki Matti, 7.1.24 F
153. Vilppula, Tuure Kaarlo, 27.4.22 F
154. Virtaluoma, Eino Ilmari, 3.8.18 F
155. Vainio, Toivo Olavi, 12.8.22 F
156. Ahsbas, Hermann, 3.2.12 D
157. Kaupp, Paul, 5.5.13 D
158. Buchmeyer, Franz, 8.10.12 D
159. Berlinger, Ludwig, 1.10.15 D
160. Brobsette, Heinrich, 29.10.18 D
161. Detti, Jürgen, 2.11.12 D
162. Engelman, Ludwig, 11.2.20 D
163. Ellinger, Friedrich, 27.1.21 D
164. Fajeruzff, Josef, 25.1.21 D
165. Fröhlich, Johan, 29.3.16 D
166. Felix, Rudolf, 14.4.19 D
167. Fuhrmann, Erich, 19.11.19 D
168. Gschiel, Adolf, 10.7.22 D
169. Grabow, Emil, 11.9.13 D
170. Göthe, Heinz, 29.3.23 D
171. Gutzler, Walter, 30.5.22 D
172. Hellberg, Horst, 27.10.21 D
173. Hermann, Armin, 31.8.17 D
174. Hoffmann, Robert, 17.6.20 D
175. Hesse, Ernst, 2.3.10 D
176. Hösel, Rudolf, 21.6.02 D
177. Hoffmann, Emil, 25.2.11 D
178. Inerkofler, Johann, 17.5.20 D
179. Repp, Jakob, 1.10.15 D
180. Krüger, Karl-Hans, 13.5.20 D
181. Lebeck, Heinz, 29.3.22 D
182. Laduch, Joachim, 26.4.24 D
183. Lotz, Johannes, 13.4.23 D
184. Bacher, Robert, 4.9.23 D
185. Bettinger, Herbert, 20.4.21 D
186. Matuszewski, Gerhard, 22.2.18 D
187. Müller, Oskar, 16.2.21 D
188. Neubauer, Franz, 23.8.21 D

Täydennyserän miehet aakkosjärjestyksessä.

Sota-arkisto, tulonumero 5634-5635. Kotijoukkojen esikunnan laatima luettelo 1.9.42 Päämajan Sotilasasiamiestoimistolle No: 3/2 Ulk. 2.15. sal.

(Nimi, syntymäaika ja -paikka, kotipaikka ja osoite jätetty pois.)

Aarikka, Jouko Uolevi, 3.7.22 Nokia
Airaksinen, Aulis Birger, 20.10.19 Joensuu
Aitalaakso, Johan Kustaa, 6.11.21 Mäntsälä
Alajoki, Onni, 9.12.21 Kiikka
Alakoski, Erkki Mikael, 31.5.17 Laihia
Alhainen, Veikko Ilmari, 25.3.20 Oulunkylä
Autti, Eero Allan, 28.4.21 Rovaniemi
Bergman, Allan Alfons, 7.6.22 Espoo
Björkman, Pehr-Erik, 20.9.22 Noormarkku
Breilin, Niilo, 9.1.18 Uskela
Brown, Hermann Wilhelm, 30.3.09 Pietari
Dorvig, Einar Valdemar, 22.2.22 Mikkeli
Elf, August Hermann, 23.8.17 Espoo
Enqvist, Aarne Olavi, 20.4.20 Ylökärvi
Eskonen, Hannes Sakari, 18.2.21 Juupajoki
Gerkman, Kurt Theodor, 26.4.21 Helsinki
Haapaniemi, Lauri Kalervo, 8.3.22 Kuru
Hakkarainen, Kauko Matias, 27.3.18 Kivijärvi
Hamnström, Bror Allan, 16.9.18 Parainen
Hannukainen, Erkki, 1.5.22 Käkisalmi
Hannukainen, Reino Olavi, 3.6.22 Hiitola
Hauska, Eero Ossian, 2.4.22 Viipuri
Hauska, Esko Joel, 27.8.23 Viipuri
Hautamäki, Reino Samuel, 9.6.21 Seinäjoki
Heikkilä, Anton, 29.6.20 Alajärvi
Heikkinen, Onni Antero, 4.2.18 Vieremä
Heinonen, Toivo Albert, 25.10.20 Somero
Heinonen, Veikko Johannes, 29.12. Kiuruvesi
Helenius, Lauri Olavi, 16.11.21 Porvoo
Herranen, Hannu Mainio, 4.10.21 Kymi
Hietalahti, Vilho Johannes, 20.6.17 Peräseinäjoki
Hintikka, Jaakko Onni, 24.7.21 Hankasalmi
Holm, Holger Johannes, 24.8.19 Espoo
Honkanen, Viljo Verner, 10.11.19 Utajärvi
Huikkamäki, Taisto August, 8.9.20 Urjala
Humminen, Eino Jalmari, 18.9.19 Parkano
Hurmola, Yrjö Cecil, 23.4.23 Hyvinkää
Huttunen, Heikki Juhani, 30.7.18 Äyräpää
Hyvärinen, Lauri Kalervo, 14.12.20 Viipuri
Häyrynen, Lauri Iivari, 16.8.19 Korpilahti
Jalas, Eino Onni, 7.5.17 Kööpenhamina
Janhunen, Veikko Juho, 7.6.21 Vesanto
Jokinen, Pentti Augusti, 30.8.22 Jyväskylä
Jokinen, Toivo Tellervo, 13.4.21 Jämsä
Jokinen, Toivo Valentin, 9.11.18 Hämeenkyrö
Järvinen, Eino Adolf, 10.7.21 Teisko
Järvinen, Eino Valdemar, 11.1.19 Nummi
Järvinen, Ilmari Konstantin, 11.3.21 Kalvola
Järvinen, Viljo Valdemar, 10.5.20 Perniö
Jätinvuori, Leo Bertel, 24.8.22 Karuna
Kaija, Eino Viljam, 6.8.20 Pyhäjärvi V.l.
Kala, Sulo Sedit, 13.2.20 Sievi
Kaleva, Aarre Armas, 23.9.20 Kuusankoski
Kananen, Vilho Allan, 7.4.21 Himanka
Kangasniemi, Sulo Sulho, 19.6.21 Lapväärti
Karlsson, Holger Uno, 3.8.20 Sipoo
Karppinen, Viljo Antero, 24.7.19 Espoo
Kaslin, Veikko Ilmari, 9.1.19 Sumiainen
Kauhanen, Veikko Kalevi, 16.6.18 Viipuri
Kaunisvesi, Toivo Jalmari, 24.10.21 Kivennapa
Kauppi, Kauko Kalervo, 6.1.20 Helsinki
Kemppainen, Eino Vihtori, 15.6.21 Kyyjärvi
Keskinen, Väinö Anton, 10.8.16 Pohjois-Pirkkala
Kettunen, Eino, 14.10.21 Lapinlahti
Kettula, Erkki Johannes, 21.5.21 Jalasjärvi
Kihlberg, Paavo Heikki, 22.12.22 Padasjoki
Kiljunen, Kaarle Juhana, 20.4.24 Savonlinna
Kiukkanen, Aarne Aatos, 10.8.18 Lahdenpohja
Kivelä, Paavo Johannes, 4.2.19 Punkalaidun
Kivinen, Aarne Armas, 17.2.22 Lahti
Kiviniemi, Aarne Kaarlo, 19.3.21 Tyrvää
Kohtala, Pentti Olavi, 14.5.20 Teuva
Koivukorpi, Väinö Viljam, 18.4.21 Siikainen
Korhonen, Erkki Abram, 8.10.22 Liminka
Korpinen, Raikko Einari, 9.1.22 Viipuri
Koskimaa, Sakari, 20.9.21 Ikaalinen
Kosonen, Veikko Johannes, 20.8.20 Ruokolahti
Kotilainen, Erkki, 4.10.22 Pieksjärvi
Kumpulainen, Antti, 16.6.22 Pihtipudas
Kurri, Mauri Martti Johannes, 25.4.21 Savonlinna
Kurronen, Antti Aulis, 6.3.21 Rautjärvi
Kuusalo, Taisto Jalmari, 1.11.21 Seinäjoki
Känsäkangas, Erkki Vilpas, 1.4.20 Kaustinen
Könönen, Kalevi Ensio, 29.8.18 Hiitola
Lahdensuo, Voitto Vilho, 18.6.21 Lapua
Lahtinen, Paavo, 1.1.20 Valkeala
Lahti-Röyskö, Oiva Erkki, 15.1.21 Ilmajoki
Laine, Ale Armas, 25.10.22 Elimäki
Laine, Yrjö Evert, 30.3.17 Pori
Lampola, Väinö Vihtori, 7.1.21 Hämeenlinna
Larva, Mikko Sakari, 24.9.21 Mikkeli
Latvasalo, Esko, 10.10.22 Lapua
Lehmusto, Erkki Jalmari, 2.9.20 Ilmajoki
Lehmusvirta, Pentti Kalervo, 28.12.22 Tampere
Lehtinen, Frans Mikko, 19.3.22 Hanko
Lehtinen, Veikko Malakias, 5.11.21 Perniö
Leinonen, Esko, 7.6.21 Muhos
Lemmetyinen, Toivo, 17.8.20 Heinjoki
Leppäkorpi, Eero Armas, 17.7.20 Kullaa
Linden, Henry Arvid, 4.11.20 Helsinki
Lindgren, Eino Mikael, 29.9.16 Kangasniemi
Linkopuu, Erkki Olavi, 19.11.16 Kuopio
Luostarinen, Kauko Ilmari, 10.5.21 Heinävesi
Lätti, Unto Jalmari, 2.9.19 Lumivaara
Maavuori, Erkki Olavi, 18.11.21 Lohja
Makkonen, Heikki Juhani, 25.9.21 Kerimäki
Manns, Ingmar Göran, 24.2.21 Kristiina
Mansen, Pentti Hjalmar, 1.9.22 Viipuri
Maunula, Kauko Pentti, 20.10.19 Iitti
Markkola, Martti Armas, 2.5.21 Kuru
Mattila, Arvo Matias, 7.10.18 Ikaalinen
Maukonen, Aarne Armas, 27.3.21 Espoo
Muhonen, Onni Vihtori, 25.10.20 Karstula
Musakka, Erkki Olavi, 22.5.22 Viipuri
Mäki, Kalevi Jussi, 16.8.21 Peräseinäjoki
Mäkinen, Pentti Julius, 20.1.20 Vähäkyrö
Mäkinen, Tauno Johannes, 9.12.22 Angelniemi
Nelin, Klaus Vilhelm, 18.8.21 Vaasa
Niemi, Matti Kaarlo, 19.8.21 Teisko
Nikkanen, Viljam Aatami, 7.9.22 Kanneljärvi
Nurkkala, Oiva Olavi, 9.12.22 Jyväskylä
Oja, Jaakko Armi, 25.7.20 Ylitornio
Ojanen, Niilo Salomon, 25.6.22 Jalasjärvi
Ollila, Oiva Herman, 13.9.21 Laihia
Orenius, Toivo Armas, 22.1.18 Karjalohja
Paananen, Olavi Uuno, 2.2.22 Pihtipudas
Paananen, Sulo Toivo, 7.4.18 Merijärvi
Palen, Allan Osvald, 3.3.18 Korppoo
Partanen, Heikki, 1.2.21 Viipuri
Pehkonen, Toivo Olavi, 26.12.19 Iisalmi
Pellinen, Olavi, 28.7.22 Sääminki
Pietarinen, Martti Aatos, 4.11.16 Heinävesi
Piltti, Mauri Veikko, 7.7.22 Joensuu
Pitkänen, Veikko Olavi, 7.3.21 Sortavala
Pullinen, Yrjö, 13.9.22 Terijoki
Puranen, Valde, 15.9.19 Kivijärvi
Puska, Arvo Jaakko, 22.9.17 Kurikka
Pylkkänen, Erkki Johannes, 8.4.22 Viipuri
Pyyhtiä, Yrjö Mikael, 20.7.22 Viitasaari
Päivinen, Tauno, 13.3.22 Rääkkylä
Pätilä, Eino, 18.1.20 Joutseno
Raatikainen, Eino, 2.8.22 Pyhäselkä
Rantapelkonen, Martti Vilho, 20.12.21 Paavola
Rasinkangas, Ilmari, 12.2.21 Kestilä
Rauhala, Aarne, 27.10.17 Kuru
Rautio, Kaarle Alfred, 27.2.22 Haukipudas
Rautio, Martti Valtteri, 6.11.21 Taipalsaari
Reimaa, Tauno Unto, 28.2.21 Sortavala
Reiman, Tuovi, Oiva, 3.3.21 Kanneljärvi
Ritvanen, Usko Voitto, 16.3.22 Rautalampi
Ruoppa, Pekka Valfrid, 7.3.19 Lahti
Rätt, Allan Alfred, 9.12.22 Kuusankoski
Rönk, Reino Abel, 15.2.21 Viipuri
Saarelainen, Kauko Olavi, 15.1.23 Kontiolahti
Saarinen, Ahti Aatos, 15.11.21 Vihti
Saarinen, Martti Lauri, 10.11.20 Värtsilä
Salla, Matti, 30.1.20 Salla
Salonen, Paul Asser, 11.12.17 Rauma
Sikanen, Tauno Eemil, 5.12.21 Suonenjoki
Silanterä, Erkki Ensio, 26.8.21 Turku
Siljander, Paavo Uolevi, 5.9.22 Joutseno
Sipiläinen, Pentti J., 27.8.22 Terijoki
Sippola, Väinö Matias, 19.11.22 Alajärvi
Soitimo, Erkki, 8.12.21 Hämeenlinna
Sokka, Eino Ilmari, 15.7.18 Kirvu
Sorri, Lauri Olavi, 11.8.21 Viitasaari
Stigell, Onni Tapio, 26.2.22 Lohja
Suokko, Eero William, 14.2.19 Lapua
Suomalainen, Aalto Veli, 31.10.22 Lavansaari
Syren, Veikko Aarne, 3.10.22 Hollola
Sääskilahti, Niilo Olavi, 16.12.19 Rovaniemi
Tiihonen, Väinö Vihtori, 3.3.18 Tampere
Toivonen, Ensio, 17.3.22 Muolaa
Tolvanen, Viljo Armas, 26.9.19 Sääminki
Tuominen, Taisto Armas, 18.1.19 Pyhtää
Tuominen, Usko Matias, 14.5.21 Orimattila
Turenius, Jaakko Matias, 24.3.22 Ikaalinen
Tuura, Veikko Vilho J., 24.7.22 Hämeenlinna
Tynnilä, Veikko Artturi, 31.10.21 Kurkijoki
Törnroos, Paul Sigurt, 25.1.21 Porvoo
Uhlberg, Pehr Carl-Johan, 14.2.22 Helsinki
Wahlberg, Harry Reino, 10.4.17 Tampere
Vainio, Mikko, 16.11.19 Helsinki
Valja, Matti Unto, 27.2.16 Haukipudas
Valtakari, Veli Volmari, 13.10.21 Mikkeli
Valtonen, Lauri, 10.8.22 Lumivaara
Vellonen, Alpo Ilmari J., 1.2.20 Sääminki
Vesanen, Pentti Matias, 14.1.21 Kylmäkoski
Vidberg, Arvo Johannes, 27.1.21 Isojoki
Viljaranta, Toivo Taisto J., 3.12.22 Tyrvää
Vinhanen, Sulo Hjalmar, 12.10.20 Kiikala
Vinter, Timo Aslak, 15.4.21 Iitti
Virman, Oiva Martti, 10.11.19 Nastola
Virtanen, Lauri Olavi J., 9.10.21 Jämsänkoski
Virtanen, Toivo Aatos, 16.8.21 Jämsä
Vähämaa, Heikki, 18.10.19 Kustavi
Välimäki, Alvian, 13.4.21 Salmi
Väänänen, Väinö, 12.1.22 Siilinjärvi
Åkerman, Simo Erkki, 13.10.20 Jyväskylä
Äijö, Antti, 20.9.18 Miikkulainen

Vapaaehtoiset, joiden nimi ei ole komppanialuetteloissa.

Sota-arkisto, Suomalaisen SS-pataljoonan kokoelma. SS-aseveljet ry:n jäsenkortisto - luettelo on laadittu tutkimustyön kuluessa täydennetyn kortiston nojalla siten, että siihen on otettu ed. luettelosta puuttuneet nimet.

(Nimi, syntymäaika ja -paikka)

Aarni, Tauno, 3.3.19
Aarnio, Aarme Olavi, 16.11.13
Aejmelaeus, Nils Gustaf, 31.1.15 Kajaani
Alanne, Pentti Kalervo, 7.1.20 Mikkeli
Alhonen, Tuure Allan, 15.4.16
Andersen, Erich, 11.8.20
Antonen, Urho Ilmari, 16.8.22 Helsinki
Anttila, Ensio Johan V., 31.5.19 Tampere
Aspara, Onni Ivar R., 6.6.11. Kiukainen
Aulio, Aarne Mikael, 6.9.20 Keuruu
Autio, Matti Antero, 3.11.20 Sääminki
Backberg, Seppo Aatto I., 24.3.21 Helsinki
Berg, Kurt Axel, 20.5.22
Berglund, Hugo Richard, 20.7.21 Mustasaari
Boijer, Johannes Oskari, 27.11.13 Vanaja
Duncker, Kai Henrik, 21.11.17
Ekola, Oiva Antero, 19.6.24 Ilmajoki
Elo, Veikko Eino, 17.11.21
Eloranta, Jorma Antero, 7.7.19 Helsinki
Flink, Karl Oskar E., 3.7.22 Savonlinna
Gröndahl, Aulis Adiel, 26.1.22 Maaninka
Hakkarainen, Ilkka Uljas, 10.12.20 Terijoki
Hallavo, Veikko Sakari, 7.1.17 Alavus
Halme, Viljo Johannes, 2.3.17 Isokyrö
Halonen, Hannes Olavi, 25.9.22
Halonen, Uuno Antero, 4.2.14
Hanelius, Henrik, 24.3.23
Hannula, Aarre Matias, 16.9.24 Jurva
Hannus, Erich Oskar, 18.3.17 Pori
Hasanen, Väinö Johannes, 2.10.12 Viipuri
Hatara, Teuvo, 23.4.15 Valkeala
Hautala, Martti Samuel, 1.3.17 Kurikka
Hedman, Stig Edvin, 21.1.24, 10.7.43
Heikkilä, Armas Erkki E., 28.11.21
Heikkinen, Eino Erkki A., 13.7.19 Kuopio
Heikkinen, Tauno Johannes, 12.5.23 Kuopio
Heiskanen, Eelis, 11.6.16 Virtasalmi
Heiskanen, Erkki Veli, 16.9.19 Lapua
Helander, Matti Edvard, 26.12.15
Hemmo, Unto Aukusti, 8.4.14 Loppi
Herrmann, Nils Bertel, 7.12.22 Helsinki
Herttua, Kauko Ilmari, 2.3.23 Pieksämäki
Hongisto, Yrjö Pentti, 26.2.21 Naantali
Honkanen, Vilho Evald, 29.9.12 Käkisalmi
Hortling, Kai William, 14.4.16 Iisalmi
Huhtaniemi, Kauko Ossi, 1.10.16 Elimäki
Hukkanen, Juhani, 6.9.19 Taipale
Huotari, Hakon Holger, 11.5.23
Husa, Heikki, 22.8.22
Hänninen, Eero Into, 7.2.22 Lempäälä
Hänninen, Erkki Olavi, 29.3.17
Hänninen, Evert Johannes, 24.6.23 Johannes
Härjönen, Viljo, 8.6.21 Sotkamo
Ilola, Erkki Ilmari, 18.7.21 Kiikoinen
Ilomäki, Niilo, 7.1.21
Ingerö, Kauko Alpo, 22.2.19 Kemijärvi
Inkinen, Eino Iivari
Itälä, Jouko Kauko, 21.12.16 Mäntsälä
Jalkanen, Heikki, 11.9.22 Kouvola
Jumo, Vilho Antero, 7.5.22 Pukkila
Jämsänen, Heikki Johannes, 7.8.17
Järvelin, Lasse Bernhard, 19.1.23 Tampere
Järvinen, Albert, 15.8.23
Jätinmäki, Risto Verner, 4.5.22 Honkajoki
Jääskeläinen, Olavi Ensio, 18.10.23 Helsinki
Kaarlonen, Kaarlo Armas, 5.3.23 Perniö
Kaijansinkko, Erkki, 20.3.18 Räisälä
Kaila, Yrjö Evert, 30.7.12
Kainlauri, Eino Olavi, 13.6.22 Hollola
Kainulainen, Väinö Johannes, 26.3.20 Sortavala mlk
Kajan, Karl Erik, 15.2.25 Helsinki
Kajanne, Tapio Ensio, 8.7.20 Tornio
Kaloinen, Aimo Aulis A., 6.2.20 Tuulos
Kalske, Allan Ensio, 6.4.22
Kanervo, Keijo Kaarlo, 17.1.17
Kannari, Mauno Ilmari, 19.8.22 Kiikka
Kaprio, Ilkka Antero, 1.6.20 Mikkkeli
Kara, Tauno Armas, 11.10.19 Kuhmoinen
Karila, Erkki Otto P., 1.10.14
Karinen, Antti Kalervo, 26.9.16
Karjala, Aleksi Valdemar, 20.1.13
Karjalainen, Kauko Ensio, 21.5.10
Karjalainen, Yrjö Jouko J., 20.5.22 Kurikka
Karvinen, Gösta A., 7.6.18
Kauko, Kalle Jouko, 24.1.24 Hyrynsalmi
Kauppinen, Osmo Juha, 19.6.21 Kuopio
Kekki, Jaakko Ensio, 7.5.17 Viipuri
Keko, Aarne Arvo, 2.11.21 Isokyrö
Kemppi, Matti, 7.9.22 Vuoksenranta
Keski-Mäenpää, Toivo Albert, 30.7.15 Kuortane
Kihlström, Lennart Väinö, 14.9.20 Kuopio
Kilpinen, Oiva Urho V., 8.11.16 Helsinki
Klemola, Olavi Uuno, 13.9.16 Veteli
Kohola, Jaakko, 29.12.22 Mikkeli
Koiranen, Veikko Rafael, 9.1.15
Koivula, Martti Oskari, 22.6.20 Viipuri
Koivuvaara, Paavo K., 10.2.18 Lahti
Kokko, Aarne Heikki, 16.11.14 Kontiolahti
Kokko, Heimo Jaakko, 12.12.19 Ilmajoki
Kokkola, Armas Kaukovalta, 2.11.15 Asikkala
Kontkanen, Tauno, 2.9.16 Kemijärvi
Kovanen, V.A., 7.4.21
Kujala, Toivo J., 18.1.22
Kujala, Valtteri, 14.7.21
Kurkiala, Lauri Kalervo, 16.11.1894 Längelmäki
Kurronen, Reino Ilmari, 15.5.22 Rautu
Kurovaara, Åke Aslak, 18.8.19 Helsinki
Kuusela, Esko Ensio, 7.3.21 Helsinki
Kuutti, Kaarlo Börje, 5.11.18 Porvoo
Käkelä, Kauko Veikko, 14.11.19
Kärki, Antti Niilo I., 15.5.23 Tampere
Laakkonen, Toivo Armas, 5.6.18 Kerimäki
Laakso, Yrjö Ilmari, 21.2.22 Kouvola
Ladau, Karl-Erik G.R., 3.6.16 Tampere
Lahokoski, Väinö, 21.5.06 Koski H.I.
Lahti, Jalo Henry Ilmari, 21.2.22 Vaasa
Laine, Niilo A., 14.9.15
Laine, Taumo Veikko U., 19.11.19 Teuva
Laitinen, Aake Leonard, 8.5.12 Sodankylä
Lange, Erich, 1.1.20 Suida
Lappalainen, Leo Kalevi, 16.2.23 Iisalmi
Lappi-Seppälä, Lauri, Laurila, Lauri Ilmari, 2.4.22 Oripää
Lautia, Erkki Rafael, 29.8.14 Rauma
Lehmus, Uuno Mikael, 24.1.15 Tampere
Lehto, Mikko Arvi, 4.10.14
Leino, Mauno J., 12.12.16 Hamina
Lemström, Armas Holger, 28.3.15 Lohja
Leskinen, Martti Tapani, 28.8.20 Kuopio mlk.
Levälahti, Kustaa Eemil, 6.6.22
Liljavirta, Lauri Veikko, 2.10.10 Kuopio
Lindberg, Kim Konrad, 1.9.16 Stuttgart
Lindholm, Teppo Untamo, 16.9.20 Tuusula
Lindroos, Tuomo Osmo A., 12.5.23 Tampere
Linnala, M.V., 12.3.21
Liukkonen, Lauri, 11.4.21 Hartola
Lius, Aimo Erkki, 12.7.21 Viipuri
Lundqvist, Gösta Arnold, 12.2.12 Turku
Luusuanniemi, Eero K., 17.2.17
Lähteenoja, Pauli, 18.8.22 Pertteli
Makkonen, Arvi Olavi, 13.4.18 Mikkeli
Maklin, Martti, 20.6.18
Mansala, Heikki Karl, 3.4.14 Helsinki, 28.3.42
Manula, Pentti P.A., 20.10.19 Pietarsaari
Martikainen, Martti Ilmari, 4.3.20 Liminka
Martimo, Veikko Olavi, 2.1.17 Simo
Massinen, Pekka V., 4.1.21
Melamies, Erkki Antti, 13.4.19 Kemi
Merilä, Paavo S., 10.8.14
Merimaa, Aimo H., 1.6.23 Hämeenlinna
Meriö, Esa Pellervo, 26.4.18 Kuopio
Metso, Arvi, 22.12.15 Sortavala
Miettinen, Aarni Ilmari, 13.11.18
Mikkonen, Kauko Reijo, 12.2.21 Lahti
Mustonen, Erkki, 13.7.22 Tampere
Mustonen, Veikko Vilhelm, 26.7.22 Viipuri
Myllykangas, Mauno Joh., 8.10.17 Nivala, 13.4.42
Myllymäki, Paavo Arvo H., 12.1.19 Ypäjä
Mäntylä, Valio Johannes, 12.1.16 Ilmajoki
Nevanlinna, Eino Edvard, 2.2.23 Helsinki
Nieminen, Eero V., 18.4.18
Nieminen, Helge Allan, 16.2.22 Tampere
Nisula, Eero, 27.1.23
Nisula, Esko Johannes, 13.5.22 Lappee
Norrmen, Lars, 25.4.20 Helsinki
Norvio, Viljo Kaarlo, 27.12.11 Kemijärvi
Nummelin, Paul Uolevi, 13.10.22
Nummi, Pekka Sakari, 13.2.19 Pori mlk.
Nurmi, Lahja Kalevi, 4.8.20 Kisko
Nurmi, Reino, 7.7.21
Nurmi, Timo Santeri, 22.10.22 Lammi
Nuutinen, Tapio Ilmari, 26.2.16 Karttula
Oinonen, Matti Olavi, 2.3.22 Tampere
Olin, Ulf-Ola, 18.7.17 Helsinki
Olki, Antti Olavi, 11.9.17 Helsinki
Ollikainen, Reino, 20.1.18
Ossi, Toimi, 20.3.16 Rautu
Ovaskainen, Mikko, 11.4.21 Tuusniemi
Paajanen, Helmer, 25.9.21 Mäntsälä
Paikkala, Veikko Ahti, 9.10.09 Vilppula
Pajunen, Tauno Olavi, 11.8.12 Teisko
Pajunen, Vieno Artturi, 21.10.10 Ylöjärvi
Paldanius, Simo Herman, 15.7.23 Oulujoki
Paljakka, Kauko Ilmari, 16.12.16 Käkisalmi
Panula, Artturi Johannes, 12.12.17 Jalasjärvi
Parkkinen, Esko, 30.7.23
Paukkula, Kosti, 12.9.13
Pekkanen, Erik Axel, 15.12.20 Espoo
Pentikäinen, Mikko, 24.10.19
Perälä, Väinö Aatos, 4.11.22 Tarvasjoki
Pesonen, Aarne Antto, 7.9.22 Pertunmaa
Pesonen, Mauno Alpo, 7.2.19 Juva
Penna, Ilmari Matti, 6.7.21 Salla
Pietilä, Paavo Petteri, 3.5.23
Pihkala, Ensio, 26.5.15
Pitkänen, Erkki, 12.4.15
Pohjanlehto, Tauno Poju V., 30.8.20 Kanneljärvi, 30.9.43
Preilin, Niilo Aleksanteri, Pulli, Arvo Olavi, 17.4.20 Sortavala
Puotinen, Viljo, 16.5.20 Evijärvi
Puronen, R.J., 15.5.22
Pusa, Aarne Heikki, 22.8.22 Pyhäjärvi
Puuperä, Erkki J.I., 11.1.15
Pöyhönen, Yrjö Ville S., 29.3.22 Kuopio
Rahola, Heikki Juhani 18.2.23 Helsinki
Rahunen, Matti Olavi, 13.8.22 Heinävesi
Rajavaara, Matti Uolevi, 10.2.21 Ilmajoki
Rantala, Jouko Verneri, 17.2.20 Alastaro
Rautio, Kaarlo Olavi, 13.4.15 Oulu
Rauttamo, Taito Markku, 25.4.16 Jokioinen
Reunanen, Vilho Aksel, 3.2.19 Kajaani
Riekki, Tero, 26.11.19 Tornio
Rinne, Artturi Viljam, 30.10.10
Roiha, Erkki Kalevi, 18.3.17
Rosenbröijer, Christian, 26.8.21
Rosenqvist, Helge Unto, 10.9.14
Roso, Alf Alfons, 26.1.21 Pori
Ruismäki, Heikki Ilmari, 11.7.21 Kuortane
Ruokonen, Kaino Aulis, 8.10.14 Turku
Räbinä, Sakari, 20.8.20 Salmi
Räty, Unto Kaarlo, 20.3.18 Jyväskylä
Rönnlund, Johan R., 12.12.22
Saarinen, Eino Jaakko, 1.7.22 Laihia
Saarnilahti, Sakari, 13.3.13 Kuusjoki
Sahlberg, Tom Olof, 17.6.10
Sainio, Pellervo Päiviö, 13.1.24 Lempäälä
Salmela, Matias Aukusti, 4.7.18 Kemijärvi
Salminen, Yrjö Henry, 22.4.12
Salo, Viljo A., 7.3.21
Salo, Theodor, 6.12.21
Salo, Timo Erkki K., 14.6.22 Helsinki
Salokangas, Mauri Alvar, 18.7.16 Kouvola
Saranko, Antti Konrad, 16.11.16 Hausjärvi
Sartio, Martti Holger, 19.8.16 Viipuri
Schmidt, Harald, 3.10.23, Kuusankoski
Seistamo, Viljo Valentin, 26.2.21 Leppävaara
Seppälä, Osmo Verner, 1.7.15
Seppälä. Veikko Olavi, 10.4.22 Tampere
Sevonen, Ville, 26.4.19
Sihvonen, Urho Ensio, 25.12.22
Siitoin, Yrjö, 5.8.20
Sirkiä, Valle, 15.12.18 Terijoki, 4.7.43
Snellman, Kaarle Juhana E., 15.6.20 Helsinki
Somersalo, Olli Artturi, 20.1.15 Kuhmoinen
Sorko, Osmo Ylermi, 18.6.21
Suojanen, Simo Sakari, 13.1.22 Tampere
Suonio, Reino Olavi, 2.8.13 Kivennapa
Syrenius, Heimo, 26.7.22
Talvitie, Esko Jaakko, 29.7.18 Lapua
Tattari, Tapio Outi, 18.12.16 Viipuri
Tenomaa, Yrjö, 27.6.17 Karttula, 1.5.42
Tervanen, Toivo Veli, 4.10.07 Uusikaupunki
Tillman, Kurt Christian, 25.3.21, 4.7.43
Toivanen, Reino Vilho, 20.8.19
Toivola, Arvo Olavi, 13.2.15 Kymi
Toivonen, Sulo, 3.12.23
Tuomi, Bo Heimo, 22.9.22 Helsinki
Törmä, Erkki, 27.7.22
Törni, Lauri Allan, 28.5.19
Törrönen, Veikko Ilmari, (palanut suomeen 4.7.43)
Uusitalo, Jaakko Olavi, 13.7.23 Pöytyä, 4.7.43
Vaaramo, Toivo Perttuli, 30.9.20 Kokkola, 4.7.43
Valkama, Oskari, 27.9.13 Teuva
Wallen, Lennart Simeon, 25.4.13 Malmi
Vanhanen, Tauno Albert, 24.4.22 Kouvola, 4.7.43
Vapaavuori, Ilkka Ilmari, 31.7.23 Pori
Varjoranta, Erkki Ilmari,19.1.24
Vauhkonen, Nestori, 20.2.15 Viitasaari
Weckström, Thor-Björn, 7.1.18 Helsinki
Vehviläinen, Olavi, 28.9.15
Vekama, Kosti Vilhelm, 17.3.15
Vierto, Paavo Kustaa, 29.8.15 Lehtimäki
Vihola, Mauri, 30.5.22, 4.7.43
Viiala, Matti Gabriel, 30.3.17 Hämeenlinna
Viikama, Veikko Kalevi, 16.12.19 Valkeala, 7.5.42
Vikstedt, Osmo Valtteri, 2.3.16 Nummi
Vilhunen, Allan, 5.4.12 Mikkeli
Visa, Eino Johannes, 1.9.17 Vaasa
Volotinen, Ville, 14.10.22 Helsinki
Vuori, Olli Yrjö, 3.1.21, 31.7.41
Vuorinen, Pekka
Vähäsalo, Max, 26.10.16 Kelto
Ylikivistö, Ervin W., 17.3.17 Karvia
Ylinen, Olavi, 14.10.20
Yli-Pekkala, Lauri, 16.12.23

Liste der Finnischen Offiziere der SS-division Wiking
(ausser der Finnen-Bataillon)

I

a) In Berlin

Hstuf

Kaila

AA

Ostuf

Miettinen

G

Ostuf

Suonio

W.

Ostuf

Roiha

Pz.Jg.

Ostuf

Heiskanen

Fl.

Ostuf

Tenomaa

N.

Ustuf

Paikkala

W.

Ustuf

Noisniemi

AA.

Ustuf

Hallavo

Pz.Jg.

Ustuf

Kotkanen

G.

Ustuf

Karila

Fl.

Ustuf

Kokkola

Pion.

Ustuf

Halonen

G.

Ustuf

Alhonen

G.

b) Unter Wegs

Ostuf

Puuperä

AA.

Ostuf

Hatara

G.

Ustuf

Hukkanen

N.

Ustuf

Riekki

FI.

Ustuf

Saarnilahti

N.

Ustuf

Seppälä

G.

II

In der division

Ostuf

Itälä

AR 5.

Ostuf

Ladau

Div.Stab.

Ustuf

Mansala

AR 5.

Ustuf

Kihlström

AR 5.

Ustuf

Backberg

AR 5.

Ustuf

Duncker

AR 5.

Ustuf

Koiranen

AR 5.

Ustuf

Wallen

Pz.Jg 5.

Gefallene

Ostuf

Norvio

W.

Ostuf

Liljavirta

AR.

Ustuf

Aarnio

Ustuf

Pihkala

Div.Stab.

Ustuf

Kurovaara

N.

Verwundett und krank, Augsfallen

Ostuf

Karinen

W.

Ustuf

Tuomola, Frans

N.

Ustuf

P.Nummi (haav.12.11.)

Ustuf

Olki

N.

Ustuf

Karvinen

G.

Ustuf

Myllykangas

N.

Ustuf

Viikama

Pz.Jg.

Ustuf

Koivuvaara

Ustuf

Koivula

Ustuf

Leino

N.

Sota-arkisto,Y.P.I. Kailan kokoelma. Nämä kaksi luetteloa ovat parhaat säilyneet Wiking-divisioonassa hajallaan palvelleista upseereista ja ilmeisesti melko täydelliset.
[Y.P.I. Kailan henkilökohtaiseen eripainoksen kappaleeseen on kuulakärkikynällä lisätty teksti: "Tämä ei ole minun laatimani."]

Nimiluettelo 13.2.1942 Suomeen palanneista upseereista.

Arvo Nimi Synt.
vuosi
Aselaji Sk.piiri
Suomi Saksa

Vänrikki

Alhonen, Tuure Allan

1916

?

jv.

PirkkaHäm.

Vänrikki

Hallavo, Veikko Sakari

1917

?

pst.

Epoh.I

Vänrikki

Halonen, Uuno Antero

1914

rv.

jv.

Pori

Luutn.

Heiskanen, Erkki Veli

1919

it.

t.

Helsinki? (akt.ups.)

Vänrikki

Hukkanen, Juhani

1919

?

jv.

Poh.Kar.

Luutn.

Hatara, Teuvo Olli

1915

?

tied.komp.

Poh.Kym.

Kapteeni

Kaila, Yrjö Paavo Ilmari

1912

pp.

moott.p.

Suur.Sai? (akt.ups.)

Vänrikki

Karila, Otto Erkki Pentti

1914

it.

it.

Poh.Uu.

Vänrikki

Koivuranta, Paavo Kaarlo

1918

it.

it.

Helsinki

Vänrikki

Kokkola, Armas Kauko Valto

1915

?

pion.

Lahti

Vänrikki

Kotkanen, Pentti Ilmari

1919

jv.

pst.

Poh.Kar.

Luutn.

Miettinen, Arno Ilmari

1918

rv.

tied.komp.

Helsinki

Vänrikki

Noisniemi, Torkel Richard

1916

it.

moott.p.

Helsinki

Vänrikki

Paikkala, Ahti Veikko Antero

1909

?

jv.

Helsinki

Luutn.

Puuperä, Erkki Ilmari

1915

it.

ps.autok.

Helsinki

Luutn.

Roiha, Erkki Kalevi

1917

pp.

pst.

Joensuu

Vänrikki

Saarnilahti, Sakari

1915

jv.kk.

jv.

Turunmaa

Vänrikki

Seppälä, Osmo Verner

1915

?

jv.

Helsinki

Luutn.

Suonio, Reino Olavi

1913

rv.

jv.

Pohj.Kym.

 

Kapt. Y.P.I. Kaila


Y.P.I. Kaila

Sota-arkisto, Y.P.I. Kailan kokoelma. Nämä kaksi luetteloa ovat parhaat säilyneet Wiking-divisioonassa hajallaan palvelleista upseereista ja ilmeisesti melko täydelliset.
[Y.P.I. Kailan henkilökohtaiseen eripainoksen kappaleeseen on kuulakärkikynällä lisätty teksti: "Minun laatimani heti Suomeen palattuani."]

Kriegsrangliste sämtlicher Offiziere und Beamten im Offizierrang.

Lfd. Nr. Dienst- Name (Vorname) Patent oder Tag der Ernennung Dienststelle (Komp. usw.) Tag des Bemerkungen

Grad

Stellung

Zugangs woher?

Abgangs wohin?

1.

Hstuf.

Kdr.

Collani, Hans

1.10.33

Stab.

16. 6.41

 

 

2.

Ostuf.

V.Fhr.

Kaatsch, Erwin

8. 9.39

Stab.

1. 9.41

 

 

12.

Ustuf.

Zugf.

Ertel, K-Heinz

7. 6.40

2.Kp.

20. 6.41

 

 

13.

Ustuf.

Zugf.

Hirt, Helmut

13. 6.40

1.Kp.

28. 6.41

 

 

21.

Ustuf.

Za.Arzt.

Dr.Franke Wilh.

1. 9.41

Stab.

25. 8.41

 

 

36.

Ustuf.

A.F.K.

Bläss, Conrad

9.11.41

Stab.

10. 9.41

 

 

25.

Ustuf.

U.Zugf.

Sartio, Lauri

6.10.36

3.Kp.

15. 6.41

 

 

27.

Ustuf.

U.Zugf.

Knuutti, Kaarlo

4. 9.39

4.Kp.

15. 6.41

 

 

28.

Ustuf.

U.Zugf.

Ingerö, Kauko

1. 4.40

1.Kp.

15. 6.41

 

 

29.

Ustuf.

U.Zugf.

Vaaramo, Toivo

10. 4.40

2.Kp.

15. 6.41

 

 

33.

Ustuf.

U.Zugf.

Pohjanlehto, Tauno

1.10.40

1.Kp.

15. 6.41

 

 

39.

SS-Ostuf.

Kp.Fü.

Ladau, Karl-Erik

1. 5.41

2.Kp.

Div. 1. 2.42

26. 3.26 Laz.

3.Oberschen keldurchschuss

42.

SS.Ob.jk.

Zg.Fü.

Scholz, Helmut

2. 4.42

2.Kp. Zgf.

13. 5.42

 

 

44.

SS.Ob.jk.

Zg.Fü.

Franke, Helmut

2. 4.42

12.Kp. Zgf.

20. 5.42

 

SS-Ustuf.

47.

SS-Ostuf.

Kp.F.

Porsch, Hans Joa.

30. 1.42

10.Kp.

2.12.42

 

 

49.

SS-Hstuf.

Kp.F.

Troiker, Heinz

 

9.Kp.

13.10.42

 

 

50.

SS-Ostuf.

Kp.F.

Deck, Eugen

30. 1.42

11.Kp.

17.10.42

 

 

51.

SS-Ostuf.

Hilfsarzt

Dr.Somersalo Olli

30.10.42

Btl.Stab.

13.10.42

 

 

52.

SS-Ostuf.

Zg.Fü.

Tenomaa, Yrjö

1. 5.41

11.Kp.

Ers.Btl 7.12.42.

 

 

11.

SS-Ostuf.

Tr.Arzt

Dr.Bumke, Gerhard

30. 1.42

Btl.Stab.

23. 6.41

 

 

20.

SS-Ustuf.

Zg.Fü.

Koenen, Paul

1. 9.41

12.Kp.

25. 6.41

 

 

26.

SS-Ostuf.

Zg.Fü.

Pajunen, Tauno

9.11.41

12.Kp.

15.6. 41

 

 

Sotapäiväkirja I:n liite. Laadittu ilmeisesti vasta syksyllä 1942, koskapa lääk.tri Somersalo on jo siinä mukana. Juoksevan numeroinnin epäjärjestys sekä useiden suomalaisten palvelusasemien alhaisuus viittaavat siihen, että kyseessä on vanhojen lähteiden nojalla tehty, epätarkka asiakirja. Parempaa ei kuitenkaan ole löydetty. -On otettava huomioon, että Kriegsranglisteen otettiin vain pataljoonasta vakanssin saaneet suomalaisupseerit; runsaasti mukana olleita, mutta vakanssittomia upseereita on jätetty pois.

Kriegsrangliste sämtlicher Offiziere und Beamten im Offizierrang.

Lfd. Nr. 

Dienst-

Name (Vorname) 

Patent oder tag der Ernennung 

Dienststelle (Komp. usw.) 

Tag des 

Bemerkungen

Grad

Stellung

Zugangs woher?

Abgangs wohin?

1.

Stubaf.

Kdr.

Kollani, Hans

1.10.1933

Stb.

16.6.1941

   

2.

Hptstuf.

V.Fhr.

Kaatsch, Erwin

8.9.1939

Stb.

1.9.1941

15.2.1943

Versetzt.Pz.Gr. Div. "W"

3.

Ostuf.

Adju.

Hirt, Helmut

13.6.1940

Stb.

20.6.1941

   

4.

Ustuf.

O.O.

Scholz, Helmut

2.4.1942

Stb.

13.5.1942

   

5.

Ostuf.

Tr.Arzt

Dr.Bumke, Gerhard

1.6.1940

Stb.

23.6.1941

30.3.1943

Versetzt.Pz.Gr. Div. "W"

6.

Ustuf.

Zahnarzt

Dr.Franke, Wilhelm

1.9.1941

Stb.

25.8.1941

17.9.1943

Versetzt.Pz.Gr. Div. "W"

7.

Ustuf.

TFK.F.

Bläss, Konrad

9.11.1941

Stb.

10.9.1941

   

8.

Ustuf.

Kp.F.

Ertel, Karl-Heinz

7.6.1940

9.Rg.

20.6.1941

   

9.

Ostuf.

Kp.F.

Porsch, Hansa-Joa.

9.11.1940

10.Rg.

10.8.1942

19.1.1943

Gefallen bei Jekaterinowka

10.

Ostuf.

Kp.F.

Deck, Eugen

1.8.1941

11.Rg.

17.10.1942

   

11.

Ustuf.

Zg.F.

Koenen, Paul

1.3.1941

11.Rg.

25.6.1941

2.2.1943

Verwundet bei Gawriloff.

12.

Ustuf.

Zg.F.

Frank, Helmut

2.4.1942

12.Rg.

20.5.1942

26.12.1942

Gelbsucht. Laz.

13.

Ustuf.

V.Fhr.

Fuchs, Herbert

15.7.1942

Stb.

15.2.1943

   

14.

Ostuf.

Hilfs.A.

Dr.Somersalo, Olli

30.10.1942

Stb.

13.10.1942

   

15.

Hptstuf.

Kp.F.

Ladau, Karl-Erik

1.5.1941

12.Rg.

1.2.1942

18.2.1943

Verw. bei Ignotlewski

16.

Ostuf.

Zg.F.

Pohjanlehto, Tauno

1.10.1940

10.Rg.

15.6.1941

12.3.1943

Verw. bei Ssemenowska

17.

Ostuf.

Zg.F.

Tenomaa, Yrjö

1.5.1941

11.Rg.

7.12.1942

   

18.

Ostuf.

Zg.F.

Kuutti, Kaarlo

4.9.1939

10.Rg.

15.6.1941

2.2.1942

Gef. bei Kavolnizkaja

19.

Ostuf.

Zg.F.

Sartio, Lauri

6.10.1936

11.Rg.

15.6.1941

   

20.

Ostuf.

Zg.F.

Ingerö, Kauko

1.2.1940

9.Rg.

15.6.1941

   

21.

Ustuf.

Zg.F.

Vaaramo, Toivo

10.4.1940

12.Rg.

15.6.1941

   

22.

Ostuf.

Zg.F.

Pajunen, Tauno

9.5.1941

12.Rg.

15.6.1941

23.7.1942

Versetzt Div.Stb.

23.

Ustuf.

Zg.F.

Virtaniemi, Kyösti

10.3.1943

11.Rg.

27.3.1943

   

24.

Ustuf.

Zg.F.

Kosonen, Herkko

10.3.1943

9.Rg.

27.3.1943

   

25.

Ustuf.

Zg.F.

Toivonen, Kalle

20.4.1943

11.Rg.

7.5.1943

   

26.

Ustuf.

Zg.F.

Wainio, Valle

20.4.1943

12.Rg.

7.5.1943

   

Sotapäiväkirja II:n liite. Laadittu ilmeisesti toukokuussa 1943. Tästäkin puuttuu samasta syystä paljon suomalaisupseereita.