Luettelo lakossa olevista levy- ja vaskisepänliikkeitten työläisistä (1937)


Luettelo 1.5.37 alkaen lakossa olevista, seuraavalla sivulla lueteltujen levy- ja vaskisepänliikkeitten sekä kaidetyönantajain työläisistä.

Työläistilasto-osaston lakkolaisluettelo N:o 21. 1937, 8 s.

Förteckning över de sedan 1.5.37 hos å följande sida uppräknade plåt- och kopparslagarefirmor samt ledstångsarbetsgivare strejkande arbetarna.

Avd:s för arbetsstatistik strejkförteckning N:o 21. 1937, 8 s.


Lakkolaisluettelossa N:o 21 mainitut toiminimet - I strejkförteckingen N:o 21 uppräknade firmor:

A.W. Enbom Metallitehdas

Helsinki - Helsingfors

Pelti- ja vaskisepänliike E.H. Etelävaara

Helsinki - Helsingfors

Peltisepänliike K.J. Hagelberg O.Y.

Helsinki - Helsingfors

Helsingin Levytakomo V. Teriö

Helsinki - Helsingfors

Helsingin Takomo O.Y.

Helsinki - Helsingfors

Kvick & Vähäsarja, Pelti- ja Vaskisepänliike

Helsinki - Helsingfors

Pelti-, Vaski- ja Vesijohtoliike J.E. Lähde

Helsinki - Helsingfors

Masalin ja Kumpp. O.Y. - Masalin & C:o Ab.

Helsinki - Helsingfors

Pelti- ja vaskisepänliike J.K. Niemelä

Helsinki - Helsingfors

Ojalan konepaja

Helsinki - Helsingfors

Pelti- ja Vaskiseppä Osakeyhtiö

Helsinki - Helsingfors

O.Y. Savonius & Company A.B.

Helsinki - Helsingfors

Läkki-, Pelti- ja Vaskisepänliike V. Vauhkonen

Helsinki - Helsingfors

Luettelo - Förteckning

Työläisen nimi
Arbetarens namn

Ammatti
Yrke

Syntymäaika
Födelsetid

Toiminimi
Firma

Aalto, Juho Alfred

Kupariseppä

21/3 1878

Vauhkonen

Aarnio, Aaro Sakeus

Apulainen

31/1 1916

Vauhkonen

Akkila, Valdemar

Kaidemies

1913

Masalin

Antonoff, Olli

Kaidemies

1899

Masalin

Arhala, Aleksanteri

Kaidemies

1916

Masalin

Auveri, Karl Eino

Peltiseppä

18/3 1899

Etelävaara

Auvinen, Veikko

Nuor.viilaaja

1904

Helsingin Takomo

Bergman, Gunnar Vilhelm

Peltisepän apulainen

8/10 1918

Lähde

Bäckman, Leander

Aputyöläinen

5/4 1919

Helsingin Takomo

Ekholm, Mikko

Kaidemies

1914

Masalin

Ekholm, R.

Nuor.peltiseppä

16/7 1913

Helsingin Takomo

Ekman, Martti Ilmari

Peltiseppä

3/2 1908

Kvick & Vähäsarja

Fabrell, Erik Ferdinand

Peltiseppä

18/6 1901

Savonius

Falck, Jalo Kasper

Uuttaja

25/10 1916

Helsingin Takomo

Ferm, Eino

Aputyöläinen

1920

Helsingin Takomo

Finne, Aarne

Peltiseppä

9/6 1909

Lähde

Fredman, Tauno

Uuttaja

28/9 1906

Helsingin Takomo

Fredriksson, Allan

Peltiseppä

1908

Helsingin Takomo

Granholm, Theodor Eugen

Peltiseppä

8/11 1917

Enbom

Haapanen, Paavo Johannes

Peltiseppä

26/4 1910

Etelävaara

Haarala, Uuno

Peltiseppä

27/7 1904

Helsingin Takomo

Haaramäki, Pauli Olavi

Peltiseppä

16/9 1914

Niemelä

Hagelberg, Vihtori

Peltiseppä

14/3 1904

Hagelberg

Hakkarainen, Väinö

Nuor.peltiseppä

2/11 1914

Savonius

Halttunen, Anselm

Kaideviilari

16/6 1895

Ojala

Hammarberg, Aksel

Peltiseppä

1882

Helsingin Takomo

Hautasaari, Emil

Peltiseppä

25/5 1888

Hagelberg

Heikkilä, Paul

Aputyöläinen

24/3 1923

Helsingin Takomo

Heikkilä, Veijo

Aputyöläinen

4/4 1919

Helsingin Takomo

Heikkinen, Oiva

Viilaaja

1911

Helsingin Takomo

Heino, Kalle

Kaidemies

1913

Masalin

Heino, Yrjö

Viilaaja

1903

Helsingin Takomo

Helander, Vilho

Peltiseppä

2/10 1893

Niemelä

Helle, Toivo

Peltiseppä

14/3 1906

Helsingin Takomo

Hellström, Tauno

Peltiseppä

1903

Helsingin Takomo

Hilden, Bruno

Peltiseppä

1887

Helsingin Takomo

Hile, Pekka

Kaidemies

1879

Masalin

Hiltunen, K.

Viilaaja

1898

Helsingin Takomo

Hiltunen, Pekka

Peltiseppä

28/9 1895

Helsingin Takomo

Holmberg, Henry

Kaidemies

1908

Masalin

Holopainen, Adam

Aputyöläinen

1916

Helsingin Takomo

Honka, Matti

Nuor.viilaaja

11/4 1912

Helsingin Takomo

Honkanen, Väinö

Peltiseppä

20/10 1912

Hagelberg

Huokuniemi, Onni Valdemar

Peltiseppä

21/2 1908

Lähde

Huotari, Eino

Peltiseppä

13/1 1908

Helsingin Takomo

Huuskonen, Armas

Kaidemies

1907

Masalin

Huuskonen, Ilmari

Kaidemies

1913

Masalin

Hyvärinen, Kalle

Kaidemies

1906

Masalin

Hämeensalo, Esko

Kaidemies

1910

Masalin

Ilkka, Esko Eljas

Peltiseppä

3/6 1903

Vauhkonen

Ilman, Henrik

Viilaaja

1891

Helsingin Takomo

Ilomäki, Reino

Peltiseppä

6/7 1912

Hagelberg

Iltanen, Lauri

Peltiseppä

1908

Helsingin Takomo

Johansson, Hannes

Kaidemies

1911

Masalin

Jokinen, Suune

Aputyöläinen

1912

Helsingin Takomo

Järvi, Kalle

Kaidemies

1886

Masalin

Järvinen, V.

Kaidemies

1920

Masalin

Kaasinen, Yrjö

Nuor.viilaaja

1909

Helsingin Takomo

Kaikukangas, Frans Gunnar

Viilaaja

29/7 1907

Helsingin Takomo

Kajan, Esko

Peltiseppä

 

Pelti- ja vaskis.

Kanerva, Valdemar

Viilaaja

1909

Helsingin Takomo

Kantonen, Olavi Kaarlo

Peltiseppä

26/1 1911

Etelävaara

Karinkanta, Arvi

Kaideviilari

7/11 1914

Ojala

Karpponen, Lennart Emil

Kaideviilari

28/9 1911

Masalin

Karvinen, Väinö

Kaidemies

1917

Masalin

Kasvio, Taisto Armas

Kaidemies

1916

Masalin

Kauhanen, Matti

Aputyöläinen

17/10 1916

Helsingin Takomo

Keinänen, Aaro

Viilaaja

1884

Helsingin Takomo

Keronen, Pauli

Kaidemies

1915

Masalin

Kervinen, Johan

Kaidemies

1889

Masalin

Kinanen, Uuno

Uuttaja

1906

Helsingin Takomo

Koivisto, Leo

Kaidemies

1914

Masalin

Koivu, Eino

Peltiseppä

6/12 1915

Hagelberg

Koponen, Tapio

Peltiseppä

4/2 1910

Hagelberg

Koponen, Tauno

Peltiseppä

24/4 1906

Hagelberg

Korhonen, Oiva

Viilaaja

1911

Helsingin Takomo

Korte, Veikko Olavi

Kaidemies

1913

Masalin

Koskenranta, Tauno Veikko

Peltiseppä

17/4 1911

Lähde

Kotilainen, Jussi

Peltiseppä

31/8 1897

Hagelberg

Kuosmala, Juho Vilho

Peltiseppä

14/11 1882

Teriö

Kurki, Aimo

Nuor.viilaaja

1909

Helsingin Takomo

Kurtelius, Väinö

Viilaaja

12/2 1910

Helsingin Takomo

Laaksonen, Arvi

Kaidetyömies

22/12 1910

Pelti- ja vaskis.

Laaksonen, Reino

Peltiseppä

26/6 1905

Helsingin Takomo

Lager, Oiva Olavi

Peltiseppä

15/1 1914

Teriö

Laine, Arvo

Peltiseppä

19/11 1904

Enbom

Laine, Yrjö

Kaidemies

1912

Masalin

Laitinen, Osmo Elo

Kaideviilaaja

22/9 1919

Ojala

Laito, August

Peltiseppä

10/10 1909

Hagelberg

Lehikoinen, Väinö Oiavi

Peltiseppä

17/2 1908

Kvick & Vähäsarja

Lehto, Armas

Peltiseppä

 

Niemelä

Lehto, Väinö Viljam

Peltiseppä

15/1 1914

Teriö

Lehtonen, Rudolf

Kaidemies

1910

Masalin

Lehtonen, Väinö

Kaidemies

1896

Masalin

Leino, Uuno

Peltiseppä

21/5 1905

Hagelberg

Lilja, Risto

Peltiseppä

28/3 1917

Enbom

Lilja, Sulo Aarno

Peltiseppä

6/2 1909

Enbom

Lindeman, Kaino Otto

Peltiseppä

18/1 1917

Enbom

Lindfors, Thure

Peltiseppä

5/5 1910

Hagelberg

Lindroos, Albin

Peltiseppä

6/6 1909

Pelti- ja vaskis.

Lohivirta, Osmo

Kaidemies

1916

Masalin

Luoma, Aapo Esko

Kaidemies

1916

Masalin

Luoma, Osmo

Kaidemies

1910

Masalin

Luuk, Väinö

Peltiseppä

1895

Helsingin Takomo

Lähteinen, Osmo

Kaidemies

1917

Masalin

Makkonen, Yrjö

Peltiseppä

18/10 1912

Kvick & Vähäsarja

Manner, Väinö

Peltiseppä

25/2 1910

Hagelberg

Manninen, Johan Reino

Peltiseppä

7/8 1876

Helsingin Takomo

Merenvuo, J.

Kaidemies

1912

Masalin

Miettinen, Aaro

Peltiseppä

/12 1854

Helsingin Takomo

Moisio, Emil Bernhard Ole

Kaidemies

1918

Masalin

Mäkelä, Aarne

Kaidemies

1912

Masalin

Mäkelä, Kalle

Peltiseppä

1896

Helsingin Takomo

Mäkinen, Eino

Peltiseppä

1911

Helsingin Takomo

Naukkarinen, Eino

Peltiseppä

13/2 1903

Helsingin Takomo

Niemi, Aleksi

Peltiseppä

28/11 1894

Helsingin Takomo

Niemi, Kalle Olavi

Peltiseppä

17/6 1917

Etelävaara

Niemi, Toivo Rudolf

Peltiseppä

7/4 1907

Etelävaara

Nieminen, Väinö Aleksander

Peltiseppä

28/2 1887

Etelävaara

Niinikoski, August Feliks

Peltiseppä

3/1 1896

Kvick & Vähäsarja

Nikkinen, Frans

Viilaaja

1904

Helsingin Takomo

Nordberg, Lauri

Peltiseppä

10/8 1912

Hagelberg

Nummenpää, Ilmari

Kaidemies

1899

Masalin

Nuorala, Reino Yrjö

Kaideviilaaja

18/4 1899

Ojala

Nurminen, Lauri Vihtori

Kaideviilaaja

9/8 1910

Ojala

Nyberg, Martti

Viilaaja

28/9 1908

Helsingin Takomo

Nylen, Eino

Kaidemies

1909

Masalin

Nylen, Sulho

Kaidemies

1917

Masalin

Oinonen, Karl K.

Peltiseppä

1898

Helsingin Takomo

Oittinen, Tuure

Kaideviilaaja

7/6 1897

Ojala

Oksanen, Juho Ilmari

Kaidemies

1908

Masalin

Paananen, Adiel

Uuttaja

18/1 1906

Helsingin Takomo

Paikkala, Veikko Kaarlo

Peltiseppä

24/12 1909

Enbom

Patoluoto, Kalle

Kaidemies

1914

Masalin

Pekkinen, Frans

Peltiseppä

5/10 1907

Helsingin Takomo

Pekurinen, Odert

Viilaaja

1892

Helsingin Takomo

Pellinen, Kalle

Kaidemies

1882

Masalin

Peltokukka, Väinö

Peltiseppä

22/7 1881

Pelti- ja vaskis.

Peltonen, Viljo

Peltiseppä

5/8 1913

Kvick & Vähäsarja

Piipponen, Kaiho

Kaidemies

1913

Masalin

Pitkänen, Tauno Jalmari

Nuor.peltiseppä

23/12 1910

Vauhkonen

Pohjolainen, Einari

Kaidemies

1908

Masalin

Punkka, Eelis

Viilaaja

1899

Helsingin Takomo

Purokallio, Viljo

Nuor.viilaaja

4/6 1911

Helsingin Takomo

Pynnönen, Kauko

Kaidemies

1912

Masalin

Päärni, Anton

Kaidemies

1894

Masalin

Pöllönen, Arvo Paavo

Aputyöläinen

18/6 1919

Vauhkonen

Pöyry, Arvi

Aputyöläinen

1916

Helsingin Takomo

Rasinen, Santeri

Peltiseppä

18/12 1904

Helsingin Takomo

Relander, Kalle

Peltiseppä

10/10 1905

Hagelberg

Relander, Lauri

Peltiseppä

18/1 1911

Hagelberg

Rissanen, Matti

Aputyöläinen

1912

Helsingin Takomo

Rontu, Yrjö

Sorvaaja

1912

Helsingin Takomo

Rosendahl, Aksel

Viilaaja

1906

Helsingin Takomo

Rosendahl, Veijo

Oppilas

1916

Helsingin Takomo

Rosvall, Paavo Astor

Peltiseppä

6/7 1895

Teriö

Räsänen, Aarne

Peltiseppä

1904

Helsingin Takomo

Räsänen, Karl Alfr.

Peltiseppä

28/1 1905

Helsingin Takomo

Räsänen, Lauri

Aputyöläinen

4/3 1914

Helsingin Takomo

Saarikangas, Paavo

Aputyöläinen

1920

Helsingin Takomo

Saarikangas, Vilho

Nuor.viilaaja

1909

Helsingin Takomo

Saarinen, Hannes

Peltiseppä

4/12 1884

Vauhkonen

Saarinen, Tauno

Kaidemies

1916

Masalin

Saarinen, Uuno Viljam

Peltiseppä

8/9 1908

Kvick & Vähäsarja

Sadekoski, Johan Viljam

Peltiseppä

1894

Helsingin Takomo

Salmi, Oiva

Kaidemies

1910

Masalin

Salminen, Usko Luukas

Peltiseppä

9/4 1909

Savonius

Salo, Kalle

Peltiseppä

1907

Helsingin Takomo

Savimäki, August

Aputyöläinen

1902

Helsingin Takomo

Schroderus, Lauri

Kaidemies

1910

Masalin

Segerstedt, Oiva

Kaideviilaaja

20/5 1908

Ojala

Seppälä, Kaarlo Kustaa

Kaideviilaaja

22/1 1917

Ojala

Seuranen, Artturi

Kaidetyömies

8/3 1888

Pelti- ja vaskis.

Sjögren, Armas

Kaidemies

1899

Masalin

Skön, Nikolai

Peltiseppä

17/3 1910

Kvick & Vähäsarja

Sohlman, Eero Valdemar

Kaidemies

1917

Masalin

Sohlman, Matti Iivari

Kaidemies

1912

Masalin

Soilamo, Paul

Viilaaja

8/2 1911

Helsingin Takomo

Soinvirta, Emil

Kaideviilaaja

10/2 1897

Ojala

Stenberg, Onni

Kaidemies

1913

Masalin

Stenman, Johan Jalmari

Peltiseppä

8/2 1891

Kvick & Vähäsarja

Stolt, Sven

Nuor.peltiseppä

31/8 1916

Lähde

Stor-Pellinen, Väinö

Kaidemies

1913

Masalin

Suojasalmi, Tauno

Viilaaja

5/7 1908

Helsingin Takomo

Suominen, Juho

Kaidemies

1909

Masalin

Syren, Erkki

Aputyöläinen

1918

Helsingin Takomo

Syrjänen, K.

Kaidemies

1911

Masalin

Talvitie, Heimo

Kaidemies

1913

Masalin

Tamminen, Sulo Felix

Peltiseppä

9/2 1910

Enbom

Teerioja, Matti

Kaidemies

1912

Masalin

Teerioja, Taito

Kaidemies

1914

Masalin

Toivola, Kalle

Viilaaja

28/1 1902

Helsingin Takomo

Torvinen, Tauno

Aputyöläinen

1909

Helsingin Takomo

Tuominen, Armas

Kaidemies

1918

Masalin

Tuominen, Ragnar Kalle

Nuor.peltiseppä

10/10 1908

Pelti- ja vaskis.

Tuukkanen,

Peltiseppä

 

Enbom

Tähtimö, Reino

Peltiseppä

29/1 1908

Helsingin Takomo

Törrönen, Martti

Oppilas

1/1 1919

Savonius

Usakli, Veikko

Nuor.viilaaja

1915

Helsingin Takomo

Vaahtera, Toivo

Kaidemies

1909

Masalin

Vaalle, Keijo Leo

Kaideviilaaja

28/6 1918

Ojala

Valkama, Unto

Kaidemies

1914

Masalin

Vallenius, Tauno

Oppilas

27/8 1919

Helsingin Takomo

Valo, Gunnar

Kaidemies

1913

Masalin

Valta, Aksel

Viilaaja

1911

Helsingin Takomo

Vartiainen, Olavi

Peltiseppä

31/8 1913

Helsingin Takomo

Vepsä, Viljo Tuomas

Kaidemies

1908

Masalin

Vesterlund, Risto

Kaidemies

1917

Masalin

Vilen, Veikko

Peltiseppä

17/6 1911

Helsingin Takomo

Viljanen, Uuno Ilmari

Peltiseppä

24/5 1911

Pelti- ja vaskis.

Vilkman, Sulo

Viilaaja

28/7 1912

Teriö

Virtanen, Felix Verner

Peltiseppä

11/2 1906

Savonius

Virtanen, Ilmari

Peltiseppä

1896

Helsingin Takomo

Virtanen, Viljo Olavi

Nuor.peltiseppä

2/11 1912

Savonius

Vuorinen, Paavo Leonard

Peltiseppä

24/9 1905

Savonius

Vuorio, Eelis

Peltiseppä

1895

Helsingin Takomo

Vuorisalo, Hugo Johan

Peltiseppä

12/6 1906

Lähde

Välimaa, Kalle Johan

Kaideviilaaja

15/8 1904

Ojala

Ylitalo, Johan

Kaidemies

1889

Masalin

Ylitalo, Toivo Arvid

Kaidemies

1910

Masalin