Luettelo lakossa olevista Gutzeitin työläisistä (1934)


Luettelo 7.5.34 alkaen lakossa olevista, Aktiebolaget Gutzeits Lådfabrikin, Kotka, työläisistä.

Työläistilasto-osaston lakkolaisluettelo N:o 14. 1934, 12 s.

Förteckning över de sedan 14.5.1934 strejkande arbetare vid Aktiebolaget Gutzeits Lådfabrik, Kotka.

Avd:s för arbetsstatistik strejkförteckning N:o 14. 1934, 12 s.


Työläisen nimi
Arbetarens namn

Ammatti
Yrke

Syntynyt
Född

Syntymäpaikka
Födelseort

Ahonen, Alma Maria

Penkkari kantilla

1882 20/3

Janakkala

Albrecht, Alina

Kantin vas.ottaja

1905 19/4

Uusikirkko

Alen, Hugo

Kaappari

1905 16/2

Hartola

Andersen, Alf

Sahuri

1903 28/12

Kymi

Andersen, Arne

Remonttimies

1896 17/6

Kymi

Andersen, Hilmer

Sahuri

1883 5/12

Kymi

Andersen, Thore

Kaappari

1914 9/7

Kymi

Andersson, Niilo

Mittapoika

 

 

Antikainen, Aaro Efraim

Skaavari

1904 27/10

Kotka

Antikainen, Hanna

Lastaaja

 

 

Antikkala, Helmi

Lajittelija

1912 7/5

Uusikirkko

Antikkala, Maria

Halk.sahan vast.ott

 

Lappee

Antikkala, Toivo

Kaappari

1910 21/1

Lappee

Anttila, Alli Onerva

Lajittelija

1912 17/9

Kymi, Östring

Attenberg, Lydia (Lyyli)

Sahuri

1904 6/9

Hartola

Aurela, Bertta Annikki

Kaapparin apul.

1911 17/9

Hamina

Autio, Lea Gunnel

Lajittelija

1912 6/7

Kymi

Autio, Leo

Transporttimies

1910 14/6

Kymi

Auvinen, Hilma

Kaapan penkkari

1901 18/5

Kymi

Ax, Osmo Ilmari

Sekatyöläinen

1913 21/10

Sippola

Backman, Astrid

Vast.ott. makasiinissa

1909 19/11

Kymi

Backman, Julia

Pinooja makasiinissa

1911 27/1

Kymi

Backman, Sirkka

Vast.ott. makasiinissa

1906 14/10

Kymi

Backström, Lyyli

Lossaaja

1898 29/1

 

Björninen, Aino Ester

Kaappari

1907 19/10

Mikkeli

Blomqvist, Asser

Halk.sahan syöttäjä

 

 

Blomqvist, Jenny

Ylösottaja

1911 10/11

Helsinki

Borgman, Helvi

Kaapparin apul.

1910 1/4

Kotka

Byckling, Maiju

Lastaaja

 

 

Danska, Aune

Lossaaja

1907 4/6

Kymi

Eriksson, Antti

Puuvajan hoitaja

1872 30/11

Hamina

Eriksson, Atle

Kantomies

1879 10/8

Asikkala

Eriksson, Lempi

Lajittelija

1900 6/12

Kymi

Eriksson, Majlis

Ylösottaja

 

 

Flinkman, Aini Vellamo

Kettinkisahan vast.ott.

1912 3/3

Kymi

Forsell, Raija Amanda

Sekatöissä

 

 

Grönholm, Edfia

Halk.sahan vast.ott

1895 4/5

Tytärsaari

Grönlund, Sirkka

Halk.sahan vast.ott

 

 

Grönman, Hugo

Kantomies

1883 25/7

Kymi

Grönroos, Ragnvald

Skaavari

1908 23/1

Ruotsi

Gäddala, Ingrid

Apul.liimakoneella

 

 

Hakkarainen, Hilda Sofia

Kaappari

1902 20/3

Leppävirta

Hakuli, Unto

Halk.sahan vast.ott

 

 

Halme, Taimi

Lajittelija

1911 28/6

Kymi

Hartikainen, Maria

Sekatyöläinen

1886 28/7

Leppävirta

Hartonen, Aino Maria

Apul.kaapalla

1914 2/3

Mäntyharju

Hartonen, Anna

Purumylläri

1876 19/5

Mäntyharju

Heijari, Kirsti Irene

Ylösottaja

1907 20/11

Kymi

Heikkilä, Alice

Liinalle panija

 

 

Heikkilä, Emmi Elisa

Lajittelija

1900 5/5

Sippola

Heikkilä, Martti

Sliippari

1902 12/9

Sippola

Heinonen, Helmi

Vast.ottaja terällä

1909 12/9

Kymi

Helminen, Taina Pauliina

Apul.kaapalla

1912 22/6

Längelmäki

Helin, Aino

Halk.sahan vast.ott

1910 24/3

Hartola

Helin, Salli

 

1910 19/12

Kymi

Henell, Jukka

Kantomies

 

 

Hietanen, Lauri

Vast.ott.rännillä

1907 8/8

Alavus

Hietanen, Martta

Lossaaja

1907 26/3

Miehikkälä

Hietanen, Taito

Ulkotyöläinen

1904 24/3

Miehikkälä

Hilden, Ilmari

Kantomies

 

 

Hillo, Alma

Apul.kaapalla

1897 24/9

Kotka

Hillo, Elli

Lastaaja

 

 

Hillo, Tuuro Wilhelm

Niputuskon.käyttäjä

1914 14/1

Kymi

Hillo, Hilma

Lajittelija

1910 30/5

Konginkangas

Hiltunen, Aksel

Sahuri

1896 3/8

Haukivuori

Hiltunen, Vieno

Ylösottaja

1910 7/10

Ilomantsi

Himanen, Olga

Lossaaja

1897 17/7

 

Hirn, Aarne

Kantomies

1903 14/1

Miehikkälä

Hirvonen, Hilda

Lastaaja

 

 

Holmsten, Oskar

Transportin syött.

1898 24/9

Pyhtää

Holmsten, Sigrid

 

1901 17/6

Loviisa

Holopainen, Airi

Halk.sahan vast.ott

1911 19/2

Kotka

Holopainen, Miina

Ripsan vast.ott.

1883 20/5

Suomenniemi

Huovila, Aarne

Höyläri

1903 2/6

Kymi

Huovila, Aili

Lossaaja

1909 30/10

Sippola

Huovila, Yrjö

Kantomies

1897 24/5

Kymi

Husso, Hilkka

Sekatyöläinen

 

 

Huuhtanen, Liisa

Sekatyöläinen

1890 26/7

Viipuri

Huumonen, Mikko

Tasohöylääjä

1911 8/8

Kivennapa

Hyttinen, Hilja Taimi

Apul.kaapalla

1911 8/10

Kotka

Hyttinen, Toini

Vast.ott.kaapalla

 

 

Hyvönen, Hilma

Kantin penkkari

1875 26/9

Hankasalmi

Hyvönen, Niilo

Ulkotyöläinen

 

 

Hyötyläinen, Miina

Siivooja tehtaassa

1889 7/2

Pieksämäki

Häqqvist, Ilona

Höylän vast.ottaja

1915 8/1

Kymi

Häkkinen, Albin

Puruproomussa

1882 21/12

Haukivuori

Häkkinen, Anna

Lossaaja

1896 19/4

Hankasalmi

Hämeenniemi, Säde

Liimakon.syöttäjä

1911 15/6

Virolahti

Hämäläinen, Aune

Vast.ott.kaapalla

 

 

Hämäläinen, Olavi

Kaappari

1910 26/10

Pietari

Hämäläinen, Vilma

Apul.liimakoneella

 

 

Härkönen, Mimmi

Rispari

1899 20/2

Kymi

Härmä, Eino

Kantomies

 

 

Härmä, Tekla

Lastaaja

 

 

Härmä, Tyyne

Sekatyöläinen

 

 

Hölttä, Maire

Vast.ott.höylällä

1912 23/8

Kymi

Ilola, Heidi

Vast.ottaja terällä

1900 11/12

Mäntyharju

Ilola, Kerttu

Lossaaja

 

 

Immonen, Eino

Kantomies

1901 2/9

Kotka

Immonen, Maria

Lossaaja

1877 12/2

 

Inkinen, Hilja

Rispan kaappari

1896 16/11

Vehkalahti

Innanen, Eino

Halk.sahan syöttäjä

1911 16/10

Lappee

Innanen, Viljo

Kaappari

1904 18/7

Lappee

Jaakkola, Anni

Apul.kaapalla

1908 19/8

Helsinki

Jaakkola, Kerttu

Lajittelija

1911 1/12

Helsinki

Jakobsson, Rauha

Pätkien lajittelu

1912 7/8

Kymi

Janhunen, Arvi

Transportin syött.

1903 19/1

Kymi

Janhunen, Valdemar

Transportin syött.

1901 24/9

Joroinen

Jansson, Ilmi Eufemia

Transportilla

1907 4/9

Kymi

Jokinen, Elvi

Pätkien lajittelija

 

 

Jokinen, Ines

Pätkien lajittelija

 

 

Juntunen, Kerttu

Kaappari

 

 

Juutilainen, Sulo

Merkkipoika

 

 

Jäntere, Kaino Sanelma

Halk.sahan vast.ott

1913 5/7

Kymi

Järvinen, Elin Eufrosyne

Rispari

1904 11/2

Kotka

Järvinen, Lempi

Lajittelija

1909 26/12

Kotka

Järvinen, Taito

Liinalla

 

 

Järvinen, Tekla

Niputtaja

1912 27/1

Kotka

Järvinen, Toini

Pätkien lajittelu

1913 7/1

Kymi

Järvinen, Veikko

Niputtaja

1913 7/1

Kymi

Kaipainen, Göta

Kaappari

1913 18/4

Kymi

Kaipainen, Vilho

Kantomies

1899 6/4

Kotka

Kallio, Meeri Ilma

Niputuskon.syött.

1911 26/8

Kymi

Kantanen, Aada Irja

Kaappari

1909 22/10

Kymi

Kantanen, Vappu

Sekatöissä

 

 

Kanto, Irja

Lastaaja

 

 

Kanto, Maija

Lastaaja

 

 

Karjalainen, Aili

Apul.kaapalla

 

 

Karjalainen, Eino

Mittapoika

1912 6/2

Kymi

Karjalainen, Kerttu M.

Kaappari

1910 6/5

Kymi

Karttaavi, Olavi

Liimakon.hoitaja

1910 13/1

Kymi

Karttunen, August

Tavaran kantaja

 

 

Kauppinen, Taimi

Apul.liimakoneella

 

 

Keinänen, Olavi

Transporttipoika

1915 28/7

Kymi

Kelkka, Laura

Pätkien lajittelu

1906 11/7

 

Kelkka, Maija

Liinalle panija

 

 

Kemiläinen, Helga

Höylän penkkari

1911 18/9

Virolahti

Kervinen, Lempi

Höylän syöttäjä

1904 21/12

Padasjoki

Keveri, Bruno Hjalmar

Höyläri

1905 6/10

Kymi

Keveri, Elsa

Kaapparin apul.

1897 24/1

Virolahti

Keveri, Hilda Karoliina

Kaapan penkkari

1884 22/1

Virolahti

Keveri, Mirjam

Kaappari

1914 27/5

Kymi

Keveri, Olga

Höylän syöttäjä

1891 23/7

Virolahti

Kiiski, Ida

Liinalle panija

1887 9/9

Tytärsaari

Kilpeläinen, Kirsti

Nippujen pinooja

1912 22/7

Kotka

Kinnunen, Jenny

Kaapan vast.ott.

 

 

Kiri, Hanna

Halk.sahan vast.ott

1897 7/8

Vehkalahti

Kivelä, Martti

Halk.sahan syöttäjä

 

 

Kleimola, Aune

Vast.ottaja terällä

1906 18/6

Kymi

Kleimola, Helvi

Lajittelija

1908 1/8

Kymi

Kleimola, Veikko

Tavaran kantaja & syöttäjä

 

Kymi

Koivisto, Arvi

Ulkotyöläinen

1914 18/6

Kotka

Kolkka, Miina

Vast.ott.makasiinissa

1893 31/8

Kymi

Konttinen, August

Remmisuutari

1900 2/9

Kymi

Konttinen, Elma

Höylän syöttäjä

1899 13/2

Karstula

Koponen, Taimi

Pätkien lajittelija

1910 31/5

Kymi

Korjala, Impi

Lastaaja

1902 23/3

Sippola

Korttila, Albert R.E.

Sahuri

1902 17/2

Kotka

Korttila, Ida

Lastaaja

 

 

Korttila, Julius

Höyläri

1897 31/10

Kotka

Kotiranta, Rauha

Ylösottaja

 

 

Kotola, Oiva

Kantomies

 

 

Kronholm, Elli Elsa I.

Rispan vast.ottaja

 

 

Kronholm, Olavi

Halk.sahan syöttäjä

1905 26/5

Sippola

Kuikko, Miina

Lastaaja

 

 

Kuitunen, Elsa Olivia

Apul.niputtaja

 

 

Kuitunen, Taimi

Apul.niputtaja

1912 28/6

Kymi

Kukkola, Hilma

Rispan vast.ottaja

1884 5/4

Suomenniemi

Kunerus, Tuomas

Sekatöissä

 

 

Kunnas, Laura

Pätkien lajittelu

1913 2/3

Kymi

Kuoretkoski, Anna

Lastaaja

1883 10/1

Juva

Kuoretkoski, Helvi

Penkkari niputuskon.

 

 

Kuoretkoski, Kerttu

Halk.sahan vast.ott

1904 22/8

Kotka

Kurko, Maria

Skaavan vast.ott.

1893 29/8

Kymi

Kykkänen, Olga Lyyli

Höylän syöttäjä

 

 

Kylliäinen, Ivar

Kaappari

1903 25/12

Savitaipale

Kyötikki, Lauri

Kantomies

 

 

Kärkkäinen, Anni

Liinalle panija

1906 2/8

Kontiolahti

Kärkkäinen, Saima

Pätkien lajittelija

1914 18/8

Kymi

Kääriäinen, Edit

Lossaaja

1903 12/9

Pieksämäki

Kääriäinen, Helmi

Lossaaja

1897 23/6

Pieksämäki

Laanti, Ester

Vast.ott. makasiinissa

1899 19/8

Haapasaari

Laatu, Alina

Purumylläri

1878 25/10

Vehkalahti

Laatu, Saimi

Höylän penkkari

 

 

Lahti, Hilda

Ylösottaja

 

 

Laiho, Hilma

Purumylläri

1883 25/7

Kymi

Laine, Ida

Liinalle panija

1890 12/8

Kymi

Laine, Rauha

Lossaaja

1901 29/10

Tytärsaari

Laitiainen, Alexander

Sahuri

 

 

Laitinen, Vilho

Sepän apul.

1901 24/2

Kangasniemi

Lampinen, Aarne Johannes

Sahuri

1906 5/10

Kuopio

Lappi, Ines

Lajittelija

1910 30/8

Mäntyharju

Lautala, Hellä Onerva

Niputuskon.vast.ott.

1912 1/2

Tiutinen

Lehtinen, Akseli

Kantomies

 

 

Lehtinen, Einar A.

Kettinkisahuri

1897 12/9

Iitti

Lehtinen, Ida

Purumylläri

1884 14/1

Iitti

Lehtinen, Toivo

Kantomies

 

 

Lehtinen, Vilho

Höyläri

1906 7/4

Pyhtää

Lehto, Taisto

Transporttipoika

 

 

Lehto, Voitto

Merkkipoika

1911 14/7

Kymi

Lehtonen, Aili Maiju

Sekatöissä

 

 

Lehtonen, Lauri

Tavaran kantaja

 

 

Lekander, Aino

Sekatöissä

1907 20/9

Kymi

Lempinen, Elvi Kaarin

Kaappari

1910 9/4

Valkeala

Lempinen, Taisto

Niputuskon.hoitaja

1914 4/10

Kymi

Lepistö, Hilma

Ylösottaja

1896 14/4

Kymi

Lepistö, Lauri

Höylätav.lajittelija

1904 26/10

Virolahti

Leppä, Aamos

Sekatyöläinen

 

 

Leppä, Annikki

Sekatyöläinen

 

 

Liikkanen, Aulis

Sekatyöläinen

1915 2/4

Kymi

Lilja, Isak Nikolai

Sahuri

1882 14/12

Alavus

Liljander, Arvo Allan

Sekatöissä

1912 27/2

Kymi

Linden, Edit

Höylän vast.ottaja

1894 14/5

Jämsä

Lindqvist, Aimo

Puruproomussa

 

 

Lindqvist, Anders

Purukuurissa

1873 28/9

Pyhtää

Lindqvist, Edward

Sahuri

1883 9/6

Hamina

Lindroos, Lydia

Vast.ottaja terällä

 

 

Lindström, Emil

Sahuri

1909 30/4

Kymi

Lindström, Kristian

Sahuri

1864 17/9

Kymi

Lindström, Meeri Rakel

Lajittelija

1902 13/12

Iitti

Lindström, Paavo

Kaappari

1907 5/1

Kymi

Linjamäki, Lauri

Transporttiliinalla

 

 

Liukko, Iisa Sanelma

Lajittelija

1910 8/11

Kymi

Liukko, Vieno

Halk.sahan vast.ott

1912 9/9

Kymi

Liukkonen, Tyyne Johanna

Halk.sahan vast.ott

1910 10/9

Kymi

Lohman, Hilja

Lossaaja

 

 

Loikala, Tyyne Siviä

Pätkien vast.ott.

1901 31/3

Valkeala

Loikkanen, Aino Alice

Kaapan vast.ott.

1906 14/4

Parikkala

Luode, Armas

Leimaaja

 

 

Luode, Toivo

Transportin syött.

1910

Kymi

Luostarinen, Hilda

 

 

 

Luostarinen, Viljo

Kantomies

 

 

Lücke, Alina

Rispan vast.ottaja

1875 5/7

Kotka

Lyytikäinen, Hilja

Lossaaja

1895 17/9

Pieksämäki

Långsjö, Siiri

Nippujen pinooja

1914 20/5

 

Makaroff, Veikko

Kantomies

 

 

Malmi, Tyyne Helena

Lajittelijaopp.

1910 31/5

Valkeala

Mannari, Hilja

Lastaaja

1892 23/5

Sippola

Manninen, Vilho

Halk.sahan syöttäjä

1904 1/11

Kotka

Markkanen, Aune

Ylösottaja

1904 9/9

Kotka

Markkanen, Elli Maria

Lajittelija

1910 13/9

Pyhtää

Markkanen, Elsa

Vast.ott.makasiinissa

 

 

Markkanen, Hilja Amanda

Höylän syöttäjä

1904 17/8

Juva

Martinsen, Rolf

Sahuri

1897 1/2

Mikkeli

Marttila, Hilma

Nippujen pinooja

1893 7/2

Jääski

Marttinen, Alma Julia

Lajittelija

1898 16/2

Mikkeli

Matsson, Saima

Lastaaja

 

 

Mattila, Elina

Rispan vast.ottaja

 

 

Mattila, Emil

Skaavari

1904 19/4

Jaala

Mattila, Juhana

Kettinkisahuri

1887 13/6

Mäntyharju

Mattila, Milja Sanelma

Sekatöissä

 

 

Mattila, Nestor

Liina- ja painokon.

1903 9/1

Heinola

Mattila, Väinö

Halk.sahan vast.ott

1889 31/5

Kymi

Mattila, Väinö

Kanttari

1903 18/7

Mäntyharju

Miettinen, Jenny

Rispari

1908 4/6

Kymi

Montonen, Hilda Maria

Skaavan vast.ott.

1910 3/4

Mäntyharju

Mulli, Albert

Kaappari

1907 1/8

Lavansaari

Mulli, Simo

Sekatyömies

 

 

Myllys, Olga

Lajittelija

 

 

Mäenpää, Helmi Aili

Lajittelija

1910 7/5

Hamina

Mäenpää, Vieno

Lajittelija

4/7

Kotka

Mäkelä, Elsa

Liinalle panija

1903 21/6

Virolahti

Mäkelä, Johannes

Kettinkisahuri

1900 23/1

Virolahti

Mättö, Selma

Rispari

1906 23/10

Mikkeli

Niemi, Kusti

Ulkotyössä

 

 

Nieminen, Arvid Bernhard

Höyläri

1908 28/6

Pyhtää

Nieminen, Ilmi

Vast.ott.höylällä

1903 12/3

Anjala

Nieminen, Sulo

Sekatyömies

1913 18/1

Kymi

Nieminen, Voitto

Tavaran kantaja

 

 

Nironen, Kalle

Mittapoika

1915 22/2

Kymi

Nokka, Jooseppi

Peitteiden korjaaja

 

 

Nurminen, Armas

Ulkotöissä

 

 

Nurminen, Lempi Martta

Rispari

1912 29/5

Heinola

Nurminen, Sylvi Maria

Lajittelija

1916 12/6

Sippola

Nurminen, Taimi Onerva

Skaavan vast.ott.

1911 2/1

Sippola

Nykänen, Einar

Sliippari

1895 1/4

Kymi

Nykänen, Hilja

Nippujen pinooja

1896 15/4

Kotka

Nykänen, Lempi

Lossaaja

1904 18/10

Sippola

Nykänen, Martta

Penkkari kaapalla

1913 27/7

Kymi

Nyman, Helga

Vast.ott.niputuskon.

1914 13/3

Pyhtää

Nyman, Toivo

Sahuri

1907 13/8

Pyhtää

Nyman, Valter

Skaavari

1909 22/11

 

Oinonen, Eina

Lajittelija

1905 13/12

Rantasalmi

Ojuva, Katri Maria

Vast.ott.rispalla

1912 19/3

Kymi

Oksanen, Eva Ingrid

Rispari

1910 25/4

Kymi

Oksanen, Ingrid Armina

Kaappari

1907 10/12

Kymi

Oksanen, Rauha

Vast.ott.höylällä

1906 16/8

Kymi

Ollikainen, Tyyne

Apul.kaapalla

1910 3/6

Kangasniemi

Paappanen, Ida

Vast.ott.rispalla

1882 4/12

Leivonmäki

Paasonen, Saima

Vast.ott.halk.sahalla

 

 

Paavola, Lydia

Transportilla

1905 10/9

Kymi

Pakkanen, Aino

Vast.ott.terällä

1904 7/8

Kymi

Paljakka, Seeli

Vast.ott.makasiinissa

1912 2/10

Vehkalahti

Parila, Aino Rebekka

Kaappari

1910 11/9

Kymi

Parila, Bertta Lydia

Apul.kaapalla

 

 

Parkkinen, Hilda

Lastaaja

 

 

Peltola, Viivi Helena

Vast.ott.terällä

1907 19/10

Kymi

Penttilä, Anja

Vast.ott.halk.sahalla

1903 15/1

Kymi

Penttilä, Elisabet Ilma

Vast.ott.särm.kon.

 

 

Penttilä, Erland

Kaappari

1911 2/1

Kymi

Penttilä, Lilli Rakel

Kaappari

 

 

Penttilä, Toini

Vast.ott.höylällä

1910 23/12

Kymi

Pihkala, Katri Johanna

Vast.ott.liimakon.

1906 2/10

Kymi

Piispa, Eino

Ulkotyöläinen

 

 

Piispa, Kalle

Muurari, remonttimies

1901 2/7

Hamina

Piispa, Otto Vihtori

Höyläri

1910 9/12

Kotka

Pilhjerta, Ida Maria

Kaappari

1898 3/7

Pitkäranta

Pitkänen, Kerttu Elisabet

Vast.ott.halk.sahalla

1906 4/11

Kymi

Pohjola, Alina

Kaappari

 

 

Pohjola, Eino

Sekatöissä

 

 

Pohjola, Elli

Pätkien lajittelu

1913 21/6

Kymi

Pohjola, Esa

Kantomies

1911 24/6

Kymi

Pohjola, Juhana

Kantomies

 

 

Pohjola, Kerttu

Höylän vast.ottaja

1907 14/1

Kymi

Pohjola, Martti

Transportin syött.

1900 10/9

Iitti

Posa, Vihtori

Kantomies

1893 30/6

Sippola

Pousi, Aini

Pätkien lajittelu

1913 26/6

Kymi

Pousi, Maili

Apul.kaapalla

1910 2/10

Kotka

Puntti, Ida Iris

Vast.ott.halk.sahalla

 

 

Pylkkänen, Anni

Apul.kaapalla

 

 

Pöntinen, Lyyli

Lajittelija

1904 11/11

Kymi

Pöntinen, Tilda

Lastaaja

 

 

Pöntinen, Vieno

Sekatöissä

1908 5/8

Kymi

Rahikainen, Sylvi

Kantin vast.ott.

 

 

Rantalainen, Otto Vilhelm

Sahuri

1894 12/2

Koivisto

Rantanen, Hannes

Höyläri

1898 23/6

Äänekoski

Rantanen, Onni

Höyläri

1907 6/2

Laukaa

Redsven, Gunnar

Sekatyömies

 

 

Redsven, Heikki Juho

Kantomies

1875 26/5

Enonkoski

Redsven, Heikki Vilhard

Kantomies

1911 17/9

Kotka

Redsven, Ida

Lastaaja

 

 

Reponen, Beda Hildegard

Lajittelija

1912 3/9

Kotka

Reponen, Eino

Kanttari

1906 10/8

Kymi

Rintala, Irja Matilda

Penkkari höylällä

1910 24/5

Pietarsaari

Rokka, Aili

Pätkien vast.ott.

1913 14/9

Kymi

Rokka, Taimi

Lossaaja

1911 16/5

Kymi

Romo, Selma

Lastaaja

 

 

Rongas, Aaro

Kantomies

1907 30/6

Miehikkälä

Rongas, Niilo

Transporttipoika

 

 

Rongas, Olga

Lastaaja

 

 

Rongas, Toivo

Liinalla

1911 6/6

Miehikkälä

Ros, Ida

Lajittelijan apul.

1886 15/8

Kymi

Ros, Taimi

Lossaaja

1909 19/9

Kymi

Ros, Vilma Onerva

Lajittelija

1909 8/4

Kymi

Ros, Voitto

Penkkari höylällä

 

 

Ruotsalainen, Anna

Apul.liimakoneella

1905 21/12

Jaala

Ruotsalainen, Helmi

Kaappari

1912 17/8

Mäntyharju

Räsänen, Aino

Kaappari

1902 13/4

Kymi

Räsänen, Armas Ludvig

Mittapoika

1915 4/4

Kymi

Räsänen, Arvo

Transportin syött.

 

 

Räsänen, Eva Stina

Vast.kettinkisah.

1909 16/9

Tuusniemi

Räsänen, Kerttu Lydia

Lajittelija

1904 6/3

Kymi

Räsänen, Lilja

Pätkien lajittelu

1911 13/8

Kymi

Räsänen, Sulo

Kantomies

 

 

Räsänen, Veikko Birger

Leimakon.käyttäjä

1915 4/4

Kymi

Saarinen, Hellin Amalia

Apul.kaapalla

 

 

Saarnio, Olga

Nippujen pinooja

1901 23/7

Kymi

Saarnio, Toivo

Seppä

 

 

Sakki, Emil

Kantomies

1877 25/3

Kotka

Sakki, Ilmari

Kantomies

 

 

Sakki, Lahja

Ylösottaja

 

 

Salmi, Elin

Apul.kaapalla

1892 26/12

Pyhtää

Salmi, Väinö

Sekatyöläinen

 

 

Sandberg, Aarne

Kantomies

1906 22/4

Vehkalahti

Sandberg, Eino

Kantomies

1899 23/10

Vehkalahti

Sandberg, Jenny

Liinalle panija

1904 3/6

Vehkalahti

Sandberg, Tauno

Kantomies

1909 20/9

Kymi

Savolainen, Helvi

Vast.ott.halk.sahalla

1910 10/9

Savitaipale

Savolainen, Olga

Vast.ott.halk.sahalla

1905 15/11

Kuopio

Savenius, Ester

Vast.ott.makasiinissa

1912 20/11

Mäntyharju

Schmidt, Eva

Lossaaja

1889 4/2

Virtasalmi

Schmidt, Vilho

Kantomies

1908 12/5

Kotka

Seppälä, Hellin

Apul.kaapalla

1911 26/12

Vehkalahti

Seppälä, Helvi

Lajittelija

 

 

Seppälä, Sauli

Kantomies

 

 

Seppälä, Tauno

Sekatyöläinen

 

 

Sievers, Oiva

Kaappari

1906 28/8

Kotka

Sievers, Toini Majlis R.

Lajittelija

 

 

Signal, Irja Inkeri L.

Apul.liimakoneella

1906 2/11

Kymi

Silvo, Hilja Anna

Kaappari

1906 2/10

Santajärvi

Simonen, Helmi

Apul.pätk.särm.kon.

1904 10/3

Tohmajärvi

Simpanen, Emma

Lastaaja

1902 12/8

Ruskeala

Sipilä, Mooses

Kantomies

1896 11/1

Vehkalahti

Sjöstedt, Helmi

Lastaaja

1908 24/3

Elimäki

Sjöstedt, Katri

Lastaaja

1911 2/8

Anjala

Suhonen, Emil

Kantomies

 

 

Suhonen, Martta

Liinalle panija

 

 

Suhonen, Siiri

Liinalle panija

 

 

Suhonen, Toivo

Kantomies

 

 

Sunila, Vieno Alice

Kettinkisahan vast.ott.

1912 17/4

Kymi

Takki, Hilja

Vast.ott.kaapalla

 

 

Taalikka, Alina

Lajittelija

1902 7/5

Lumivaara

Taalikka, Ida

Siivooja tehtaassa

1896 14/4

Uusikirkko

Tamminen, Erkki

Tasohöylääjä

 

 

Tamminen, Lauri

Sahuri

1903 28/7

Iitti

Tampio, Anna

Höylän syöttäjä

1907 13/11

 

Tanttu, Alma

Ripsari

1910 11/1

Hirvensalmi

Tanttu, Viljam

Sahuri

1904 1/10

Hirvensalmi

Tepponen, Julia

Kaappari

 

 

Terkki, Regina

Lossaaja

1899 22/6

Tytärsaari

Tiainen, Liisa

Apul.kaapalla

1901 18/1

Takoja

Tiihonen, Otto

Remmisuutari

1902 21/6

Kangasniemi

Tiilikainen, Tilda

Pätkien särmääjä

1910 14/10

Mäntyharju

Tirri, Martta

Pätkien särmääjä

1902 27/7

Kirkkonummi

Tobiasson, Fanny

Lastaaja

 

 

Tobiasson, Lydia

Vast.ott.skaavalla

1902 18/6

Kerimäki

Tolvanen, Toivo Nehemia

Sahuri

1901 29/12

Viipuri

Torvinen, Olga

Pätkien lajittelu

 

 

Tuomala, Kalle

Kantomies

 

 

Tuominen, Vilho

Vast.ott.halk.sahalla

 

 

Turkia, Aino

Pätkien lajittelu

1907 1/11

Kotka

Turkia, Armas

Sekatyömies

1908 26/12

Kymi

Turkia, Toivo

Kantomies

1896 7/11

Kymi

Turunen, Laura

Pätkien lajittelu

1913 30/7

Kymi

Turunen, Rudolf

Kantomies

1885 17/9

Kotka

Ukkola, Elsa

Lastaaja

 

 

Ukkola, Rudolf

Kantomies

 

 

Ukkola, Viljo

Kantomies

 

 

Vainio, Heimo Gunnar

Naulauskon.käytt.

 

 

Vainio, Tyyne Elisabet

Halk.sahan vast.ott.

1906 9/6

Vihti

Vaittinen, Edit

Lajittelija

1905 3/3

Kymi

Valjakka, Emil Kustaa

Sahuri

1906 1/7

Kymi

Valjakka, Ferdinand

Transporttimies

1875 14/9

Mäntyharju

Valkki, Lempi Sylvia

Penkkari kaapalla

1901 11/7

Kotka

Venäläinen, Ksenia

Lossaaja

1897 26/10

Luumäki

Venäläinen, Toivo

Vast.halk.sahalla

1907 2/6

Kaavi

Vepsä, Olga Maria

Vast.ott.höylällä

1896 6/2

Terijoki

Vickström, Maire

Ylösottaja

1913 15/10

Kymi

Vihmanen, Hanna

Kaappari

1896 25/5

Jaala

Vihmanen, Lempi Maria

Vast.ott.terällä

1905 12/4

Kotka

Viinanen, Emma

Nippujen pinooja

 

 

Vilkki, Bertta

Kaappari

 

 

Virnes, Olavi Osvald

Vast.ott.halk.sahalla

1912 21/12

Kymi

Virtanen, Kalle

Kantomies

1895 15/7

Heimola

Virtanen, Toini

Pätkien vast.ott.

1913 16/5

Kymi

Virtanen, Toivo

Transporttipoika

 

 

Vitikainen, Elis

Kaappari

1908 17/8

Kymi

Vitikainen, Olavi

Leimaaja

1913 12/6

Kymi

Vitikainen, Tyyne

Rispari

1904 7/6

Mäntyharju

Vitikainen, Väinö Ilmari

Niputtaja

1906 31/1

Kotka

Vulkko, Vilho

Sekatyöläinen

 

 

Väre, Lauri Kustaa

Sahuri

1898 26/9

Viipuri

Värri, Emmi Valborg

Halk.sahan vast.ott.

1906 23/2

Kymi

Värri, Hilja Edit

Lajittelija

1910 10/9

Kymi

Värri, Sanni Elisabet

Apul.kaapalla

1912 17/9

Kotka

Väärtinen, Karin

Lastaaja

 

 

Väätänen, Helvi

Apul.kantilla

1913 30/6

Kymi

Ylönen, Saima Kyllikki

Sekatyöläinen

 

 

Yrjölä, Aini

Sekatyöläinen

1913 11/8

Kymi

Yrjölä, Hilja

Sekatyöläinen

1915 8/6

Kymi