Luettelo lakossa olevista Martinniemen sahan työläisistä (1929)


Luettelo 12.2.29 alkaen lakossa olevista, Raahe O.Y:n Martinniemen sahan, Haukipudas, työläisistä.

Työläistilasto-osaston lakkolaisluettelo N:o 10. 1929, 10 s.

Förteckning över de sedan 12.2.29 strejkande arbetare vid Raahe O.Y:s Martinniemi såg, Haukipudas.

Avd:s för arbetsstatistik strejkförteckning N:o 10. 1929, 10 s.


Työläisen nimi
Arbetarens namn

Ammatti
Yrke

Syntynyt
Född

Syntymäpaikka
Födelseort

Aho, Selma

Riman jakaja

1894 3/9

Ylivieska

Ahonen, Aino

Kimpisärmääjä

1889 18/8

Paavola

Ainesoja, Mikko

Raamisahuri

1897 6/9

Nivala

Andelin, Väinö

Tasaaja

1901 9/6

Ähtäri

Annala, Erkki

Lautatarh.työmies

1902 26/12

Haukipudas

Back, Charles

Tasaaja

?

?

Back, Leevi

Tasaaja

1899 17/10

Pori

Bask, Erkki

Viilaaja

1898 16/3

Tyrnävä

Brundström, Jaakko

Tukkityömies

1901 2/10

Haukipudas

Brundström, Kalle

Tukkityömies

1904 29/9

Haukipudas

Brusell, Toivo

Sekatyömies

?

Haukipudas

Brusell, Vihtori

Lautatarh.työmies

1870 24/1

Sahalahti

Carnelius, Benjami

Kimpisahuri

1893 30/9

Kemin mlk.

Eklin, Kreeta

Kattovaun.kulj.

1880 10/7

Saarijärvi

Eklin, Matti

Särmääjä

1880 16/2

Saarijärvi

Eld, Matti

Tapuloitsija

1879 18/5

Paavola

Grönlund, Jaakko

Apusärmääjä

1883 22/10

Alatornio

Gustafsson, Algot

Tapuloitsija

1886 24/4

Ruotsi

Haanpää, Anselmi

Pohjan tekijä

1877 23/4

Lavia

Hagman, Hannes

Apusahuri

1908 28/10

Haukipudas

Halonen, Aarne

Vaununmuuttaja

1905 3/7

Haukipudas

Halonen, Jaakko

Tapulien yhdist.

1898 20/4

Haukipudas

Halonen, Kalle

Vaunumies

1880 2/12

Haukipudas

Halonen, Viljami

Tapulien yhdist.

1891 30/11

Haukipudas

Hanhela, Hilma

Pint.vast.ottaja

1887 7/11

Pudasjärvi

Hanhela, Nestori

Pitk.tav.last.

1882 10/6

Haukipudas

Hannula, Herman

Pitk.tav.last.

1891 24/4

Ylivieska

Hannus, Hannes

Tapulien yhdist.

1896 11/10

Kiiminki

Hannus, Juho

Pohjan tekijä

1868 19/1

Kiiminki

Hannus, Martti

Riipien tapuloits.

1909 12/8

Kiiminki

Hannus, Oskari

Tapulien yhdist.

1895 28/6

Kiiminki

Harju, Juuso

Tapuloitsija

1891 16/10

Rantsila

Harolin, Oskari

Lautatarh.työmies

1887 25/12

Ulvila

Heikkilä, Aate

Sekatyömies

?

Haukipudas

Heikkilä, Kalle

Apusahuri

1890 20/9

Haukipudas

Herukka, Jenni

Pint.vast.ottaja

1897 2/4

Pudasjärvi

Hietanen, Jorma

Tukin syöttäjä

1910 9/3

Ruovesi

Hietanen, Pauli

Sekatyömies

1913 1/3

Ruovesi

Hiltunen, Jaakko

Apusärmääjä

1896 13/2

Alatornio

Hiltunen, Lauri

Vaunumies

1898 16/12

Joensuu

Hintikka, Kalle

Tukkityömies

1879 12/1

Haukipudas

Hintikka, Ville

Tukkityömies

1908 2/11

Haukipudas

Hinttaniemi, Juho

Apusahuri

1908 24/5

Pyhäjärvi

Hirvelä, August

Sähkövaun.kulj.

1901 25/2

Haukipudas

Hirvelä, Iida

Aputyöläinen

1886 15/6

Sotkamo

Hirvelä, Jalmari

Tukin syöttäjä

1910 27/4

Ii

Hokkanen, Otto

Sinikon vetäjä

1887 11/11

Kangasniemi

Holpainen, August

Tapuloitsija

1893 1/9

Joensuu

Honkanen, Toivo

Vaunumies

1901 19/2

Kuusankoski

Huhta, Matti

Sekatyömies

1905 21/1

Lapua

Huhtakangas, Jaakko

Pitk.tav.last.

1879 20/6

Haukipudas

Huhtakangas, Jaakko

Tukkityömies

1903 20/9

Haukipudas

Huru, Jenni

Aputyöläinen

1898 5/7

Haukipudas

Hyväri, Heikki

Apusahuri

1901 2/2

Haukipudas

Häikiö, Aappo

Tukkityömies

1893 12/8

Muhos

Häikiö, Impi

Kimpisärmääjä

1898 5/1

Haukipudas

Härkönen, Kalle

Tapuloitsija

1900 16/9

Muolaa

Härkönen, Pertti

Vaunumies

1875 15/4

Puolanka

Högren, Arvo

Tapuloitsija

1903 1/10

Tampere

Högren, Heikki

Pitk.tav.last.

1871 4/11

Kangasala

Ilkka, Juho

Tasaaja

1881 25/12

Alatornio

Isoniemi, Kustaa

Tapuloitsija

1890 15/12

Orivesi

Ittonen, Ilta

Kirjaaja

1911 31/1

Haukipudas

Ittonen, Otto

Kirvesmies

1889 27/9

Jyväskylä

Ittonen, Väinö

Sinikon vetäjä

1907 4/9

Pietarsaari

Jaakkola, Fiinu

Aputyöläinen

?

Haukipudas

Jokela, Eemeli

Tasaaja

1886 26/7

Raahe

Jokela, Iida

Riipien tasaaja

1898 27/4

Haukipudas

Jokinen, Frans

Tapuloitsija

1891 4/2

Tampere

Jokiperä, Väinö

Tapuloitsija

1899 11/7

Haapavesi

Julin, Viljami

Apusärmääjä

1901 1/5

Kemin mlk.

Järvenpää, Janne

Tukkityömies

1897 25/2

Haukipudas

Jääskeläinen, Oiva

Sekatyömies

1912 22/10

Haukipudas

Kaakinen, Maria

Sekatyöläinen

?

?

Kaakinen, Toivo

Tapulien yhdist.

1897 20/4

Kiiminki

Kaan, Väinö

Tapuloitsija

1899 21/4

Haukipudas

Kaarela, Jonne

Tukkimies

1888 7/5

Kestilä

Kananen, Hilda

Pinnanleikkaaja

1888 18/7

Rantsila

Kangas, Heikki

Tukkimies

1898 12/7

Paavola

Kangas, Vihtori

Tukkimies

1883 22/2

Haukipudas

Kangastalo, Impi

Riipisahuri

1910 29/7

Pulkkila

Kangastalo, Leander

Raamisahuri

1875 21/6

Pulkkila

Kantola, Mikko

Tapuloitsija

1900 24/4

Ylivieska

Kantonen, Lauri

Raamisahuri

1898 17/2

Saarijärvi

Karhula, Kalle

Tukkimies

1898 8/6

Haukipudas

Karjalainen, Kustaa

Sekatyömies

1901 15/8

Oulujoki

Karjalainen, Sakari

Vaununmuuttaja

1905 31/8

Oulujoki

Karlström, Heikki

Vaunumies

1894 24/4

Haukipudas

Karppinen, Yrjö

Vaununmuuttaja

1893 27/11

Oulu

Karttunen, Kalle

Katontekijä

1880 8/1

Karttula

Katiska, Heikki

Tapuloitsija

1896 2/3

Kiiminki

Kattainen, Matti

Raamisahuri

1888 1/11

Haukipudas

Kauppi, Janne

Vaunumies

1879 30/5

Haukipudas

Kauppi, Sofia

Riman jakaja

1884 15/5

Haukipudas

Kauppila, Otto

Vaunumies

1892 29/10

Ylikiiminki

Kautto, Aino

Riipien vaun.lat.

1909 4/7

Haukipudas

Kautto, Anni

Sekatyöläinen

1907 4/5

Haukipudas

Kettunen, Hemmi

Apusahuri

1896 24/4

Sotkamo

Kinnunen, Aarne

Merkitsijä

1901 27/3

Haukipudas

Kinnunen, Anna Liisa

Kimpisärmääjä

1884 6/6

Haukipudas

Kinnunen, Eino

Merkitsijä

1896 21/10

Pudasjärvi

Kinnunen, Hilda

Kimpisärmääjä

1881 13/2

Haukipudas

Kinnunen, Impi

Kimpitasaaja

1903 1/1

Pudasjärvi

Kirkanen, Jalmari

Särmääjä

1892 19/5

Merikarvia

Kiuttu, Eino

Vaununmuuttaja

1901 7/7

Haukipudas

Kiuttu, Enni

Kimpilajittelija

1908 12/10

Haukipudas

Kiuttu, Jalmari

Tapulien yhdist.

1890 12/2

Haukipudas

Kiuttu, Sofia

Riipien vast.ott.

1880 30/12

Haukipudas

Koistinen, Viljami

Apusärmääjä

1903 14/11

Kiiminki

Koivumäki, Leena

Sekatyöläinen

1881 4/5

Haukipudas

Koivumäki, Martti

Vajak.vuolija

1911 11/11

Haukipudas

Kokko, Helmi

Kimpien vast.ott.

?

Haukipudas

Kokkonen, Frans

Sekatyömies

?

?

Kolehmainen, August

Tapuloitsija

1899 17/4

Kiiminki

Komulainen, Taavetti

Sinikon vetäjä

1877 27/12

Haukipudas

Koponen, Herman

Särmääjä

1890 9/2

Leppävirrat

Korhonen, Joeli

Tukkimies

1891 10/2

Haukipudas

Korkala, Heikki

Tapulien yhdist.

1885 25/3

Pulkkila

Korkala, Nikolai

Pitk.tav.last.

1897 17/12

Revonlahti

Korpela, Valte

Raamisahuri

1897 9/11

Ii

Koskela, Hilja

Riipien vaun.lat.

1904 24/3

Haukipudas

Koskinen, Väinö

Tapuloitsija

1901 4/12

Lappi

Kourunen, Anna

Riipisahuri

1900 9/12

Pudasjärvi

Kuivala, Martti

Vaununmuuttaja

1876 2/9

Haukipudas

Kumpula, Maria

Riipisahuri

1907 2/7

Vihanti

Kurikka, Jaakko

Tukkien syöttäjä

1910 16/10

Alatornio

Kurikka, Juho

Raamisahuri

1887 13/10

Alatornio

Kurtti, Heikki

Kirvesmies

1879 30/7

Haukipudas

Kuusikko, Janne

Tasaaja

1903 29/11

Haukipudas

Kyröläinen, Selma

Pinn.leikk.vast.

1906 6/9

Ylivieska

Kärki, Juho

Raamisahuri

1892 7/3

Paavola

Kärki, Otto

Apusahuri

1903 24/12

Pulkkila

Kärkkäinen, Yrjö

Vaununmuuttaja

1906 16/10

Haukipudas

Laakso, Eemeli

Vaunumies

1898 4/10

Hausjärvi

Laassonen, Otto

Pitk.tav.last.

1894 16/12

Kristiina

Lahti, Vilho

Sähkövaun.kulj.

1909 1/1

Haukipudas

Laine, Lauri

Tapuloitsija

1903 29/5

Ruotsinpyhtää

Lappalainen, Jenny

Riipien tasaaja

1888 1/9

Haukipudas

Lassila, Antti

Kirvesmies

1883 4/9

Siikajoki

Latvalehto, Aug.

Kirvesmies

1886 16/2

Pudasjärvi

Latvalehto, Kalle

Tukkityömies

1893 6/1

Taivalkoski

Lehtosaari, Isak

Raamisahuri

1875 19/11

Liminka

Lehtosaari, Ville

Sekatyömies

1903 18/2

Oulu

Leinonen, Jalmari

Apusahuri

1905 18/1

Utajärvi

Lepistö, Lauri

Sekatyömies

?

?

Lind, Eino

Apusahuri

1910 8/1

Haukipudas

Lindqvist, Alje

Riipien tapuloits.

1910 20/2

Tammisaari

Lindqvist, Jalmari

Kirvesmies

1887 7/8

Korpilahti

Lipponen, Tapani

Transportin vart.

1872 10/7

Haukipudas

Lopakko, Anna

Kimpien tasaaja

1900 15/4

Haukipudas

Lopakko, August

Vaunumies

1895 14/6

Haukipudas

Lotvonen, Jonne

Tarhatyömies

1894 24/11

Tyrnävä

Luoto, Hilma

Riman jakaja

1893 6/2

Haukipudas

Luukinen, Aug.

Tasaaja

1893 13/9

Utajärvi

Luukinen, Juho

Raamisahuri

1876 9/2

Haukipudas

Löfberg, Armas

Kimpien tapuloits.

1908 28/5

Alatornio

Löfberg, Juho

Apusahuri

1878 3/2

Revonlahti

Löfberg, Matti

Katontekijä

1881 23/11

Paavola

Malin, Evert

Vaunumies

1893 1/9

Kuusankoski

Maliniemi, Eemeli

Sähkövaun.kulj.

1902 16/4

Haapajärvi

Malo, Kalle

Kirvesmies

1887 24/6

Ii

Marjamaa, Väinö

Särmääjä

1896 21/5

Ylivieska

Marjaniemi, Heikki

Sekatyömies

?

?

Marjoniemi, Heikki

Tukkimies

1891 23/12

Haukipudas

Matikainen, Eino

Tasaaja

1901 15/2

Haukipudas

Matilainen, Armas

Tukkimies

1901 13/3

Kymi

Meriläinen, Jalmari

Vaunumies

1890 16/12

Haukipudas

Meriläinen, Pertti

Vaunumies

1886 4/8

Haukipudas

Mettovaara, Hanna

Riman jakaja

1898 29/6

Haukipudas

Mettovaara, Simppa

Pitk.tav.last.

1867 18/4

Haukipudas

Mikkonen, Eelis

Tukin syöttäjä

1908 22/5

Ii

Moilanen, Liisa

Sekatyöläinen

?

?

Myllykangas, Matti

Tasaaja

1898 7/3

Pulkkila

Myntti, Aapo

Katontekijä

1884 15/4

Keuruu

Mäkelä, Onni

Jätteiden kulj.

1902 3/8

Isojoki

Mäkinen, Heikki

Tapuloitsija

1881 16/6

Ylistaro

Mälkki, Martti

Tapulien yhdist.

1905 5/11

Vahviala

Natunen, Pekka

Katontekijä

1894 20/9

Kangaslampi

Niemelä, Aino

Kimpien vaun.lat

1900 4/11

Haukipudas

Nieminen, August

Sitoja

1904 24/9

Keuruu

Nieminen, Ilmari

Sitoja

1903 28/10

Keuruu

Nikkarinen, Anna

Tarhatyöläinen

?

?

Nikula, Jaakko

Tarhatyömies

?

?

Nousiainen, Jenni

Kattovaun.kulj.

1908 13/4

Kiiminki

Nuolioja, Eino

Vaunumies

1897 29/11

Nivala

Näppä, Simppa

Apusahuri

1863 29/5

Haukipudas

Näppä, Väinö

Tukkityömies

1905 18/9

Haukipudas

Närhi, Antti

Hakkurinhoitaja

1901 17/5

Pihtipudas

Oijusluoma, Lydia

Riipien vast.ott.

1904 20/7

Kiiminki

Oijusluoma, Matti

Vaunumies

1889 22/3

Kiiminki

Ojala, Hulda

Kimpien vaun.lat.

1905 15/8

Pudasjärvi

Oksa, Antti

Tapulien yhdist.

1888 22/11

Tammela

Ollila, Erkki

Tukkityömies

1908 8/3

Haukipudas

Ollila, Helmi

Sekatyöläinen

1884 24/4

Haukipudas

Ollila, Kalle

Tukkityömies

1906 9/9

Haukipudas

Orava, Juho

Särmääjä

1878 5/2

Pyhäjärvi

Orava, Katri

Riipien tasaaja

1884 7/6

Pyhäjärvi

Orava, Siiri

Pint.leikkaaja

1901 26/9

Haukipudas

Paakkinen, Juho

Merkitsijä

1905 15/2

Haukipudas

Pahakorpi, Matti

Kimpisahuri

1889 16/7

Paavola

Pakola, Iida

Riipien vaun.lat.

1908 14/6

Haukipudas

Pasanen, Ilmari

Vaunumies

1903 8/1

Pihtipudas

Pasanen, Miina

Sekatyöläinen

1883 17/5

Haukipudas

Pauss, Arvid

Vaununmuuttaja

1903 25/6

Lempäälä

Pekkala, Heikki

Tukkityömies

1889 30/5

Haukipudas

Pekkala, Hilma

Riman jakaja

1887 13/1

Haukipudas

Penttilä, Hannes

Sekatyömies

1896 29/11

Paavola

Penttilä, Jaakko

Transportin hoit.

1864 7/10

Haukipudas

Penttilä, Tilda

Riipien tasaaja

1860 12/5

Haukipudas

Perttunen, Jaakko

Tapuloitsija

188? 14/12

Oulu

Peräkoski, Juho

Tapuloitsija

1902 11/7

Alahärmä

Perätalo, August

Vaunumies

1888 22/9

Haukipudas

Perätalo, Heikki

Tapulien yhdist.

1890 1/5

Haukipudas

Perätalo, Matti

Vaunumies

1897 9/2

Haukipudas

Piippo, Aapeli

Vaunumies

1894 14/1

Tohmajärvi

Piippo, Hilja

Sekatyöläinen

?

Paavola

Piippo, Tyyne

Riipien vaun.lat.

1908 28/10

Paavola

Piippo, Vilho

Kimpitapuloitsija

1903 27/5

Paavola

Piirainen, Aino

Kimpien vaun.lat

1906 14/6

Paltamo

Piispanen, Aliina

Riman jakaja

1893 29/9

Kinnula

Pirinen, Armas

Tasaaja

1897 9/9

Eno

Pussinen, Antti

Tukkityömies

1893 28/2

Haukipudas

Pussinen, Brynolf

Katontekijä

1904 22/11

Kemi

Pussinen, Toivo

Sähkövaun.kulj.

1908 25/8

Kemi

Pussinen, Ville

Tukkityömies

1874 28/6

Haukipudas

Putaala, Heikki

Raamisahuri

1891 8/2

Muhos

Putaala, Väinö

Sekatyöläinen

1913 15/6

Muhos

Puuperä, Eelis

Viilaaja

1880 21/1

Haukipudas

Pystö, Oskari

Tapuloitsija

1901 3/7

Pölläkkälä

Päkkilä, Jaakko, vanh.

Vaunumies

1876 20/4

Ii

Rahkola, Heimo

Tukkityömies

1893 5/6

Kemin mlk.

Ranta, Eino

Merkitsijä

1896 3/6

Muhos

Ranta, Heino

Viilaaja

1898 31/7

Kemi

Rautio, Eino

Vaunumies

1902 26/2

Haukipudas

Rautio, Heikki

Vaunumies

1888 6/9

Haukipudas

Rautio, Maiju

Riipien vaun.lat.

1903 5/6

Haukipudas

Rehunen, Mikko

Tapulien yhdist.

1894 29/10

Taipalsaari

Rekilä, Frans

Tapulien yhdist.

1888 26/9

Haukipudas

Riepula, Aino

Sekatyöläinen

1891 28/9

Kiiminki

Ropponen, Eino

Tukkityömies

1909 14/4

Haukipudas

Ruisaho, Kalle

Vaununmuuttaja

1890 22/11

Reisjärvi

Ruotanen, Leemis

Raamisahuri

1898 2/2

Haukipudas

Ruottinen, Eemeli

Apusahuri

1899 29/7

Puumala

Rusanen, Kalle

Tukkityömies

1903 28/11

Haukipudas

Räisänen, Matti

Kirvesmies

1882 5/8

Muhos

Rätymaa, Matti

Tukkityömies

1891 21/3

Haukipudas

Saarinen, Jalmari

Tapuloitsija

1897 15/8

Uusikaupunki

Saarinen, Martti

Vajak.vuolija

1911 25/2

Lahti

Salmela, Esteri

Sekatyöläinen

1911 13/1

Haapavesi

Salminen, Eero

Tasaaja

1901 18/5

Ylivieska

Sarkkinen, Arvid

Tapuloitsija

1901 18/5

Haukipudas

Savilaakso, August

Pitk.tav.last.

1897 8/11

Haukipudas

Savilaakso, Matti

Pohjien tekijä

1893 18/5

Haukipudas

Savolainen, Otto

Kimpisahuri

1885 7/7

Karttula

Savolainen, Viljami

?

1908 12/6

Raahe

Sipola, Aino

Kimpien vast.ott.

1904 24/12

Haukipudas

Sipola, Leevi

Apusahuri

1903 23/9

Haukipudas

Sipola, Väinö

Kimpien tapuloits.

1906 16/2

Haukipudas

Sivula, Aino

Transportin vart.

1889 10/7

Rantsila

Sivula, Juho

Tasaaja

1887 24/2

Peräseinäjoki

Skog, Lauri

Pitk.tav.last.

1891 29/11

Oulu

Soronen, Efraim

Sitoja

1887 29/3

Haukipudas

Soronen, Kusti

Kirvesmies

1878 10/11

Ii

Soronen, Väinö

Sitoja

1908 5/2

Haukipudas

Suomela, Albert

Pitk.tav.last.

1874 15/8

Haukipudas

Suomela, Jaakko

Tapulien yhdist.

?

Haukipudas

Suomela, Kustaa

Tapuloitsija

1886 14/4

Haukipudas

Suomela, Viljami

Tapulien yhdist.

?

Haukipudas

Suonpää, Vilho

Katontekijä

1905 14/8

Urjala

Syväys, Fiinu

Riipisahuri

1883 1/11

Haukipudas

Takku, Isak

Kirvesmies

1882 20/1

Haukipudas

Takkula, Aale

Pitk.tav.last.

1869 1/8

Haukipudas

Teppola, Anna

Riman jakaja

1905 18/11

Haukipudas

Tervonen, Aarne

Merkitsijä

1905 4/7

Kemin mlk.

Tihinen, Herman

Tukkimies

1896 19/11

Haukipudas

Timonen, Arvid

Tapuloitsija

1895 2/1

Kiiminki

Timonen, Hilma

Sekatyöläinen

?

?

Timonen, Maria

Pint.leikkaaja

1881 26/9

Haukipudas

Timonen, Santeri

Vaunumies

1882 25/5

Pudasjärvi

Toikkanen, Juho

Sekatyöläinen

1871 29/5

Vesanto

Toppi, Heikki

Vitimien tekijä

1888 3/5

Haukipudas

Toppi, Helli

Riipien vaun.lat.

1907 26/11

Haukipudas

Toppi, Janne

Vaunumies

1883 1/8

Haukipudas

Toppi, Lauri

Riipien tapuloits.

1907 30/4

Haukipudas

Träff, Leonard

Viilaaja

1880 21/1

Haukipudas

Tuomela, Maria

Kimpien vast.ott.

1886 18/9

Haukipudas

Tuominen, Matti

Särmääjä

1871 20/9

Haukipudas

Tyni, Matti

Apusahuri

1878 19/1

Pudasjärvi

Udd, Heidi

Riipien sahuri

1909 18/4

Kemi

Udd, Kustaa

Sitoja

1884 6/6

Pyhäjärvi

Ukkola, Aili

Riman jakaja

1898 20/1

Ii

Ukkola, Katri

Pinnan leikkaaja

1889 17/4

Ylikiiminki

Valle, Nata

Tapulien yhdist.

1887 21/2

Alavieska

Vassi, Sakari

Apusärmääjä

1896 6/8

Keuruu

Vedman, Heikki

Vaunumies

1903 21/10

Haukipudas

Viinamäki, Pauli

Tukkityömies

1897 16/1

Ii

Viljanen, Frans

Pitk.tav.last.

1901 7/3

Kemin mlk.

Virta, Jaakko

Raamisahuri

1883 19/9

Ylivieska

Volanen, Jalmari

Apusahuri

1904 15/12

Mäntyharju

Vuorma, Eemeli

Merkitsijä

1898 18/2

Kemi

Vuorma, Helga

Kimpien vast.ott.

1907 27/3

Alatornio

Vuorma, Hellin

Riipisahuri

1909 5/7

Haukipudas

Vuoti, Viljami

Apusahuri

1905 1/8

Lumijoki

Väisänen, Aatu

Tukkityömies

1896 12/2

Paavola

Ö, Evald

Tasaaja

1890 13/9

Merijärvi