Ajankohtaista

28.02.2015

Kysely sukututkijoiden digitaalisten aineistojen arkistoinnista

...

Miten ja miksi yksityishenkilöt arkistoivat digiaineistojaan? Näihin kysymyksiin Mikkelin ammattikorkeakoulun toteuttama verkkokysely pyrkii saamaan nimenomaan sukututkijoiden vastauksia.

Yksityishenkilöiden hallussa olevat digitoidut ja alun perin digitaalisessa muodossa syntyneet dokumentit ovat arvokkaita lähteitä arkielämän tutkimiselle. Tietoa yksityishenkilöiden digiarkistoinnin laajuudesta, käytännöistä ja digiarkistointiin kohdistuvista toiveista ei ole toistaiseksi paljoa saatavilla.

Mikkelin ammattikorkeakoulun kyselyn tavoitteena on selvittää henkilökohtaiseen digiarkistointiin liittyviä kokemuksia, odotuksia, näkemyksiä ja toiveita. Ensisijaisena kohderyhmänä ovat sukututkijat. Vastaajiksi toivotaan henkilökohtaista digiarkistoa ylläpitävien henkilöiden lisäksi myös niitä, joilla ei henkilökohtaista digiarkistoa vielä ole.

Mikkelin ammattikorkeakoulussa on kehitetty, tutkittu ja koulutettu digiarkistointia useita vuosia. Tässä kyselyssä keskitytään erityisesti henkilökohtaiseen digiarkistointiin, joka on kansainvälisesti kiinnostava ja kasvava tutkimuksen ja kehittämisen kohde.

Selvityksen tuloksia hyödynnetään koulutuksen ja arkistointisovellusten kehittämisessä. Selvityksen tuloksista raportoidaan asiantuntijalehdissä, konferensseissa ja koulutuksissa.

Kysely on anonyymi, eikä vastaajien henkilöllisyys tule esille selvityksen raporteissa. Selvityksen toteutuksesta vastaa fil. tri Pekka Uotila (etunimi.sukunimi@mamk.fi). Kysely on avoinna helmikuun 2015 loppuun asti. Vastaaminen kyselyyn kestää noin 20 – 30 minuuttia.

Linkki kyselyyn: http://urly.fi/ls4

04.03.2015

TÄYNNÄ! Sukututkijat vierailevat Ulkoasiainministeriön arkistossa - Suomalaiset ulkomailla ja ulkomaalaiset Suomessa

...

UM:n arkistossa on nimiluetteloita ja aineistoa ulkomaille muuttaneista (viisumit, työluvat, passit) ja ulkomailla kuolleista (mm. Amerikan perinnöt). Aineistoa on myös vangeista, pakolaisista, merimiehistä ja sotilaista sekä ulkomailla kaatuneista ja kadonneista.

Aika: ke 4.3.2015 klo 14.30 - 16.00 

Paikka: Laivastokatu 22 rak. B 1 (Raitiovaunu 4, pysäkki Merisotilaantori. Pysäkiltä pari sataa metriä muurin viertä pohjoiseen päin ja keltaisesta portista sisäpihalle. Seuraa opastetta Kirjasto/Arkisto.)

Ryhmä on täynnä! Peruutukset viimeistään 2.3.2015 osoitteella seura@genealogia.fi tai puhelimitse 010 387 7900.

Tervetuloa!

13.03.2015

Valtakunnalliset Sukututkimuspäivät 13.-15.3.2015 Salossa

...

Seura järjestää yhteistyössä Salon seudun sukututkijat ry:n kanssa 38. Valtakunnalliset Sukututkimuspäivät 13.-15.3.2015 Salon Astrum-Keskuksessa. Lue lisää

14.03.2015

Seuran kevätkokous 14.3.2015 Salossa

...

Suomen Sukututkimusseuran sääntömääräinen kevätkokous pidetään lauantaina 14.3.2015 klo 13.00 Salossa Astrum-Keskuksessa. Tutustu kokousasiakirjoihin 10.2.2015 alkaen.

31.03.2015

HisKi-tallennustyökalu

...

Suomen Sukututkimusseura on tänään avannut HisKi-tallennustyövälineen verkkosivustollaan osoitteessa www.genealogia.fi/hiskitallennus (Tutkimustyö -> Haku -> HisKi-tallennustyökalu).

Uuden työvälineen myötä HisKi-tietokannan kartuttaminen muuttuu kokonaan paperittomaksi. Työväline käyttää tallennusaineistona Suomen Sukuhistoriallisen Yhdistyksen Digiarkistossa olevaa kirkonkirja-aineistoa.

Tallennustyövälineellä kuka tahansa voi kartuttaa HisKi-tietokantaa haluamastaan seurakunnasta. Tallennustyöväline tarjoaa tallennettavaksi ainoastaan sellaista aineistoa, jota ei vielä ole tallennettu ja joka löytyy Digiarkistosta.

HisKi-tallennustyöväline ja sen ohjeet ovat toistaiseksi vain suomeksi, mutta ruotsinkielinen versio julkaistaan pikapuolin.

Seura etsii vapaaehtoistoimijoita tallennusaineiston auditoijiksi. Auditoijien tehtävänä on pintapuolisesti tarkistaa tallenteet ja vapauttaa ne HisKi-tietokantaan liitettäväksi. Seura järjestää auditoijille tarvittavan opastuksen tehtävään.

11.04.2015

Teemalauantai: Suomalaiset Ruotsin ajan sotalaitoksessa

...

Kevään Teemalauantaita vietetään lauantaina 11.4.2015 klo 10–14 Tieteiden talolla, Kirkkokatu 6, Helsinki. Osallistumismaksu 20 euroa sisältää kahvitarjoilun. Ilmoittautuminen 8.4. mennessä sähköpostilla seura@genealogia.fi tai puhelimitse 010 387 7900. Ilmoita mahdollinen ruoka-aineallergia. Lue lisää.

TERVETULOA!

18.04.2015

Henkilötietokoulutus 18.4.2015 Vaasassa

Seura järjestää lauantaina 18.4.2015 Vaasassa (paikka ilmoitetaan myöhemmin) koulutuspäivän "Sukututkija henkilötietojen käsittelijänä". Hinta 49 €, Suomen Sukututkimusseuran jäsenille 35 €. Lue lisää

26.09.2015

Henkilötietokoulutus 26.9.2015 Kuopiossa

Seura järjestää lauantaina 18.4.2015 Kuopiossa (paikka ilmoitetaan myöhemmin) koulutuspäivän "Sukututkija henkilötietojen käsittelijänä". Hinta 49 €, Suomen Sukututkimusseuran jäsenille 35 €. Lue lisää