| Home |
| Become a Member |
| Member Pages |
| Events in the Society |
| About Society |
| Personal |
| Feedback |
| Suomen Sukututkimusseuran Opaskirjat-sarja |
|
Vuonna 1999 Suomen Sukututkimusseura julkaisi opaskirjan Sukututkimus askel askeleelta. Se sopii hyvin sukututkimuksen alkeiden itseopiskeluun ja se on suosituin sukututkimuskurssien oppikirja. Kirja kolmas painos otettiin vuonna 2006.
Seuran toinen opaskirja on maaliskuussa 2008 julkaistu Sukututkimuksen jatko-opas. Jatko-oppaassa käsitellään suku- ja henkilöhistorian muita lähteitä kuin kirkonkirjoja eri sosiaaliryhmien näkökulmasta. Tämäkin opaskirja sopii hyvin niin itseopiskeluun kuin kurssien oppikirjaksi.
Suomen Sukututkimusseuran jäsenet saavat opaskirjoista 40 prosentin alennuksen.
Toimittaja esittelee Jatko-oppaan Sukututkijat ovat käyttäneet ahkerasti sukututkimuksen perusopasta Sukututkimus askel askeleelta. Nyt kirkonkirjoihin pääasiallisesti keskittynyt opas on saanut jatkoa. Valtakunnallisilla Sukututkimuspäivillä Lapualla julkistettiin uusi Sukututkimuksen jatko-opas. Kirja opastaa sukutukijaa arjessa, kuinka tutkitaan ja löydetään tietoja ihmisen elämänkaaren erilaisista vaiheista tai muista aihealueista. Markku Kuorilehto
|
| Last Updated ( Thursday, 25 September 2008 16:27 ) |
