Luettelo v:n 1939 kuntajaon mukaisten kuntien esiintymisestä Suomen asutuksen yleisluettelossa v. 1974


Paluu
[A - K] [L - P] [R - Ö]

Kunnat v:n 1939 kuntajaon mukaan Esiintymisaika Suomen asutuksen yleisluettelossa Suomen asutuksen yleisluettelot, joissa kunnan kylät esiintyvät v. 1560, 1635 ja 1720

1

2

3

Raahe    
Raippaluoto 1539-1714, 1720-1774 1539 Mustasaari
Raisio 1540-1713, 1722-1809 1560 Raisio
Raivola    
Rantasalmi    
Rantsila    
Ranua 1634-1713 1635 Kemin pitäjä; 1635 vailla suomalaista asutusta
Rauma    
Rauman mlk. 1540-1713 1560 Lappi
Rautalampi 1550-1713, 1720-1809 1560 Rautalampi
Rautavaara    
Rautio    
Rautjärvi    
Rautu    
Reisjärvi 1540-1714, 1720-1809 1560 Kalajoki
Renko 1539-1713, 1720-1809 1560 Renko; 1720 Renko, Loppi
Revonlahti    
Riihimäen kauppala 1539-1739, 1720-1809 1560 Riihimäki; 1635 Janakkala, Loppi
Riistavesi    
Ristiina    
Ristijärvi    
Rovaniemi 1634-1713 1635 Kemin pitäjä
Rovaniemen kauppala 1634-1713 1635 Kemin pitäjä
Ruokolahti    
Ruotsinpyhtää    
Ruovesi 1560-1714, 1720-1809 1560 Ruovesi; 1720 Ruovesi
Ruskeala    
Rusko 1540-1713 1560 Rusko
Rymättylä 1540-1713 1560 Rymättylä
Räisälä    
Räntämäki   ks. Maaria
Rääkkylä    
Saari    
Saarijärvi 1550-1713, 1720-1809 1560 Rautalampi; 1760 Saarijärvi
Sahalahti 1539-1713, 1720-1809 1560 Sahalahti; 1720 Kangasala, Sahalahti
Sakkola    
Salla    
Salmi    
Saloinen    
Salon kauppala    
Saltvik    
Sammatti 1540-1713 1560 Karjalohja
Sauvo 1540-1713 1560 Sauvo
Savitaipale    
Savonlinna    
Savonranta    
Savukoski    
Seinäjoki 1635-1714, 1720-1774 1635 Ilmajoki
Seinäjoen kauppala 1635-1714, 1720-1774 1635 Ilmajoki
Seiskari    
Sievi 1540-1714, 1720-1809 1560 Kalajoki
Siikainen 1540-1713 1560 Ulvila
Siikajoki    
Siilinjärvi    
Siipyy 1635-1714, 1720-1759 1635 Lapväärti
Simo 1634-1713 1635 Kemin pitäjä
Simpele    
Sipoo 1540-1713, 1760-1779 1560 Sipoo
Sippola    
Siuntio 1540-1713, 1760-1779 1560 Siuntio; 1760-1779 puuttuu yksi kylä, joka kuului Inkoon hallintopitäjään
Snappertuna 1634-1713 1635 Karjaa
Soanlahti    
Sodankylä    
Soini 1720-1774 1720 Keuruu, Pietarsaari; osa pitäjää Ruoveden luetteloissa 1560-1714
Somerniemi 1539-1713 1560 Somerniemi; 1720 Somero, Tammela
Somero 1539-1713, 1720-1809 1560 Somero; 1720 Somero, Somero II
Sonkajärvi    
Sortavala    
Sortavalan mlk.    
Sotkamo    
Sottunga    
Suistamo    
Sulkava    
Sulva 1539-1714, 1720-1774 1560 Mustasaari; 1620 Maalahti, Mustasaari
Sumiainen 1550-1713, 1720-1809 1560 Rautalampi; 1760 Laukaa
Sund    
Suodenniemi 1540-1714, 1720-1809 1560 Karkku; 1635 Mouhijärvi
Suojärvi    
Suolahden kauppala 1550-1713, 1720-1809 1560 Rautalampi; 1760 Laukaa
Suomenniemi    
Suomusjärvi 1634-1713 1635 Kisko; osa pitäjää 1540-1634 Muurlan luetteloissa
Suomussalmi    
Suoniemi 1540-1714, 1720-1809 1560 Suoniemi; 1720 Karkku
Suonenjoki    
Suursaari    
Sysmä 1539-1713, 1720-1779 1560 Sysmä
Säkkijärvi    
Säkylä 1540-1713 1560 Köyliö
Särkisalo 1540-1713 1560 Perniö
Säräisniemi    
Säyneinen    
Säynätsalo    
Sääksmäki 1539-1713, 1720-1809 1560 Sääksmäki; 1720 Saarioinen, Sääksmäki
Sääminki    
Taipalsaari    
Taivalkoski    
Taivassalo 1540-1713 1560 Taivassalo, Vehmaa
Tammela 1539-1713, 1720-1809 1560 Tammela; 1720 Jokioinen, Lehijärvi, Somero, Tammela; 1780 Jokioinen, Somero, Tammela
Tammisaari    
Tammisaaren mlk. 1540-1713 1560 Pohja
Tampere    
Tarvasjoki 1540-1713 1560 Marttila, Lieto
Teerijärvi    
Teisko 1540-1714, 1720-1809 1560 Teisko; 1720 Messukylä
Temmes    
Tenhola 1540-1713 1560 Tenhola
Terijoki    
Tervo    
Tervola 1634-1713 1635 Kemin pitäjä
Teuva 1635-1714, 1720-1774 1635 Närpiö
Tiukka 1635-1714, 1720-1759 1635 Lapväärti
Tohmajärvi    
Toholampi    
Toivakka 1550-1713, 1720-1809 1560 Rautalampi
Tornio    
Tottijärvi 1540-1714, 1720-1809 1560 Tottijärvi; 1720 Vesilahti
Turku 1721-1760 1721 Turku; siirretty Finnen yksityisestä kokoelmasta, henkikirjoja
Turtola    
Tuulos 1539-1713, 1720-1809 1560 Tuulos; 1720 Tuulos
Tuupovaara    
Tuusniemi    
Tuusula 1540-1713, 1760-1779 1560 Tuusula
Tyrnävä    
Tyrväntö 1539-1713, 1720-1809 1560 Tyrväntö; 1720 Lehijärvi, Pälkäne
Tyrvää 1540-1714, 1720-1809 1560 Tyrvää; 1720 Tyrvää
Tytärsaari    
Töysä 1720-1774 1720 Lapua
Ullava    
Ulvila 1540-1713 1560 Ulvila
Urjala 1539-1713, 1720-1809 1560 Urjala; 1720 Kalvola, Saarioinen
Uskela 1634-1713 1635 Uskela
Utajärvi    
Utsjoki    
Uukuniemi    
Uurainen 1550-1713, 1720-1809 1560 Rautalampi; 1760 Saarijärvi
Uusikaarlepyy    
Uudenkaarlepyyn mlk. 1620-1714, 1720-1774 1620 Uusikaarlepyy
Uusikaupunki 1634-1713, 1720-1779 1635 Uusikaupunki; kaupungin henkikirjat
Uudenkaupungin mlk. 1540-1713 1560 Uusikirkko
Uusikirkko T   ks. Kalanti
Uusikirkko Vi    
Vaasa    
Vahto 1540-1713 1560 Pöytyä
Vahviala    
Valkeakosken kauppala 1539-1713, 1720-1809 1560 Sääksmäki; 1720 Sääksmäki
Valkeala    
Valkjärvi    
Valtimo    
Vammalan kauppala 1540-1714, 1720-1809 1560 Tyrvää; 1720 Tyrvää
Vampula 1540-1713, 1720-1809 1560 Huittinen
Vanaja 1539-1713, 1720-1809 1560 Vanaja; 1720 Hattula, Mäskälä, Renko
Varkauden kauppala    
Varpaisjärvi    
Vehkalahti    
Vehmaa 1540-1713 1560 Vehmaa
Vehmersalmi    
Velkua 1540-1713 1560 Taivassalo
Vesanto 1550-1713, 1720-1809 1560 Rautalampi
Vesilahti 1540-1714, 1720-1809 1560 Vesilahti; 1720 Vesilahti
Vestanfjärd 1540-1713 1560 Kemiö
Veteli    
Vieremä    
Vihanti    
Vihti   1540-1713, 1720-1809 suurin osa pitäjää Vihdin luetteloissa
Viiala 1540-1714, 1720-1809 1560 Lempäälä, Saarioinen, Vesilahti
Viipuri    
Viipurin mlk.    
Viitasaari 1550-1713, 1720-1809 1560 Rautalampi; 1760 Viitasaari
Viljakkala 1540-1714, 1720-1809 1560 Viljakkala; 1720 Hämeenkyrö
Vilppula 1560-1714, 1720-1809 1560 Ruovesi
Vimpeli 1720-1774 1720 Pietarsaari
Virolahti    
Virrat 1560-1714, 1720-1809 1560 Ruovesi; 1720 Keuruu
Virtasalmi    
Vuoksela    
Vuoksenranta    
Vuolijoki    
Vårdö    
Vähäkyrö 1723-1774 1720 Vähäkyrö
Värtsilä    
Vöyri 1720-1774 1720 Vöyri
Ylihärmä    
Yli-Ii    
Ylikiiminki    
Ylistaro 1720-1774 1720 Isokyrö
Ylitornio    
Ylivieska 1540-1714, 1720-1809 1560 Kalajoki
Ylämaa    
Yläne 1540-1713 1560 Köyliö, Pöytyä
Ylöjärvi 1540-1714, 1720-1809 1560 Teisko, Ylöjärvi; 1720 Messukylä, Pirkkala
Ypäjä 1540-1713, 1720-1809 1560 Loimijoki, Tammela (Porras); 1720 Jokioinen, Loimijoki
Ähtäri 1560-1714, 1720-1809 1560 Ruovesi; 1720 Keuruu
Ähtävä 1720-1774 1720 Pietarsaari
Äyräpää    
Äänekoski 1550-1713, 1720-1809 1560 Rautalampi; 1760 Laukaa, Saarijärvi
Äänekosken kauppala 1550-1713, 1720-1809 1560 Rautalampi; 1760 Laukaa, Saarijärvi
Öja    
Övermark 1635-1714, 1720-1774 1635 Närpiö

[A - K] [L - P] [R - Ö]
Paluu