Teemalauantai – Suomalaisia Virossa, virolaisia Suomessa 24.10.2026
Syksyn 2026 Teemalauantaita vietetään 24.10.2026 klo 10.00–13.00 etäyhteydellä. Teemana on "Suomalaisia Virossa – virolaisia Suomessa 1700- ja 1800-luvuilla".
Ohjelma
10.00 FT Christer Kuvaja: Suomenlahden yli - muutto Virosta Uudellemaalle
Kuinka laajaa virolainen muutto Uudellemaalle oli? Mileä alueille virolaiset asettuivat ja mitä ammattia he harjoittivat Suomessa? Lisäksi tarkastellaan virolaisten roolia Uudenmaan saariston kolonisaatiossa. Esitelmässä keskitytään intensiivisimpään muuttokauteen, eli 1780-luvun lopusta 1800-luvun alkuun.
11.00 FT Ülle Tarkiainen: Muuttoliike Suomesta Viroon uuden ajan alkupuolella
Suomesta nykyisen Viron alueelle on saapunut väestöä halki historian vaihtelevan
suuruisena virtana. Runsasta muutto oli erityisesti 1600-luvun alkupuolella asutuksen elpyessä suurten sotien ja nälänhädän jälkeen. Viron siirryttyä Venäjän alaisuuteen sata vuotta myöhemmin saapui toinen suurempi muuttoaalto. Samoihin aikoihin ja myös myöhemmin Viroon muutti kaupunkiväestöä, jolloin syntyivät Tallinnan ja Narvan suomalaiset seurakunnat. Muutto Suomesta Viroon on ollut läpi vuosisatojen siirtolaishistorian kiinnostava´erikoistapaus, jolle alueiden suuret yhteiskunnalliset erot ovat antaneet oman luonteensa.
12.00 Sukututkija Jaan Tagaväli: Ovatko esivanhempani kotoisin Suomesta?
Harjumaan, Läänemaan ja Virumaan vuosien 1725-1726 maarevision asiakirjat sisältävät runsaasti tietoa Suomesta tulleista henkilöistä. Asiaan liittyviä tietoja on löydettävissä myös Jõelähtmen seurakunnan kirkonkirjoista. Koska monet kaukaisista esi-isistäni asuivat Itä-Harjumaan saarilla ja rannikolla, on todennäköistä, että jotkut näistä tulokkaista kuuluvat esivanhempiini - tutkimani sukupuut ainakin viittaavat tähän. Pitääko tämä väite paikansa vai ei?
Osallistuminen: Jäsenviesti Jalmarin tai jäsentiedotteen osallistumislinkillä. Seminaari on jäsenetu. Lisätiedot Teemalauantaista: www.genealogia.fi/teemalauantai


