KONTAKTINFORMATION OCH ÖPPETTIDER

Kundservice och lokalen


Genealogiska Samfundet i Finland

Kyrkogatan 6, 00170 Helsingfors

050 3733 715


Besökstid

Måndag kl 13.00-18.00

Tisdag kl 12.00-17.00

Onsdag klo 12.00-17.00

Följande lördagar kl 10.00-14.00: 17.12. Samfundets kundtjänst och lokaler är stängda för jullovet 19.12.2022-8.1.2023. Vänligen skicka inte paketpost till oss under ovanstående period.


Mediakontakter

Mediekontakter rörande Genealogiska Samfundet i Finland och genealogi samt begäran om intervju begärs ställas till verksamhetsledare P. T. Kuusiluoma. Kontaktuppgifter till Samfundets personal finns nedan.

Lokalen

Samfundets nya lokal ligger i Helsingfors centrum, i stadsdelen Kronhagen, vid Vetenskapens hus på Kyrkogatan 6. Tillträde till lokalen sker genom portiken i Vetenskapens hus genom att ringa dörrklockan "1. krs". Om dörrklockan inte fungerar, ring 050 3733 715.

Gående från Helsingfors järnvägsstation till Kyrkogatan är cirka en kilometer. Närmaste spårvagnshållplats finns på Alexandersgatan, framför Riddarhuset, cirka 5 minuters gående till lokalen.


Postpaket

Postpaket som skickas till Samfundet ombeds skickas till adressen Genealogiska Samfundet i Finland, Vetenskapernas hus, Kyrkogatan 6, 00170 Helsingfors. Om du skickar paketet till en paketautomat, använd K-Market Krunikkas eller K-Supermarket Kaisaniemis automat. Mottagarens kontaktinformation för Posti kommer att vara e-postadressen seura@genealogia.fi och/eller telefonnummer 050 3733 715.


Samfundets personal


P. T. Kuusiluoma

verkamhetsledare

050 3313 856 pt.kuusiluoma@genealogia.fi

Noora Nikander

kundrådgivare

samfundet@genealogia.fi

Juha Vuorela

serviceansvarig

juha.vuorela@genealogia.fi

Laura Aho

informatör

laura.aho@genealogia.fi

Mikko Kuitula

nätverksspecialist

mikko.kuitula@genealogia.fi

Katja Tikka

Genos chefredaktör

katja.tikka@genealogia.fi

Iisa Aaltonen

Genos publikationssekreterare

genos@genealogia.fi


Samfundets styrelse


Jouni Elomaa

ordförande, Åbo

jouni.elomaa@genealogia.fi

Margit Lumia

vice ordförande, Vanda

margit.lumia@genealogia.fi

Tomi Ahoranta

styrelseledamot, Helsingfors

tomi.ahoranta@genealogia.fi

Christer Kuvaja

styrelseledamot, Esbo

christer.kuvaja@genealogia.fi

Mervi Lampi

styrelseledamot, Tavastehus

mervi.lampi@genealogia.fi

Jukka Partanen

styrelseledamot, Joensuu

jukka.partanen@genealogia.fi

Riikka Piironen

styrelseledamot, Lempäälä

riikka.piironen@genealogia.fi

Liisa Raatikainen

styrelseledamot, Nyslott

liisa.raatikainen@genealogia.fi

Santeri Palviainen

styrelseledamot, Uleåborg

santeri.palviainen@genealogia.fi

Kari Salo

styrelseledamot, Helsingfors

kari.salo@genealogia.fi

Juha Vuorela

styrelseledamot, Lundo

juha.vuorela@genealogia.fi


Delegationer, arbetsgrupper och projekt


Santeri Palviainen

Släktforskningslärarnas nätverk, Utbilgningsdelegation

santeri.palviainen@genealogia.fi

Kari Salo

Juridisk utskott och Helsingforsregionens arbetsgrupp

kari.salo@genealogia.fi

Riikka Piironen

Genetisk genelogi arbetsgrupp

riikka.piironen@genealogia.fi

Jukka Partanen

Teemalauantai-arbetsgruppen

jukka.partanen@genealogia.fi

Pekka Valta

Isotammi-databasen

pekka.valta@genealogia.fi

Jouni Malinen

HisKi-databasens underhåll

jouni.malinen@genealogia.fi

Kati Ahopelto

Koordinator för HisKi-indexering

kati.a.ahopelto@gmail.com

Juha Vuorela

Gravstensdatabasen

juha.vuorela@genealogia.fi

Margit Lumia

Nätverksdelegation

margit.lumia@genealogia.fi

Christer Kuvaja

Publikationsdelegation

christer.kuvaja@genealogia.fi

Feedback- och frågeformulär

Använd formuläret nedan för att skicka feedback och fråga om Samfundets aktiviteter, tjänster och utbildningar. Du kan även kontakta Samfundet kundbetjäning via formuläret.