KONTAKTINFORMATION OCH ÖPPETTIDER

Kundservice och biblioteket


Genealogiska Samfundet i Finland

Kyrkogatan 6, 00170 Helsingfors

050 3733 715 (se tiderna nedan)


Besökstid

Måndagar kl 11.00–16.00

Tisdagar kl 9.00–14.00

Torsdagar kl 12.00–17.00

Samfundet är stängt för sommarlov 24.6.–4.8.2024. Från den 6.8.2024 är bibliotekets nya öppettider tisdag–torsdag kl. 11.00–16.00.


Mediakontakter

Mediekontakter rörande Genealogiska Samfundet i Finland och genealogi samt begäran om intervju begärs ställas till verksamhetsledare P. T. Kuusiluoma. Kontaktuppgifter till Samfundets personal finns nedan. Samfundets nyhetsarkiv finns här.

Biblioteket

Samfundets bibliotek ligger i Helsingfors centrum, i stadsdelen Kronhagen, vid Vetenskapens hus på Kyrkogatan 6. Tillträde till biblioteket sker genom portiken i Vetenskapens hus genom att ringa dörrklockan. Om dörrklockan inte fungerar, ring 050 3733 715.

Gående från Helsingfors järnvägsstation till Kyrkogatan är cirka en kilometer. Närmaste spårvagnshållplats finns på Alexandersgatan, framför Riddarhuset, cirka 5 minuters gående till lokalen.

Postpaket

Postpaket som skickas till Samfundet ombeds skickas till adressen Genealogiska Samfundet i Finland, Vetenskapernas hus, Kyrkogatan 6, 00170 Helsingfors. Mottagarens kontaktinformation för Posti kommer att vara e-postadressen seura@genealogia.fi och telefonnummer 050 3733 715.


Samfundets personal


P. T. Kuusiluoma

verkamhetsledare

050 3313 856 pt.kuusiluoma@genealogia.fi

Susanna Lahtinen

kundrådgivare, bibliotek

samfundet@genealogia.fi

Laura Aho

informatör

laura.aho@genealogia.fi

Katja Tikka

Genos chefredaktör

katja.tikka@genealogia.fi

Iisa Aaltonen

Genos publikationssekreterare

genos@genealogia.fi


Samfundets styrelse


Jouni Elomaa

ordförande, Åbo

jouni.elomaa@genealogia.fi

Riikka Piironen

vice ordförande, Lempäälä

riikka.piironen@genealogia.fi

Tomi Ahoranta

styrelseledamot, Helsingfors

tomi.ahoranta@genealogia.fi

Magdalena af Hällström

styrelseledamot, Helsingfors

magdalena.af.hallstrom@genealogia.fi

Christer Kuvaja

styrelseledamot, Esbo

christer.kuvaja@genealogia.fi

Mervi Lampi

styrelseledamot, Tavastehus

mervi.lampi@genealogia.fi

Ismo Malinen

styrelseledamot, Helsingfors

ismo.malinen@genealogia.fi

Jukka Partanen

styrelseledamot, Joensuu

jukka.partanen@genealogia.fi

Liisa Raatikainen

styrelseledamot, Nyslott

liisa.raatikainen@genealogia.fi

Santeri Palviainen

styrelseledamot, Uleåborg

santeri.palviainen@genealogia.fi

Kari Salo

styrelseledamot, Helsingfors

kari.salo@genealogia.fi


Delegationer, arbetsgrupper och projekt


Santeri Palviainen

Släktforskningslärarnas nätverk, Utbilgningsdelegation

santeri.palviainen@genealogia.fi

Arto Astikainen

Juridisk utskott 

arto.astikainen@genealogia.fi

Kari Salo

Helsingforsregionens arbetsgrupp

kari.salo@genealogia.fi

Riikka Piironen

Genetisk genelogi arbetsgrupp

riikka.piironen@genealogia.fi

Jukka Partanen

Teemalauantai-arbetsgruppen

jukka.partanen@genealogia.fi

Jouni Malinen

HisKi-databasens underhåll

jouni.malinen@genealogia.fi

Position öppen

Koordinator för HisKi-indexering

samfundet@genealogia.fi

Susanna Lahtinen

Registrerings koordinator för 

Gravstensdatabasen

susanna.lahtinen@genealogia.fi

Mikko Kuitula

Registrerings koordinator för Henkikirjahaku

mikko.kuitula@genealogia.fi

Tomi Ahoranta

Nätverksdelegation

tomi.ahoranta@genealogia.fi

Christer Kuvaja

Publikationsdelegation

christer.kuvaja@genealogia.fi

Feedback- och frågeformulär

Använd formuläret nedan för att skicka feedback och fråga om Samfundets aktiviteter, tjänster och utbildningar. Du kan även kontakta Samfundet kundbetjäning via formuläret.